گلوتار آلدئید

گلوتار آلدئید چیست؟

بزرگترین استفاده از گلوتار آلدئید به عنوان یک ضد میکروب، باکتری کش، قارچ کش و یک ویروس کش است. برای استریل کردن تجهیزات بیمارستانی و دامپزشکی و ضد عفونی سطوح در بیمارستان ها، بیمارستان های دامپزشکی، خانه های سالمندان و کارخانه های فرآوری مواد غذایی استفاده می شود. برای جلوگیری از رشد باکتری ها در منابع آب برای شستشوی هوا، سیستم های خنک کننده، حوضچه های چوب، و سیستم های آب خمیر و کاغذ استفاده می شود. کاربردهای کوچکتر به عنوان مایع مومیایی کردن، به عنوان تثبیت کننده برای بافت ها، برای پردازش فیلم و دباغی چرم است.

گلوتار آلدئید، C5H8O2 یا OCH(CH2)3CHO، مایع شفاف و روغنی با بوی تند است.
قرار گرفتن در معرض گلوتار آلدئید ممکن است علائم زیر را ایجاد کند: سوزش گلو و ریه، آسم و مشکل در تنفس، درماتیت، تحریک بینی، عطسه، خس خس سینه، سوزش چشم ها و ورم ملتحمه. کارگران ممکن است از قرار گرفتن در معرض گلوتارآلدئید آسیب ببینند. کارگران می توانند از طریق استنشاق یا تماس با پوست در معرض گلوتارآلدئید قرار گیرند. سطح مواجهه به دوز، مدت زمان و کار در حال انجام بستگی دارد.

گلوتار آلدئید

 

فروش گلوتارآلدئید

بایوساید و محصولات مبتنی بر گلوتار آلدئید معمولاً در بیمارستان ها و کلینیک ها به عنوان ضدعفونی کننده سرد، برای ضدعفونی و تمیز کردن دستگاه های پزشکی حساس به گرما استفاده می شوند. گلوتارال یک حساس کننده قوی و تحریک کننده تنفسی است و به عنوان عامل آسم در کارکنان مراقبت های بهداشتی دخیل است. این منجر به جستجو برای ضدعفونی و جایگزین برای استریلیزاسیون ابزاری است.
با این حال، گلوتار آلدئید همچنان به عنوان ضدعفونی کننده و ضدعفونی کننده، به ویژه در کشورهای در حال توسعه استفاده می شود. این امر مستلزم نظارت بر بهداشت حرفه ای و ایجاد شیوه های ایمن برای استفاده از آن است.

گلوتارآلدئید دندانپزشکی

از 169 پرستار شاغل در 17 بیمارستان، به ویژه در بخش های آندوسکوپی، 68٪ علائم، 38٪ دو یا بیشتر داشتند. عمده‌ترین شکایات شامل سوزش چشم در 49 درصد، تغییر رنگ یا تحریک پوست در 41 درصد و سرفه یا تنگی نفس در 34 درصد بود.
شکایات مربوط به عادات، وضعیت آتوپیک، یا مدت قرار گرفتن در معرض نبود. در دو بیمارستان، غلظت میانگین وزنی زمان برآورد شد. میانگین وزن ده دقیقه زمان کمتر از استاندارد قرار گرفتن در معرض شغلی انگلستان 0.2  ppm بود. در یک بررسی مشابه از 150 کارمند در دو بیمارستان میدلسکس که در معرض گلوتارال قرار داشتند، میزان شکایت در همان محدوده بود.

در یک مطالعه کانادایی برای ارزیابی تأثیر شیوه‌های کاری و سیستم‌های تهویه عمومی بر مواجهه کارکنان با گلوتارال، نمونه‌های هوا در پنج بیمارستان برداشته شد. وجود تهویه موضعی یا عمومی، تغییرات هوا در ساعت، مقدار گلوتارال استفاده شده و شیوه های کاری ثبت شد. شیوه های کاری مهم ترین عامل موثر بر میزان قرار گرفتن در معرض گلوتارال را تشکیل می دهند. در مکان‌هایی که از شیوه‌های «ضعیف» یا «ناامن» استفاده می‌شد، غلظت گلوتارال بسیار بالاتر بود و شیوع سردرد و خارش چشم در بین کارکنان افزایش یافت.

چگونه از گلوتار آلدئید در مراکز درمانی استفاده می شود؟

گلوتار آلدئید به عنوان یک ضدعفونی کننده سرد برای پرکلرین ضدعفونی انواع ابزار حساس به حرارت مانند آندوسکوپ، تجهیزات دیالیز و غیره استفاده می شود. این ماده به عنوان یک ضدعفونی کننده سطح بالا برای آن دسته از ابزارهای جراحی که نمی توانند با حرارت استریل شوند استفاده می شود.

گلوتارآلدئید برای چندین کاربرد در مراکز درمانی استفاده می شود:

 • ضدعفونی کننده و ضدعفونی کننده سطوح و تجهیزات
 • یک تثبیت کننده بافت در آزمایشگاه های پاتولوژی
 • یک عامل سخت کننده که برای تولید اشعه ایکس استفاده می شود
 • برای تهیه گرافت

کاربرد گلوتار آلدئید

گلوتار آلدئید برای تعدادی از کاربردها استفاده می شود:

گلوتار آلدئید در کاربردهای بیوشیمی به عنوان یک اتصال دهنده بنز الکونیوم کلرید و تثبیت کننده همو دو عملکردی واکنش دهنده آمین استفاده می شود .  این سلول‌ها را با اتصال عرضی پروتئین‌ها به سرعت می‌کشد . معمولاً به تنهایی یا مخلوط با فرمالدئید  به عنوان اولین فرآیند از دو فرآیند تثبیت کننده برای تثبیت نمونه هایی مانند باکتری ها، مواد گیاهی و سلول های انسانی استفاده می شود. در روش تثبیت کننده دوم از تتروکسید اسمیم برای اتصال عرضی و تثبیت چربی های غشای سلولی و اندامک استفاده می شود .

کاربرد دیگر برای درمان پروتئین ها با گلوتار آلدئید، غیرفعال کردن سموم باکتریایی برای تولید واکسن های سمی است، به عنوان مثال، جزء سمی سیاه سرفه (سیاه سرفه) در واکسن Boostrix Tdap تولید می شود.

 • ضد عفونی کننده برای ابزارهای جراحی که نمی توان آنها را با حرارت استریل کرد
 • یک عامل اتصال دهنده و برنزه کننده
 • یک بیوسید در سیالات فلزکاری و در خطوط لوله نفت و گاز
 • یک ماده ضد میکروبی در سیستم های تصفیه آب
 • کشنده در تولید کاغذ
 • نگهدارنده در لوازم آرایشی
 • یک ماده ضد عفونی کننده در محل نگهداری حیوانات
 • یک تثبیت کننده بافت در آزمایشگاه های بافت شناسی و آسیب شناسی
 • یک عامل سخت کننده در ایجاد اشعه ایکس
 • در محلول های مومیایی کردن
 • در تهیه گرافت و پروتزهای زیستی
 • در کاربردهای مختلف بالینی

NIOSH توصیه می کند که کارفرمایان  از سلسله مراتب کنترل ها  برای جلوگیری از صدمات استفاده کنند. اگر در صنعتی کار می کنید که از گلوتارآلدئید استفاده می کند، لطفاً برچسب های شیمیایی و برگه اطلاعات ایمنی همراه را برای اطلاعات خطر بخوانید.  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنترل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی در محل کار، از صفحه NIOSH در مورد مدیریت ایمنی شیمیایی در محل کار دیدن کنید .

گلوتار آلدئید

مزایا گلوتار آلدئید

 • تثبیت کننده
 • نگهدارنده
 • ضد عفونی کننده و گند زدا

معایب گلوتار آلدئید

 • عوارض جانبی شامل تحریک پوست است.
 •  در صورت قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد، حالت تهوع، سردرد و تنگی نفس ممکن است رخ دهد.
 •  هنگام استفاده از تجهیزات حفاظتی به ویژه در غلظت های بالا توصیه می شود.
 •  گلوتارآلدئید در برابر طیف وسیعی از میکروارگانیسم ها از جمله هاگ موثر است .
 •  گلوتارآلدئید یک دی آلدئید است .
 • با تعدادی مکانیسم کار می کند.
 • گلوتارآلدئید به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی سمی و یک محرک قوی است.
 • شواهد قوی دال بر فعالیت سرطان زا وجود ندارد ، با این حال، برخی از مشاغلی که با این ماده شیمیایی کار می کنند، خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهند.

گلوتار آلدئید

گلوتار آلدئید صنعتی

گلوتار آلدئید به صورت صنعتی با اکسیداسیون کاتالیزوری سیکلوپنتن توسط پراکسید هیدروژن تولید می شود که می تواند در حضور کاتالیزورهای مختلف اسید هتروپلی مبتنی بر اسید تنگستیک به دست آید. این واکنش اساساً ازونولیز را تقلید می کند . روش دیگر می تواند با واکنش دیلز-آلدر آکرولئین و وینیل اترها و سپس هیدرولیز شود .

قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض سطوح بالای گلوتار آلدئید ممکن است منجر به سردردهای ناگهانی و تحریک شدید چشم ها، بینی، گلو و ریه ها شود. بلع ممکن است منجر به دردهای شکمی، گرفتگی عضلات، استفراغ، اسهال و یا احساس سوزش در قفسه سینه شود. در دوزهای بسیار بالا کلاپس عروقی و کما رخ می دهد.
افراد ممکن است به گلوتارآلدئید حساس شوند. این جایی است که پس از قرار گرفتن در معرض مکرر یک پاسخ آلرژیک رخ می دهد. پس از حساس شدن، دوزهای بسیار پایین ممکن است باعث واکنش شوند.

انتشار صنعتی گلوتار آلدئید می‌تواند غلظت‌های بالایی را در جو اطراف منبع ایجاد کند. انتظار می رود گلوتارآلدئید به دلیل امید به زندگی کوتاه خود در اتمسفر محدود به ناحیه محلی باشد که در آن منتشر می شود. گلوتارآلدئید که به داخل زمین یا آب راه پیدا می کند در چند روز تجزیه می شود. بیشتر گلوتارآلدئیدی که به آب رها می شود به تاسیسات فاضلاب عمومی می رود. در تاسیسات فاضلاب عمومی بسیار رقیق و میکروارگانیسم ها بدون هیچ تاثیری قادر به هضم آن هستند.

کاتالوگ گلوتار آلدئید:

دریافت کاتالوگ گلوتار آلدئید

ساختار گلوتار آلدئید

گلوتارآلدئید یک ترکیب آلی با فرمول (CH 2) 3 (CHO) 2 است.
این مولکول از یک زنجیره کربنی پنج تشکیل می گردد که دو برابر با گروه های فرمیل (CHO) خاتمه می یابد.

گلوتار آلدئید

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و قیمت می توانید اینجا کلیک نمایید.

در نتیجه

مواد شیمیایی نقش مهمی در مراکز بهداشتی و درمانی ایفا می کنند. اطمینان از استفاده ایمن و سالم از این مواد شیمیایی بسیار مهم است.
برنامه نظارت بر محیط زیست CHT نظارت بر قرار گرفتن در معرض کارکنان را با طیف وسیع از مواد شیمیایی که کارمندان و بیماران ممکن است در طول یک روز کاری در معرض آنها قرار گیرند، فراهم می کند.
CHT خدمات گاز پزشکی را برای کمک به شما در دستیابی به اهداف انطباق خود ارائه می دهد. برای کمک به شما در عبور از این چالش‌ها، ما یک تماس اکتشافی 30 دقیقه‌ای رایگان ارائه می‌کنیم.

گلوتارآلدئید برای چه مواردی استفاده می شود؟

گلوتار آلدئید یک کریستال شیشه مانند بی رنگ است که معمولاً در محلول آب 2 تا 50 درصد است. برای استریل کردن سرد تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی و به عنوان نگهدارنده، بیوسید، سخت کننده و برنزه کننده استفاده می شود.

خاصیت گلوتارآلدئید چیست؟

گلوتار آلدئید یک مایع بی رنگ و روغنی با بوی تند است، محلول در آب است و با اکسید کننده های قوی و بازهای قوی ناسازگار است.

گلوتارآلدئید از چه چیزی ساخته شده است؟

گلوتار آلدئید دی آلدئیدی است که از پنتان با توابع آلدهید در C-1 و C-5 تشکیل شده است. این نقش به عنوان یک معرف اتصال متقابل، یک ضد عفونی کننده و یک تثبیت کننده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *