پلی وینیل استات

معرفی پلی وینیل استات

نام پلی (1- استیلوکسیتن)
اختصارات PVA، PVA
نام های سنتی پلی وینیل استات
شیمی. فرمول (C4H6O2)n
Rac فرمول [—CH2CH(OCOCH3)—] n

مشخصات فیزیکی پلی وینیل استات

جرم مولی 86.09 گرم در مول
تراکم 1.19 گرم بر سانتی متر مکعب

پلی وینیل استات

طبقه بندی پلی وینیل استات

Reg. شماره CAS 9003-20-7
Reg. شماره EINECS 618-358-7
ChEBI 32028
داد ها بر اساس شرایط استاندارد (25 درجه سانتیگراد، 100 کیلو پاسکال) است، مگر اینکه خلاف آن ذکر بشود.

پلی وینیل استات ( خلاصه PVA ) پلیمری از وینیل استات یا استر پلی وینیل الکل و اسید استیک است . ماده شفاف بی رنگ جامد غیر سمی؛ بو ندارد

خواص فیزیکی پلی وینیل استات

وزن مولکولی : 10-1500 هزار.
چگالی – 1.1-1.2 g / cm³؛

محلول در اسید استیک و بسیاری از حلال های آلی: استون ، متانول ، اتیل استات ، بنزن ، متیلن کلراید و غیره.

تاریخچه پلی وینیل استات

تولید جهانی پلی وینیل استات در سال 1973 حدود 1 میلیون تن بود.

پلی وینیل استات

کاربرد پلی وینیل استات

پلی وینیل استات برای چه مواردی استفاده می شود؟

حوزه اصلی پلی وینیل استات تولید چسب پلی وینیل استات (چسب PVA)، رنگ های مبتنی بر آب و اکریلیک و همچنین پردازش بیشتر به پلی وینیل الکل و پلی وینیل استال است .

پلی وینیل استات (PVAc)، یک رزین مصنوعی که از پلیمریزاسیون وینیل استات تهیه می شود. در مهمترین کاربرد آن، پلی وینیل استات به عنوان ماده تشکیل دهنده فیلم در رنگ های مبتنی بر آب (لاتکس) عمل می کند. همچنین در چسب استفاده می شود.

چسب PVA

نسخه فعلی صفحه بازبینی نمی شود هنوز توسط مشارکت کنندگان باتجربه و ممکن است تفاوت قابل توجهی با نسخه بررسی و در 5 دسامبر 2021 داشته باشد. چک ها به 10 ویرایش نیاز دارند .

چسب PVA با تلگراف

چسب PVA پراکندگی پلی وینیل استات در آب با یک نرم کننده و مواد افزودنی خاص است. بوی کم مشخصی دارد. برای چسباندن مواد مختلف به یکدیگر است.

می توانید مشخصات و قیمت این محصول را مشاهده نمایید.

رایج ترین انواع چسب PVA

چسب PVA خانگی (کاغذ دیواری) است برای چسباندن محصولات کاغذی ، برای چسباندن کاغذ و کاغذ دیواری های قابل شستشو بر پایه کاغذ روی سطوح گچ، چوبی و بتنی . از نظر ظاهری، توده ای همگن، بدون توده، به رنگ سفید یا کرم است. مقاومت در برابر یخ زدگی چسب PVA خانگی 6 سیکل انجماد و ذوب در دمای 40- درجه سانتیگراد است.
چسب PVA لوازم التحریر (PVA-K) برای چسباندن کاغذ، کاغذ عکاسی ، مقوا می باشد از نظر ظاهری، مایعی چسبناک به رنگ سفید یا کمی زرد است، بدون توده و اجزاء مکانیکی. فیلم سطح مجاز است. چسب ضد آب نیست، مقاوم در برابر یخ زدگی است.
چسب جهانی PVA ​​(PVA-MB) استفاده می شود. برای چسباندن چوب، کاغذ، مقوا، محصولات چرمی، برای چسباندن کاغذ، پارچه روی سطوح چوبی، شیشه ای، فلزی، به عنوان جزئی از بتونه ها ، پرایمرها ، مخلوط های بتن پایه آب از نظر ظاهری، توده ای چسبناک به رنگ سفید یا کمی مایل به زرد، بدون توده ها و آخال های خارجی است. مقاومت در برابر یخبندان 6 سیکل یخ زدگی و ذوب در دمای 20- درجه سانتیگراد است.
چسب PVA-M – یک نسخه ارزانتر از چسب PVA، برخلاف کرمی که مشخصه PVA است، دارای رنگ سفید برفی است. قوام کمی ناهمگن است – در زیر لایه نازک شفاف “آب” – یک توده سفید برفی. برای چسباندن چوب، کاغذ، مقوا استفاده می شود. تولید کنندگان استفاده از آن را برای چسباندن شیشه، چینی، چرم و غیره توصیه نمی کنند.

پلی وینیل استات

انواع PVA

پراکندگی همو پلیمر پلی وینیل استات درشت پراکندگی (پراکندگی PVA) – یک محلول پلیمری آبی که با یک کلوئید محافظ تثبیت می شود ، به عنوان یک قاعده، یک ترکیب مولکولی بالا دیگر (به عنوان مثال، پلی وینیل الکل )، دارای قابلیت چسبندگی بالایی است. اساس تهیه چسب PVA. دو نوع وجود دارد: غیر پلاستیکی (D51S، D51V) و پلاستیکی (DE51 / 10S، DF51 / 15V). به عنوان یک نرم کننده استفاده می شود EDOS یا دی بوتیل فتالات (DBP) . از نظر ظاهری، پراکندگی PVA ​​یک مایع چسبناک به رنگ سفید یا کمی زرد است (زردی عمدتاً به دلیل نرم کننده است)، بدون توده ها و اجزاء مکانیکی خارجی. فیلم سطح مجاز است. نسوز. خواص سمی کلاس 3 (ماده نسبتاً خطرناک). مقاومت در برابر یخبندان پراکندگی پلاستیکی نشده 4 سیکل انجماد و ذوب است. پراکندگی PVA ​​به طور گسترده استفاده می شود:

در ساخت و ساز، به عنوان یک افزودنی در ملات.
صنایع شیشه، نساجی، چاپ، کفش و چرم؛
در تولید رنگ های هنری پراکنده آب (Tempera PVA) و رنگ های ساختمانی، سیگار، بسته بندی، پارچه های صنعتی، مواد شیمیایی خانگی.
هنگام چسباندن چوب، کاغذ و مقوا.

افزودن PVA به ملات ها باعث افزایش چسبندگی ملات ها به پایه ها و غیره می شود و باعث پلاستیسیته می شود و استحکام محصول نهایی را افزایش می دهد.

خواص چسب PVA

مکانیسم چسب پلی وینیل استات بر اساس آغشته سازی جزئی سطح با چسب است. سطوحی که خیس و آغشته به آب نیستند، چسب PVA بسیار ضعیف می‌چسبد .
بالا مقاومت در برابر یخبندان اتصال چسب، مقاومت کم در برابر یخ زدگی خود پراکندگی PVA ​​(اجازه یخ زدگی را نمی دهد)
خوب توانایی چسبندگی (طبق GOST (GOST 18992-80) باید حداقل 400 نیوتن بر متر برای درجه های اول، 550 نیوتن در متر برای درجه های بالاتر باشد).
با آب رقیق می شود، پس از پلیمریزاسیون ، متورم می شود، اما حل نمی شود. بخش پلیمریزی در اسید استیک و بسیاری از حلال های آلی حل می شود: استون ، متانول ، اتیل استات ، بنزن ، دی کلرومتان و غیره.
یک لایه نازک از چسب PVA روی کاغذ تقریبا نامرئی است، که هنگام چسباندن مدل های کاغذی و صنایع دستی راحت است.
به طور خاص، با استفاده از چسب PVA، می توانید با تکنیک پاپیه ماشه کار کنید .
هنگامی که جامد می شود، با انقباض کم، شیشه ای می شود، اما خیلی شکننده نمی شود، که اجازه می دهد شکاف ها را تا چند میلی متر پر کنید.
در تاریخ انقضا، آن را به دو بخش تقسیم می کنند (مایع شفاف در بالا – “آب”، در زیر یک توده خامه ای سفید ضخیم از پلی وینیل است).
پس از تکان دادن بسیار کامل، مجدد امکان پذیر است. با این حال، چسب منقضی نمی شود و نمی تواند برای مدت طولانی به شکل یک محلول کلوئیدی باقی بماند و به سرعت دوباره به کسری جدا می شود.

لینک های مفید :

کلروهیدرات آلومینیوم

گلوتامات

پلی وینیل استات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *