آبکاری الکترولس (بدون برق)

آبکاری بدون برق

به طور معمول، هنگامی که شما علاقه مند به آبکاری فلز برای قطعات خود هستید، آبکاری الکتریکی را به عنوان رایج ترین روش انتخاب می کنید. با این حال، روش دیگری وجود دارد. ممکن است بخواهید از تکنیک های آبکاری الکترولس به عنوان جایگزینی برای آبکاری الکتریکی در موارد خاص استفاده کنید. در واقع، مزایای زیادی برای آبکاری الکترولس وجود دارد، و بسیاری از حال بررسی آبکاری الکترولس به عنوان یک جایگزین ساده و مقرون به صرفه برای روش‌های آبکاری سنتی برای پوشش دادن قطعات خود با فلز هستند . صنایع بیشتر و بیشتر در

تفاوت آبکاری آبکاری با آبکاری الکترولس چیست؟ چرا باید از روش های آبکاری الکترولس نسبت به آبکاری سنتی استفاده کنید؟ برخی از مواد یا کاربردهای رایج برای آبکاری الکترولس چیست و آبکاری الکترولس چگونه کار می کند؟ برای اینکه تشخیص دهید آیا آبکاری الکترولس برای شما و صنعت شما مناسب است یا خیر، مهم است که درک بهتری از فرآیند آبکاری الکترولس و نحوه عملکرد آن در مقایسه با روش‌های آبکاری سنتی داشته باشید .

آبکاری بدون برق چگونه کار می کند

آبکاری الکترولس که به آن آبکاری اتوکاتالیستی یا پوشش تبدیلی نیز گفته می شود، راهی برای آبکاری قطعات بدون استفاده از منبع تغذیه خارجی است. این فرآیند شامل قرار دادن قطعه در یک محلول آبی و رسوب نیکل، ایجاد یک کاهش کاتالیزوری یون های نیکل برای صفحه بندی قطعه بدون پراکندگی انرژی الکتریکی است.

برخلاف آبکاری الکتریکی، این یک فرآیند کاملاً شیمیایی است و نیازی به ماشین آلات یا نیروی الکتریکی اضافی ندارد.

چرا ممکن است آبکاری بدون برق را انتخاب کنید

مزایای آبکاری الکترولس نسبت به آبکاری الکتریکی چیست؟

اگر هدف اصلی شما از آبکاری قطعات، ایجاد مقاومت در برابر خوردگی به جای، برای مثال، زیباسازی محصول است، روش‌های آبکاری الکترولس اغلب انتخاب بهتری هستند، زیرا قطعه آبکاری شده به‌دست‌آمده بسیار سخت و متخلخل است و در نتیجه در برابر آن مقاوم‌تر است. خوردگی به همین دلیل، تکنیک‌های آبکاری الکترولس در صنایعی که قطعات در برابر سایش و خوردگی آسیب‌پذیر هستند، مانند میادین نفتی یا کاربردهای دریایی، بسیار محبوب هستند.

اغلب تکنیک‌های آبکاری الکترولس را در قطعاتی مانند پمپ‌ها و شیرها که اغلب در معرض عوامل خورنده هستند، می‌بینید. شما همچنین تمایل به دریافت رسوبات فلزی بسیار یکنواخت با آبکاری الکترولس، با ضخامت ثابت در اطراف قطعه دارید.

بنابراین، اگر قطعاتی با اشکال پیچیده دارید که دستیابی به آبکاری یکنواخت با استفاده از روش‌های معمول آبکاری الکتریکی دشوار است، آبکاری الکترولس ممکن است جایگزین بهتری باشد.

Habonim CHEMICAL COMPATIBILITY GUIDE

آبکاری برقی در مقابل. آبکاری

به طور کلی، آبکاری الکترولس چگونه در برابر آبکاری الکتریکی قرار می گیرد؟ هر دو روش، یک جزء را سخت‌تر و در برابر خوردگی مقاوم‌تر می‌کنند. هر دو روش همچنین می‌توانند یک قطعه را جذاب‌تر کنند، اگرچه این معمولاً فقط در هنگام آبکاری جواهرات یا سایر قطعاتی که مصرف‌کنندگان مستقیماً آن‌ها را مشاهده می‌کنند، مشکل ایجاد می‌کند، در مقابل قطعاتی که احتمال بیشتری وجود دارد که در یک ماشین بزرگ‌تر قرار بگیرند یا از آن‌ها استفاده کنید. کف کارخانه

به طور طبیعی، تمایز اصلی بین این دو روش استفاده یا عدم استفاده از برق است. آبکاری از یک منبع انرژی مانند باتری یا یکسو کننده استفاده می کند که الکتریسیته را به یک جزء در یک محلول شیمیایی می رساند، ترکیب شیمیایی را تغییر می دهد و یک پوشش فلزی سخت و بادوام را روی سطح قطعه می گذارد.

آبکاری فرآیند پیچیده‌تری نسبت به آبکاری الکترولس است که به شرایط تمیز، استفاده از تجهیزات بالقوه خطرناک و در برخی موارد نیاز به کاربردهای متعدد برای بدست آوردن ضخامت آبکاری مورد نظر نیاز دارد.

آبکاری الکترولس فرآیند بسیار کمتر پیچیده‌تری است. در آبکاری الکترولس، با پاک‌کننده‌های شیمیایی که روغن‌ها و سایر عناصر خورنده را از بین می‌برند، جزء را تمیز می‌کنیم، سپس آن را در محلول آبی فرو می‌کنیم و مواد شیمیایی ضد اکسیداسیون اضافه می‌کنیم. نتیجه یک جزء آبکاری شده است که در برابر اصطکاک و خوردگی بسیار مقاوم است.

همچنین با آبکاری نیکل الکترولس، نیازی به فیلتراسیون پیچیده یا تجهیزات دیگر نیست و از آنجایی که برق وجود ندارد، خطر حوادث ناشی از برق نیز وجود ندارد. مهندسین SPC که از روش‌های آبکاری الکترولس استفاده می‌کنند، کنترل بسیار بیشتری بر فرآیند دارند و می‌توانند یک آبکاری نیکل صاف و ثابت با ضخامت و حجمی که شما مشخص می‌کنید تولید کنند.

چه صنایع و قطعاتی برای آبکاری بدون برق مناسب هستند؟

بنابراین، چه صنایعی بیشتر از آبکاری الکترولس برای قطعاتی که نیاز به پوشش فلزی دارند استفاده می کنند؟ همانطور که اشاره شد، صنایعی که در آن قطعات دارای اشکال پیچیده هستند یا ممکن است در معرض عوامل خورنده سنگین قرار گیرند، کاندیدهای اصلی برای آبکاری الکترولس هستند. این صنایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • صنعت خدمات غذایی: به عنوان مثال، قالب ها و قطعات ماشین آلات پردازش مواد غذایی.
  • صنعت نفت و گاز: هر چیزی از شیر، توپ و شاخه گرفته تا بشکه، اتصالات لوله و غیره.
  • صنعت خودرو: قطعات حیاتی خودرو مانند کمک فنر، سیلندر، پیستون ترمز و دنده.
  • صنعت هوافضا: سوپاپ، پیستون، پمپ، قطعات موشک.
  • صنایع شیمیایی: پمپ ها، تیغه های اختلاط، مبدل های حرارتی، واحدهای فیلتر و غیره.
  • پلاستیک و منسوجات: قالب ها، قالب ها، قطعات ماشین آلات، اسپینرها، اکسترودرها و غیره.

این به هیچ وجه فهرست کاملی از صنایع و قطعاتی نیست که می توانند از تکنیک های آبکاری الکترولس بهره مند شوند. اگر آبکاری الکترولس مناسب کسب و کار یا صنعت خاص شما باشد، ایده بهتری خواهید داشت، اما اگر کاملاً مطمئن نیستید، با شماره 717-767-6702 SPC تماس بگیرید. یکی از کارشناسان ما می تواند به شما کمک کند که آیا آبکاری الکترولس برای شما مناسب است یا خیر.

SPC برای تمام نیازهای آبکاری و آبکاری بدون الکترو شما

SPC در آبکاری طیف وسیعی از قطعات با هر دو روش آبکاری الکتریکی و سنتی مهارت دارد. ما با کلیه صنایع و انواع فلزات گرانبها و غیر قیمتی برای پوشش قطعات شما کار می کنیم. ما می‌توانیم مزایای کلیدی آبکاری الکتریکی و آبکاری الکترولس و همچنین گزینه‌های مختلف پوشش فلزی را بررسی کنیم تا به شما در به حداکثر رساندن مزایای آبکاری کمک کنیم.

SPC بیش از 80 سال است که در کسب و کار آبکاری فعالیت می کند، بنابراین مطمئن باشید که ما ماهرترین متخصصان در این زمینه هستیم و بیشترین توانایی را برای شناسایی و انجام نیازهای آبکاری شما داریم.

2 دیدگاه دربارهٔ «آبکاری الکترولس (بدون برق);

  1. سلام خسته نباشید من چند مقاله راجع به آبکاری الکترولس و آبکاری الکتریکی میخوام.با تشکر

  2. راهنمائی وهمکاری برای آبکاری شیمائی الکترولس برروی شمع وموم ساخت مجسمه وقطعات صنعتی
    وایجادکاربرای جوانانمان درصورت امکان ازهمکارتان دریغ نفرمائیدبااحترامات شایسته حقایقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *