لوله حفاری

 

لوله حفاری، بر اساس پارامترهای زیر تقسیم بندی می شوند:

۱- اندازه (Size) لوله یا قطر خارجی

۲- درجه (Grade) لوله

۳- طول لوله

۴- ضخامت دیواره

Type of ends upset -۵

لوله مته

1. n. [حفاری]

مجرای فولادی لوله‌ای که با انتهای رزوه‌ای مخصوص به نام اتصالات ابزار نصب شده است. متصل می کند دکل تجهیزات سطح بیت ، هم برای پمپ کردن سیال حفاری به مته و هم برای بالا بردن، پایین آوردن و چرخاندن مجموعه و بیت چاله.

لوله حفاری توخالی

دیواره نازک، فولادی یا آلیاژ آلومینیومی لوله‌های است که در دستگاه‌های حفاری . توخالی است تا به سیال حفاری تا از طریق سوراخ به سمت پایین سوراخ پمپ شود و از حلقه . این در اندازه‌ها، استحکام و ضخامت دیواره‌های مختلفی می‌آید، اما معمولاً 27 تا 32 فوت طول دارد (محدوده 2). طول های بلندتر، تا 45 فوت، وجود دارد (محدوده 3).

پس زمینه

ساقه‌های مته باید طوری طراحی شوند که گشتاور حفاری را برای طول‌های ترکیبی که اغلب از چندین مایل به پایین‌تر از پوسته زمین می‌گذرد ، منتقل کنند و همچنین باید بتوانند در برابر اختلاف فشار بین داخل و خارج (یا برعکس) مقاومت کنند و قدرت کافی برای تعلیق کل را داشته باشند. وزن اجزای عمیق تر برای چاه‌های عمیق، این نیاز به لوله‌های فولادی گران‌قیمت دارد و مالکان تلاش زیادی برای استفاده مجدد از آن‌ها پس از اتمام چاه انجام می‌دهند.

یک ساقه مته استفاده شده در محل یا خارج از محل بررسی می شود. تست اولتراسونیک و ابزارهای اصلاح شده مشابه کرومتر در مکان های بازرسی برای شناسایی عیوب ناشی از خستگی تا از شکستگی ساقه مته در حین حفر چاه آینده جلوگیری شود. لوله مته اغلب در کلاس برتر در نظر گرفته می شود که 80٪ دیواره بدنه باقی مانده (RBW) است. پس از بازرسی مشخص شد که RBW زیر 80٪ است، لوله به عنوان لوله کلاس 2 یا “باند زرد” در نظر گرفته می شود. در نهایت لوله مته به عنوان قراضه درجه بندی می شود و با نوار قرمز مشخص می شود.

لوله مته بخشی از رشته مته کلی است. رشته مته از هر دو لوله مته و مجموعه سوراخ پایین (BHA) تشکیل شده است که نزدیکترین بخش لوله ای به بیت است. BHA از لوله مته سنگین با دیواره ضخیم تر (HWDP) و یقه های مته ساخته شده است که قطر بیرونی بیشتری دارند و وزن مته و سفتی مجموعه حفاری را فراهم می کنند. سایر اجزای BHA می‌تواند شامل موتور گل، دستگاه اندازه‌گیری در حین حفاری (MWD)، تثبیت‌کننده‌ها و ابزارهای تخصصی مختلف سوراخ‌کن باشد. ساقه مته شامل کل رشته مته است، به علاوه کیلی که چرخش و گشتاور را به لوله مته در بالا منتقل می کند.

مراجعه کنید دکل حفاری به دکل حفاری (نفتی) برای نمودار

فرآیند تولید

لوله مته مدرن از جوش حداقل سه قطعه جداگانه ساخته می شود: اتصال جعبه ابزار، اتصال ابزار پین و لوله. لوله های سبز توسط سازنده لوله مته از کارخانه فولاد دریافت می شود. سپس انتهای لوله ها برای افزایش سطح مقطع انتهایی به هم می خورد. انتهای لوله ممکن است از نظر بیرونی (EU)، ناراحتی داخلی (IU) یا ناراحتی داخلی و خارجی (IEU) باشد. حداکثر ابعاد ناراحتی استاندارد در API 5DP مشخص شده است، اما ابعاد دقیق آشفتگی متعلق به سازنده است. پس از بهم خوردن، لوله سپس فرآیند عملیات حرارتی را طی می کند. فولاد لوله حفاری معمولاً برای دستیابی به استحکام تسلیم بالا خاموش و تعدیل می شود (135 ksi یک قدرت تسلیم لوله رایج است).

اتصالات ابزار (کانکتورها) نیز به صورت لوله سبز توسط سازنده دریافت می شود. پس از عملیات حرارتی خاموش و تمپر، مفاصل ابزار به صورت نخ های جعبه (ماده) و پین (نر) بریده می شوند. اتصالات ابزار معمولاً 120 ksi SMYS هستند، به جای 135 ksi لوله. آنها به طور کلی سفت تر از لوله هستند و احتمال شکست خستگی در محل اتصال را افزایش می دهند. پایین بودن SMYS روی اتصال، مقاومت در برابر خستگی را افزایش می دهد. فولادهای با استحکام بالاتر معمولاً سخت‌تر و شکننده‌تر هستند و در نتیجه آن‌ها را مستعد ترک‌خوردگی و متعاقب آن انتشار ترک تنشی می‌کند.

لوله ها و اتصالات ابزار با استفاده از اینرسی چرخشی یا مستقیم درایو جوشکاری اصطکاکی داده می شوند. لوله ثابت نگه داشته می شود در حالی که اتصال ابزار در دورهای بالا می چرخد. سپس در حالی که اتصال ابزار در حال چرخش است، اتصال ابزار محکم بر روی انتهای آشفته لوله فشار داده می شود. گرما و نیرو در طول این فعل و انفعال این دو را به هم جوش می دهد. هنگامی که “شاخ قوچ” یا مواد اضافی برداشته می شود، خط جوش فقط در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. جوشکاری اصطکاکی اینرسی روش سنتی اثبات شده است. جوشکاری اصطکاکی درایو مستقیم تا 1000 بار در ثانیه کنترل و نظارت می‌شود و در نتیجه یک جوش با کیفیت خوب ایجاد می‌شود که لزوماً نیازی به عملیات حرارتی کامل خاموش کردن و حرارت ندارد.

لوله حفاری برای ارائه ارزش طراحی شده است

در Grant Prideco، ماموریت ما افزایش کارایی، بهبود عملکرد و کاهش کل هزینه مالکیت شماست. از اتاق طراحی گرفته تا محل چاه، ما فناوری‌های نوآورانه و باکیفیت لوله حفاری صنعت را تولید می‌کنیم که به شما در دستیابی به موفقیت پایدار کمک می‌کند.

با عملیات در سراسر جهان، منابع مهندسی و طراحی متخصص و شبکه خدمات جهانی، ما منبعی برای تمام نیازهای ساقه مته شما هستیم.

فناوری های اتصال

به عنوان پیشرو در توسعه اتصالات دوار شانه ای، محصولات ما برای بهینه سازی عملکرد لوله حفاری مهندسی شده اند. با چهار نسل از اتصالات دو شانه، ما فناوری هایی را برای پاسخگویی به نیازهای هر چالش حفاری توسعه داده ایم.

فن آوری های درجه

گرنت پریدکو با مهندسی هدفمند مواد لوله حفاری عملکرد و یکپارچگی محصول را افزایش می دهد. درجه های مقاومت بالا ما به شما کمک می کند با کاهش بار قلاب و هیدرولیک بهبود یافته، ایمن تر و عمیق تر سوراخ کنید. درجات خدمات ترش ما عملکرد فوق العاده ای را ارائه می دهند و در عین حال در برابر ترک خوردگی استرس سولفیدی (SSC) مقاومت می کنند و به شما کمک می کنند در شرایط سخت و ترش حفاری ایمن و کارآمد انجام دهید.

محصولات مهندسی شده سفارشی

علاوه بر خط کاملی از محصولات و لوازم جانبی ساقه مته، ما راه حل های مناسب برای حفاری، تکمیل و مداخله را طراحی، مهندسی، واجد شرایط و تولید می کنیم. با مجموعه پروژه های ما که با مشارکت اپراتورها توسعه یافته است، ما ارائه دهنده برتر راه حل های حفاری سفارشی هستیم.

لوله مته چگونه ساخته می شود

گرنت پریدکو سه نکته مهم را برای لوله حفاری به صنعت ارائه می دهد: کیفیت، فناوری و اقتصادی. محصولات ساقه مته ما برای بهینه سازی عملکرد حفاری و ارائه ارزش در چالش برانگیزترین چاه های زمینی و دریایی امروزی طراحی شده اند.

حقایق مهم در مورد لوله حفاری شما

لوله های حفاری انواع و طبقه بندی های مختلفی دارند که از نظر ساختار، خواص و کاربرد متفاوت هستند. برای اینکه یک حفاری دریایی بتواند مناسب ترین نوع لوله حفاری را برای یک عملیات مشخص انتخاب کند، درک انواع مختلف و طبقه بندی ها و خواص آنها مهم است.

در این پست به انواع لوله های حفاری و کاربرد آنها می پردازیم. ما همچنین برخی از عواملی را که باید هنگام انتخاب لوله حفاری برای پروژه خود در نظر بگیرید، برجسته خواهیم کرد.

بدون مته، نفت نمی تواند وجود داشته باشد. بدون لوله های مته، مته نمی تواند وجود داشته باشد. همانطور که می دانید لوله های حفاری نقش بزرگ و شاید دست کم گرفته شده ای در صنعت حفاری دارند. این لوله‌های فولادی توخالی که در برابر حوادث سخت می‌شوند و برای تحمل فشارهای ذاتی شرایط زیرزمینی، سیال مته را به مته پمپ می‌کنند.

به دلیل شرایط کاری که در آن کار می کنند، لوله های مته معمولاً باید به دقت بررسی و از نظر ساییدگی مجدد بررسی شوند. برای این منظور، آنها با کرومترها، ابزارهایی که می توانند شعاع یک کره را به طور دقیق و سریع اندازه گیری کنند، ارزیابی می شوند.

طبقه بندی لوله های حفاری

پس از بررسی کرومتر، لوله های مته در یکی از سه دسته طبقه بندی می شوند:

لوله کلاس N یا لوله جدید.

قوی ترین و جدیدترین لوله موجود معمولاً در شرایط بکر (یا نزدیک به آن).

لوله کلاس P یا لوله پریمیوم.

لوله های درجه یک که از لوله های کلاس N پایین می آیند، تا حدودی سایش را تحمل کرده اند، اما همچنان می توانند عملکرد بسیار خوبی داشته باشند.

لوله کلاس C

لوله کلاس C که سه کلاس C-1، C-2 و C-3 وجود دارد. لوله‌های کلاس C بسته به رتبه‌بندی آن‌ها یا لوله‌هایی فرسوده هستند یا عمر مفیدشان به پایان می‌رسد.

پس از اینکه یک لوله به پایان عمر مفید خود رسید، آنها را برای ضایعات درجه بندی می کنند که با استفاده از نوارهای قرمز مشخص می شود. به دلیل هزینه بالای لوله های مته، به یاد داشته باشید که اغلب آنها مجددا مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا بسیاری از شرکت ها لوله های نو و دست دوم (بر اساس معیارهای ذکر شده در بالا درجه بندی شده) را اغلب تا آخر می فروشند.

انواع لوله حفاری

اکنون که اصول اولیه لوله های مته پوشش داده شده است، بیایید نگاهی به چندین نوع موجود بیندازیم.

رشته حفاری

رشته مته به کل ستون ابزارها ، اساساً لوله مته، یقه شفت، ابزارها و خود مته اشاره دارد. به طور کلی، لوله مته مورد استفاده برای رشته مته از فولاد نرم ساخته شده است. به دلایل هزینه و حمل و نقل، بخش های لوله مته به ندرت از محدوده 30 تا 33 فوت بیشتر می شود.

در نتیجه، با توجه به اعماق شدید حفاری (به ویژه در دریا) که می تواند تقریباً به 15000 فوت برسد، بخش های مختلف معمولاً با اتصالات ابزار متصل می شوند. یک بخش لوله دارای یک اتصال نر است که سپس با یک اتصال ماده جفت می شود.

توجه داشته باشید که لوله های مته ضخامت های متفاوتی خواهند داشت که مشخص شده است. نمونه‌ها عبارتند از (اما محدود به) لوله مته با ضخامت 2 اینچ، لوله مته با ضخامت 5 اینچ و لوله مته 6 ⅝ اینچ.

لوله‌های مته‌ای که در قسمت‌های بالایی رشته مته استفاده می‌شوند، هم از نظر ضخامت و هم از نظر ساختار با لوله مته سنگین وزن (HWDP) که برای انتقال بین یقه‌های مته و لوله مته معمولی و نازک‌تر استفاده می‌شود، متفاوت است. HWDP در زیر مورد بحث قرار خواهد گرفت

لوله مته سنگین وزن (HWDP)

لوله‌های مته سنگین، همانطور که قبلا ذکر شد، بسیار قوی‌تر از لوله‌های مته معمولی هستند، زیرا برای مقابله با فشارها و تنش‌های اضافی ناشی از انتقال بین حلقه‌های مته و لوله مته معمولی و نازک‌تر طراحی شده‌اند.

به طور کلی، HWDP برای انتقال ترجیح داده می شود زیرا آنها انعطاف پذیرتر از اتصالات جایگزین و جامد هستند.

توجه داشته باشید که چنین لوله‌هایی ضخیم‌تر هستند، از قطر 3.5 اینچ تا 6 ⅝ اینچ، وزن تقریباً دو برابر پوند بر فوت لوله‌های مته معمولی دارند و اغلب با مقاومت کششی بین 200000 پوند تا بیش از 1000000 پوند رتبه‌بندی می‌شوند.

جالب توجه است، لوله‌های مته معمولاً مجهز به یک برآمدگی مرکزی یا لنت‌های سایش ضخیم هستند که از ساییدگی بیرونی لوله مته در برابر سنگ بستر ناهموار دیواره‌های سوراخ جلوگیری می‌کند. عمدتاً، خرابی‌های مرکزی افزودنی مطلوب برای لوله‌های مته سنگین وزن هستند، به خصوص که با کاهش سایش، پارگی و اصطکاک، می‌توانند طول عمر لوله‌های مته را افزایش دهند.

با در نظر گرفتن این موضوع، به یاد داشته باشید که لوله‌های مته، در حالی که در اندازه‌ها، قطرها و مواد مختلف تولید می‌شوند، به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند: لوله مته معمولی، و لوله مته سنگین (HWDP)، که به عنوان انتقال استفاده می‌شود. به طور کلی، بیشتر انواع لوله‌ها را می‌توان نو یا دست دوم خریداری کرد و بر اساس سه دسته کلی (New یا N؛ Premium یا P؛ و C که دارای سه زیربخش است) درجه‌بندی می‌شوند.

تجهیزات میدان نفتی مانند لوله های حفاری و OCTG می توانند در حین حفاری تحت فشار زیادی قرار گیرند. مهم است که این موارد به مورد بازرسی قرار گیرند تا از ایمنی و عملکرد آنها اطمینان حاصل شود.

تعمیر و نگهداری تجهیزات برای شما

ما متخصص هستیم که تجهیزات و ابزار بدون در نظر گرفتن سن، اندازه یا شرایط،

تمام تجهیزات به یکی از مغازه های ما آورده شده و کاملاً جدا شده و به طور کامل بازرسی می شوند تا بتوانیم شما را دوباره راه اندازی کنیم.

تکنسین های ما می توانند قطعه شما را مطابق با مشخصات و همچنین اکثر تجهیزات را مجدداً تأیید کنند.

پوشش های TK داخلی

از خوردگی و سایش جلوگیری کنید، راندمان هیدرولیک را بهبود بخشید و کاهش رسوب را با IPCهای Tube-Kote کنترل کنید.

خط لوله اثبات شده پوشش های پلاستیکی داخلی (IPC) لوله کوت (TK™) به طور مداوم استانداردهای صنعتی را برای جلوگیری از خوردگی و سایش، بهبود راندمان هیدرولیکی و کنترل کاهش رسوب تعیین می کند.

به عنوان پیشگام فناوری پوشش، امروزه به توسعه پوشش‌های جدید و تقویت پوشش‌های موجود برای رفع نیازهای هر نوع محیط میدان نفتی ادامه می‌دهیم.

پوشش های لوله مته

پوشش‌های TK عمر لوله مته شما را افزایش می‌دهند و عملکرد رشته مته را حتی در تهاجمی‌ترین محیط‌های چاله حفاری بهبود می‌بخشند، و در تمام دماهایی که معمولاً در حین حفاری با حفظ گردش خون مواجه می‌شوند، تحمل می‌کنند.

پوشش‌های لوله مته TK داخلی ما از خوردگی، حفره شدن و خستگی ناشی از آن جلوگیری می‌کند که می‌تواند منجر به شستشو و پیچ خوردگی شود، که عملیات حفاری را متوقف می‌کند. لوله پوشش داده شده همچنین اصطکاک را کاهش می دهد، راندمان هیدرولیکی را افزایش می دهد و به حذف رسوبات مضر رسوب کمک می کند.

برای افزایش طول عمر رشته مته، ارزیابی مکرر پوشش لوله مته را توصیه می کنیم.

پوشش های تولیدی و تزریقی Tube-Kote

لوله های میدان نفتی در معرض شرایط سخت چاله قرار می گیرند و محافظت در برابر خوردگی و سایش ضروری است. استفاده از IPC مناسب Tube-Kote باعث افزایش نرخ تولید، کاهش زمان خرابی و افزایش طول عمر لوله های شما می شود. خط گسترده TK-Coatings ما برای رسیدگی به شرایط فردی چاه شما توسعه یافته است.

پوشش های خط لوله

پوشش‌های TK در طیف وسیعی از محیط‌ها (H 2 S، CO 2 ، و غیره) در کاربردهای لوله‌های خطی استفاده می‌شوند که حداکثر حفاظت در برابر خوردگی را با بهبود راندمان هیدرولیکی و تضمین جریان در طیف وسیعی از دماها ارائه می‌کنند.

برای انتخاب دقیق پوشش، لطفاً فرم ارزیابی پوشش را .

پوشش های TK در کاربردهای زمین گرمایی

خط آزمایش شده محصولات کنترل خوردگی TK™ Tuboscope از سال 2003 در انواع پروژه های زمین گرمایی در سراسر هلند، آلمان و فرانسه مورد استفاده قرار گرفته است. پوشش های Tube-Kote علاوه بر محافظت در برابر خوردگی بی نظیر، از کاهش رسوب جلوگیری کرده و راندمان جریان آرام را بهبود می بخشد.

با مکان‌هایی در همه میدان‌های نفتی اصلی، سیم سخت باند TCS™ اختصاصی خود را تولید، اعمال و به مشتریان در سراسر جهان می‌فروشیم. تحقیقات مستمر ما در مورد آلیاژهای جدید به عنوان مواد روکش از مشتریان پشتیبانی می کند و در عین حال معیار محافظت از سایش اتصال ابزار را بالا می برد.

با استفاده از آلیاژهای Tuboscope ما، بهره وری را افزایش دهید، هزینه ها را کاهش دهید و قابلیت اطمینان بیشتری را از رشته های مته خود به دست آورید، که قادر به گسترش حفاظت از اتصال ابزار به طیف گسترده تری از کاربردهای سوراخ است.

Tuboscope TCS تیتانیوم سخت باند

TCS-Titanium Hardbanding

بادوام ترین، بدون ترک و باند سختی که در سراسر جهان موجود است. آزمایش جدیدی که محیط‌های حفاری چالش‌برانگیز را شبیه‌سازی می‌کند، ثابت می‌کند که TCS-Titanium از نظر دوام و محافظت در برابر سایش پوشش از همه مواد باند سخت بدون ترک دیگر بهتر عمل می‌کند.

مانند تمام محصولات TCS، TCS-Titanium قابلیت کاربرد مجدد میدان نامحدودی را نسبت به سایر محصولات TCS نشان می‌دهد و محصولات رقابتی را بدون حذف نوارهای سخت موجود انتخاب می‌کند.

Tuboscope TCS-Titanium یک آلیاژ مارتنزیتی کروم-تیتانیوم کاربید با مولیبدن است. این انتخاب محبوب سخت بند دارای مقاومت سایشی در برابر تنش بالا و توانایی مقاومت در برابر ترک خوردن و پوسته شدن است.

TCS-Titanium به عنوان سیم جوش قوس باز 2.4 میلی متری خود محافظ، با هسته شار تولید می شود.

ویژگی ها/مزایای TCS-Titanium

 • ساختار دانه ای متراکم و یکنواخت
 • نسبت به تغییرات قبل و بعد دما مقاوم است
 • >56 Rc (سختی فلز جوش رقیق نشده)
 • برنامه تک گذر کنترل شده
 • حذف تیتانیوم TCS قبلاً اعمال شده لازم نیست
 • قابل تعمیر در مکان های دور
 • حداقل باقی مانده های شار
 • یکپارچگی پوشش کامل با اتصال ابزار
 • ضریب اصطکاک بسیار پایین
 • مقاومت در برابر سایش استرس بالا
 • مقاوم در برابر ضربه، ترک خوردگی و پارگی
 • بدون نیاز به گاز محافظ
 • سخت بند مناسب برای پوشش
باندینگ توبوسکوپ TCS-8000

TCS-8000 Hardbanding

TCS-8000 سازگارترین باند سخت ما برای پوشش و یک آلیاژ کروم روکش درجه یک بسیار تصفیه شده برای اتصالات ابزار و کاربردهای سخت بند است. افزودن نیکل، وانادیوم و مولیبدن مقاومت بیشتری در برابر سایش، خوردگی، ضربه و سایش ایجاد می کند.

آزمایش مقایسه ای که توسط اپراتورهای اصلی حمایت می شود ثابت کرد که هیچ ماده دیگری بیشتر از این برای پوشش مناسب نیست. TCS-8000 با قابلیت کاربرد مجدد میدانی نامحدود بر روی تمامی محصولات TCS و سایر نوارهای سخت تایید شده، عملکردی ثابت شده است.

خود محافظ 3/32 اینچی تولید می صورت شود . قوس سیم باز (2.4 میلی متر)، با هسته شار، برای عملکرد خوب و حداکثر محافظت از پوشش طراحی شده است.

ویژگی ها/مزایا TCS-8000

 • روکش بسیار صاف به عنوان رسوب
 • ساختار دانه ای متراکم و یکنواخت
 • نسبت به تغییرات قبل و بعد دما مقاوم است
 • حداقل باقی مانده شار. خود رها کننده
 • >56 Rc (سختی فلز جوش رقیق نشده)
 • روی خودش قابل اعمال است
 • می توان چندین بار مجدداً روکش کرد
 • مقاوم در برابر ضربه و خوردگی
 • بدون نیاز به گاز محافظ
 • در برابر بازرسی MPI عملاً بدون کرک مقاومت می کند

TCS-XL Hardbanding

TCS-XL یک محصول کاربید نیوبیم با کارایی بالا با عملکرد بالا و ویژگی های جوشکاری در مقایسه با محصولات رقابتی کاربید نیوبیم است. هنگامی که روی TCS-Ti اعمال می شود، ترکیب هر دو شیمی دوام و عملکرد استثنایی را ارائه می دهد.

سخت بند غیر ماگ

TCS-Non-Mag که به طور خاص برای یقه‌های مته غیرمغناطیسی ساخته شده است، دوام بیشتری نسبت به سیم‌های باند سخت غیرمغناطیسی رقابتی Mig (GMAW) دارد که به عنوان یک ماده مستقل یا با افزودن کاربید تنگستن استفاده می‌شود. ویژگی های جوشکاری این ماده عملاً ورودی گرمای زیاد در فرآیند جوشکاری را حذف می کند و از ایجاد نقاط داغ جلوگیری می کند.

لوله تکمیل

لوله تخصصی برای عملیات تکمیل فشار بالا

یک راه حل منحصر به فرد برای محیط های پرفشار

چالش‌های طراحی جدید برای آب‌های عمیق، دسترسی گسترده و سایر عملیات تکمیل حیاتی، استفاده متعارف از رشته‌های کاری استاندارد صنعتی را محدود کرده و باعث توسعه یک لوله تکمیل جدید شده است. در پاسخ، لوله‌های تخصصی با اتصالات مهر و موم فشار فلز به فلز به عنوان گزینه‌های جدید لوله تکمیل توسعه داده شده‌اند که نیاز به استحکام پیچشی بالا و یکپارچگی فشار را در یک پروفایل اتصال کارآمد برطرف می‌کنند.

اتصالات مهر و موم فلزی به فلز TT-M™ و XT-M™ با کارایی بالا، پیکربندی قوی یک اتصال دوار شانه ای را با یکپارچگی فشار یک اتصال ممتاز ارائه می دهد. پیکربندی ساده لوله تکمیل یک قطر داخلی بزرگ را در سراسر اتصال و لوله فراهم می کند تا راندمان هیدرولیکی را به حداکثر برساند و عبور ابزار بدون مانع از رشته تکمیل را فراهم کند. به حداکثر رساندن قطر داخلی اتصال ابزار و جابجایی لوله ها به بیرون گزینه هایی برای به حداقل رساندن محدودیت های جریان هستند.

اتصالات بادوام TT-M و XT-M مزایایی را ارائه می دهند که در اتصالات ابزار API معمولی یا پیکربندی های اتصال لوله ناهموار رزوه ای دیده نمی شود. لوله تکمیل جدید مقاومت نشتی عالی را در کاربردهای فشار بالا ارائه می کند و در عین حال ظرفیت پیچشی بالایی را حفظ می کند. یکپارچگی مهر و موم این اتصالات پس از 100 چرخه آرایش و شکست با موفقیت آزمایش شده است.

 • اتصالات XT-M برای تحمل فشار داخلی 15000 psi و فشار گاز خارجی 10000 psi درجه بندی شده اند.
 • اتصالات TT-M برای تحمل فشار داخلی 20000 psi و فشار گاز خارجی 10000 psi درجه بندی شده اند.

لوله تکمیل سفارشی گزینه ای مناسب برای عملیاتی مانند آزمایش ساقه مته، حفاری سیمان، جابجایی گل با سیال تکمیل کننده، انتقال تفنگ های سوراخ کننده و انجام کارهای شکستگی ارائه می دهد.

اطلاعات دقیق و در زمان واقعی در مورد مونتاژ لوله های پایین چاه ارائه می دهد

سیستم محاسبه زمان واقعی لوله M/D Totco™ AutoTally™ داده‌های استفاده را برای بهبود مدیریت لوله برای مالکان و اپراتورها فراهم می‌کند و با حذف نیاز به علامت‌گذاری و اندازه‌گیری هر مفصل در محل چاه، ایمنی و کارایی را بهبود می‌بخشد.

با یک آنتن RFID که در زیر میز چرخشی نصب شده است، هر دارایی برچسب گذاری شده هنگام ورود و خروج از چاه ثبت می شود و به طور خودکار تاریخچه استفاده و شمارش بر اساس شماره سریال به روز می شود. اطلاعات عملیاتی در سایت دکل از طریق رابط ماشین انسانی با صفحه لمسی در کابین حفاری در دسترس است و آمار و تاریخچه استفاده مستقیماً در Max Track ظاهر می شود.

می‌توانید به راحتی آستانه‌هایی را در Max Track تنظیم کنید و اعلان‌های آستانه بصری را بر روی یک صفحه نمایش سایت دکل دریافت کنید تا دارایی‌ها را قبل از استفاده از آن‌ها ارزیابی کنید و دارایی‌هایی را برای استفاده پس از هر سفر شناسایی کنید. این امر مدیریت موجودی دکل را برای اطمینان از حداقل NPT بهینه می کند.

امکانات

 • با اسکن اتصالات برچسب‌دار وارد شده به چاه، به‌طور خودکار آمار لوله‌ها را ایجاد می‌کند
 • داده های استفاده از Downhole برای طول عمر لوله با ضبط
  • ساعت به خوبی
  • ساعت های چرخشی
  • تعداد چرخش در هر مفصل در جدول
 • ™ از داده‌های RigSense برای اطمینان از عمق سوراخ و موقعیت بیت در زمانی که RFID وجود ندارد استفاده می‌کند.
 • داده های گزارش لوله و بازرسی را وارد می کند تا در جدول استفاده شود
 • به طور جداگانه داده های استفاده را از قبل و بعد از نقطه شروع (KOP) ثبت می کند

اعطای پروانه شبکه پرایدکو

حمایت از مشتریان ما بالاترین اولویت ماست. شبکه گسترده ما از امکانات تعمیر دارای مجوز خدمات و پشتیبانی جهانی را برای محصولات گرانت پریدکو ارائه می دهد.

کارخانه‌های تولیدی گرانت پریدکو در سراسر جهان با تسهیلات تعمیر مجوز گسترده‌ای تکمیل می‌شوند که خدمات و پشتیبانی محصولات گرانت پریدکو را ارائه می‌کنند. یک بخش حسابرسی تمام وقت، تسهیلات فردی را تأیید می کند و اطمینان حاصل می کند که مراحل ساخت و کنترل کیفیت مناسب دنبال می شود. گروه‌های تضمین تولید و کنترل کیفیت ما، پشتیبانی فنی 24 ساعته را به تمام مکان‌های تولید و تعمیر ارائه می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که محصولات با کیفیت Grant Prideco از منابع دارای مجوز در سراسر جهان در دسترس هستند.

 • Grant Prideco Licensee Locator – دارندگان مجوز ما حضور جهانی دارند. مکان یاب مجوز به شما امکان می دهد تا یک دارنده مجوز را بر اساس منطقه یا قابلیت خدمات محصول جستجو کنید. با استفاده از پیوند موجود در ابزارهای مرتبط زیر به مکان یاب دارنده مجوز دسترسی پیدا کنید.
 • LicensEase – منابع آنلاین برای تسهیلات دارای مجوز Grant Prideco. با دنبال کردن پیوند موجود در بخش ابزارهای مرتبط زیر، درخواست دسترسی کنید.

اعطای منابع فنی پریدکو

حمایت از مشتریان ما بالاترین اولویت ما است و ما مشتاقانه منتظریم تا امروز و هر روز با شما همکاری کنیم تا به موفقیتی پایدار دست یابیم.

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید.

منابع فنی و پشتیبانی مشتری برای محصولات ساقه مته Grant Prideco

GP2GO

برنامه تلفن همراه GP2GO™ ما به شما امکان می دهد اطلاعات به روز در مورد امکانات، کاتالوگ ها، مشخصات محصول و روش های بازرسی ما را مرور و بازیابی کنید.
برنامه تلفن همراه GP2GO را از طریق Apple Store و Google Play™ دانلود کنید.

ماشین حساب عملکرد

Grant Prideco ماشین حساب عملکرد شما را قادر می سازد مشخصات عملکردی برای لوله مته، لوله مته سنگین، یقه مته و لوازم جانبی ساقه مته ایجاد کنید.

کتابخانه اتصال

Grant Prideco کتابخانه اتصال به شما امکان دسترسی به رویه‌های در حال اجرا، اسناد بازرسی میدانی، ابعاد خالی و کاتالوگ محصولات را می‌دهد.

شبکه صاحب مجوز

ما کارخانه‌های تولیدی با تسهیلات تعمیر مجوز گسترده‌ای تکمیل می‌شوند که خدمات و پشتیبانی را برای محصولات ما ارائه می‌کنند. گروه‌های تضمین تولید و کنترل کیفیت ما، پشتیبانی فنی 24 ساعته را به تمام مکان‌های تولید و تعمیر ارائه می‌کنند و اطمینان می‌دهند که محصولات با کیفیت Grant Prideco از منابع دارای مجوز در سراسر جهان در دسترس هستند.

GP2GO

دسترسی در حال حرکت به اطلاعات مربوط به تسهیلات، کاتالوگ ها، مشخصات محصول و مراحل بازرسی Grant Prideco

تجهیزات داون هول

ویلیام سی. لیون ،… تام ولر ، که در راهنمای حفاری هوا و گاز (ویرایش چهارم) ، 2021

4.1.2 لوله مته سنگین وزن

لوله مته سنگین وزن متوسط ​​به ازای واحد طول عنصر رشته مته است. این نوع لوله مته دارای بدنه لوله دیواری سنگین با اتصالات ابزار طول اضافی است ( شکل 4-2 ). لوله مته سنگین وزن دارای ابعاد بیرونی تقریبی لوله مته استاندارد است تا امکان جابجایی آسان روی دکل حفاری [2] .

ویژگی منحصر به فرد این نوع لوله مته این است که می توان آن را به صورت فشرده مانند طوقه های مته اجرا کرد. اکثر لوله های مته سنگین وزن در طول های API محدوده 2 و 3 ساخته می شوند. همچنین در طول های سفارشی کوتاهتر از محدوده 2 موجود است.

لوله های مته سنگین وزن در 3 1/2 موجود است.  اینچ (89  میلی متر)، 4  اینچ (102  میلی متر)، 4 1/2  اینچ (114  میلی متر)، 5  اینچ (127 میلی متر)، 5 1/2  اینچ (140  میلی متر)، و 6 5/8  اینچ (168  میلی متر) قطرهای خارجی اسمی. شکل 4-2 دو عنصر معمولی لوله مته سنگین وزن را نشان می دهد که در یک قفسه لوله مته معمولی در یک دکل حفاری ایستاده اند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد لوله مته سنگین وزن، پد سایش در مرکز المنت است. پد سایش به عنوان تثبیت کننده عمل می کند و سفتی پایه سنگین وزن را در رشته مته بهبود می بخشد و بنابراین انحراف گمانه ها را کاهش می دهد.

جداول 4-2a و 4-2b خواص ابعادی و مکانیکی لوله مته سنگین وزن رنج 2 (اتصال بدنه لوله و ابزار) را نشان می دهد. برای اندازه های لوله مته سنگین از 3 1/2  اینچ (89  میلی متر) و بیشتر، بدنه لوله از آلیاژهای فولادی با حداقل تنش تسلیم 55000  psi (797  MPa). اتصالات ابزار برای این اندازه ها از آلیاژهای فولادی با حداقل تنش تسلیم 120000 ساخته شده است.  psi (828  MPa). 2 7/8  لوله مته اینچ به طور کامل از 110000 ساخته شده است  psi (759  MPa) آلیاژ فولاد.

جدول 4-2a . ابعاد لوله مته سنگین 2 ابعاد و خواص مکانیکی در USCS [2]

OD اسمی (اینچ)تقریباً Wt (Ib/ft)شناسه لوله (اینچ)ضخامت دیوار (اینچ)نوع اتصالابزار Jt OD (اینچ)شناسه ابزار Jt (اینچ)بازده کششی (Ib)
2 7/817.261.50000.688NC263 3/81.5000519,750
3 1/223.702.25000.625NC384 3/42.2500310,475
429.902.56250.719NC405 1/42.5625407500
4 1/240.802.81250.844NC466 1/42.8125533,060
550.383.00001000NC506 5/83.0000691130
5 1/261.603.25001.1255 1/2 FH7 1/43.2500850,465
5 7/857.424.00000.938XT5774.0000799,810
6 5/871.434.50001.0636 5/8 FH84.50001,021,185

جدول 4-2b . محدوده لوله مته سنگین 2 ابعاد و خواص مکانیکی در واحدهای SI

OD اسمی (mm)تقریباً M (کیلوگرم در متر)شناسه لوله (میلی متر)ضخامت دیوار (میلی متر)نوع اتصالابزار Jt OD (mm)شناسه ابزار Jt (mm)بازده کششی (kN)
7325.683817NC2686382,312
8935.265716NC38121571,381
10244.486518NC40133651,813
11460.707121NC46159712,371
12774.957625NC50168763,074
14091.6483295 1/2 FH184833783
14986.4210224XT571781023,558
168106.26114276 5/8 FH2031144,542

عناصر لوله مته سنگین وزن در تعدادی از کاربردها در حفاری چرخشی استفاده شود. از آنجایی که از این لوله حفاری می توان به صورت فشرده سازی استفاده کرد، می توان از این لوله حفاری به جای یقه های حفاری در چاه های کم عمق با حفاری . این لوله مته همچنین در رشته مته معمولی برای عملیات حفاری عمودی به عنوان عناصر سختی انتقالی بین یقه مته سفت و لوله مته بسیار نرم استفاده می شود. استفاده از آنها به عنوان عناصر سختی انتقالی، خرابی های مکانیکی در عناصر لوله مته پایین رشته مته را کاهش می دهد. روش کار این است که از 6 تا 30 لوله مته سنگین وزن روی یک BHA معمولی اجرا شود.

در عملیات حفاری خارج از ساحل، استفاده از لوله حفاری سنگین وزن ضروری شده است. لوله مته سنگین وزن در حفاری جهت دار آن یقه های مته را می توان با لوله های سنگین جایگزین کرد. استفاده از لوله مته سنگین وزن به جای یقه مته باعث کاهش گشتاور چرخشی و درگ می شود و کنترل جهت را افزایش می دهد.

در جداول 4-2a و 4-2b ، یک اندازه لوله مته غیر معمول وجود دارد. این 5 است  7/8  اینچ (149  میلی متر) لوله مته سنگین وزن و همراه لوله مته استاندارد مرتبط با آن برای حفاری گمانه های جهت دار با انحراف زیاد (به ویژه در عملیات دریایی) استفاده می شود. این لوله حفاری سرعت سیال حفاری حلقوی بالاتری را برای حذف بهتر قلمه‌ها (به ویژه در گمانه‌های افقی) و سرعت پایین‌تر سیال حفاری در داخل رشته مته برای کاهش اصطکاک لوله تلفات

خوردگی

جیمز جی. شعور ، که در علوم و فناوری نفت و گاز زیر دریا و آب های عمیق ، 2015

8.4.1 لوله مته

برای نظارت بر خوردگی لوله حفاری و اثربخشی عملیات گل، حلقه های کوپنی بین اتصالات ( سمت چپ ) نصب می شود. سپس با اندازه گیری مقدار فلز از دست رفته از حلقه ها می توان میزان خوردگی را ارزیابی کرد.

در حین حفاری، سیستم های گل به طور معمول از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی نظارت می شوند. آزمایش‌های مربوط به کنترل خوردگی شامل تجزیه و تحلیل اکسیژن، دی‌اکسید کربن (CO 2 )، سولفید هیدروژن (H2S ) و باکتری‌ها است. هیدروژن سولفید با اندازه گیری کل آزمایش شده بیشتر با افزودن اسید برای آزادسازی سولفید هیدروژن، که می تواند با استفاده از هر آشکارساز سولفید هیدروژن استاندارد اندازه گیری شود، شناسایی می شود. حملات باکتریایی را می توان با افت pH، افزایش از دست دادن مایع یا تغییر در ویسکوزیته تشخیص داد.

 

 

خوردگی در لوله حفاری و پوشش

بیل رهم ،… کاترین دیماتاریس ، که در حفاری عدم تعادل: محدودیت ها و افراط ، 2012

13.5.3 حلقه های لوله حفاری

میزان خوردگی لوله معمولاً حفاری با حلقه ای از فولاد مشابه اتصال ابزار اندازه گیری می شود. انگشتر شماره گذاری شده و به دقت وزن شده است. حلقه می تواند از جنس فولادی مشابه لوله حفاری باشد، یا در برخی موارد می تواند ماده واکنش پذیرتری برای تسریع هشدار در مورد خوردگی باشد. حلقه‌های لوله مته معمولاً درست بالای یقه‌های مته قرار می‌گیرند و دوباره تا نیمه سوراخ سوراخ می‌شوند.

حلقه لوله حفاری برای مدتی در لوله حفاری باقی می‌ماند و در یک سفر بازیابی می‌شود و برای وزن کردن و محاسبه تلفات سالیانه برای تامین‌کننده ارسال می‌شود. مشکل آشکار حلقه این است که پس از وقوع در آن نقطه از چاه، خوردگی را گزارش می کند. تغییرات در درمان خوردگی بر اساس داده های حلقه همیشه از مشکلاتی که رخ می دهد عقب مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *