روش های استخراج طلا از سنگ معدن طلا

با توجه به انواع سنگ‌های طلا،  روش‌های استخراج طلا از سنگ معدن  متفاوت است که عمدتاً شامل روش جداسازی ثقلی، روش فلوتاسیون، روش ادغام و روش لیچینگ سیانید، روش رزین در روش خمیر، روش جذب خمیر کربن و روش لیچینگ هیپ می‌شود. برای برخی از انواع سنگ معدن طلا، روش های ترکیبی استخراج طلا از سنگ معدن اغلب در کارخانه فرآوری طلا استفاده می شود.

روش های استخراج طلا از سنگ معدن زیادی در تولید وجود دارد. موارد زیر اغلب در کارخانه فرآوری طلا استفاده می شود:

1. روش جداسازی ثقلی – شستشوی سیانید

این روش استخراج طلا از سنگ معدن برای تصفیه سنگ معدنی اکسید شده دارای رگه کوارتز مناسب است. سنگ معدن خام با  روش جداسازی ثقلی فرآوری می شود و کنسانتره به دست آمده با روش جداسازی ثقلی مستقیماً ذوب می شود. میانی ها و باطله های به دست آمده با روش جداسازی ثقلی به لیچینگ سیانید فرستاده می شوند.

2. روش سیانیداسیون تمام لجن

طلا از سنگ معدن رگه کوارتز در حالت پراکندگی ریز یا ریز تولید می شود. سنگ معدن طلا دارای درجه اکسیداسیون عمیق است و حاوی مس، As، Sb، Bi و کربن نیست. این نوع سنگ برای روش سیانیداسیون تمام لجن CIP مناسب است.

فرآیند CIP  یکی از روش های اصلی استخراج طلا از سنگ معدن است که از مزایای سرعت بازیافت بالا، سازگاری قوی با سنگ معدن و قابلیت استخراج طلا به صورت محلی برخوردار است.

فرآیند CIP عمدتاً از چهار مرحله تشکیل شده است: شستشوی سنگ حاوی طلا در محلول سیانیداسیون، جذب کربن فعال،  الکترولیز دفع  کربن حاوی طلا و ذوب لجن طلا. از آنجایی که سیانید مورد استفاده در این روش استخراج طلا از سنگ معدن بسیار سمی است و به راحتی محیط را آلوده می کند، پیشنهاد می شود از معرف شستشوی طلای سازگار با محیط زیست در عمل استفاده شود که سمیت کم، سازگار با محیط زیست و بدون تغییر در اصل باشد. تجهیزات و فرآیند سیانید

3. روش جداسازی ثقلی- شناورسازی

این روش‌های استخراج طلا از سنگ معدن، طلای درشت را با روش جداسازی ثقلی بازیابی می‌کنند و باطله‌ها با روش فلوتاسیون پردازش می‌شوند. این روش‌های استخراج طلا از سنگ معدن برای تصفیه سنگ‌های اکسید شده حاوی طلا و سنگ‌های معدنی مرتبط با طلای آزاد قابل استفاده است. نسبت به روش فلوتاسیون تک نرخ بازیابی بالاتری دارد   .

4. روش شستشوی فلوتاسیون سیانید

این روش استخراج طلا از سنگ معدن عمدتاً دارای دو طرح است:

(1) روش شستشوی سیانید فلوتاسیون-کنسانتره. برای تصفیه سنگ معدن کوارتز رگه دار و سنگ کوارتز پیریت که رابطه نزدیکی با طلا و سولفید دارند مناسب است.

(2) فرآیند فلوتاسیون – بو دادن – سیانید. این فرآیند برای تصفیه مواد معدنی شناور حاوی سیانیداسیون مضر مناسب است.

5. روش شناورسازی تک

این روش استخراج طلا از سنگ معدن برای تصفیه ذرات ریز طلا، سنگ معدن سولفیدی حاوی رگه کوارتز طلا با قابلیت شناورپذیری بالا، سنگ معدن سولفید طلای چند فلزی حاوی کربن (گرافیت) و غیره مناسب است.

6. روش جداسازی شناور-گرانشی

این روش استخراج طلا از سنگ معدن عمدتاً مبتنی بر شناورسازی است که مناسب برای سنگ معدنی است که رابطه نزدیکی با طلا و سولفید دارد و سنگ معدن تنها با روش ذوب قابل بازیافت است. همچنین برای سنگ معدن رگه ای کوارتز دارای طلا با اندازه دانه پراکنده ناهموار مناسب است و نسبت به روش فلوتاسیون تک بازیافتی بالاتری دارد.

7. روش لیچینگ هیپ

روش  لیچینگ کپه ای  نوعی روش لیچینگ سیانید است که برای تصفیه سنگ معدن با طلای کم عیار مناسب است. این روش استخراج طلا از سنگ معدن دارای مزایای فرآیند ساده، سرمایه گذاری کمتر و هزینه کم است.

8. روش ادغام منفرد

این روش استخراج طلا از سنگ معدن برای تصفیه رسوبات رگه کوارتز اولیه و کانسنگ های اکسید شده حاوی طلای درشت مناسب است. استخراج طلا به روش ادغام یک روش قدیمی و رایج استخراج طلا از سنگ معدن است. ثابت شده است که اتخاذ روش ادغام در روش‌های استخراج طلا از سنگ معدن می‌تواند بخشی از دانه‌های طلا را از قبل بازیابی کند و بدیهی است که از دست دادن دانه‌های درشت طلا در باطله‌ها بکاهد.

هشت روش استخراج طلا از سنگ معدن با توجه به ساختارهای داخلی مختلف، انواع سنگ معدن و خواص سنگ معدن اعمال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *