هود آزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی یکی از کاربردی ‌ترین تجهیزات قابل استفاده داخل آزمایشگاه‌های صنعتی، پژوهشی ، پزشکی و…  هست که به منظور حفاظت از ایمنی و سلامت کارکن ها و پرسنل آزمایشگاه در هنگام انجام دادن آزمایشات و کارهای خطرناک و فرآیندهای شیمیایی و آزمایشگاهی داخل این فضا های بسته و محدود و مسقف استفاده می شود و بسیار زیاد در حفاظت از جان و سلامت پرسنل و تکنسین‌های آزمایشگاه ها نقش دارد .

 کاربرد های هود آزمایشگاه

  • هود هایاز محصول ها یا نمونه‌های مورد استفاده آزمایشگاهی در مقابل با خراب شدن، تجزیه شدن و… مراقبت می کند به علاوه مانع از قرارگیری نمونه ها با هوا و آلودگی نمونه ها، می شود.
  • هود آزمایشگاه از محیط آزمایشگاه در مقابل با آلودگی مواد شیمیایی و میکروب ها و سم ها موجود در هوای آزمایشگاه ها محفاظت می کند
  • هود سلامت شخص ئاخل آزمایشگاه را در مقابل با اتفاقات و واکنش های شیمیایی احتمالی آزمایشگاه ، مواد شیمیایی ، انواع ویروس و باکتری و سم ها و… حفظ می کند .
  • از کارکن های داخل آزمایشگاه در مقابل بخارها و گاز های سمی داخل آزمایشگاه محافظت می کند .
  • در بعضی از انواع هود آزمایشگاه شیمی ، فن های سانتریفیوژی موجود می باشد که هوای آلوده از داخل محیط آزمایشگاه به بیرون انتقال می دهد .

اما نکته بسیار مهم و قابل توجه علت ضررورن هود های آزمایشگاهی در آزمایشگاه است :

با توجه به انواع و دسته بندی هودهای آزمایشگاهی، وجود فن و فیلتر از استنشاق بخارات مضر و سمی و آلوده، آتش سوزی ها و خطرات احتمالی و انفجار و سوختگی‌های شیمیایی و… پیشگیری می کند و با دارا بودن تهویه مطابق فضای آزمایش و آزمایشگاه مکان را کاملا امن و سالم می کند .

انواع هود های آزمایشگاهی : هود هایحافظ سلامت کاربر و آزمایشگاه در برابر باکتری و آلودگی هستند که در انواع زیر می باشند .

هود شیمیایی :
هود شیمیایی یک هود بسیار زیاد کاربردی در آزمایشگاه هست که به منظور انتقال دادن بخارات و هوای آلوده و سمی بخاطر ماده های شیمیایی به محیط خارجی و پیشگیری از آتش سوزی به کار برده می شود. همچنین هود شیمیایی آزمایشگاهی یا همان هود بخار، مناسب برای نگه داشتن ماده های شیمیایی اند چراکه کابینت دارند .

 

هود میکروبی :

هود میکروبی یا همان هود لامینار داخل محیط های میکروبیولوژیکی پرکاربردند که با استفاده از تهویه هوا، مکان بسیار مناسبی را برای کشت سلول، تومور، بافت و… را ایجاد کردهاست.

همینطور این مدل هود خود به دو مدل کابینت دار و بدون کابین تقسیم می شوند .

هود کانوپی :

یکی دیگر از هود های آزمایشگاهی هود های کانوپی” دیواری یا سقفی”هست که بر بالای فرآیند های شیمیایی متصل می شود ، بخارات و هوایی که پس از آزمایش ایجاد شد را را به بیرون انتقال می دهد.

ولی یادتان باشد که به  دلیل قرار نگرفتن فن کانوپی بر روی هود، حتما بایستی آن را در فضای بیرون یعنی (خارج از آزمایشگاه) متصل کنید.

هود بازویی :

هود بازویی یا همان “مفصلی” همچنین بخاطراینکه  مفصل و بازو دارند ، می توانند در متراژ مشخصی داخل فضایی معلوم آزمایشگاهی جابجا بشوند

فن اگزوز آزمایشگاه