آرسنیک

آرسنیک در طول تاریخ چه کاربردهایی داشته است؟

قرن هفدهم

سفید کردن پوست در اروپا که بسیار خطرناک بوده و در طول کمتر از دو سال به سرطان شدید پوستی تبدیل میشده

قرن نوزدهم

رنگ دادن به شیرینی ها

قرن بیستم

آفت کشی باغات

در دوره معاصر

در IC ها و مدار های کامپیوتری

در درمان برخی بیماری ها

آرسنیک

آرسنیک
← ژرمانیوم | سلنیوم →
33پ

مانند

Sb
 هیدروژن هلیوم لیتیوم هلیوم بریلیم کربن بریلوم نیتروژن نیتژن کروم سدیم آلومینیوم کلر نئون اکسیژن منیزیم در کلر پدیا پتاسیم فسفور آرگون روهیمن پتاسیم سیلیکون استرییم استرییم ریچریمیوم کلسیم آرمیومر منوتیوم روایریوم ژنرالیکر ژنرالیکرجستجو سلمسنیک آرتومیوم _ سدیم _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Tin Tellurium Iodine Xenon Ytterbium Hafnium Barium Lanthanum Cerium Praseodymium Neodymium Promethium Samarium Europium Erbium Gadolinium Dysprosium Rhenium Tungsten Tantalum Thallium Gold Mercury Bismuth Polonium Thulium Astatine Actinium Iridium Cesium Lead Lutetium Osmium Radon Radium Antimony Francium Platinum Holmium Protactinium Aquirium Protactinium Uranium Terbium _ _ _ _ Californium Einsteinium فرمیوم مندلویوم نوبلیوم لارنسیوم روترفوردیوم دوبنیوم Hassius Borium Darmstadtium Meitnerium Roentgenium Copernicium Nihonium Tennessee Flerovium Muscovy Livermorium Oganesson Rhombohedral.svg جدول تناوبی

 عناصر

33 به عنوان
 Seaborgium
 Ar3vgsennic
ظاهر یک ماده ساده
 . 1a.jpg

آرسنیک عنصری
خواص اتم
نام، نماد، شمارهآرسنیک / آرسنیکوم (ع)، 33
گروه ، دوره ، بلوک15 (تیغ. 5)، 4،
عنصر p
جرم اتمی
( جرم مولی )
74.92160 (2) [1]   a. e. m. ( g / mol )
پیکربندی الکترونیکی[Ar] 3d 10 4s 2 4p 3
1s 2 2s 2 2p 6 3s 4s 2 3 3p 6 10 2 4p 3d
شعاع اتمساعت 139 بعد از ظهر
خواص شیمیایی
شعاع کووالانسیساعت 120 شب
شعاع یونی+5 e : 46, −3 e : 222 PM
الکترونگاتیوی2.18 [2] (مقیاس پالینگ)
پتانسیل الکترود0
حالت های اکسیداسیون-3، +3، +5
انرژی یونیزاسیون
(الکترون اول)
946.2 (9.81) کیلوژول / مول ( eV )
خواص ترمودینامیکی یک ماده ساده
چگالی (در n.a. )5.73 (آرسنیک خاکستری) گرم در سانتی متر مکعب
دمای جوشمتعالی . 886 K
نقطه سه گانه1090 K (817 درجه سانتیگراد )، 3700 کیلو پاسکال
عود. گرمای همجوشی(خاکستری) 24.44 کیلوژول بر مول
عود. گرمای تبخیر32.4 کیلوژول بر مول
ظرفیت گرمایی مولی25.05 [3] J/(K mol)
حجم مولی13.1 سانتی متر در مول
شبکه کریستالی یک ماده ساده
ساختار مشبکسه ضلعی
پارامترهای شبکهa = 0.4123 نانومتر، α =54.17 درجه
دمای دبای285 K
سایر خصوصیات
رسانایی گرمایی(300 K) 50.2 W/(m K)
شماره CAS7440-38-2
33
آرسنیک
مانند
74,9216
3d 10 4s 2 4p 3

آرسنیک ( نماد شیمیایی – As ، از لات.   Arsenicum ) یک عنصر شیمیایی از گروه 15 است (طبق طبقه بندی قدیمی – زیرگروه اصلی گروه پنجم ، VA)، دوره چهارم سیستم تناوبی عناصر شیمیایی D.I. مندلیف با عدد اتمی 33.

ماده ساده آرسنیک فلزی شکننده یک نیمه به رنگ فولادی با رنگ مایل به سبز (در یک اصلاح آلوتروپیک خاکستری) است. سمی و سرطان زا است .

محتوا

 

 • 1 تاریخچه
 • 2 ریشه شناسی
 • 3 بودن در طبیعت
  • 3.1 سپرده ها
 • 4 ایزوتوپ
 • 5 خواص شیمیایی
 • 6 گرفتن
 • 7 کاربرد
 • 8 نقش بیولوژیکی و عمل فیزیولوژیکی
  • 8.1 سمیت
  • 8.2 سم شناسی
  • 8.3 در طب سنتی
  • 8.4 در پزشکی قانونی
  • 8.5 زندگی مبتنی بر آرسنیک
 • 9 آلودگی آرسنیک
 • 10 همچنین ببینید
 • 11 یادداشت
 • 12 ادبیات
 • 13 پیوند

تاریخچه

آرسنیک یکی از قدیمی ترین عناصر مورد استفاده بشر است. سولفیدهای آرسنیک As 2 S 3 و As 4 S 4 ، به اصطلاح orpiment (“آرسنیک”) و realgar آشنا بودند ، برای رومیان و یونانیان . این مواد سمی هستند.

آرسنیک یکی از عناصر موجود در طبیعت به صورت آزاد است . می توان آن را نسبتاً به راحتی از ترکیبات جدا کرد. بنابراین، تاریخ نمی داند چه کسی برای اولین بار آرسنیک عنصری را در حالت آزاد دریافت کرده است. بسیاری نقش کاشف را به آلبرتوس مگنوس کیمیاگر نسبت می دهند . نوشته های پاراسلسوس همچنین تولید آرسنیک از واکنش آرسنیک با پوسته تخم مرغ را توصیف می کند . بسیاری از مورخان علم معتقدند که فلز آرسنیک خیلی زودتر به دست آمده است، اما نوعی جیوه بومی در نظر گرفته شده است . این را می توان با این واقعیت توضیح داد که سولفید آرسنیک بسیار شبیه به ماده معدنی جیوه بود. رهاسازی از آن مانند آزاد شدن جیوه بسیار آسان بود. در اروپا و آسیا شناخته شده است آرسنیک عنصری از قرون وسطی . چینی ها آن را از سنگ معدن بدست آوردند. برخلاف اروپایی ها، آنها می توانستند مرگ ناشی از مسمومیت با آرسنیک را تشخیص دهند. اما این روش تحلیل به زمان حال نرسیده است. اروپایی ها خیلی دیرتر و برای اولین بار یاد گرفتند که شروع مرگ در صورت مسمومیت با آرسنیک را تعیین کنند جیمز مارش . این واکنش هنوز در حال استفاده است.

آرسنیک گاهی در سنگ معدن قلع یافت می شود . در ادبیات چینی قرون وسطی، مرگ افرادی که از ظروف اسپند آب یا شراب می‌نوشیدند به دلیل وجود آرسنیک در آنها توصیف شده است. برای مدت نسبتا طولانی، مردم خود آرسنیک و اکسید آن را اشتباه می گرفتند و آنها را با یک ماده اشتباه می گرفتند. برطرف شد این سوء تفاهم توسط گئورگ برانت و آنتوان لوران لاووازیه و ثابت کردند که اینها مواد متفاوتی هستند و آرسنیک یک عنصر شیمیایی مستقل است. اکسید آرسنیک از دیرباز برای از بین بردن جوندگان استفاده می شود. از این رو منشاء نام روسی عنصر است. از کلمات “موش” و “زهر” می آید. [ منبع مشخص نشده 1817 روز ]

ریشه شناسی

نام آرسنیک در زبان روسی از کلمه “موش” گرفته شده است، در ارتباط با استفاده از ترکیبات آن برای نابودی موش و موش [ 4] . نام یونانی ἀρσενικόν از فارسی زرنیخ (zarnik) گرفته شده است – ” زیر رنگ زرد “. ریشه شناسی عامیانه به یونانی های دیگر باز می گردد. ἀρσενικός – مذکر [5] .

نام لاتین arsenicum یک وام مستقیم از یونانی ἀρσενικόν است . در سال 1789، A. Lavoisier در فهرست عناصر شیمیایی قرار داد آرسنیک را با نام آرسنیک [6] .

بودن در طبیعت

آرسنیک یک عنصر کمیاب است. محتوای پوسته زمین 1.7⋅10-4 ٪ وزنی است. در آب دریا 0.003 میلی گرم در لیتر [7] . این عنصر گاهی اوقات در طبیعت به شکل بومی خود یافت می شود، این کانی به شکل پوسته های خاکستری براق فلزی یا توده های متراکم متشکل از دانه های کوچک است.

حدود 200 ماده معدنی حاوی آرسنیک شناخته شده است. در غلظت های کوچک، اغلب با سنگ معدن سرب، مس و نقره همراه است . دو کانی طبیعی آرسنیک به شکل سولفیدها (ترکیبات دوتایی با گوگرد AsS شفاف نارنجی قرمز ) بسیار رایج هستند: Realgar زرد لیمویی و رنگ As 2 S 3 . یک ماده معدنی با اهمیت صنعتی برای تولید آرسنیک – آرسنوپیریت (آرسنیک پیریت) FeAsS یا FeS 2 FeAs 2 (46٪ As)، آرسنیک پیریت – لولینگیت (FeAs 2 ) (72.8٪ As)، اسکورودیت FeAsO 4 (27 -36٪ ). مانند). بیشتر آرسنیک به طور اتفاقی در طی فرآوری طلای حاوی آرسنیک ، سرب-روی، پیریت مس و سایر سنگ‌های معدنی استخراج می‌شود.

سپرده ها

کانی صنعتی اصلی آرسنیک آرسنوپیریت FeAsS است. وجود دارد ذخایر بزرگ مس – آرسنیک در گرجستان ، آسیای مرکزی و قزاقستان ، در ایالات متحده آمریکا ، سوئد ، نروژ و ژاپن ، آرسنیک – کبالت – در کانادا ، آرسنیک – قلع – در بولیوی و انگلیس . علاوه بر این، ذخایر طلا- آرسنیک در ایالات متحده آمریکا و فرانسه شناخته شده است . روسیه دارای ذخایر متعدد آرسنیک در یاکوتیا ، اورال ، سیبری ، ترانس بایکالیا و چوکوتکا است [8] .

ایزوتوپ ها

مقاله اصلی: ایزوتوپ های آرسنیک

33 ایزوتوپ و حداقل 10 حالت برانگیخته ایزومرهای هسته ای شناخته شده است . از این ایزوتوپ ها، تنها 75 ایزوتوپ As پایدار است و آرسنیک طبیعی به تنهایی از این ایزوتوپ تشکیل شده است. طولانی ترین ایزوتوپ رادیواکتیو ۷۳ As دارای نیمه عمر ۸۰.۳ روز است.

خواص شیمیایی

تشکیل می دهد با حرارت دادن قوی، آرسنیک می سوزد و اکسید آرسنیک (III) را که در آب کم محلول است، اما با آن واکنش می دهد و هیدروکسید آرسنیک (III) یا اسید آرسنیک را تشکیل می دهد . عوامل اکسید کننده قوی مانند کلر عنصر را به اسید آرسنیک تبدیل می کند که نمک های آن بسیار شبیه به فسفات های مربوطه است . با کلسینه کردن این اسید، اکسید آرسنیک (V) بدست می آید . در طی احیای ترکیبات آرسنیک، گاز آرسین تشکیل می شود [9] .

دریافت

کشف روشی برای بدست آوردن آرسنیک فلزی (آرسنیک خاکستری) به آلبرت کبیر کیمیاگر قرون وسطایی نسبت داده می شود که در قرن سیزدهم می زیست. با این حال، خیلی زودتر، کیمیاگران یونانی و عربی توانستند آرسنیک آزاد را با حرارت دادن “آرسنیک سفید” ( تری اکسید آرسنیک ) با مواد آلی مختلف به دست آورند.

راه های زیادی برای به دست آوردن آرسنیک وجود دارد: تصعید آرسنیک طبیعی، تجزیه حرارتی پیریت آرسنیک، کاهش انیدرید آرسنیک و غیره.

در حال حاضر، برای به دست آوردن آرسنیک فلزی، آرسنوپیریت اغلب در کوره های صدا خفه کن بدون دسترسی به هوا گرم می شود. در این حالت آرسنیک آزاد می شود که بخارات آن متراکم شده و در لوله های آهنی که از کوره ها و در گیرنده های سرامیکی مخصوص می آید به آرسنیک جامد تبدیل می شود. سپس باقیمانده در کوره ها با دسترسی به هوا گرم می شود و سپس آرسنیک به As 2 O 3 اکسید می شود . آرسنیک فلزی در مقادیر نسبتاً کمی به دست می آید و قسمت اصلی سنگ معدن حاوی آرسنیک به آرسنیک سفید، یعنی به تری اکسید آرسنیک – انیدرید آرسنیک As 2 O 3 پردازش می شود .

روش اصلی تولید بو دادن سنگ معدن سولفید و به دنبال آن احیای اکسید با زغال سنگ (کربن) است [10] :

2 آ س 2 اس 3   +   9 O 2   → تی o سی   6 اس O 2 ↑ +   2 آ س 2 O 3  
آ س 2 O 3   +   3 سی   → تی o سی   2 آ س   +   3 سی O ↑
این بخش تکمیل نشده است .
آن به پروژه کمک خواهید کرد شما با تصحیح و تکمیل .

برنامه

از آرسنیک برای آلیاژسازی آلیاژهای سرب استفاده می‌شود که برای تهیه گلوله استفاده می‌شود، زیرا هنگام ریخته‌گری به روش برج، قطرات آلیاژ آرسنیک-سرب شکل کاملاً کروی پیدا می‌کنند و علاوه بر این، استحکام و سختی سرب را نیز به‌دست می‌آورند. افزایش قابل توجهی [ شفاف سازی ] .

آرسنیک با خلوص بالا (99.9999%) برای سنتز تعدادی از مواد نیمه هادی مفید و مهم – آرسنیدها (به عنوان مثال، آرسنید گالیم ) و سایر مواد نیمه هادی با شبکه کریستالی مانند مخلوط روی استفاده می شود .

ترکیبات سولفید آرسنیک – اورپیمنت و رئالگار – در نقاشی به عنوان رنگ و در صنعت چرم سازی به عنوان وسیله ای برای از بین بردن مو از روی پوست استفاده می شود.

در فن‌آوری‌های آتش‌نشانی ، از Realgar برای تولید آتش یونانی یا آتش هندی (بنگالی) استفاده می‌شود، که زمانی اتفاق می‌افتد که مخلوطی از Realgar با گوگرد و نیترات سفید روشن ایجاد می‌کند می‌سوزد (در هنگام سوختن شعله‌ای ).

برخی از ترکیبات ارگانو عنصر آرسنیک هستند عوامل جنگ شیمیایی ، مانند لویزیت .

در آغاز قرن بیستم، برخی از مشتقات کاکودیل ، به عنوان مثال، سالوارسان مورد استفاده قرار گرفت ، برای درمان سیفلیس ، به مرور زمان، این داروها از کاربرد پزشکی برای درمان سیفلیس توسط سایر داروها، کمتر سمی و مؤثرتر، جایگزین شدند. حاوی آرسنیک نیست

. برخی از ترکیبات آرسنیک در دوزهای بسیار کم به عنوان دارو برای مبارزه با کم خونی و تعدادی از بیماری‌های دیگر استفاده می‌شوند، زیرا از نظر بالینی اثر محرک قابل توجهی بر روی تعدادی از سیستم‌های بدن، به‌ویژه، بر روی مغز استخوان قرمز و سیستم عصبی مرکزی دارند با توجه به ظهور داروهای مشابه و برتر، ترکیبات محلول آرسنیک از اواسط اواخر دهه 80 قرن بیستم عملاً از عمل پزشکی ناپدید شدند. از ترکیبات معدنی آرسنیک، انیدرید آرسنیک را می توان در پزشکی برای تهیه قرص و در دندانپزشکی به صورت خمیر به عنوان داروی نکروز کننده استفاده کرد. استفاده می شد این دارو معمولاً و به اصطلاح عامیانه “آرسنیک” نامیده می شد و در دندانپزشکی برای نکروز موضعی عصب دندان (به پالپیت مراجعه کنید ). در حال حاضر (2015)، آماده سازی آرسنیک به دلیل سمی بودن به ندرت در دندانپزشکی استفاده می شود. در حال حاضر روش های دیگری برای نکروز بدون درد عصب دندان تحت بی حسی موضعی ایجاد شده و در حال استفاده است .

نقش بیولوژیکی و عمل فیزیولوژیکی

بازنویسی
این مقاله نیاز به بازنویسی کامل دارد.
ممکن است توضیحاتی در صفحه بحث وجود داشته باشد .

سمیت

اشتعال پذیری 0: غیرقابل اشتعال خطر بهداشتی 4: قرار گرفتن در معرض بسیار کوتاه ممکن است باعث مرگ یا آسیب جدی دائمی شود (مانند جیوه، اسید هیدروسیانیک، فسفین) واکنش 0: پایدار است حتی زمانی که در معرض شعله باز قرار می گیرد و با آب واکنش نمی دهد (مانند هلیوم) ویژه کد: هیچ

 NFPA 704 الماس چهار رنگ

0
4
0

سم شناسی

آرسنیک [11] و بسیاری از ترکیبات آن سمی و سرطان زا هستند . به سرطان‌زاهای دسته 1 ترکیبات غیر آلی آرسنیک طبق IARC تعلق دارند، آرسنوبتائین و سایر ترکیبات آلی که در بدن انسان متابولیزه نمی‌شوند – به گروه 3. [12] دوز کشنده آرسنیک برای انسان 50-170 میلی گرم (1.4 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن) است [ منبع 1781 روز مشخص نشده است ] . در مسمومیت حاد با آرسنیک، استفراغ ، درد شکم، اسهال ، افسردگی سیستم عصبی مرکزی مشاهده می شود . شباهت علائم مسمومیت با آرسنیک با علائم وبا برای مدت طولانی باعث شد که استفاده از ترکیبات آرسنیک (اغلب، تری اکسید آرسنیک، به اصطلاح “آرسنیک سفید”) به عنوان یک سم کشنده پنهان شود. در فرانسه، پودر تری اکسید آرسنیک به دلیل کارایی بالا، نام رایج “پودر ارثی” ( fr.   poudre de succession ) را دریافت کرد. این فرض وجود دارد که ناپلئون با ترکیبات آرسنیک در جزیره سنت هلنا مسموم شده است. در سال 1832، یک واکنش کیفی قابل اعتماد به آرسنیک ظاهر شد – آزمایش مارش ، که به طور قابل توجهی کارایی تشخیص مسمومیت را افزایش داد.

کمک و پادزهر برای مسمومیت با آرسنیک: مصرف محلول های آبی تیوسولفات سدیم Na 2 S 2 O 3 ، شستشوی معده، مصرف شیر و پنیر. پادزهر اختصاصی – unitiol . MPC موجود در هوا برای آرسنیک 0.5 mg/m³ است.

با آرسنیک در جعبه های در بسته و با استفاده از لباس های محافظ کار کنید. ترکیبات آرسنیک به دلیل سمیت بالا به عنوان عوامل سمی در اول جنگ جهانی مورد استفاده قرار گرفتند.

زیست محیطی ساخته دست بشر در سال 2016، یک فاجعه در جنوب هند تبلیغات گسترده ای دریافت کرد – به دلیل برداشت بیش از حد آب از سفره های زیرزمینی، آرسنیک شروع به ورود به آب آشامیدنی کرد. این باعث آسیب سمی و سرطانی در ده ها هزار نفر شد.

اعتقاد بر این بود که با مصرف طولانی مدت دوزهای کوچک آرسنیک، بدن ایمنی ایجاد می کند. این واقعیت هم برای انسان و هم برای حیوانات ثابت شده است. مواردی وجود دارد که مصرف کنندگان همیشگی آرسنیک بلافاصله دوزهایی را چندین برابر بیشتر از دوز کشنده مصرف کردند و سالم ماندند. آزمایشات روی حیوانات اصالت این عادت را نشان داده است. معلوم شد که حیوانی که هنگام استفاده از آرسنیک به آن عادت کرده است، اگر دوز بسیار کمتری به خون یا زیر پوست تزریق شود، به سرعت می‌میرد. با این حال، چنین “اعتیاد” بسیار محدود است، در رابطه با به اصطلاح. “سمیت حاد”، و در برابر نئوپلاسم ها محافظت نمی کند. با این حال، اثر میکرودوزهای داروهای حاوی آرسنیک به عنوان یک عامل ضد سرطان در حال حاضر در حال بررسی است.

ترکیبات آرسنیک آلی و معدنی هر دو در غلظت های بالا برای موجودات زنده سمی هستند. با این حال، در دوزهای کم ، برخی از ترکیبات آرسنیک باعث افزایش متابولیسم، تقویت استخوان ها، تأثیر مثبت بر خون ساز عملکرد و سیستم ایمنی بدن و افزایش جذب نیتروژن و فسفر از غذا می شود. در گیاهان، قابل توجه ترین اثر آرسنیک کاهش متابولیسم است که باعث کاهش محصول می شود، اما آرسنیک تثبیت نیتروژن را نیز تحریک می کند . [13] [14]

اشاره شد که برای یک ارگانیسم در حال رشد در انسان و حیوان، میکرودوزهای آرسنیک به رشد استخوان‌ها از نظر طول و ضخامت کمک می‌کنند و در برخی موارد، رشد استخوان تحت تأثیر میکرودوزهای آرسنیک در پایان رشد نیز مشاهده شد. 15 ] .

حیاتی در نظر می گیرند برخی از نویسندگان آرسنیک را به عنوان یک ریز عنصر و آن را به عنوان یک عنصر فوق ریز – ریز عناصر ضروری در غلظت های مخصوصاً کوچک (مانند سلنیوم ، وانادیم ، کروم و نیکل ) طبقه بندی می کنند. دوز روزانه مورد نیاز برای یک فرد 10-15 میکروگرم است. [13]

در طب سنتی

استفاده می شود در کشورهای غربی، آرسنیک عمدتاً به عنوان یک سم قوی شناخته می شد، در حالی که در طب سنتی چینی تقریباً دو هزار سال است که برای درمان سیفلیس و پسوریازیس [ منبع نامشخص 1957 روز ] .

آرسنیک در دوزهای کوچک سرطان زا است ، استفاده از آن به عنوان یک داروی “بهبود خون” (به اصطلاح “آرسنیک سفید”، به عنوان مثال، “قرص آرسنیک بلوز”، و غیره) تا اواسط دهه 1950 ادامه یافت و سهم خود را داشت. به توسعه بیماری های انکولوژیک [ منبع مشخص نشده 1284 روز ] .

ترکیب آرسنیک سالوارسان (همچنین به عنوان داروی 606 و آرسفنامین نیز شناخته می شود) از نظر تاریخی اولین داروی موثر و در عین حال نسبتاً بی ضرر برای سیفلیس است که توسط شیمیدان پل ارلیچ [ 16] ایجاد شد . سالوارسان تا به امروز از کار افتاده و وسایل بسیار مؤثرتر و ایمن‌تری جایگزین آن شده است.

در علم پزشکی قانونی

روش تشخیص آرسنیک در بدن انسان، اجساد و غذا در صورت مسمومیت مشکوک در آغاز قرن نوزدهم توسعه یافت. شیمیدان انگلیسی جیمز مارش [17] .

زندگی مبتنی بر آرسنیک

مقاله اصلی: زندگی مبتنی بر آرسنیک

باکتری های اکستروموفیل شناخته شده اند که می توانند در غلظت های بالای آرسنات در محیط زنده بمانند. پیشنهاد شد که در مورد سویه GFAJ-1 ، آرسنیک در واکنش‌های بیوشیمیایی جایگزین فسفر می‌شود، به ویژه، بخشی از DNA است [18] [19] [20] ، اما این فرض تأیید نشد [21] .

آلودگی آرسنیک

در قلمرو فدراسیون روسیه در شهر اسکوپین ، منطقه ریازان ، در نتیجه سالها کار کارخانه متالورژی محلی SMK Metallurg، حدود یک و نیم هزار تن زباله گرد و غبار با محتوای بالای آرسنیک دفن شد. در محل دفن شرکت. [22] آرسنیک یک عنصر همراه مشخصه بسیاری از ذخایر طلا است که منجر به مشکلات زیست محیطی اضافی در کشورهای استخراج کننده طلا مانند رومانی می شود [23] [24] .

خلاصه آرسنیک

سمیت آرسنیک یک مشکل بهداشتی جهانی است که میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. آلودگی ناشی از آرسنیک ناشی از منابع زمین‌شناسی طبیعی است که به داخل سفره‌های زیرزمینی نفوذ می‌کند، آب آشامیدنی را آلوده می‌کند و همچنین ممکن است از معدن و سایر فرآیندهای صنعتی رخ دهد. آرسنیک به عنوان یک آلاینده در بسیاری از داروهای سنتی وجود دارد. در حال حاضر از تری اکسید آرسنیک برای درمان لوسمی پرومیلوسیتیک حاد استفاده می شود. جذب عمدتاً از طریق بلع از روده کوچک اتفاق می‌افتد، اگرچه حداقل جذب از تماس پوستی و استنشاق رخ می‌دهد. آرسنیک سمیت خود را با غیرفعال کردن 200 آنزیم، به ویژه آنزیم هایی که در مسیرهای انرژی سلولی و سنتز و ترمیم DNA نقش دارند، اعمال می کند. مسمومیت حاد با آرسنیک در ابتدا با تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال شدید همراه است. انسفالوپاتی و نوروپاتی محیطی گزارش شده است. سمیت مزمن آرسنیک منجر به بیماری چند سیستمی می شود. آرسنیک یک سرطان زا برای انسان است که بر اندام های متعددی اثر می گذارد. هیچ رژیم درمانی مبتنی بر شواهدی برای درمان مسمومیت مزمن با آرسنیک وجود ندارد، اما آنتی اکسیدان ها مورد حمایت قرار گرفته اند، اگرچه فایده آن ثابت نشده است. تمرکز مدیریت بر کاهش مصرف آرسنیک از آب آشامیدنی است و تاکید روزافزونی بر استفاده از منابع جایگزین آب وجود دارد.

آمار از Altmetric.com

جزئیات بیشتر را ببینید

توسط 10 خبرگزاری انتخاب شده است
وبلاگ شده توسط 3
در 1 منبع خط مشی ارجاع شده است
توییت شده توسط 21
در 1 صفحه فیس بوک
در 8 صفحه ویکی پدیا ارجاع داده شده است
ویرایش مجدد توسط 1
در 5 ویدیو
1091 خواننده در مندلی

درخواست مجوزها

اگر مایل به استفاده مجدد از همه یا هر یک از این مقاله هستید، لطفاً از پیوند زیر استفاده کنید که شما را به سرویس حقوق لینک مرکز ترخیص حق نسخه برداری هدایت می کند. شما می توانید قیمت سریع و مجوز فوری برای استفاده مجدد از محتوا به روش های مختلف دریافت کنید.

درخواست مجوزها

آرسنیک یکی از سمی ترین فلزاتی است که از محیط طبیعی به دست می آید. علت اصلی سمیت آرسنیک در انسان ناشی از آلودگی آب آشامیدنی ناشی از منابع طبیعی زمین شناسی است نه از معدن، ذوب یا منابع کشاورزی (آفت کش ها یا کودها). 1 بسیاری از کشورهای صنعتی و کمتر صنعتی دارای آب آشامیدنی آلوده به آرسنیک هستند. 2، 3 این مشکل در ایالات متحده نگران کننده است – برای مثال، محتوای آرسنیک آب آشامیدنی از منابع عمومی و خصوصی در شهرستان میلارد از 14 قسمت در میلیارد (ppb) تا 166 ppb است. 4 آژانس حفاظت از محیط زیست سطح مجاز آرسنیک در آب آشامیدنی ایالات متحده را در سال 2001 از 50ppb به 10ppb کاهش داد. مصرف طولانی مدت آب آلوده به آرسنیک ممکن است منجر به تظاهرات سمیت در عملاً در تمام سیستم های بدن شود، همانطور که بعداً بحث شد. جدی ترین نگرانی، پتانسیل آرسنیک برای عمل به عنوان یک سرطان زا است.

دو منطقه بدترین آسیب دیده در جهان بنگلادش و بنگال غربی هند هستند. در 42 منطقه در جنوب بنگلادش و در 9 منطقه مجاور در بنگال غربی، به ترتیب 79.9 میلیون و 42.7 میلیون نفر در معرض غلظت آرسنیک آب های زیرزمینی هستند که بالاتر از حداکثر مجاز مجاز سازمان بهداشت جهانی 50 میکروگرم در لیتر است. در هر دو این مناطق، منبع آرسنیک منشأ زمین‌شناسی دارد و سفره‌های زیرزمینی را آلوده می‌کند که آب بیش از یک میلیون چاه لوله را تامین می‌کند. 6-8 در بنگال غربی غلظت آرسنیک در برخی از چاه های لوله تا 3400 میکروگرم در لیتر است. 9

به نظر می رسد مکانیسم تجمع آرسنیک در دشت دلتای بنگال در اواخر عصر کواترنر (عصر هولوسن) با رسوبات آبرفتی حاوی آرسنیک که توسط رودهای گنگ، برهماپوترا، مگنا و دیگر رودخانه های کوچکتر که از دشت دلتای بنگال می گذرند، رخ داده است. به خلیج بنگال . در دشت دلتای بنگال، آرسنیک به‌عنوان اکسیانیون‌های آرسنیک به اکسی هیدروکسیدهای آهن، آلومینیوم و منگنز جذب می‌شود و سپس در سفره‌های آبرفتی بسیج می‌شود، جایی که به دلیل محیط کاهنده، اکسی هیدروکسیدها با فرآیندهای بیوژئوشیمیایی حل می‌شوند و آرنیک آزاد می‌شوند آب های زیرزمینی 8

در طول قرن ها، آرسنیک برای اهداف مختلفی استفاده شده است. آرسنیک یکی از اجزای تشکیل دهنده لوازم آرایشی بود و بیشتر از حال حاضر در کشاورزی برای محافظت از محصولات در برابر آفات استفاده می شد. آرسنیک به‌عنوان استوآرسنیت مس، رنگدانه‌ای در رنگ‌ها بود که معروف‌ترین آن «سبز پاریس» است. قبل از استفاده از الکتریسیته برای روشنایی، هیدروژن آزاد شده از آتش زغال سنگ و از گاز برای روشنایی همراه با آرسنیک در رنگ سبز پاریس که در کاغذ دیواری برای تشکیل آرسین، گاز سمی استفاده می‌شد. یک قارچ Scopulariopsis breviculis موجود در کاغذ دیواری مرطوب نیز آرسنیک در پاریس را به رنگ سبز به آرسین متابولیزه کرد.

در صنعت از آرسنیک برای تولید رنگ‌ها، قارچ‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها، آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها، نگهدارنده‌های چوب و خشک‌کننده‌های پنبه استفاده می‌شود. از آنجایی که آرسنیک یک عنصر کمیاب ضروری برای برخی از حیوانات است، یک افزودنی در خوراک دام است. آرسنید گالیم یا بلورهای آرسنید گالیم آلومینیوم اجزای نیمه هادی ها، دیودهای ساطع کننده نور، لیزرها و انواع ترانزیستورها هستند.

آرسنیک یک سلاح قتل محبوب است. فرانک کاپرا که در بسیاری از ترکیبات آرسنیک شبیه شکر سفید هستند و این بی ضرر بودن ظاهری با بی مزه و بی بو بودن تقویت می شود و با فیلم آرسنیک و توری قدیمی آن دو بانوی مسن از آرسنیک در شراب سنجد برای کشتن خواستگاران مرد خود استفاده می کنند، منتشر شد.

کاربردهای تاریخی آرسنیک درمانی

پس از اینکه پزشکان یونانی مانند بقراط و جالینوس استفاده از آن را رایج کردند، آرسنیک به عنوان یک عامل شفابخش استفاده شد. ترکیبات آرسنیک به صورت محلول، قرص، خمیر و به شکل های تزریقی در دسترس قرار گرفت. محلول فاولر، یک آماده سازی تری اکسید آرسنیک 1٪، به طور گسترده در قرن 19 مورد استفاده قرار گرفت. اخیراً در سال 1958، کتاب راهنمای محصولات دارویی و درمانی بریتانیا که توسط مارتیندیل ویرایش شده است، نشانه های محلول فاولر را به شرح زیر ذکر کرده است: لوسمی، بیماری های پوستی (پسوریازیس، درماتیت هرپتی فرمیس، و اگزما)، استوماتیت و التهاب لثه در نوزادان، و وینسنت. محلول فاولر نیز به عنوان تونیک سلامت تجویز شد. مسمومیت مزمن با آرسنیک ناشی از مصرف طولانی مدت محلول فاولر باعث ایجاد همانژیوسارکوم، 10 آنژیوسارکوم کبد، 11، 12 و کارسینوم نازوفارنکس شد. 13 آرسنیک درمان اولیه سیفلیس تا جنگ جهانی دوم بود. آرسفنامین (نئوآرسفنامین)، یک ترکیب زرد روشن حاوی 30 درصد آرسنیک به صورت داخل وریدی برای درمان سیفلیس، یوز و برخی عفونت‌های تک یاخته‌ها استفاده شد.

کاربردهای درمانی فعلی آرسنیک

تری اکسید آرسنیک (As 2 O 3 ) اکنون به طور گسترده برای القای بهبودی در بیماران مبتلا به لوسمی پرومیلوسیتیک حاد، بر اساس مکانیسم آن به عنوان یک القاء آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی) استفاده می شود. 14-18 . آرسنیک با آزاد کردن یک فاکتور القاکننده آپوپتوز (AIF) از فضای بین غشایی میتوکندری از جایی که به هسته سلول منتقل می‌شود، آپوپتوز را القا می‌کند 19 AIF سپس آپوپتوز را تحت تأثیر قرار می دهد که منجر به تغییر بیوشیمی هسته ای، تراکم کروماتین، تکه تکه شدن DNA و مرگ سلولی می شود. AIF جدا شده و شبیه سازی شده است و یک فلاوپروتئین با وزن مولکولی 57000 است. 20

آرسنیک همچنان جزء ضروری بسیاری از محصولات طب سنتی غیر غربی است. برخی از داروهای سنتی چینی حاوی رئالگار (سولفید آرسنیک) هستند و به صورت قرص، قرص و سایر آماده سازی ها در دسترس هستند. آنها برای پسوریازیس، سیفلیس، آسم، روماتیسم، بواسیر، سرفه و خارش استفاده می شوند و همچنین به عنوان یک مقوی سلامت، یک ضد درد، عامل ضد التهابی و به عنوان درمان برای برخی از تومورهای بدخیم تجویز می شوند. 21-23 می در هند از داروهای گیاهی حاوی آرسنیک در برخی از داروهای هومیوپاتی 24 و بدخیمی های خونی استفاده شود . 25 در کره آرسنیک در طب گیاهی برای هموروئید تجویز می شود. 26

با این حال، آرسنیک به جای یک عنصر مورد نظر، اغلب یک آلاینده است، گاهی اوقات با جیوه و سرب. 22، 27، 28 وزارت خدمات بهداشتی کالیفرنیا 251 محصول را در فروشگاه‌های گیاهی خرده‌فروشی غربالگری کرد و آرسنیک را در 36 محصول (14 درصد) در غلظت‌های 20.4 تا 114 000 قسمت در میلیون (ppm) با میانگین 145.53 ppm شناسایی کرد. میانه 180.5 پی پی ام یک مطالعه در سنگاپور طی یک دوره پنج ساله 17 بیمار را با ضایعات پوستی مرتبط با مسمومیت مزمن آرسنیک شناسایی کرد و در 14 بیمار (82٪) سمیت ناشی از آرسنیک از داروهای انحصاری چینی بود در حالی که سه نفر دیگر از آب چاه آلوده به آرسنیک استفاده کردند. 21

شیمی و سمیت

آرسنیک در دو حالت اکسیداسیون رخ می دهد: یک شکل سه ظرفیتی، آرسنیت (As 2 O 3 ؛ As III) و یک شکل پنج ظرفیتی، آرسنات (As 2 O 5 ؛ As V). As III 60 برابر سمی تر از As V است. آرسنیک آلی غیر سمی است در حالی که آرسنیک معدنی سمی است.

سمیت آرسنیک تا 200 آنزیم را غیرفعال می کند، به ویژه آنزیم هایی که در مسیرهای انرژی سلولی و تکثیر و ترمیم DNA نقش دارند و جایگزین فسفات در ترکیبات پر انرژی مانند ATP می شود.

آرسنیک غیرمحدود نیز سمیت خود را با تولید واسطه های اکسیژن فعال در طول چرخه ردوکس و فرآیندهای فعال سازی متابولیک که باعث پراکسیداسیون لیپیدی و آسیب DNA می شود اعمال می کند. 29 As III، به ویژه، گروه های تیول یا سولفیدریل را در پروتئین های بافتی کبد، ریه ها، کلیه، طحال، مخاط دستگاه گوارش و بافت های غنی از کراتین (پوست، مو و ناخن) متصل می کند.

بسیاری از اثرات سمی دیگر ناشی از آرسنیک در حال تعیین هستند و توسط Abernathy و همکاران در سال 1999 به تفصیل شرح داده شده است.

قرار گرفتن در معرض آرسنیک

قرار گرفتن در معرض آرسنیک از طریق استنشاق، جذب از طریق پوست و در درجه اول از طریق خوردن، به عنوان مثال، آب آشامیدنی آلوده اتفاق می افتد. آرسنیک موجود در غذا به عنوان ترکیبات آلی نسبتاً غیر سمی (آرسنو بنتین و آرسنوکولین) وجود دارد. غذاهای دریایی، ماهی و جلبک ها غنی ترین منابع ارگانیک هستند. 31 این ترکیبات آلی باعث افزایش سطح آرسنیک در خون می شوند اما به سرعت بدون تغییر در ادرار دفع می شوند. 32، 33 دریافت آرسنیک از غذاهای جامد بیشتر از مایعات از جمله آب آشامیدنی است. 34، 35 ترکیبات آرسنیک آلی و معدنی ممکن است از محصولات کشاورزی یا از خاک آبیاری شده با آب آلوده به آرسنیک وارد زنجیره غذایی گیاه شوند. 36

جذب

محل اصلی جذب روده کوچک توسط یک فرآیند الکتروژنیک شامل گرادیان پروتون (H + ) است. اگرچه pH بهینه برای جذب آرسنیک 5.0، 38 است، در محیط روده کوچک pH تقریباً 7.0 به دلیل ترشح بی کربنات پانکراس است. 39

متابولیسم

آرسنیک جذب شده تحت بیومتیلاسیون کبدی قرار می گیرد تا اسید مونو متیل آرسونیک و دی متیل آرسینیک اسید تشکیل شود که سمی کمتری دارند اما کاملاً بی ضرر نیستند. 40، 41 حدود 50 درصد از دوز مصرفی ممکن است طی سه تا پنج روز از طریق ادرار دفع شود. دی متیل آرسینیک اسید متابولیت غالب ادراری (60 تا 70 درصد) در مقایسه با اسید مونو متیل آرسونیک است. 42 مقدار کمی آرسنیک معدنی نیز بدون تغییر دفع می شود. پس از مسمومیت حاد، مطالعات طیف سنجی جذب اتمی الکتروترمال نشان می دهد که بیشترین غلظت آرسنیک در کلیه ها و کبد است. 43

در بلع مزمن آرسنیک، آرسنیک در کبد، کلیه ها، قلب و ریه ها و مقادیر کمتری در ماهیچه ها، سیستم عصبی، دستگاه گوارش و طحال تجمع می یابد. اگرچه بیشتر آرسنیک از این محل‌ها پاک می‌شود، مقادیر باقی‌مانده در بافت‌های غنی از کراتین، ناخن‌ها، مو و پوست باقی می‌ماند. پس از حدود دو هفته از مصرف، آرسنیک در مو و ناخن رسوب می کند.

ویژگی های بالینی

مسمومیت حاد

بیشتر موارد مسمومیت حاد با آرسنیک در اثر بلع تصادفی حشره کش ها یا آفت کش ها و کمتر در اثر اقدام به خودکشی رخ می دهد. مقادیر کم (<5 میلی گرم) منجر به استفراغ و اسهال می شود اما در عرض 12 ساعت برطرف می شود و گزارش شده است که درمان لازم نیست. 44 دوز کشنده آرسنیک در مسمومیت های حاد از 100 میلی گرم تا 300 میلی گرم متغیر است. 45 پایگاه داده سیستم اطلاعات ارزیابی ریسک بیان می کند که “دوز کشنده حاد آرسنیک معدنی برای انسان حدود 0.6 میلی گرم بر کیلوگرم در روز تخمین زده شده است”. 46 مرد 23 ساله ای که 8 گرم آرسنیک خورده بود به مدت 8 روز زنده ماند. 47 دانش آموزی که 30 گرم آرسنیک مصرف کرده بود پس از 15 ساعت به دنبال کمک بود و 48 ساعت زنده ماند اما علیرغم شست و شوی معده و درمان با ضد لویزیت بریتانیایی (یک پادزهر آرسنیک) و همودیالیز جان خود را از دست داد. 48 بسته به مقدار مصرف شده، مرگ معمولا در عرض 24 ساعت تا 4 روز اتفاق می افتد.

علائم بالینی در ابتدا همیشه به سیستم گوارش مربوط می شود و عبارتند از تهوع، استفراغ، درد شکمی کولیکی و اسهال آبکی فراوان. درد شکم ممکن است شدید باشد و شبیه شکم حاد باشد. 50 ترشح بیش از حد بزاق رخ می دهد و ممکن است در غیاب سایر علائم گوارشی شکایتی باشد. سایر علائم بالینی عبارتند از روان پریشی حاد، بثورات پوستی منتشر، کاردیومیوپاتی سمی، 47، 52 و تشنج. 50

اسهال ناشی از افزایش نفوذپذیری عروق خونی یک ویژگی غالب است. مدفوع آبکی حجیم به عنوان “اسهال کلروئید” توصیف می شود. در وبا مدفوع به عنوان “آب برنج” توصیف می شود، اما در مسمومیت حاد با آرسنیک، به دلیل وجود خون در دستگاه گوارش، از اصطلاح اسهال “آب برنج خونی” استفاده می شود. علت مرگ، از دست دادن انبوه مایعات به دلیل ترشح از دستگاه گوارش است که منجر به کم آبی شدید، کاهش حجم خون در گردش و در نتیجه فروپاشی گردش خون می شود. در معاینه پس از مرگ، ازوفاژیت، گاستریت و استئاتوز کبدی گزارش شده است. 47

ناهنجاری های هماتولوژیک گزارش شده عبارتند از هماگلوبینوری، انعقاد داخل عروقی، افسردگی مغز استخوان، پان سیتوپنی شدید، و آنمی نورموکرومیک نرموسیتیک و استیپلینگ بازوفیلیک. 52-54 نارسایی کلیه در چهار نفر از هشت ملوانی که در معرض آرسین قرار داشتند گزارش شد. 53 نارسایی تنفسی و ادم ریوی از ویژگی های شایع مسمومیت حاد هستند. 54

شایع ترین تظاهرات عصبی نوروپاتی محیطی است که ممکن است تا دو سال طول بکشد. 47، 55، 56 نوروپاتی محیطی ممکن است منجر به ضعف شدید و سریع صعودی شود، شبیه به سندرم گیلن باره، که نیاز به تهویه مکانیکی دارد. 52 انسفالوپاتی یک تظاهرات شایع است و در صورت نامشخص بودن علت انسفالوپاتی باید احتمال سمیت آرسنیک در نظر گرفته شود. انسفالوپاتی پس از تجویز داخل وریدی آرفنامین ها رخ داده است. 57 تصور می شود که اساس آنسفالوپاتی ناشی از خونریزی باشد. 58

تغییرات متابولیک با مسمومیت حاد با آرسنیک گزارش شده است. اسیدوز در یک بیمار 47 و هیپوگلیسمی و هیپوکلسمی در گاو رخ داده است. 59 در مسمومیت حاد بهترین شاخص مصرف اخیر (1-2 روز) غلظت آرسنیک ادرار است.

مسمومیت مزمن

سمیت طولانی مدت آرسنیک منجر به بیماری چند سیستمی می شود و جدی ترین پیامد آن بدخیمی است. ویژگی های بالینی سمیت آرسنیک بین افراد، گروه های جمعیتی و مناطق جغرافیایی متفاوت است. مشخص نیست که چه عواملی وقوع یک تظاهرات بالینی خاص را تعیین می کند یا کدام سیستم بدن را هدف قرار می دهد. بنابراین در افرادی که در معرض مسمومیت مزمن با آرسنیک قرار دارند، طیف وسیعی از ویژگی های بالینی رایج است. شروع موذی با علائم غیر اختصاصی درد شکم، اسهال و گلودرد است.

پوست

تغییرات پوستی متعددی با قرار گرفتن در معرض طولانی مدت رخ می دهد. تغییرات پوستی یک ویژگی مشترک است و تشخیص بالینی اولیه اغلب بر اساس هیپرپیگمانتاسیون، کف دست و کراتوز خورشیدی است. کراتوز ممکن است به صورت ضخیم شدن یکنواخت یا به صورت ندول های مجزا ظاهر شود. 9 61 تأکید می شود که کراتوز کف دست و خورشیدی هر دو یک معیار تشخیصی قابل توجه هستند. هایپرپیگمانتاسیون به صورت لکه های قهوه ای تیره پراکنده یا تیره شدن منتشر گسسته کمتر پوست رخ می دهد یا ظاهر مشخصی از “قطره باران” دارد. سرطان پوست مرتبط با آرسنیک ، بیماری بوون، یک تظاهرات غیر معمول در آسیایی ها است و ممکن است به دلیل محتوای بالای ملانین پوست و افزایش قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش باشد. آرسنیک ممکن است باعث سرطان سلول بازال در پوست غیر ملانین شود. . دوره نهفته پس از قرار گرفتن در معرض ممکن است تا 60 سال باشد و در بیماران تحت درمان با محلول فاولر، در کارگران غوطه ور کردن گوسفند، در کارگران باغ انگور که از آفت کش های آرسنیک استفاده می کنند و از نوشیدن شراب آلوده گزارش شده است یکی دیگر از تظاهرات ناشی از رسوب آرسنیک در مناطق غنی از کراتین، خطوط سفید عرضی برجسته در ناخن های دست و پا به نام خطوط می است. 64

مطالعات بر اساس جمعیت بزرگ از بنگال غربی در هند نشان می‌دهد که بین غلظت آرسنیک در آب چاه لوله، دوز به ازای وزن بدن و هیپرپیگمانتاسیون و کراتوز رابطه وجود دارد و افرادی که وضعیت تغذیه‌ای ضعیفی دارند بیشتر مستعد ابتلا هستند. با این حال، مطالعه توسط اسمیت و همکاران گزارش می دهد که ضایعات پوستی ناشی از آرسنیک در میان مردم آتاکامنو در شمال شیلی، با وجود وضعیت تغذیه ای خوب، رخ می دهد. 62 این افراد در روستای چیو چیو از منطقه ای “مشهور” به دلیل کشت هویج و سایر سبزیجات بودند. محتوای آرسنیک غذای مصرف شده برای تعیین اینکه آیا آرسنیک موجود در زنجیره غذایی احتمالاً فواید تغذیه ای غذاهای مصرف شده را “بی اثر می کند” اندازه گیری نشد.

دستگاه گوارش

اگرچه اسهال یک علامت اصلی و زودرس در مسمومیت حاد با آرسنیک است، در مسمومیت مزمن اسهال در حملات مکرر رخ می دهد و ممکن است با استفراغ همراه باشد. در صورتی که سایر تظاهرات مانند تغییرات پوستی و نوروپاتی نیز وجود داشته باشد، باید شک به بلع آرسنیک را برانگیخت. 65 در 248 بیمار با شواهد سمیت مزمن با آرسنیک از بنگال غربی، هند که به مدت یک تا 15 سال آب آشامیدنی آلوده به آرسنیک مصرف کردند، هپاتومگالی در 76.6٪ رخ داد و از 69 نفری که بیوپسی شدند، 63 نفر (91.3٪) غیرنظامی را نشان دادند. فیبروز پورتال سیروتیک 66 در مطالعه دیگری، آرسنیک عامل اتیولوژیک در 5 بیمار از 42 بیمار مبتلا به سیروز ناقص تیغه بینی، شکل غیرفعال سیروز ماکرونودولار، که با سپتوم های باریک و ناقص مشخص می شود که ندول های نامشخص را مشخص می کند، و بروز غیرمعمول بالای خونریزی واریس در نظر گرفته شد. 67

سیستم قلبی عروقی

افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در کارگران کارخانه ذوب به دلیل قرار گرفتن در معرض آرسنیک گزارش شده است. 68-70 . در یک مطالعه در شهرستان میلارد، ایالات متحده، بر اساس ماتریس برای قرار گرفتن در معرض تجمعی آرسنیک، افزایش قابل توجهی در مرگ و میر در مردان و زنان در اثر بیماری فشار خون بالا رخ داد 4 در بنگلادش، رحمان و همکاران در سال 1999 افزایش بروز فشار خون را در یک مطالعه بزرگ بر روی 1481 فرد در معرض آرسنیک در آب چاه گزارش کردند. 71 هفتاد و چهار بیمار تایوانی مبتلا به بیماری ایسکمیک قلب در “روستاهای آرسنیازیس-هیپرآندمیک” مورد مطالعه قرار گرفتند و ارتباط بین بیماری ایسکمیک قلب و قرار گرفتن در معرض طولانی مدت آرسنیک پیشنهاد شد. 72، 73

آرسنیک باعث آسیب مستقیم میوکارد، 74 آریتمی قلبی، 75 و کاردیومیوپاتی می شود. 74 بیماری پای سیاه یک بیماری عروق محیطی منحصر به فرد است که به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آرسنیک بالا در آب چاه آرتزین، باعث قانقاریای پا منحصر به فرد در منطقه محدودی در سواحل جنوب غربی تایوان می شود. 73 بیماری عروق محیطی نیز از شیلی گزارش شده است. 76

سیستم عصبی

سیستم عصبی هدف اصلی برای اثرات سمی تعدادی از فلزات، به ویژه فلزات سنگین مانند جیوه، سرب و آرسنیک است. اثرات عصبی بسیار و متنوع است. شایع ترین یافته نوروپاتی محیطی شبیه به سندرم گیلن باره با یافته های الکترومیوگرافی مشابه است. 77 نوروپاتی در ابتدا حسی با بیهوشی دستکش و جوراب است.

اثرات مسمومیت نیز شامل تغییرات در رفتار، سردرگمی و از دست دادن حافظه است. 78 اختلال شناختی در دو کارگر از 14 تا 18 ماه قرار گرفتن در معرض گزارش شد و عملکرد ذهنی پس از خروج از منبع آرسنیک به حالت عادی بازگشت. 79 افزایش شیوع بیماری عروق مغزی، به ویژه انفارکتوس مغزی، در یک مطالعه بزرگ روی 8102 مرد و زن مشاهده شد که در معرض طولانی مدت آرسنیک از آب چاه قرار گرفتند. 80

سیستم ادراری تناسلی

مطالعه شهرستان Millard همچنین افزایش مرگ و میر ناشی از نفریت و سرطان پروستات را گزارش کرد. 4 Guo و همکاران در سال 1997 داده های ثبت سرطان (1980-1987) تومورهای مثانه و کلیه را در تایوان تجزیه و تحلیل کردند و گزارش کردند که سطوح بالای آرسنیک در آب آشامیدنی از چاه ها با کارسینوم سلولی انتقالی مثانه، کلیه، حالب و همه مرتبط است. سرطان مجرای ادرار در مردان و زنان و آدنوکارسینوم مثانه در مردان. 81 نویسندگان پیشنهاد می کنند که سرطان زایی آرسنیک ممکن است خاص نوع سلولی باشد. در مقابل، مطالعه‌ای در فنلاند با وجود غلظت بسیار کم آرسنیک در چاه‌های حفر شده، ارتباطی را با خطر سرطان مثانه و نه سرطان کلیه نشان داد. 82

داده های بیشتری برای ایجاد یک رابطه علّی محکم بین مصرف آرسنیک و پیامدهای نامطلوب در دوران بارداری و عوارض و مرگ و میر نوزادان مورد نیاز است. در زنان باردار آند که آب با غلظت آرسنیک حدود 200 میکروگرم در لیتر مصرف کردند، آرسنیک خون بند ناف (9 میکروگرم در لیتر) تقریباً به اندازه خون مادر (11 میکروگرم در لیتر) بود. در همان گروه، آرسنیک جفتی 34 میکروگرم در لیتر در مقایسه با 7 میکروگرم در لیتر در زنانی بود که در معرض آرسنیک قرار نداشتند. 83

نتایج مطالعات کونچا و همکارانش در کوه های آند در آرژانتین ابعاد دیگری به این مشکل می بخشد. 84 جنین و نوزادان و کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، در معرض سمیت آرسنیک مادر قرار دارند.

دستگاه تنفسی و آرسنیک

مطالعات انجام شده در بنگال غربی، هند توجه را به بیماری ریه محدود کننده و انسدادی جلب می کند. 61 بیماری تنفسی در بیماران مبتلا به ضایعات پوستی مشخصه سمیت مزمن آرسنیک شایع تر بود. 85 یافته های مشابهی از ارتباط بین تظاهرات پوستی و بیماری ریوی در کودکان شیلیایی گزارش شده است. 76 احتمال افزایش رسوب آرسنیک در ریه، اگرچه دلیل آن مشخص نیست، توسط مطالعات کالبدگشایی در تعداد محدودی از بیماران تأیید شده است. 86، 87 افزایش بروز برونشیت در مطالعه ای روی بیماران مبتلا به بیماری پای سیاه در تایوان رخ می دهد. 73

سیستم های غدد درون ریز و هماتولوژیک

قرار گرفتن در معرض غلظت های بالای آرسنیک با افزایش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است. 73، 88 در سمیت مزمن آرسنیک، نوتروپنی رخ می دهد. 65

بیماری بدخیم

رابطه بین آرسنیک و بدخیمی نگرانی فزاینده ای است زیرا میلیون ها نفر قربانی بالقوه هستند. در بنگلادش و هند، آرسنیک با سرطان های پوست، ریه، کبد، کلیه و مثانه مرتبط است. 89 شواهدی از کشورهای دیگر وجود دارد که قرار گرفتن در معرض آرسنیک باعث ایجاد بدخیمی در پوست، 63 ریه، 69، 90 کبد، 73 کلیه، 4، 90 و مثانه می شود. 81 داده‌های تایوان همچنین بدخیمی‌های مثانه، کلیه، پوست، ریه، حفره بینی، استخوان، کبد، حنجره، روده بزرگ و معده و همچنین لنفوم را مستند می‌کند. 73

مکانیسم‌ها، اگرچه به‌طور کامل مشخص نشده‌اند، احتمالاً تأثیر نامطلوبی بر ترمیم DNA، متیلاسیون DNA، و افزایش تشکیل رادیکال‌های آزاد و فعال‌سازی پروتوآنکوژن c-myc دارند. آرسنیک ممکن است تحت شرایط خاصی به عنوان عامل سرطان زا، محرک تومور یا پیشرفت تومور عمل کند.

سطوح بالای آرسنیک در حیوانات تراتوژن است. 91 انحرافات کروموزومی ساختاری در گروهی از افرادی که آرسنیک از آب چاه در فنلاند مصرف می‌کردند مورد مطالعه قرار گرفت و این ارتباط در کاربران فعلی قوی‌تر از 10 نفری بود که استفاده از آب چاه آلوده را برای 2 تا 4 ماه قبل از نمونه‌برداری متوقف کرده بودند. 92

تشخیص

تجزیه و تحلیل نمونه های خون، ادرار و مو برای تعیین کمیت و نظارت بر قرار گرفتن در معرض استفاده می شود. سطوح بین 0.1 و 0.5 میلی گرم بر کیلوگرم در نمونه مو نشان دهنده مسمومیت مزمن است در حالی که 1.0 تا 3.0 میلی گرم بر کیلوگرم نشان دهنده مسمومیت حاد است.

کمبود آرسنیک

کمبود در حیوانات به صورت افزایش مرگ و میر، کاهش باروری، افزایش نرخ سقط خود به خودی، وزن کم هنگام تولد در فرزندان و آسیب به گلبول های قرمز آشکار می شود.

هزینه های اقتصادی آلودگی

اهمیت اقتصادی سمیت آرسنیک شامل هزینه های پزشکی، کاهش درآمد و کاهش بهره وری و کیفیت محصول به دلیل آلودگی خاک و آب است. مشکلات کنونی بهداشتی، اقتصادی و تغذیه ای زمانی تشدید می شود که اطلاعات مربوط به آلودگی زنجیره غذایی با آرسنیک بهتر شناخته شود و محصولات کشاورزی و دام آلوده باشند. این مسائل به ویژه در بنگلادش که 97 درصد از جمعیت روستایی برای آشامیدن، پخت و پز و آبیاری به آب زیرزمینی متکی هستند، نگرانی جدی دارند.

پیشگیری، مدیریت، و مسیرهای آینده

تراژدی انسانی ناشی از سمیت آرسنیک در کشورهای در حال توسعه که در کشورهایی مانند بنگلادش زندگی میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، شدیدتر است.

در حل مشکل فزاینده آلودگی آرسنیک و بیماری های بهداشتی، بسیاری از مسائل باید روشن شود. برای تعیین اینکه آیا آستانه ای برای بروز اثرات سرطان زا وجود دارد یا خیر و همچنین برای تعیین دوز و مدت قرار گرفتن در معرض، اطلاعات لازم است. 30 مطالعات لازم است تا تظاهرات سمی را با چندشکلی ژنتیکی احتمالی، سن، جنسیت، وضعیت تغذیه و نقش محافظتی ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها مرتبط کند. تفاوت قابل توجهی در ویژگی های بالینی در بین افراد در همان خانواده وجود دارد که معمولاً در بنگلادش مشاهده می شود. این ممکن است به دلیل متیلاتورهای “آهسته” یا “سریع” آرسنیک مشابه بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده باشد که استیلاتورهای “کند” یا “سریع” هستند و بنابراین به درمان با سالیسیلات پاسخ متفاوتی می دهند. 93

تامین آب آشامیدنی سالم در اولویت است. روش‌های مختلفی با پیچیدگی‌های متنوع برای حذف آرسنیک از آب آشامیدنی موجود است. روش شناسی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، که به شدت مورد نیاز است، باید مقرون به صرفه، پایدار برای جمعیت و مقرون به صرفه باشد. از جمله روش های موجود برای حذف آرسنیک از آب، فرآیندهای بارش یا تبادل یونی است. فیلتر کردن آرسنیک از چاه های لوله باعث ایجاد طیف وسیعی از فیلترها با پیچیدگی و هزینه های مختلف شده است و مسائل مربوط به مقرون به صرفه بودن، کارایی و نگهداری با استفاده از آنها مرتبط است. نکته مهم، فرآیند و هزینه دفع آرسنیک جدا شده پس از فیلتراسیون نیاز به بررسی دقیق دارد. مطالعات امیدوارکننده ای با استفاده از مواد طبیعی تیمار شده با آهن مانند کربن فعال آهن، دانه های ژل تیمار شده با آهن، و ماسه پوشش داده شده با اکسید آهن گزارش شده است و از این میان ماسه پوشش داده شده با اکسید آهن موثرترین ترکیب بود. 95 فن آوری استیونز برای حذف آرسنیک ارزان است و شامل مخلوط کردن یک بسته کوچک پودر حاوی سولفات آهن و هیپوکلریت کلسیم در یک سطل بزرگ آب است که سپس از طریق چندین سانتی متر ماسه فیلتر می شود. 96

یکی از گزینه های جذاب و ارزان که به طور گسترده در دسترس است، برداشت آب باران و مهار آب های سطحی است. در بنگلادش، حجم آبی که به خلیج بنگال می ریزد، پس از آن که به حوضه آمازون می ریزد، دوم است. بنگلادش سالانه 1500 تا 2000 میلی متر بارندگی دارد و مناطق شرقی کشور 3500 میلی متر بارندگی دارد. گزینه استفاده از این ثروت طبیعی بنگلادش، با توجه به داده های منتشر شده موجود، توجه کافی را به خود جلب نکرده است. با این حال، ارزان‌ترین راه‌حل به حسن نیت جامعه برای تشویق به استفاده از چاه همسایه (چاه مشترک) که آلوده نیست بستگی دارد. بیش از 90 درصد مردم بنگلادش در 200 متری یک منبع تمیز و ایمن آب چاه زندگی می کنند. 96

در حال حاضر هیچ درمانی با فواید ثابت شده برای درمان سمیت مزمن آرسنیک در دسترس نیست. گزینه های درمانی مورد حمایت مکمل های ویتامین و مواد معدنی و درمان آنتی اکسیدانی هستند. مزایای این اقدامات درمانی باید مبتنی بر شواهد برای دریافت تاییدیه و کاربرد گسترده تر باشد.

در سطح سلولی، با توجه به مکانیسم آپوپتوز اثر آرسنیک، اثرات، به ویژه آنتی اکسیدان ها از نظر نظری ارزشمند است. با این حال، مزایای این ترکیبات در سطح سلولی نیاز به تایید در افراد مبتلا به سمیت مزمن آرسنیک دارد. در حال حاضر، در مسمومیت های مزمن، درمان به اقدامات حمایتی محدود می شود.

سؤالات (درست (T) / نادرست (F)؛ پاسخ ها در پایان مراجع)

 • Q1. منبع اصلی آرسنیک که آب آشامیدنی را آلوده می کند از منابع صنعتی مانند معدن است.

 • Q2. در مسمومیت مزمن با آرسنیک تغییرات رنگدانه ای تشخیصی فقط در کف دست اتفاق می افتد و نه کف پا.

 • Q3. تظاهرات سیستم عصبی مرکزی سمیت مزمن آرسنیک شامل انفارکتوس مغزی، تغییر در رفتار، گیجی و از دست دادن حافظه است.

 • Q4. با توجه به تظاهرات سیستم قلبی عروقی، آرسنیک ممکن است باعث آسیب مستقیم میوکارد، آریتمی قلبی، کاردیومیوپاتی و همیشه بیماری عروق محیطی شود.

 • Q5. آرسنیک با آزاد کردن یک عامل القا کننده آپوپتوز از فضای بین غشایی میتوکندری، آپوپتوز را القا می کند.

 • Q6. درمانی که در حال حاضر در سمیت مزمن آرسنیک استفاده می شود شامل مکمل های ویتامین و مواد معدنی و درمان آنتی اکسیدانی است که دارای مزایای عینی مستند شده است.

پاسخ های آرسنیک

Q1. F، Q2. F، Q3. T، Q4. F، Q5. T، Q6. اف.

منابع صنعتی

 • آفت کش ها و علف کش های کشاورزی.

 • رنگ‌ها، قارچ‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها، نگهدارنده‌های چوب و خشک‌کننده‌های پنبه.

 • ساخت نیمه هادی ها، دیودهای ساطع کننده نور و اجزای لیزر و مدارهای مایکروویو.

مسمومیت حاد با آرسنیک

 • ویژگی های بالینی تقریباً در تمام سیستم های بدن ظاهر می شود.

 • ویژگی های بارز آن تهوع، استفراغ، درد شکمی کولیکی، اسهال آبکی فراوان و ترشح بیش از حد بزاق است.

 • سایر ویژگی ها روان پریشی حاد، بثورات پوستی منتشر، کاردیومیوپاتی سمی و تشنج است.

 • ناهنجاری های هماتولوژیک رخ می دهد و نارسایی کلیوی، نارسایی تنفسی و ادم ریوی شایع است.

 • تظاهرات عصبی شامل نوروپاتی محیطی یا انسفالوپاتی است.

 • غلظت آرسنیک ادرار بهترین شاخص مسمومیت اخیر (1-2 روز) است.

سمیت مزمن آرسنیک

 • ویژگی های بالینی تقریباً در تمام سیستم های بدن ظاهر می شود.

 • آرسنیک جذب شده در کبد، کلیه ها، قلب و ریه ها و مقادیر کمتری در ماهیچه ها، سیستم عصبی، دستگاه گوارش، طحال و ریه ها تجمع می یابد.

 • آرسنیک در بافت های غنی از کراتین: ناخن، مو و پوست رسوب می کند.

 • خطوط می در ناخن های دست و پا ایجاد می شود.

 • جدی ترین پیامد تغییر بدخیم تقریباً در تمام اندام های بدن است.

 • تغییرات پوستی شایع هستند، مانند هایپرپیگمانتاسیون و کراتوزهای کف دست و خورشیدی.

 • خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، بیماری های عروق محیطی، بیماری های تنفسی، دیابت شیرین و نوتروپنی افزایش می یابد.

 • درمان موثر سمیت مزمن آرسنیک هنوز ثابت نشده است.

مراجع کلیدی

Shen ZX، Chen GQ، Ni JH، و همکاران . استفاده از تری اکسید آرسنیک (As2O3) در درمان لوسمی پرومیلوسیتیک حاد (APL): II. اثربخشی بالینی و فارماکوکینتیک در بیماران عود کننده خون 1997 ; 89 : 3354 -60.
چکیده / رایگان متن کامل
Susin SA، Lorenzo HK، Zamzami N، و همکاران. خصوصیات مولکولی عامل القا کننده آپوپتوز میتوکندریایی طبیعت 1999 ; 397 : 441-6 .
CrossRef PubMed Web of Science
کمپبل جی پی، آلوارز جی. مسمومیت حاد با آرسنیک Am Fam Physician 1989 ; 40 (6): 93 -7.
Concha G، Vogler G، Lezcano D، و همکاران . قرار گرفتن در معرض متابولیت های آرسنیک معدنی در طول تکامل اولیه انسان Toxicol Sci 1998 ; 44 : 185-90 .
چکیده / رایگان متن کامل
McLellan F. آلودگی آرسنیک میلیون ها نفر را در بنگلادش تحت تاثیر قرار می دهد. Lancet 2002 ; 359 : 1127 .
CrossRef PubMed Web of Science

زمینه آرسنیک

آرسنیک به طور طبیعی به عنوان یک جزء کمیاب در بسیاری از سنگ ها و رسوبات وجود دارد. اینکه آیا آرسنیک از این منابع زمین شناسی به آب های زیرزمینی رها می شود به شکل شیمیایی آرسنیک، شرایط ژئوشیمیایی در آبخوان و فرآیندهای بیوژئوشیمیایی که روی می دهد بستگی دارد. آرسنیک همچنین می‌تواند در نتیجه فعالیت‌های انسانی مانند معدن‌کاری و استفاده‌های مختلف آن در صنعت، خوراک دام، به عنوان نگهدارنده چوب و به عنوان آفت‌کش به آب‌های زیرزمینی رها شود. در منابع آب آشامیدنی، آرسنیک یک مشکل ایجاد می کند زیرا در سطوح پایین سمی است و یک سرطان زا شناخته شده است. در سال 2001، USEPA MCL برای آرسنیک در منابع آب عمومی را از 50 میکروگرم در لیتر به 10 میکروگرم در لیتر (µg/L) کاهش داد.

 

منابع آب زیرزمینی خطرناک و آرسنیک

USGS نقش فعالی در حفاظت از سلامت انسان در برابر مسائل بالقوه مرتبط با منابع طبیعی کشور ما ایفا می کند. یکی از جنبه های حیاتی ارزیابی کیفیت آب منابع آب زیرزمینی است. چه در سراسر ایالات متحده و چه در سراسر جهان، USGS به اندازه گیری و نظارت بر منابع آب آشامیدنی برای آلاینده هایی مانند آرسنیک کمک می کند. به عنوان مثال، سطوح بالای خطرناک آرسنیک در چاه های آب آشامیدنی در بیش از 25 ایالت در ایالات متحده یافت شده است که به طور بالقوه 2.1 میلیون نفر را در معرض آب آشامیدنی سرشار از آرسنیک قرار داده است . احتمالاً بدترین مورد مسمومیت با آرسنیک در بنگلادش رخ داده است، جایی که بیش از 100 میلیون نفر 2 توسط آرسنیک موجود در منابع آب زیرزمینی مسموم شدند.

تخمین زده می شود که چه تعداد از مصرف کنندگان خصوصی چاه های خانگی در هر شهرستان ممکن است آب آشامیدنی با سطوح بالای آرسنیک داشته باشند
این نقشه تخمین‌هایی را نشان می‌دهد که چه تعداد از کاربران خصوصی خانگی چاه‌ها در هر شهرستان ممکن است آب آشامیدنی با سطوح آرسنیک که ممکن است برای سلامتی انسان نگران کننده است باشند. (میکروگرم در لیتر، میکروگرم در لیتر)
نقشه ایالات متحده غلظت آرسنیک در چاه های آب زیرزمینی را نشان می دهد
منابع/استفاده: دامنه عمومی. به رسانه مراجعه کنید برای مشاهده جزئیات .
آرسنیک بیشتر و در غلظت‌های بالاتر در چاه‌های غرب نسبت به شرق شناسایی شد. نمادها غلظت متوسط ​​را در شبکه های 20-30 چاه نشان می دهند. شکل از بخشنامه USGS 1360، کیفیت آب در آبخوان های اصلی ایالات متحده، 1991-2010.

در یک مطالعه ملی کیفیت آب‌های زیرزمینی ، USGS دریافت که آرسنیک در تقریباً نیمی از چاه‌های نمونه‌برداری شده در بخش‌هایی از سفره‌های زیرزمینی که برای تامین آب آشامیدنی با غلظت 1 میکروگرم در لیتر یا بیشتر استفاده می‌شوند، شناسایی شد. ردیابی ها رایج تر بود و غلظت ها به طور کلی در غرب بیشتر از شرق بود. حدود 7 درصد از چاه های نمونه حاوی آرسنیک با غلظتی فراتر از MCL 10 میکروگرم در لیتر بودند که نشان دهنده خطر بالقوه سلامتی است. بیشترین نگرانی در جنوب غربی بود ، جایی که غلظت آرسنیک در حدود 16 درصد از چاه های آب آشامیدنی نمونه برداری شده از MCL فراتر رفت. دیگر سفره های اصلی با نگرانی در مورد آرسنیک شامل سیستم آبخوان یخبندان (شمال ایالات متحده)، سفره های سنگی کریستالی Piedmont ، Blue Ridge، و آبخوان های دره و ریج (شمال ایالات متحده)، و سیستم آبخوان می سی سی پی فروافتادگی-تگزاس ساحلی بالادست و می سی سی پی است. آبرفت آبرفتی دره رودخانه (جنوب شرقی ایالات متحده).

در سفره‌های زیرزمینی پر حوضه جنوب غربی ، غلظت آرسنیک در چاه‌های آب آشامیدنی بیش از دو برابر بیشتر از چاه‌های آب آشامیدنی در سراسر کشور از MCL فراتر رفت. منشا آن سنگ های آتشفشانی و گرانیتی است که آب های زیرزمینی از میان آنها حرکت می کند. [ممکن است از عکس از ص. 18] عواملی که به افزایش غلظت آرسنیک در این سفره‌ها کمک می‌کنند عبارتند از: زمان طولانی ماندن در آب‌های زیرزمینی ، نوع سنگ، pH بالا، آب و هوای خشک و روش‌های آبیاری.

USEPA در سال 2001 برآورد کرد که هزینه سالانه کاهش غلظت آرسنیک به زیر MCL از 0.86 تن _

32 در هر خانوار برای مشتریان سیستم های آب عمومی بزرگ (بیش از 10000 نفر) به 165 تا o

327 در هر خانوار برای سیستم های بسیار کوچک (25-500 نفر). درک عواملی که بر غلظت آرسنیک و سایر آلاینده‌ها با منابع زمین‌شناسی در آب‌های زیرزمینی تأثیر می‌گذارند، می‌تواند به تأمین‌کنندگان آب کمک کند تا مناطقی را برای توسعه آب‌های زیرزمینی جدید اولویت‌بندی کنند و هزینه‌های تصفیه را کاهش دهند.

 

تحقیقات مربوط به USGS

ویژگی منحصر به فرد هیدروژئولوژیکی این خطر بهداشتی، تحقیقات USGS را برای درک این خطر و کمک به مقامات تامین آب و بهداشت عمومی برای اجرای استراتژی‌هایی برای کاهش این خطر ضروری می‌کند. USGS وجود و اثر آرسنیک در منابع آب آشامیدنی را بررسی می‌کند، توزیع جهانی آرسنیک در آب‌های زیرزمینی را نظارت می‌کند، و تأثیر آرسنیک را بر شیمی رسوبات جریان محلی ارزیابی می‌کند.

 • کیفیت آب زیرزمینی – شرایط فعلی و تغییرات در طول زمان
 • پیش بینی کیفیت آب زیرزمینی در مناطق نظارت نشده

منابع اضافی

 • آب آشامیدنی مورد نیاز برای آرسنیک (سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده)
 • در دوزهای کوچک: آرسنیک (دانشگاه دارتموث)
 • آرسنیک (سازمان ثبت مواد سمی و بیماری ها)
 • نقشه غلظت آرسنیک در آب های زیرزمینی ایالات متحده (DATA.GOV)

بررسی فلزات کمیاب

عناصر کمیاب صرفاً عناصری هستند که در مقادیر اندک در محیط وجود دارند. عناصر کمیاب عبارتند از فلزات، مانند سرب و آهن. فلزات، مانند آرسنیک ؛ و رادیونکلیدها (عناصر رادیواکتیو)، مانند رادیوم و رادون. عناصر کمیاب در نهرها، رودخانه ها و آب های زیرزمینی کشور ما دارای منابع طبیعی و مصنوعی هستند. هوازدگی سنگ، فرسایش خاک و انحلال نمک های محلول در آب نمونه هایی از منابع طبیعی عناصر کمیاب هستند. بسیاری از فعالیت‌های انسانی نیز عناصر کمیاب را به محیط‌زیست کمک می‌کنند – استخراج معادن، رواناب شهری، انتشارات صنعتی و واکنش‌های هسته‌ای تنها برخی از بسیاری از منابع ساخته دست بشر هستند. عناصر کمیاب تمایل دارند در رسوبات متمرکز شوند، اما می توانند تا حدی در آب حل شوند و می توانند برای سلامت انسان و آبزیان خطرآفرین باشند.

► در مورد عناصر کمیاب در آب های زیرزمینی در آبخوان های اصلی ایالات متحده، منبع نامرئی و حیاتی ما، بیاموزید.

 

فلزات

بسیاری از مردم ممکن است متوجه نباشند که بیشتر عناصر فلزی هستند. فلزات براق هستند، رسانای خوبی می سازند و چکش خوار و انعطاف پذیر هستند. بیشتر آنها هنگام قرار گرفتن در معرض آب دریا یا هوا خورده می شوند و در طی واکنش الکترون های خود را از دست می دهند. ما با بسیاری از فلزات مانند طلا، نقره، سرب، روی، کروم، کادمیوم و جیوه آشنا هستیم . کمتر واضح است که عناصر دیگر – برای مثال بریلیم، سدیم و لیتیوم – نیز فلز هستند. اگر چه اشیاء فلزی ساخته دست بشر هر روز ما را احاطه می کنند، فلزات تنها اندکی از عناصر موجود در پوسته زمین را نشان می دهند.

هیچ تعریف توافق شده ای از “فلزات سنگین” وجود ندارد، اما فلزات سنگین به طور کلی آن دسته از فلزات با چگالی بالا در نظر گرفته می شوند. طلا، نقره، قلع، مس، روی و آهن نمونه های شناخته شده ای از فلزات سنگین هستند. برخی از فلزات سنگین مانند آهن و روی در غلظت‌های پایین مواد مغذی ضروری هستند اما در غلظت‌های بالا سمی هستند. سایر فلزات سنگین غیرضروری مانند کادمیوم، جیوه و سرب، حتی در غلظت های نسبتا کم سمی هستند.

یک “متالوئید” دارای خواص واسطه ای بین فلزات و غیر فلزات است. از نقطه نظر کیفیت آب، آرسنیک شاید متالوئیدی است که بیشترین نگرانی را دارد. سایر متالوئیدها عبارتند از بور و سیلیکون و کربن و برخی عناصر کمیاب دیگر گاهی اوقات به عنوان متالوئید طبقه بندی می شوند.

فلزات موجود در آب مورد استفاده برای آشامیدن و در رسوبات می توانند برای سلامت انسان و آبزیان خطرناک باشند. غلظت مختلفی معیارهای ایجاد شده است که نشان می دهد غلظت بالاتر از آن یک فلز یک نگرانی سلامتی است.

 

رادیونوکلیدها

رادیونوکلئیدها (عناصر پرتوزا) نیز عناصر کمیاب هستند. رادیونوکلئیدها در محیط ما توسط مواد معدنی موجود در پوسته زمین، برخورد پرتوهای کیهانی به اتم های موجود در جو زمین و فعالیت های انسانی تولید می شوند. رادیونوکلئیدها به طور طبیعی در بسیاری از سنگ ها و مواد معدنی وجود دارند و بنابراین اغلب در آب های زیرزمینی وجود دارند. رایج ترین نمونه های پرتوزا در آب های زیرزمینی اورانیوم، رادیوم و رادون هستند.

بیشتر بدانید ◄ درباره رادیونوکلئیدها و کیفیت آب .

 

سایر عناصر کمیاب

تعداد کمی از عناصر کمیاب، مانند سلنیوم، نه فلز هستند و نه رادیونوکلئید. سلنیوم به طور طبیعی در سنگ های رسوبی، شیل ها، ذخایر زغال سنگ و فسفات و خاک ها وجود دارد. استفاده از آب آبیاری که حاوی اکسیژن محلول است، می تواند باعث آزاد شدن سلنیوم از رسوبات به آب های زیرزمینی، به ویژه در مناطق خشک شود. ثبت شده است این فرآیندها در آبخوان کم عمق حوضه دنور در کلرادو و در بخش‌هایی از غرب که سلنیوم در سنگ‌ها و رسوبات وجود دارد، . سلنیوم در آب‌های زیرزمینی می‌تواند به جریان‌ها تخلیه شود، جایی که می‌تواند در زنجیره غذایی آبزیان تجمع بیولوژیکی داشته باشد. قرار گرفتن در معرض مزمن در ماهی ها و بی مهرگان آبزی می تواند باعث اختلالات تولید مثل شود.

 

عناصر کمیاب و آب آشامیدنی

غلظت عناصر کمیاب به احتمال زیاد در آب های زیرزمینی نسبت به آب های سطحی مشکل ساز است، مگر اینکه منطقه تحت تأثیر معدن قرار گیرد. به این دلیل که وقتی آب های زیرزمینی از میان سنگ ها و رسوبات تشکیل دهنده یک سفره زیرزمینی حرکت می کنند، برخی از مواد معدنی موجود در آن سنگ ها و رسوبات موجود در آن یا چسبیده به آن در آب آزاد می شوند. آب های زیرزمینی که برای مدت طولانی در یک سفره قرار داشته اند، نسبت به آب های زیرزمینی که اخیراً دوباره شارژ شده اند، زمان بیشتری برای تعامل با مواد سفره دارند. علاوه بر این، شرایط ژئوشیمیایی، مانند pH و ردوکس ، با حرکت آهسته آب زیرزمینی در امتداد مسیر جریان از شارژ به تخلیه تغییر می‌کند – این شرایط ژئوشیمیایی می‌تواند بر رها شدن فلزات در آب‌های زیرزمینی تأثیر بگذارد.

سن آب های زیرزمینی تنها یکی از عواملی است که می تواند بر غلظت عناصر کمیاب تأثیر بگذارد. عوامل دیگر عبارتند از اقلیم و زمین شناسی و اعمال انسان. Climate4 نقش دارد زیرا در مناطقی که بارندگی کم و میزان تبخیر زیاد است، آب کمتری برای رقیق کردن محصولات هوازدگی سنگ وجود دارد. زمین شناسی نقش مهمی را ایفا می کند زیرا فلزات موجود برای شسته شدن در آب های زیرزمینی به انواع مواد معدنی موجود در سنگ ها و رسوبات بستگی دارد. در نهایت، اعمال انسان مانند آبیاری و پمپاژ می‌تواند بر غلظت عناصر کمیاب در آب‌های زیرزمینی، اغلب با تغییر شرایط ژئوشیمیایی، مانند pH و شرایط ردوکس، در آبخوان تأثیر بگذارد.

فلزات گزارش شده به طور گسترده در غلظت های بالاتر از معیار آب آشامیدنی در آب های زیرزمینی تصفیه نشده از برخی سفره های زیرزمینی شامل منگنز و متالوئید آرسنیک هستند . آزاردهنده باشند سایر فلزات، مانند آهن، ممکن است در سطوحی که برای سلامتی خطرناک است وجود نداشته باشند، اما می‌توانند با ناخوشایند کردن آب برای نوشیدن یا لکه‌دار کردن وسایل، . سطح فلزات را می توان از طریق درمان کاهش داد. آب چاه های تامین عمومی باید توسط اپراتور چاه به طور معمول آزمایش شود تا اطمینان حاصل شود که آبی که به مصرف کنندگان ارائه می شود مطابق با استانداردهای کیفیت آب فدرال و ایالتی است که برای بسیاری از فلزات وجود دارد اما نه همه آنها. آزمایش معمول آب از چاه های خانگی (خصوصی) مورد نیاز نیست و این بر عهده صاحب خانه یا مالک چاه خصوصی است که آب چاه خود را آزمایش، نگهداری و تصفیه کند. بهترین راه برای اطلاع از کیفیت آب چاه خانگی، آزمایش آن است.

در مناطقی که تحت تاثیر معادن قرار دارند ، رواناب اسیدی فلزات سنگین مانند مس، سرب و جیوه را در آب های زیرزمینی یا سطحی حل می کند. زهکشی اسیدی و مملو از فلز از معادن زغال سنگ متروکه می تواند اثرات قابل توجهی بر منابع آبی داشته باشد. مشکلاتی که می تواند با زهکشی معدن همراه باشد شامل آب آشامیدنی آلوده، اختلال در رشد و تکثیر گیاهان و جانوران آبزی و اثرات خوردگی اسید بر بخش هایی از زیرساخت ها مانند پل ها است.

آب خورنده می تواند به افزایش غلظت فلزات در آب آشامیدنی کمک کند، اما در این مورد فلزات از داخل سیستم توزیع آب مانند لوله های مورد استفاده برای لوله کشی می آیند. مصرف آب خورنده طبیعی به خودی خود خطرناک نیست، اما اگر مواد لوله کشی حاوی سرب یا مس باشند، آب خورنده می تواند باعث شود که این فلزات به منبع آب نفوذ کنند. هم آب های سطحی و هم آب های زیرزمینی می توانند خورنده باشند. عوامل زیادی در خورندگی نقش دارند، از جمله افزایش غلظت کلرید و سایر جامدات محلول ، PH خارج از محدوده خنثی، غلظت بالا مواد جامد معلق و قلیائیت کم.

 

فلزات در رسوبات دریاچه – روندهای آلاینده بازسازی

پردازش نمونه های هسته رسوبی
منابع/استفاده: دامنه عمومی.
محققان برش هایی از رسوب را از یک هسته رسوب دریاچه برای تجزیه و تحلیل برش دادند. با تجزیه و تحلیل غلظت آلاینده های مرتبط با رسوب از پایین هسته به بالا، تاریخچه آن آلاینده در حوضه قابل بازسازی است.

فلزات تمایل دارند به رسوب بچسبند . آنها را می توان توسط رسوبات معلق در نهرها و رودخانه ها به دریاچه ها و مخازن حمل کرد، جایی که رسوبات و فلزات به پایین ته نشین می شوند. تاریخچه آلودگی فلزات در یک حوضه در رسوبات دریاچه ثبت می شود و با جمع آوری و تجزیه و تحلیل هسته های آن رسوب می توان تاریخچه آلودگی حوضه را بازسازی کرد .

روند فلزات، همانطور که در هسته های رسوبی ثبت شده است، منعکس کننده قوانین، مقررات و تغییرات جمعیتی و شیوه های صنعتی در ایالات متحده است. به عنوان مثال، هسته های رسوبی به وضوح نشان دهنده اوج استفاده از بنزین سرب دار در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 است. مطالعه روند فلزات در 35 مخزن و دریاچه در سراسر ایالات متحده روند کاهشی در سرب و کروم در بیشتر دریاچه‌ها و روند افزایشی در تعداد کمی یا هیچ دریاچه‌ای را نشان داد. هسته های رسوبی همچنین می توانند روند فلزات مرتبط با منابع محلی مانند معدن و کارخانه های ذوب را ثبت کنند. در نواحی شهری، منابع رودخانه ای (رواناب شهری و نهرها) نسبت به منابع جوی، شار بسیار بیشتری از فلزات را به همراه دارند.

دیدگاهی در “آرسنیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *