پراستیک اسید

پراستیک اسید چیست؟

پراستیک اسید به عنوان یک عامل اکسید کننده بسیار قوی و موثر در طیف وسیعی از کاربردها استفاده می شود. به طور قابل اعتماد و دائمی پاتوژن ها، سفید کننده ها، تمیز کردن و ضد عفونی کننده ها را از بین می برد. علیرغم اثربخشی بالا، یک ماده شیمیایی پایدار است. می‌توانید در مورد اسید پراستیک چیست، چگونه تولید می‌شود و چرا پایدار است، اینجا بخوانید.

اسید اراستیک (یا اسید پراکسی استیک، PAA) یک پراکسید و یک مخلوط بی رنگ و مایع از پراکسید هیدروژن و اسید استیک (سرکه) است. فرمول شیمیایی آن C 2 H 4 O 3 است . پراستیک اسید یک ماده شیمیایی پایدار است، زیرا تجزیه آن فقط آب، اکسیژن و اسید استیک بسیار زیست تخریب پذیر و بدون مواد مضر برای محیط زیست تولید می کند.
پراستیک اسید یک عامل اکسید کننده بسیار قوی است که حتی در غلظت های پایین و در دماهای پایین در کشتن باکتری ها، قارچ ها، هاگ ها و ویروس ها بسیار موثر است – حتی در برابر ویروس کرونا نیز موثر است. در مقایسه، برای رسیدن به همان اثر، شما به صد برابر پراکسید هیدروژن نیاز دارید. میکروب ها همچنین نمی توانند هیچ مکانیسم مقاومتی در برابر اسید پراستیک ایجاد کنند، بنابراین موثر باقی می ماند.

پراستیک اسید

 فروش پراستیک اسید

با توجه به تمام این مزایا، پراستیک اسید در بسیاری از بخش‌های صنعت برای اهداف ضدعفونی و استریل‌سازی و همچنین به‌عنوان عامل سفیدکننده استفاده می‌شود. طیف کاربردها از صنایع غذایی تا کاربردهای زیست محیطی مانند تصفیه فاضلاب و اصلاح خاک را شامل می شود.

اسید پراستیک به عنوان مخلوطی از اسید پراستیک، پراکسید هیدروژن، اسید استیک و آب در غلظت های 5 تا 40 درصد موجود است. در صورت آلودگی و در دمای بالاتر، خطر تجزیه شدن آن وجود دارد. بنابراین Evonik Active Oxygens تضمین می کند که ماده شیمیایی فقط در ظروف تمیز ساخته و از مواد مناسب بسته بندی، ذخیره و حمل و نقل می شود.

تولید پراستیک اسید

پراستیک اسید از مواد خام، پراکسید هیدروژن و اسید استیک تولید می شود. در یک فرآیند به اصطلاح خود اکسیداسیون ، پراکسید هیدروژن ابتدا از هیدروژن و اکسیژن تولید می شود. این در سه مرحله اتفاق می افتد: ابتدا هیدروژن به محلول کار اضافه می شود و با این محیط واکنش ترکیب می شود. مرحله دوم شامل پمپاژ اکسیژن اتمسفر به محلول کاری تحت فشار و تولید پراکسید هیدروژن است. سپس با اضافه کردن آب استخراج می شود.

سپس پراکسید هیدروژن با اسید استیک و افزودنی های اضافی مخلوط شده و بیشتر تحت درمان قرار می گیرد. در اینجا استفاده فزاینده ای از اسید استیک از مواد خام تجدید پذیر انجام می شود.

پراستیک اسید

 

مزایا پراستیک اسید

پراستیک اسید مزایای پایداری زیادی را ارائه می دهد. اول اینکه پس از استفاده به مواد سازگار با محیط زیست مانند آب، اکسیژن و سرکه تجزیه می شود و محصولات جانبی سمی تولید نمی شود. طیف گسترده ای از کاربردها و قدرت آن، حتی در دوزهای پایین، نیز این بایوساید را به ویژه در منابع کارآمد می کند.

اسید پراکسی استیک ترکیبی از دو ترکیب مهم و همه کاره است: گلوتار آلدئید، پراکسید هیدروژن و اسید استیک. این دو ماده شیمیایی ترکیب شده و ترکیب جدیدی به نام اسید پراکسی استیک را تشکیل می دهند. این یک واکنش تعادلی است که در آن طی چند ساعت، اسید پراکسی استیک در محل با فرض عناصر هر دو معرف برای تشکیل ترکیب جدید تشکیل می‌شود.

کاتالوگ پراستیک اسید :

دریافت کاتالوگ پراستیک اسید

مزایا اسید پراستیک عبارتند از :

 • … فاضلاب شهری را به روشی سازگار با محیط زیست تصفیه و تصفیه می کند، در حالی که به طور قابل اعتمادی ضد عفونی می شود و حتی در مقادیر کم نیز موثر است.
 • … دارای طیف گسترده ای از اثرات ضد میکروبی است و بنابراین در تصفیه سطح در صنایع غذایی و همچنین در بخش های پزشکی و صنعتی بسیار کارآمد است.
 • … آلودگی به باکتری های بیماری زا مانند سالمونلا، کمپیلوباکتر و E.coli را در هنگام دست زدن به غذا کاهش می دهد. اسید پراستیک آلودگی باکتریایی که می تواند باعث فساد محصول شود را کاهش می دهد. گریدهای خاصی برای فرآوری ارگانیک تایید شده اند.
 • … سطوح و تجهیزات بهداشتی حیوانات را ضد عفونی می کند و بنابراین از ابتلای حیوانات به بیماری جلوگیری می کند.
 • … با اطمینان باکتری ها و میکروب های داخل بطری های پلاستیکی را بدون باقی ماندن بقایایی از بین می برد. کیفیت نوشیدنی ها تحت تأثیر قرار نمی گیرد، مصرف کنندگان محصول ایمن و بادوام را دریافت می کنند.
 • … در محیط های مختلف بسیار موثر عمل می کند در حالی که نیازهای سفید کننده و ضد عفونی مصرف کنندگان و خشکشویی های صنعتی، سازمانی و خصوصی را برآورده می کند.

کاربرد پراستیک اسید

 • حذف رسوبات
 • ضد عفونی کننده دست
 • گلخانه
 • کشاورزی ، دام و طیور
 • آرایشی و بهداشتی
 • پلیمر و پلاستیک
 • نفت ، گاز و پتروشیمی
 • آجیل
 • چای و قهوه
 • رب و انواع سس
 • شیرینی و شکلات
 • دارویی
 • پزشکی و دامپزشکی
 • گند زدا میوه و سبزی
 • صنایع خودرو سازی
 • صنایع کاغذ
 • صنایع فلزی
 • فراآورده های پروتئینی

پراستیک اسید

کاربرد پراستیک اسید در شراب

پراستیک اسید PAA به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده در صنعت شراب به دلیل ظرفیت میکروب کشی گسترده و اثربخشی سریع و در تماس تحت طیف وسیعی از شرایط محبوبیت پیدا می کند. می توان از آن برای ضدعفونی طیف وسیعی از سطوح و تجهیزات، بنز الکونیوم کلرید از جمله مخازن، پمپ ها، خطوط و فیلترها استفاده کرد (Orth 1998)، و در غلظت های مصرف رقیق نسبت به فولاد ضد زنگ خورنده نیست. علاوه بر این، این یک ماده تمیز کننده بدون کلر است، بنابراین تری کلروآنیزول (TCA؛ “لکه چوب پنبه”) را تشکیل نمی دهد، که از طریق واکنش کلر-فنل و تبدیل انیماتیک توسط کپک ها تشکیل می شود، و همچنین شوری را به آب فرآیند اضافه نمی کند و باعث می شود مشکلات دفع زباله، و بنابراین بسیاری از مشکلات ناشی از سایر عوامل ضدعفونی کننده، مانند تری سدیم فسفات (TSP) را به همراه ندارد (سیستم های Heritage، 2005).

پراستیک اسید ضدعفونی کننده

پراستیک اسید یکی از پرکاربردترین ترکیبات در صنایع غذایی است، اگرچه کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد.
اسید پراستیک با فرمول CH3CO3H ثبت می شود که از واکنش اسید استیک با پراکسید هیدروژن تولید می شود و با نام اختصاری PAA شناخته می شود. کاربرد اصلی آن در صنایع غذایی به عنوان یک ضد عفونی کننده ، به عنوان بخشی از پروتکل های تمیز کردن مواد غذایی و نوشیدنی است.
این یک اسید با ظرفیت اکسید کننده است که آن را به عنوان یک بیوسید بسیار موثر می کند. به همین دلیل است که معمولاً در کارخانه های مواد غذایی استفاده می شود. از آن برای دور نگه داشتن باکتری های هوازی و بی هوازی و هاگ آنها، در برابر مخمرها و کپک ها و همچنین در برابر ویروس های مختلف استفاده می شود.
اسید پراستیک در سطوح مختلف به عنوان ضدعفونی کننده استفاده می شود. برای شروع، برای ضد عفونی مخازن ، لوله ها یا میکسرهایی که غذا از آن عبور می کند استفاده می شود. همچنین در فرآیند بسته بندی، برای ضدعفونی ظروف و سیستم های آب بندی که در آن مواد غذایی برای توزیع بعدی ذخیره می شود، وجود دارد.
غذا قبل از آماده شدن برای فروش باید فرآیند ضدعفونی خود را طی کند. سبزیجات در آب شسته می شوند تا بار میکروبی کاهش یابد. اسید پراستیک باید برای مدتی به این مایع اضافه شود و جایگزین کلر شود . دلیل تغییر این است که در مقادیر کم به عنوان یک بیوسید ایمن و موثرتر است. علاوه بر این، اسید پراستیک خواص نگهداری مواد غذایی را بهبود می بخشد.
همانطور که اشاره کردیم کاربرد اصلی اسید پراستیک در صنایع غذایی است اما در سایر بخش ها نیز کاربرد دارد. این مورد در مورد کشاورزی، دام یا بهداشت است که در آن قدرت ضدعفونی کنندگی آن نیز بسیار ارزشمند است.

پراستیک اسید

اثرات بالقوه قرار گرفتن در معرض پراستیک اسید (PAA) بر سلامتی چیست؟

اشکال غلیظ محلول پراستیک اسید PAA خورنده هستند و قرار گرفتن در معرض آن می تواند باعث شود.
آسیب غیر قابل برگشت به پوست و چشم هنگامی که PAA در موسسات برای کاربردهای ضد میکروبی، در غلظت های رقیق شده ، قرار گرفتن در معرض PAA به شکل رقیق به صورت بخار یا غبار ممکن است، گاهی اوقات باعث تحریک چشم، بینی، گلو و تنفسی می شود که معمولاً فروکش می کند.
زمانی که قرار گرفتن در معرض متوقف می شود در حال حاضر، هیچ ارتباطی بین یک خاص وجود ندارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و قیمت اینجا کلیک نمایید.

پراستیک اسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *