هود لامینار

هود لامینار چیست ؟

هود از کاربردی ترین و مهمترین وسایل قابل استفاده در انواع آزمایشگاه ها هست. لامینار با استفاده از محفظه ی فیزیکی که وظیفه آن مراقبت از مواد داخل هود در برابر آلودگی های محیطی و حتی حفاظت کارکنان موجود در آزمایشگاه ها و خود آزمایشگاه در برابر مواد آلوده وسمی و خطرناک موجود در محفظه هود را انجام می دهد.

هود جریان آرام خطی (Laminar Flow Hood)یا لامینار ، یک پوشش و محیط کامل بسته ای دارد که ایننمونه طراحی شده مانع از ورود آلودگی به آزمایشگاه می شود . باید بدانید که داخل هود های لامینار هوا از درون فیلتر HEPA فیلتر های استفاده شده داخل لامینار فیلتر های HEPA است که هوای کلی فضا را می کشد و هوای فیلترشده را تحویلتان می دهد .

محفظه هود لامینار

بیشتر اوقات از متریال استیلی که زنگ نمیزند یا فلز هست و تولید میشود که به صورت فاقد شکاف ودرز و فضای خالی طراحی می‌شود بدلیل اینکه قارچ و جرم درون محفظه تولید نشود. رنگ معمولی هود به صورت کوره ای هست، البته این را هم در نظر داشته باشید که شما در انتخاب رنگ کاملا آزاد هستید و خودتان میتوانید این رنگ را انتخاب کنید همینطور ابعاد لامینار کاملا بر اساس آنچه که خریدار نیاز دارد ، قابل ساخت و، تولید و سفارش می‌باشد .

هود لامینار در دو نوع دسته بندی ؛ افقی و عمودی تولید می شوند و این هودهای لامینار هرکدام یک سبک کشش هوا دارند که مخاطبان و مصرف کنندگان عزیز آن را انتخاب می کنند شاید جالب باشد بدانید برخی از هودهای لامینار دارای لامپ با خاصیت میکروب کش UV-C هستند که پیش از انجام آزمایشات ، هود و داخلش را کاملا پاکسازی می کند و میکروب ها را از بین می برد .

لامپ های میکروب کش

برای پاکسازی و از بین رفتن میکروب ها عموما 15 دقیقه کار می کنند . دقت کنید حتما زمان کار با هود باید لامپ میکروب کش را خاموش چون این قضیه باعث مشکلات شدید پوستی می شود .

سرعت جریان در لامینار از 0.3 _ 0.5 متر برثانیه است. هود از آلودگی محیط قابل انتقال به مواد درون کابینت پیشگیری می کند. همچنین کارکنان را در برابر مواد بیوهازارد که سمی هستند و برای سلامتی بسیا خطرناک هستند حفظ می کند. این روزها انواع و دسته های متنوعی از هود های لامینار وجود دارند و از آن ها برای کار روی موارد بیولوژیکی، سمی‌کنداکتورها و سایر متریال های حساس به کار می روند. اگر چه همه ی ما می دانیم این هود ها کاربرد هاس بسیار متمایزی دارند ، امّا همهی هود های لامینار یک شباهت نیز دارند که در همه هود های لامینار از یک نوع هوای تک جهت برای پاکسازی کل مسیر استفاده می شود .

انواع هودهای لامینار چیست ؟

هود لامینار عمودی

در این نوع از هود ها می توانیم وسایل بزرگ وحجیم استفاده کنیم همینطور هوا مستقیما وارد دستگاه نمی شود

هود لامینار افقی

در این نوع از هود موارد حساس تر را نزدیک فیلتر HEPA قرار می دهیم و همینطور هوا مستقیما وارد دستگاه نمی شود

 

هود لامینار

 

کلاس های هود لامینار

بر اساس نوع مواد مورد بررسی به سه دسته کلاسی تقسیم  میشود:

هود لامینار کلاس 1 یا هود کشت بافت

 • جریان هوا افقی است
 • هدف استفاده از آن کشت و تکثیر گیاهان است
 • می توان به آسانی قلمه زنی و تکثیر را انجام داد

 

هود لامینار کلاس 2 یا هود میکروبی

 • جریان هوای آن عمودی است
 • نمونه های درحال تکثیر معمولا آلودگی انسانی دارد مثل میکروب ها
 • کشت سلولی و بررسی بیماری ها در آن صورت میگیرد مثل انگل ها
 • مواد خطرناک و سمی و تومور ها در آن بررسی میشود
 • هود لامینار کلاس 2 یا هود میکروبی وظیفه جذب ذرات محفظه را دارد تا هیچ ذره ای به بیرون راه نیابد

هود لامینار کلاس 3 یا گلاوباکس

 • این نوع هود هیچ جریان هوایی ندارد
 • برای حفظ ایمنی کارکنان هیچ هوایی به بیرون ارتباط ندارد و کاملا سیل شده است
 • مناسب نمونه هایی است که تحت هوا یا آب یا گاز خاصی خراب میشود
 • در چنین مواردی هود لامینار کلاس 3 یا گلاوباکس با یک گاز نجیب پر میشود