هود لامینار
خانه » هود لامینار

هود لامینار

هودهای لامینار چیست ؟

هود از کاربردی ترین و مهمترین وسایل قابل استفاده در انواع آزمایشگاه ها هست. لامینار با استفاده از محفظه ی فیزیکی که وظیفه آن مراقبت از مواد داخل هود در برابر آلودگی های محیطی و حتی حفاظت کارکنان موجود در آزمایشگاه ها و خود آزمایشگاه در برابر مواد آلوده وسمی و خطرناک موجود در محفظه هود را انجام می دهد.

هود جریان آرام خطی (Laminar Flow Hood)یا لامینار ، یک پوشش و محیط کامل بسته ای دارد که ایننمونه طراحی شده مانع از ورود آلودگی به آزمایشگاه می شود . باید بدانید که داخل هود های لامینار هوا از درون فیلتر HEPA فیلتر های استفاده شده داخل لامینار فیلتر های HEPA است که هوای کلی فضا را می کشد و هوای فیلترشده را تحویلتان می دهد .

محفظه هود های لامینار بیشتراوقات از متریال استیلی که زنگ نمیزند یا فلز هست و تولید میشود که به صورت فاقد شکاف ودرز و فضای خالی طراحی می‌شود بدلیل اینکه قارچ و جرم درون محفظه تولید نشود. رنگ معمولی هود به صورت کوره ای هست، البته این را هم در نظر داشته باشید که شما در انتخاب رنگ کاملا آزاد هستید و خودتان میتوانید این رنگ را انتخاب کنید همینطور ابعاد لامینار کاملا بر اساس آنچه که خریدار نیاز دارد ، قابل ساخت و، تولید و سفارش می‌باشد .

هودهای لامینار در دو نوع دسته بندی ؛ افقی و عمودی تولید می شوند و این هودهای لامینار هرکدام یک سبک کشش هوا دارند که مخاطبان و مصرف کنندگان عزیز آن را انتخاب می کنند شاید جالب باشد بدانید برخی از هودهای لامینار دارای لامپ با خاصیت میکروب کش UV-C هستند که پیش از انجام آزمایشات ، هود و داخلش را کاملا پاکسازی می کند و میکروب ها را از بین می برد .

این لامپ های میکروب کش برای پاکسازی و از بین رفتن میکروب ها عموما 15 دقیقه کار می کنند . دقت کنید حتما زمان کار با هود باید لامپ میکروب کش را خاموش چون این قضیه باعث مشکلات شدید پوستی می شود .

سرعت جریان در لامینار از 0.3 _ 0.5 متر برثانیه است. هود از آلودگی محیط قابل انتقال به مواد درون کابینت پیشگیری می کند. همچنین کارکنان را در برابر مواد بیوهازارد که سمی هستند و برای سلامتی بسیا خطرناک هستند حفظ می کند. این روزها انواع و دسته های متنوعی از هود های لامینار وجود دارند و از آن ها برای کار روی موارد بیولوژیکی، سمی‌کنداکتورها و سایر متریال های حساس به کار می روند. اگر چه همه ی ما می دانیم این هود ها کاربرد هاس بسیار متمایزی دارند ، امّا همهی هود های لامینار یک شباهت نیز دارند که در همه هود های لامینار از یک نوع هوای تک جهت برای پاکسازی کل مسیر استفاده می شود .

انواع هودهای لامینار چیست ؟

  • هود عمودی : در این نوع از هود ها می توانیم وسایل بزرگ وحجیم استفاده کنیم همینطور هوا مستقیما وارد دستگاه نمی شود
  • هود افقی : در این نوع از هود موارد حساس تر را نزدیک فیلتر HEPA قرار می دهیم و همینطور هوا مستقیما وارد دستگاه نمی شود

 

هود لامینار

 

 

برچسب‌ها: