آبکاری کروم سخت

هارد کروم صنعتی

آبکاری کروم یک فرآیند آبکاری الکتریکی است که به دلیل سختی قابل توجه، درخشندگی، ساختار کریستالی، چگالی، انبساط حرارتی و همچنین نقطه ذوب و مقاومت الکتریکی آن شناخته شده است.

کروم سخت برای اکثر کاربردهای سایش و خوردگی مناسب است، محافظت می کند و ضریب اصطکاک را کاهش می دهد.

از تیم حرفه ای ما مشاوره بگیرید

این فرآیند در صنایع خودروسازی، هیدرولیک، ابزارسازی، فلزکاری، هوانوردی، هسته ای و معدن و غیره وجود دارد.

یورو سیل در تمایل خود برای تکمیل خدمات تعمیرات سیلندرهای هیدرولیک و پنوماتیک دارای خدمات آبکاری صنعتی کروم سخت می باشد که متخصص در بازیابی میله های تا طول 9 متر می باشد شایان ذکر است که دستگاه سنگ زنی استوانه ای داریم  . طیف گسترده ای از اندازه گیری ها، که به فرآیند قبل و بعد از فرآیند آبکاری کروم کمک می کند و از تحمل ابعادی و پرداخت سطح قطعه اطمینان می دهد.

لازم به ذکر است که نه تنها اجزای سیلندر کروم می شوند، بلکه قطعات و قطعات فلزی که مشتری برای بازیابی یا بهبود آنها نیاز دارد نیز کروم می شود.

ما همچنین دارای تجهیزات شستشو و تصفیه گاز پیشرفته هستیم و در نتیجه از محیط زیست و مردم محافظت می کنیم.

ویژگی های هارد کروم:

  • ضخامت روکش کروم سخت از 2 تا 250 میکرون متغیر است.
  • سختی کروم بالا، 1100 HV (70 HRC).
  • مدول الاستیسیته 15000 کیلوگرم بر میلی متر مربع.
  • ظرفیت انعکاس تا حدود 90٪.

جایگزین های کروم سخت

آبکاری کروم سخت برای بیش از شش دهه راه حلی برای صنعت هوافضا برای سازندگان بوده است. با این حال، مشکلات بهداشتی و زیست محیطی این مخزن پرکاربرد به خوبی شناخته شده است – و با قوانین اروپایی که به سلطنت روکش کروم سخت پایان می دهد – مهندسان و مدیران سایت باید جایگزین هایی را در نظر بگیرند.Danijela Milosevic-Popovich، مدیر تحقیق و توسعه SIFCO ASC ما، جایگزین های احتمالی برای آبکاری کروم سخت را بررسی می کند.

برای سازندگان صنعت هوافضا، مزایای آبکاری کروم سخت آشکار است. یک فرآیند حیاتی برای ساخت و نگهداری در صنایع نظامی و هوافضا، آبکاری کروم سخت سطوح مقاوم در برابر سایش و خوردگی را برای تجهیزات حیاتی، از میله‌های پیستون هیدرولیک و توپی‌های پروانه گرفته تا ارابه‌های فرود، محور چرخ دنده‌ها و تفنگ‌ها، فراهم می‌کند.

خطرات کروم شش ظرفیتی

با این حال، با وجود مزایای فراوان، آبکاری کروم سخت یک ایراد عمده دارد: استفاده از کروم شش ظرفیتی. کروم شش ظرفیتی، یکی از چهار C معروف – همراه با کادمیوم، سیانید و حلال های کلردار – یک سرطان زا شناخته شده است که باعث آسیب به اندام های کلیدی مانند قلب، ریه ها و کلیه ها می شود.

قرار گرفتن در معرض کروم شش ظرفیتی می تواند در هر مرحله از فرآیند آبکاری رخ دهد و نیاز به آماده سازی طولانی و پاکسازی بعدی دارد. این واقعیت، همراه با تولید بقایای سمی در طول فرآیند آبکاری، منجر به تجدید نظر قابل توجهی در استفاده از آن شده است.

قانون هدایت کننده این برنامه است، به ویژه در اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا)، جایی که استفاده از کروم شش ظرفیتی در تجهیزات الکترونیکی توسط دستورالعمل محدودیت مواد خطرناک و مقررات اتحادیه اروپا در مورد ثبت، ارزیابی، مجوز و محدودیت مواد شیمیایی ممنوع است.

علاوه بر این، دستورالعمل اروپایی REACH با هدف حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست در برابر مواد شیمیایی خطرناک وضع شده است. اگرچه این دستورالعمل فقط در مورد مواد شیمیایی که تولید یا وارد اتحادیه اروپا می شوند اعمال می شود، اما پیامدهای گسترده تری دارد.

از آنجایی که صنعت هوافضا مطابق با روندهای جهانی به سمت محصولات پایدارتر تغییر می کند، تولیدکنندگان بیشتر و بیشتری به دنبال این هستند که چگونه می توانند از جایگزینی برای روکش کروم سخت استفاده کنند.

به چالش کشیدن تسلط روکش کروم سخت

برای یافتن جایگزینی برای کروم سخت، مشکل در مزایایی است که کروم سخت برای صنعت هوافضا به ارمغان می آورد. در دماهای بسیار بالا کار می کند، مقاومت در برابر خوردگی و سایش عالی دارد و همراه با سطوح سختی 700-1000 HV، سطح عالی را در طیف وسیعی از کاربردها ارائه می دهد. با تمام این ویژگی ها، یافتن راه حل جایگزینی که همه پایه ها را پوشش دهد، چالش برانگیز است.

علاوه بر این، رواج آبکاری سخت کروم باعث می شود بسیاری از افراد محدودیت های آن را نادیده بگیرند، از جمله این واقعیت که فرآیند نسبتاً کندی است، در حالی که ماهیت آبکاری می تواند منجر به تنش های داخلی و پسماند شود که می تواند منجر به چسبندگی یا بریدگی ضعیف شود. تشکیل میکروترک با این حال، کروم یک گزینه جهانی است و به انتخاب پیش فرض برای صنعت هوافضا تبدیل شده است. اما این بدان معنا نیست که گزینه های دیگری در دسترس نیست.

طیف گسترده ای از فناوری های جدید

تولیدکنندگان می توانند از میان طیف وسیعی از فناوری ها انتخاب کنند که در هیچ کدام از کروم شش ظرفیتی استفاده نمی شود. اینها شامل تکنیک های مختلف اسپری مانند اسپری حرارتی، PVD و CVD می شود. با این حال، این روش ها نیاز به دمای بالا، خلاء بالا یا نقطه ذوب بالای بستر دارند. همچنین یک نژاد جدید از فولادهای فوق العاده وجود دارد. با این حال، اگرچه هر یک از آنها مزایایی دارند، اما دارای معایبی نیز هستند، از جمله – در مورد آلیاژهای جدید – این واقعیت که آنها گران هستند و هنوز آزمایش نشده اند.

بنابراین، تصمیم گیری برای انتخاب یک چالش می تواند باشد. همچنین صنعت هوافضا معمولا محتاط است. هر گونه تغییر، به ویژه با این بزرگی، با سطح بالایی از ریسک درک می شود. با توجه ویژه به اجزای ساخته شده برای صنعت هوافضا، بسیاری از آنها برای چندین دهه بدون نیاز به تعمیر و نگهداری طراحی شده اند، بنابراین طول عمر آنها در خدمت باید تضمین شود. در صنعت دفاعی، جایی که روکش کروم سخت به طور گسترده ای برای محافظت از تجهیزات حیاتی استفاده می شود، خطرات حتی بالاتر است. به سادگی، هیچ یک از این جایگزین ها جذابیت جهانی آبکاری کروم سخت را ارائه نمی دهند. با این حال، همانطور که صنعت به سمت آینده ای سبزتر پیش می رود، راه حل دیگری وجود دارد که ثابت کرده است چندین مزیت را در چندین برنامه ارائه می دهد:

مزایای ذخایر نیکل- تنگستن

نیکل تنگستن دارای تعدادی ویژگی قابل مقایسه با کروم سخت است، مانند مقاومت در برابر خوردگی، سایش و چقرمگی، حتی در دماهای بالا. علاوه بر این، غیر سمی است، و آن را به یک جایگزین واقعا قابل دوام تبدیل می کند. علاوه بر این، قبلاً در چندین استاندارد صنعتی مانند AMS2451C، MIL-STD-2197 A (SH) و MIL-STD-865D مشخص شده است. از زمانی که سازندگان شروع به جستجوی روشی سازگار با محیط زیست برای محافظت از قطعات در برابر شرایط سخت صنعت کردند، همین ویژگی‌های منحصربه‌فرد است که شاهد استفاده از آن در کاربردهای مختلف بوده‌اند.

نیکل تنگستن در آبکاری انتخابی

کاربرد نیکل- تنگستن از اصل آبکاری انتخابی پیروی می کند، فرآیندی که توسط SIFCO ASC برای آبکاری نواحی موضعی بدون استفاده از مخزن غوطه وری توسعه یافته است. سطوح بالایی از سختی (660-690 HV، بسته به آبکاری) را همراه با عملکرد سایش عالی (میزان سایش لغزشی ده برابر کمتر از کروم سخت) ارائه می دهد. علاوه بر این، زبری سطح پایین تر به این معنی است که نسبت به رسوبات کروم سخت، نیاز به پرداخت کمتری است.

با نیاز به اجرای یک راه حل اثبات شده، پس از یک فرآیند کاربردی شناخته شده، می توان نیکل- تنگستن را برای دستیابی به نتایج قابل مقایسه – و گاهی اوقات برتر – با روکش کروم سخت در بسیاری از کاربردها اتخاذ کرد.

یافتن راه حل های پوشش انتخابی برای کاربردهای خاص

جایگزین‌های زیادی برای کروم وجود دارد، اما هیچ‌کدام در کاربرد آن جهانی نیستند. در نتیجه، صنعت مجبور به تفکر متفاوت است. به جای تلاش برای یافتن جایگزینی یک مرحله‌ای و کشویی برای همه برنامه‌ها، شاید بهتر باشد راه‌حل‌هایی بیابید که نتایج را برای برنامه‌های خاص ارائه کنند. به عنوان مثال، ممکن است یک قطعه به خواص سایش آبکاری کروم نیاز داشته باشد، اما به سختی یا مقاومت در برابر خوردگی نیاز ندارد. به طور مشابه، کروم سخت معمولاً دارای ضریب اصطکاک بالاتری نسبت به نیکل- تنگستن است که آن را برای اجزای خاص مناسب تر می کند. بنابراین، به جای اینکه یک مورد برای همه باشد، وقت آن رسیده است که به «بسیاری برای خاص» فکر کنید.
NiW در نوار دندانه دار با پیش صفحه Cu ​​4

توسعه کامپوزیت های زمینه فلزی

اخیراً فرآیندهایی توسعه یافته اند و فاکتورهای پردازش برای جایگزین های کروم در قالب ترکیبات زمینه فلزی (MMC) تعیین شده اند. پوشش های MMC به عنوان موادی با حداقل دو قسمت تشکیل دهنده تعریف می شوند. آنها در دو فاز تشکیل می شوند: یک ماتریس فلزی انعطاف پذیر که از یون های حل شده در محلول رسوب می کند، و یک فاز پراکنده که توسط ذرات هم ته نشین شده تشکیل می شود.

CMM هایی مانند کاربید کروم کبالت، کاربید تنگستن نیکل و کاربید نیکل کروم می توانند ویژگی های منحصر به فردی را نسبت به محلول های آبکاری فلزی مانند چقرمگی، مقاومت در برابر سایش و محافظت در برابر اکسیداسیون در دماهای بالا ارائه دهند. هنگامی که ترکیب مناسبی از مواد انتخاب شود، خواص را می توان فراتر از امکانات ارائه شده توسط فلزات و آلیاژهای خالص تنظیم کرد.

با این حال، نیاز به جایگزینی برای کروم سخت وجود دارد که جذابیت مشابهی را ارائه دهد. راه حل آبکاری نیکل- تنگستن است. با ارائه طیف گسترده ای از خواص رسوبی که قادر به برآوردن نیازهای کاربردی مختلف است، و با چسبندگی و چسبندگی عالی به مواد پایه، در بیشتر جنبه ها برابر یا برتر از آبکاری کروم سخت است – و در بسیاری از موارد برتر است. با این حال، شاید بزرگترین مزیت این واقعیت است که ایمن، در دسترس است و در کاربردهای هوافضا به اثبات رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *