پلی وینیل استات

پلی وینیل استات

نام پلی (1- استیلوکسیتن)
اختصارات PVA، PVA
نام های سنتی پلی وینیل استات
شیمی. فرمول (C4H6O2)n
Rac فرمول [—CH2CH(OCOCH3)—] n

مشخصات فیزیکی پلی وینیل استات

جرم مولی 86.09 گرم در مول
تراکم 1.19 گرم بر سانتی متر مکعب

طبقه بندی پلی وینیل استات

Reg. شماره CAS 9003-20-7
Reg. شماره EINECS 618-358-7
ChEBI 32028
داده ها بر اساس شرایط استاندارد (25 درجه سانتیگراد، 100 کیلو پاسکال) است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد.

پلی وینیل استات ( خلاصه PVA ) پلیمری از وینیل استات یا استر پلی وینیل الکل و اسید استیک است . ماده شفاف بی رنگ جامد غیر سمی؛ بو ندارد

فرمول شیمیایی پلی وینیل استات

[—CH2 — CH(OCOCH3 ) —] n . نام بین المللی: PVAC.

خواص فیزیکی پلی وینیل استات

وزن مولکولی : 10-1500 هزار.
چگالی – 1.1-1.2 g / cm³؛

محلول در اسید استیک و بسیاری از حلال های آلی: استون ، متانول ، اتیل استات ، بنزن ، متیلن کلراید و غیره.

تاریخچه پلی وینیل استات

تولید جهانی پلی وینیل استات در سال 1973 حدود 1 میلیون تن بود.

کاربرد پلی وینیل استات

حوزه اصلی پلی وینیل استات تولید چسب پلی وینیل استات (چسب PVA)، رنگ های مبتنی بر آب و اکریلیک و همچنین پردازش بیشتر به پلی وینیل الکل و پلی وینیل استال است .

چسب PVA

نسخه فعلی صفحه بازبینی نشده است هنوز توسط مشارکت کنندگان باتجربه و ممکن است تفاوت قابل توجهی با نسخه بررسی شده در 5 دسامبر 2021 داشته باشد. چک ها به 10 ویرایش نیاز دارند .

چسب PVA با تلگراف

چسب PVA (پلی وینیل استات) پراکندگی پلی وینیل استات در آب با یک نرم کننده و مواد افزودنی خاص است. بوی کم مشخصی دارد. برای چسباندن مواد مختلف به یکدیگر استفاده می شود.

محتوا

1 رایج ترین انواع
2 خواص
3 دستورالعمل استفاده
4 همچنین ببینید
5 یادداشت
6 پیوند

رایج ترین انواع

چسب PVA خانگی (کاغذ دیواری) استفاده می شود برای چسباندن محصولات کاغذی ، برای چسباندن کاغذ و کاغذ دیواری های قابل شستشو بر پایه کاغذ روی سطوح گچ، چوبی و بتنی . از نظر ظاهری، توده ای همگن، بدون توده، به رنگ سفید یا کرم است. مقاومت در برابر یخ زدگی چسب PVA خانگی 6 سیکل انجماد و ذوب در دمای 40- درجه سانتیگراد است.
چسب PVA لوازم التحریر (PVA-K) برای چسباندن کاغذ، کاغذ عکاسی ، مقوا استفاده می شود. از نظر ظاهری، مایعی چسبناک به رنگ سفید یا کمی زرد است، بدون توده و اجزاء مکانیکی. فیلم سطح مجاز است. چسب ضد آب نیست، مقاوم در برابر یخ زدگی است.
چسب جهانی PVA ​​(PVA-MB) استفاده می شود. برای چسباندن چوب، کاغذ، مقوا، محصولات چرمی، برای چسباندن کاغذ، پارچه روی سطوح چوبی، شیشه ای، فلزی، به عنوان جزئی از بتونه ها ، پرایمرها ، مخلوط های بتن پایه آب از نظر ظاهری، توده ای چسبناک به رنگ سفید یا کمی مایل به زرد، بدون توده ها و آخال های خارجی است. مقاومت در برابر یخبندان 6 سیکل یخ زدگی و ذوب در دمای 20- درجه سانتیگراد است.
چسب PVA-M – یک نسخه ارزانتر از چسب PVA، برخلاف کرمی که مشخصه PVA است، دارای رنگ سفید برفی است. قوام کمی ناهمگن است – در زیر لایه نازک شفاف “آب” – یک توده سفید برفی. برای چسباندن چوب، کاغذ، مقوا استفاده می شود. تولید کنندگان استفاده از آن را برای چسباندن شیشه، چینی، چرم و غیره توصیه نمی کنند [ منبع مشخص نشده 1869 روز ]
پراکندگی هموپلیمر پلی وینیل استات درشت پراکنده (پراکندگی PVA) – یک محلول پلیمری آبی که با یک کلوئید محافظ تثبیت شده است ، به عنوان یک قاعده، یک ترکیب مولکولی بالا دیگر (به عنوان مثال، پلی وینیل الکل )، دارای قابلیت چسبندگی بالایی است. اساس تهیه چسب PVA. دو نوع وجود دارد: غیر پلاستیکی (D51S، D51V) و پلاستیکی (DE51 / 10S، DF51 / 15V). به عنوان یک نرم کننده استفاده می شود EDOS یا دی بوتیل فتالات (DBP) . از نظر ظاهری، پراکندگی PVA ​​یک مایع چسبناک به رنگ سفید یا کمی زرد است (زردی عمدتاً به دلیل نرم کننده است)، بدون توده ها و اجزاء مکانیکی خارجی. فیلم سطح مجاز است. نسوز. خواص سمی کلاس 3 (ماده نسبتاً خطرناک). مقاومت در برابر یخبندان پراکندگی پلاستیکی نشده 4 سیکل انجماد و ذوب است. پراکندگی PVA ​​به طور گسترده استفاده می شود:

در ساخت و ساز، به عنوان یک افزودنی در ملات.
در صنایع شیشه، نساجی، چاپ، کفش و چرم؛
در تولید رنگ های هنری پراکنده آب (Tempera PVA) و رنگ های ساختمانی، سیگار، بسته بندی، پارچه های صنعتی، مواد شیمیایی خانگی.
هنگام چسباندن چوب، کاغذ و مقوا.

افزودن PVA به ملات ها باعث افزایش چسبندگی ملات ها به پایه ها و غیره می شود و باعث پلاستیسیته می شود و استحکام محصول نهایی را افزایش می دهد.

خواص چسب PVA

مکانیسم چسب بر اساس آغشته سازی جزئی سطح با چسب است. سطوحی که خیس و آغشته به آب نیستند، چسب PVA بسیار ضعیف می‌چسبد .
بالا مقاومت در برابر یخبندان اتصال چسب، مقاومت کم در برابر یخ زدگی خود پراکندگی PVA ​​(اجازه یخ زدگی را نمی دهد) [ منبع 1869 روز مشخص نشده است ] .
خوب توانایی چسبندگی (طبق GOST (GOST 18992-80) باید حداقل 400 نیوتن بر متر برای درجه های اول، 550 نیوتن در متر برای درجه های بالاتر باشد).
غیر سمی، ضد آتش و انفجار.
با آب رقیق شده است. پس از پلیمریزاسیون ، متورم می شود، اما حل نمی شود (شسته نمی شود). بخش پلیمریزه شده در اسید استیک و بسیاری از حلال های آلی حل می شود: استون ، متانول ، اتیل استات ، بنزن ، دی کلرومتان و غیره.
یک لایه نازک از چسب PVA روی کاغذ تقریبا نامرئی است، که هنگام چسباندن مدل های کاغذی و صنایع دستی راحت است. به طور خاص، با استفاده از چسب PVA، می توانید با تکنیک پاپیه ماشه کار کنید .
هنگامی که جامد می شود، با انقباض کم، شیشه ای می شود، اما خیلی شکننده نمی شود، که اجازه می دهد شکاف ها را تا چند میلی متر پر کنید.
در تاریخ انقضا، آن را به دو بخش تقسیم می کنند (مایع شفاف در بالا – “آب”، در زیر یک توده خامه ای سفید ضخیم از پلی وینیل استات است). پس از تکان دادن بسیار کامل، استفاده مجدد امکان پذیر است. با این حال، چسب منقضی شده نمی تواند برای مدت طولانی به شکل یک محلول کلوئیدی باقی بماند و به سرعت دوباره به کسری جدا می شود [ منبع 1869 روز مشخص نشده است ] .

دستورالعمل استفاده

قبل از استفاده، چسب باید به دقت مخلوط شود. سپس با یک برس یک لایه نازک را روی یکی از سطوحی که قرار است چسب بزنید بمالید و به دیگری وصل کنید و محکم فشار دهید. توصیه می شود در دمای هوا کمتر از 6+ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی بیش از 80 درصد با چسب کار کنید [ منبع مشخص نشده 1869 روز ] .

 

آدامس زدن
چسب لوازم التحریر
وینالون یک فیبر مصنوعی بر پایه پلی وینیل الکل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *