چکش هیدرولیکی

شکن (هیدرولیک)

بریکر در سمت چپ بیل مکانیکی نصب شده است

یک شکن چکش کوبه ای قدرتمند است که به یک بیل مکانیکی برای تخریب سازه های سخت (سنگ یا بتنی) نصب می شود. انرژی آن توسط یک سیستم هیدرولیک کمکی از بیل مکانیکی تامین می شود که برای این منظور به یک شیر پایی تعبیه شده است. بعلاوه، خدمه تخریب برای کارهای بسیار بزرگ برای چکش یا مناطقی که انفجار به دلیل مسائل ایمنی یا زیست محیطی امکان پذیر نیست، از قوچ بیل زدن استفاده می کنند.

شکن ها اغلب با نام های “چکش”، “پکر”، “قوچ بیل زدن” یا “سنگ بیل زدن” شناخته می شوند. این اصطلاحات رایج است و معمولاً در بین ساختمانی / تخریب کارگران [1] [2] اولین شکن هیدرولیک، Hydraulikhammer HM 400، در سال 1967 توسط شرکت آلمانی Krupp (شرکت آلمانی امروزی Atlas Copco ) در اسن . [3]

همچنین مشاهده کنید

 • بیل مکانیکی

منابع

 • اداره بزرگراه و حمل و نقل ایالت نیومکزیکو – Hoe Ram بایگانی شده در 24 ژانویه 2008، در Wayback Machine
 • “کپی بایگانی شده” . بایگانی شده از نسخه اصلی در 2014-04-15 . بازیابی شده در 2014-04-14 .
 • “شکن هیدرولیک در حال حاضر 50 ساله است” . بایگانی شده از نسخه اصلی در 2019-09-05 . بازیابی شده در 2019-09-05 .
 • اطلاعاتی در مورد تعمیر و نگهداری فیلترشکن هیدرولیک

کتابشناسی

 • انجمن سازندگان تجهیزات (2010). بریکر هیدرولیک نصب شده در حامل: راهنمای ایمنی برای پرسنل عملیاتی و نگهداری .

هیچ کس هرگز نگفته است که کار سایت آسان خواهد بود. برای هر سایتی با خاک های لومی نرم به راحتی حفاری می شود، مکان دیگری با خاک های سخت، سنگی، خاک های یخ زده یا حتی سنگ بستر وجود دارد. حفاری سنگ بسیار سخت‌تر، زمان‌برتر و بسیار گران‌تر از حفاری خاک است. برای این نوع عملیات، ابزار خاصی لازم است. این ابزارها اغلب به عنوان ابزارهای “درگیر با زمین” شناخته می شوند و شامل هر وسیله مکانیکی برای شکستن و برداشتن سنگ به جز انفجار است.

حفاری سنگ سخت حفاظت از منابع طبیعی

سرویس (NRCS) حفاری سنگ را به شرح زیر تعریف می کند:

حفاری سنگ به حفاری کلیه مواد سخت، فشرده یا سیمانی گفته می شود که نیاز به انفجار یا استفاده از تجهیزات حفاری و حفاری بزرگتر از حد تعریف شده برای حفاری معمول دارند. حفاری و حذف تخته سنگ های جدا شده یا قطعات سنگی بزرگتر از 1 یارد مکعب که در موادی که در غیر این صورت با تعریف حفاری رایج مطابقت دارند، به عنوان حفاری سنگ طبقه بندی می شوند. وجود تخته سنگ های جدا شده یا قطعات سنگی بزرگتر از 1 یارد مکعب به خودی خود دلیل کافی برای تغییر طبقه بندی مواد اطراف نیست.

دهند، از مقررات OSHA گرفته تا تجهیزات ایمنی با فناوری پیشرفته موضوعات ایمنی ساخت و ساز که می‌توانند جان انسان‌ها را نجات . اکنون آن را دانلود کنید!

“راک” دقیقا چیست؟ تعریف دقیق فرهنگ لغت سنگ را به عنوان “ماده معدنی جامد تشکیل دهنده بخشی از سطح زمین، در معرض سطح یا زیر خاک یا اقیانوس ها” توصیف می کند. سنگ از گرانیت، ماسه سنگ، سنگ آهک یا مواد مشابه تشکیل شده است. سنگ را می توان در بسترهای جامد، لایه های طبقه بندی شده یا به صورت تخته سنگ هایی با حجم حداقل یک یارد مکعب یا بیشتر یافت. بر خلاف خاک، سنگ برای حفاری ساده بسیار سخت است و باید با حفاری، چکش کاری، چکش های پنوماتیک یا با انفجار حذف شود. تخریب و حذف روسازی بتنی و دیوارهای حائل حفاری سنگ محسوب نمی شود، اگرچه ابزارهای مشابهی را می توان برای هر دو عملیات استفاده کرد.

سوال بعدی که باید به آن پاسخ داده شود این است که آیا سنگ مورد نظر قابل پاره شدن است یا خیر. سنگ شکن پذیر نوعی سنگ است که می توان آن را بدون انفجار جدا کرد. کندن یا با اتصالات چاک دهنده به بولدوزر یا توسط یک بیل مکانیکی هیدرولیک با سطل سنگی با شعاع نوک کوتاه انجام می شود. طبق استاندارد ISO 6165، چنین ماشینی باید توسط یک موتور 120 اسب بخاری که بتواند نیروی پیچش سطل حداقل 25000 پوند و نیروی چسبندگی 18700 پوند یا بیشتر را اعمال کند، نیرو می گیرد.

اضافه Grading & Excavation Contractor Weekly  کنید و با آخرین مقالات در مورد درجه بندی و گودبرداری همراه باشید: تجهیزات ساختمانی، بیمه، مواد، ایمنی، نرم افزار، و کامیون ها و تریلرها.

برنامه ریزی برای امکان حفاری سنگ اغلب یک ضرورت در یک پروژه ساختمانی است. یک بررسی ژئوتکنیکی کامل از محل کار تقریباً همیشه مورد نیاز است. این تحقیق می‌تواند حفر گودال‌های آزمایشی را انجام دهد یا شامل حفر کردن خاک به سنگ بستر یا سایر تشکیل سنگ‌ها و هسته‌گیری خود سنگ برای به دست آوردن نمونه باشد. تعداد حفره ها در هر هکتار و عمق آنها به شرایط محلی، نوع ساخت و ساز، قوانین محلی و مقررات ایالتی بستگی دارد. با داشتن این دانش، مالک و مهندس او می توانند برای حفاری سنگ برنامه ریزی کنند و تجهیزات لازم برای انجام کار را به دست آورند.

مسائل مربوط به قرارداد و قیمت گذاری
شاید در نگاه اول تشخیص سنگ و خاک کار ساده ای به نظر برسد. اما این تمایز می تواند بسیار دشوار باشد، به خصوص برای اهداف قراردادی کار حفاری. برای اهداف قانونی، بین حفاری خاک و حفاری سنگ تمایز قائل می شود. اما این می تواند مبهم باشد. سنگ سخت است یا سنگ نرم؟ قابل پاره شدن یا غیرقابل پاره شدن؟ برای جلوگیری از سردرگمی، برخی از قراردادها به سادگی به حفاری مشترک (شامل سنگ و خاک) اشاره می کنند. چنین قراردادی همچنین شامل اطلاعات ژئوتکنیکی (الوارهای حفاری، تعاریف خاک، نمونه و نتایج آزمایش و غیره) برای کمک به تعریف ماده مورد نظر برای پیمانکار است. این اطلاعات به نوبه خود به پیمانکار کمک می کند تا برآورد هزینه را بر اساس نرخ بهره وری مفروض، مدت زمان تلاش، انواع تجهیزات مورد نیاز و غیره تعیین کند.

چرا این تفاوت در هزینه بین خاک و سنگ وجود دارد؟ قدرت برای یک چیز حتی قوی ترین خاک ها نیز مقاومت فشاری 50 تا 60 psi دارند. از سوی دیگر، سنگ ها می توانند مقاومت فشاری 500 برابر سخت ترین خاک ها (حدود 25000 تا 30000 psi) داشته باشند. مقدار انرژی مورد نیاز برای شکستن و سست کردن سنگ به نسبت بیشتر است و هزینه حاصل از آن نیز بیشتر است. حفاری ساده می تواند خاک را حذف کند، اما برای حفاری سنگ به تکنیک پیچیده تر و قوی تری نیاز است.

در مرحله برنامه ریزی تعیین شرایط پرداخت برای حفاری سنگ مهم است. قراردادی که از حفاری طبقه بندی نشده استفاده می کند مستلزم آن است که پیمانکار مسئولیت تمام سنگ ها یا سایر مواد غیرمنتظره ای را که در حین حفاری با آن مواجه می شود، بدون هزینه اضافی بر عهده بگیرد. این یک رویکرد ساده برای هزینه‌یابی است و نیازی به تمایز پیچیده انواع خاک ندارد، اما بار کامل هزینه‌یابی پروژه را بر عهده پیمانکار می‌گذارد. حفاری طبقه بندی شده لایه های سنگی را از لایه های خاک متمایز می کند و سعی می کند حجم هر یک را در حفاری پیشنهادی تخمین بزند. در اینجا هزینه حفاری سنگ بر عهده مالک است، و اگر او یا زمین شناس/مهندس او مقدار سنگ را اشتباه محاسبه کنند، پیمانکار کاملاً حق دارد یک سفارش تغییر بالقوه گران قیمت ارائه کند.

تعیین مقدار سنگی که باید برای اهداف برنامه ریزی برداشته شود – و مقدار سنگی که در واقع برای اهداف صورتحساب حفاری می شود – نیز می تواند پیچیده باشد. خاک یا سنگ حاصل از قرض زمانی که در یک کامیون رسوب می‌کند یا در محل ذخیره می‌شود، گسترش می‌یابد. یک یارد مکعب خاک یا سنگ از گودال حفاری پس از برداشتن به دلیل تورم یا افزایش حجم، حجم آن افزایش می یابد. برای فاکتورهای حجیم رایج برای انواع مختلف سنگ و خاک به جداول 1 و 2 مراجعه کنید.

منبع: The Engineering ToolBox

 

ضریب حجیم نشان دهنده درصد افزایش حجم است. مثلاً 100 یارد مکعب سنگ آهک با ضریب حجیم 80 درصد در حفاری هنگام حفاری به 180 یارد مکعب تبدیل می شود. یا نه. سنگ و قلوه سنگ (و بتن شکسته ناشی از کارهای تخریب نیز) می توانند حجم فضای خالی بسیار متغیری داشته باشند که پیش بینی حجم های پس از حفاری را بیش از حدس و گمان نمی کند. تنها جایگزین برای دستیابی به برآورد دقیق منطقی از حجم های حفاری شده، پایین رفتن در حفاری و بررسی سطوح سازندهای سنگی قبل و بعد از حفاری است.

اعتبار: گیت
چاک دهنده Geith آماده کار است

روش های حفاری سنگ و بهره وری

انفجار استفاده کنترل شده از مواد منفجره برای شکستن سنگ و امکان حفاری و حذف بعدی است. اما انفجار اغلب نه عملی است و نه مجاز است. که روش های مکانیکی حفاری سنگ را ترک می کند: شکاف، ترانشه سنگ، و چکش هیدرولیکی.

شکافتن فرآیندی است که در آن سنگ و خاک با یک دندان یا دندان بزرگ متصل به پشت بولدوزر شکسته می شود. نسخه سنگین یک چاک دهنده به یک بولدوزر بزرگ با حداقل موتور 250 اسب بخار متصل می شود. اگرچه زمان‌بر بیشتر است، اما پاره کردن اغلب 50 تا 65 درصد کمتر از انفجار است. رتبه بندی عملکردی آنها توسط دو عامل “جلوگیری” و “نیروی نفوذ” تعریف می شود که هر دو بر حسب پوند اندازه گیری می شوند. اولین مورد توسط کتابچه راهنمای تجهیزات کاترپیلار به صورت زیر تعریف شده است:

حداکثر نیروی پایدار به سمت بالا که توسط سیلندرهای بالابر اندازه گیری شده در نوک چاک دهنده ایجاد می شود. نیروی شکست با ساقه در سوراخ بالا، ساقه عمودی و چاک دهنده کامل به پایین اندازه گیری می شود. نیروی شکست ممکن است از نظر هیدرولیکی یا تعادل محدود باشد.

دومی به این صورت تعریف می شود:

حداکثر نیروی رو به پایین پایدار، ایجاد شده توسط سیلندرهای بالابر چاک دهنده، اندازه گیری شده در نوک چاک دهنده، که برای بالا بردن انتهای عقب خودرو در حالی که نوک آن روی زمین و ساقه (در سوراخ بالایی سنجاق شده) به صورت عمودی لازم است.

سه نوع اصلی چاک دهنده وجود دارد: چاک دهنده متوازی الاضلاع قابل تنظیم، چاک دهنده متوازی الاضلاع ثابت و چاک دهنده شعاعی (یا لولایی). یک چاک دهنده متوازی الاضلاع دارای دو بازوی لولایی است که از عمودی یا با زاویه ثابت بودن تانگ دندان چاک دهنده اطمینان می دهد و در نتیجه نفوذ بالاتری ایجاد می کند. چاک دهنده شعاعی با یک سنجاق به بولدوزر ثابت می شود که بازوی چاک دهنده دور آن می چرخد. این طراحی منجر به افزایش قدرت مانور می شود. انتخاب چاک دهنده به چهار عامل بستگی دارد: فشار رو به پایین روی نوک، اسب بخار بولدوزر، وزن بولدوزر و زاویه نفوذ دندان. سه فاکتور اول با توجه به ساخت و مدل بولدوزر مورد استفاده تعیین می شود. آخرین تابعی از نوع چاک دهنده است.

اعتبار: دوسان
سطل کار شدید دوسان

عملکرد یک چکش هیدرولیک این است که از طریق ضربات سریع و مکرر با انرژی بالا به صورت فیزیکی یک سازنده سنگ را بشکند. شکستن با یک چکش هیدرولیک نوک تیز (همچنین به عنوان “شکن” یا “قوچ بیل زدن” شناخته می شود) انجام می شود که برای شکستن سنگ و بتن با شکستن سطح آن در اثر ضربه، انتشار شکاف ها و ترک خوردن در عمق مواد طراحی شده است. برای به حداکثر رساندن فشار اعمال شده، چکش هیدرولیک طوری قرار می گیرد که حرکت آن عمود بر صفحه سنگ عمل کند. مکان های ضربات چکش باید تا حد امکان به طور یکنواخت روی یک الگوی شبکه منظم قرار داده شود تا کارایی تلاش به حداکثر برسد. پس از شکستن، تکه های سنگ را می توان با یک سطل بیل مکانیکی معمولی جدا کرد.

چاک دهنده همچنین می تواند با یک سطل بیل مکانیکی ترکیب شود تا شکستن و حفاری را در یک حرکت انجام دهد. این طرح از حداقل سه حلقه در امتداد لبه و بدنه سطل استفاده می کند. فشار رو به پایین و حرکت چرخشی سنگ را می شکند و قطعات را داخل سطل می گذارد.

تامین کنندگان عمده
از سال 1985، Antraquip تامین کننده جهانی برش هیدرولیک، هدر جاده، سیستم های پشتیبانی تونل و سایر ماشین آلات تخصصی مورد استفاده در صنایع تونل سازی، معدن و ساخت و ساز بوده است. آنها تولید کننده اصلی سربرگ های جاده با سرهای برش قابل تعویض هستند که نیروی کافی برای شکستن مواد با مقاومت فشاری تک محوری از 500 تا 25000 پوند بر اینچ مربع ایجاد می کنند. این سر برش ها برای پروژه ها و برنامه های فردی به صورت سفارشی مهندسی شده اند. این سفارشی سازی نوع سنگ، سختی سنگ و نوع عملکرد را در نظر می گیرد. این عملیات از حفاری سنگ، ترانشه، تخریب و بتن گرفته تا برش زیر آب، تونل سازی و رسوب گذاری را شامل می شود. سرهای برش توسط موتورهای هیدرولیک با گشتاور بالا با سیستم های محرک متشکل از چرخ دنده های خار بادوام هدایت می شوند. برش های عرضی آنها اتصالات هیدرولیکی برای بیل مکانیکی و سایر تجهیزات خاکبرداری هستند که با تولید ارتعاش و نویز کم کار می کنند. مدل ها بین 1 تا 150 تن هستند. کاترهای هیدرولیک محوری آنها برای سهولت استفاده در محدودیت های تنگ مانند عملیات ترانشه برداری و همچنین اصلاح، پروفیل، پوسته پوسته شدن سطوح و تخریب کنترل شده طراحی شده اند. اندازه آنها از 3 تا 50 تن متغیر است.

Doosan Infracore Construction Equipment آمریکا (که معمولاً به نام دوسان شناخته می شود) محصولاتی با نام تجاری Doosan را به بازار عرضه می کند که شامل بیل مکانیکی بزرگ خزنده و چرخ دار، لودر چرخ دار و کامیون کمپرسی مفصلی است. این یک خط جدید از سطل های سخت برای بیل مکانیکی خزنده دارد. این سطل جدید برای جابجایی مواد ساینده در کاربردهای سنگین حفاری و بارگذاری طراحی شده است. برای استفاده با بیل مکانیکی خزنده Doosan DX140LC-5 تا DX530LC-5 تأیید شده است، آنها در سبک پین یا قفل گوه ای موجود هستند. اندازه آنها از عرض 18 اینچ تا عرض 72 اینچ متغیر است. ساخته شده از مواد مقاوم در برابر ساینده، سطل های سخت آنها شامل برش های جانبی، کف پوسته، و صفحات سایش جانبی است. ضامن های تقویت شده و یک پوشش سایش متصل جوش داده شده به عمر عملیاتی آنها می افزاید. لنت های سایش جلو را می توان برای کارهای حفاری سنگ اضافه کرد. این لبه های برش ضخیم تری را می پوشانند که برای کار در سنگ سخت طراحی شده اند. همچنین تسمه های سایش نورد مقاوم در برابر سایش استاندارد هستند.

شرکت Hercules Machine Corp. تامین کننده چکش های سنگی و همچنین صاحب بزرگترین ناوگان اجاره تجهیزات پایه در غرب میانه است. آنها خط کاملی از چکش های دیزلی، هوا/بخار و ارتعاشی را می فروشند و سرویس می دهند. این خط تولید شامل درایور شمع ارتعاشی Movax Sonic Side Grip طراحی و تولید شده توسط خودشان است. چکش هیدرولیک هرکول (H3) جدید آنها برای کاربردهای انعطاف پذیر و عملیات کارآمد و صرفه جویی در زمان طراحی شده است. با موقعیت دویدن 13.25 فوت، حمل و نقل و مانور H3 آسان است، به خصوص در مناطق تنگ با اتاق کم سر. این بیل مکانیکی نصب شده و دارای نیروی هیدرولیکی است و 28000 فوت پوند انرژی را با رم 3000 پوندی ارائه می کند که با حرکت 4 اینچی با سرعت 15 ضربه در دقیقه کار می کند. بسته به نوع ماده (پرتو H، ورق یا چوب) دارای چندین گزینه سر درایو است.

شرکت Leading Edge Attachments خط تولید Multi-Ripper SHARC را تولید می کند، افزودنی هایی که سنگ و خاک یخ زده را چهار برابر سریعتر از چکش با هزینه کمتر می شکنند. یک محصول جدید به خط تولید SHARC آنها سطل Talon Multi-Ripper آنها است. این سطل که بر اساس همان سطل چند چاک دهنده آنها کار می کند، بسیار باریک است و هر دو طرف و پایین یک ترانشه را می شکند و بدون محدودیت عمق کار می کند. ساقه‌های متلاشی‌شده‌ای که به‌صورت استراتژیک روی یک قوس قرار گرفته‌اند، به ترتیب به سنگ برخورد می‌کنند و حداکثر نیروی برش‌خوردگی را یکی یکی به هر دندان اعمال می‌کنند. از آنجایی که ساقه ها کوتاه هستند، هر دندان می تواند 8.5 برابر نیروی سطل استاندارد پنج دندانه را وارد کند. قرارگیری یکنواخت آنها به آنها اجازه می دهد تا یک کف صاف را به سنگر پاره کنند. لبه جلویی بازطراحی شده آن عمدتاً برای ترانشه کاری در خاک‌های سنگی طراحی شده است و امکان حذف دنده مرکزی را فراهم می‌کند و ظرفیت پر کردن و تخلیه را برای چنین سطل باریکی بهبود می‌بخشد. استفاده از آن از نیاز به ترانچر سنگ، چکش و انفجار جلوگیری می کند. در حین کار، سطل Talon Multi-Ripper از فناوری SHARC ثبت شده خود استفاده می کند. این به سطل اجازه می دهد تا در حالی که از حرکت غلتشی بیل هیدرولیک برای شکافتن سنگ استفاده می کند، عملکردی مشابه ترنچر داشته باشد.

NPK Construction Equipment Inc. انتخابی از هشت مدل بیل بکهو (GH-06 تا GH-7) با درجه انرژی ضربه ای 2500 پوند ارائه می دهد. چکش‌های هیدرولیک سری PH جدید آن‌ها که برای کار با این مدل‌های بیل مکانیکی طراحی شده‌اند، مجهز به سیستم شلیک ضد شلیک «آسان برای تعویض» هستند. آنها وزن کمتری دارند که تعادل بهتری را برای تجهیزات حامل آنها و تعمیر و نگهداری ساده ایجاد می کند. آنها مجهز به براکت های عایق صدا هستند که چکش را به همراه یک سیستم سوپاپ جدید، بوش ابزار مناسب لغزش، پین نگهدارنده بزرگتر، و یک بدنه بدون پیچ جانبی مجهز شده اند. چکش‌های هیدرولیک آن‌ها با پیستون بزرگ‌تر طراحی شده‌اند تا ناحیه بلبرینگ آستین با روان‌کاری بهبودیافته. این امکان افزایش عمر آب بندی پیستون محرک را فراهم می کند. این طراحی تنها با داشتن دو قسمت متحرک، از نیاز به انباشته کننده های نوع مثانه و هزینه های بالای نگهداری در نتیجه جلوگیری می کند. و با سیستم‌های نصب ضربه‌گیر (براکت‌هایی که از پایه‌های لاستیکی مخصوص برای جذب ضربه، پس‌زدگی و لرزش ضربه‌ای استفاده می‌کنند) می‌توانند نرخ تولید بالایی را حتی در سنگ سخت داشته باشند. این جذب شوک سطوح سر و صدا را کاهش می دهد و راحتی اپراتور را افزایش می دهد (جنبه ای که اغلب نادیده گرفته می شود بهره وری در محل کار). سری NPK “GH” با توجه به اندازه خود دارای قوی ترین چکش ها در صنعت است. با شروع GH-06 با انرژی ضربه ای 150 فوت پوند، خط تولید آنها تا GH-50 با رتبه انرژی ضربه 20000 فوت پوند افزایش می یابد.

OSA Demolition بریکرهای هیدرولیک پیشرفته تولید می کند. سری HM (تولید بالا) آنها امکان تغییر دستی فرکانس و انرژی ضربات را فراهم می کند. بنابراین در پاسخ به مواجهه با مواد بسیار سخت، یک اپراتور می تواند به صورت دستی عملکرد بریکرها را تنظیم کند تا ضربات کمتری با افزایش انرژی ایجاد کند. در مواد سخت‌تر، اپراتور می‌تواند سیستم را به‌طور دستی تنظیم کند تا بریکر ضربات مکرر اما انرژی کمتری را ارائه دهد. توانایی تغییر دستی ضربات با یک سیستم هیدرولیک یکپارچه همراه است که ضربات خالی را لغو می کند. در نتیجه، اپراتور می تواند از شکستن ابزار، نگهدارنده پین ​​و پیستون جلوگیری کند. یک سیستم هوشمند، می تواند تشخیص دهد که سر اسکنه روی مواد سخت قرار دارد. در آن نقطه، پیستون هیدرولیک شکن فعال می شود. اما هنگامی که پیستون با مواد نرم تماس پیدا می کند، حرکت نمی کند و از اتلاف وقت در ضربات خالی جلوگیری می کند. این امر با حفظ میله ها و بوش ها و همچنین با کاهش ضربه لرزاننده به اپراتور، سایش و پارگی تجهیزات را به حداقل می رساند. سیستم کمک فنر آن صدای تولید شده توسط اسکنه را کمتر از حد تعیین شده قانونی نگه می دارد. سیستم حفاظت از گرد و غبار آن از نفوذ به قطعات داخل بریکر هیدرولیک جلوگیری می کند و عمر کاری آن را تا حد زیادی افزایش می دهد و در عین حال نیاز به تعمیر و نگهداری را به حداقل می رساند.

Rockland Mfg. سطل های سنگ شکن با لب های بینی بیل اصلاح شده و مجموعه ای از سه دندان تکان دهنده می سازد. این پیکربندی از ساقه‌های چاک‌دهنده جوش داده شده، عمل پارگی را بهینه می‌کند و اجازه حداکثر نفوذ را با هر برش می‌دهد. همراه با دندانه‌ها، سطل‌ها می‌توانند با برش‌های جانبی فولاد آلیاژی سبک، با استحکام بالا و مقاوم در برابر سایش و صفحه سایش کامل بدنه AR400 برای دوام طولانی‌مدت ارائه شوند. عملیات تخصصی در خاک منجمد با چگالی بالا، چگالی، سنگ آهک، سایر شیل های شکست پذیر مانند سنگ یا سایر خاک های سنگی توسط سطل Rockland V-Bottom/Frost ارائه می شود. همچنین از فولاد AR400 ساخته شده است و دارای دندانه هایی است که با این ویژگی های خاص خاک سازگار است. یکی دیگر از شرایط سخت حفاری را می توان در حین استخراج زغال سنگ مشاهده کرد. برای مقابله با این چالش، راکول سطل های زغال سنگ (CS) خود را توسعه داده است. همراه با دندانه های تکان خورده و برش های جانبی جوش داده شده است. با مشخصات بالا و موضع گسترده، طراحی کارآمد آن می تواند نرخ تولید گودال زغال سنگ را افزایش دهد.

چاک‌کننده‌های Geith به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در سخت‌ترین کاربردهای زمین سخت و تخریب، توانایی پارگی قدرتمندی را به بیل مکانیکی شما اضافه کنند. چاک‌کننده‌های Geith برای استفاده در بیل‌های مکانیکی در اندازه‌های 4 تا 80 تن مهندسی شده‌اند. چاک دهنده که مخصوصاً در زمین های سخت، سخت و یخ زده مفید است، جایگزینی مقرون به صرفه و کم هزینه برای چکش های هیدرولیک و حذف سنگ در مناطقی است که انفجار ممنوع است. ویژگی‌های طراحی استاندارد عبارتند از: دندانه قابل تعویض و روکش سایش، ضامن‌های تقویت‌کننده، و صفحات محافظ در برابر سایش جانبی. تمام ویژگی ها برای افزایش عمر چاک دهنده طراحی شده اند. یک ساقه فولادی سنگین باعث افزایش بیشتر نیروی شکاف در نقطه استفاده می شود. هنگامی که با جفت سریع Geith ترکیب شود، اپراتورها می توانند به سرعت از داخل کابین خود از چاک دهنده به سطل تغییر مکان دهند.

Tamping Rammer چیست؟ اصل، نگهداری و استفاده

تراکم یکی از الزامات اساسی در محل های ساخت و ساز است که نیاز به زمین های محکم، یکنواخت و پایدار دارد.

انواع مختلفی از تجهیزات برای فشرده سازی در بازار موجود است. برخی از آنها رامرها ، صفحه ارتعاشی ، غلتک‌ها و غیره هستند. انتخاب تجهیزات به میزان زمین فشرده، محدودیت‌های هندسی، نوع خاک و غیره بستگی دارد.

در این مقاله قصد داریم به یکی از تجهیزات تراکم یعنی کوبش کوبنده بپردازیم.

کوبیدن قاب ها برای سالن ها

Tamping Rammer چیست؟

چکش کوب ماشینی است که برای فشرده سازی انواع مختلف خاک تحت سناریوهای مختلف ساختمانی استفاده می شود. ضربه هایی را به سطح خاک وارد می کند تا به صورت یکنواخت تراز و متراکم شود.

در طی فرآیند تراکم باعث کاهش تعداد فضاهای خالی در بین ذرات خاک و افزایش تراکم خشک خاک می شود.

چکش های کوبنده معمولاً نیروی ضربه بالایی را با محدوده فرکانس حدود 500-750 ضربه در دقیقه اعمال می کنند. بنابراین بهترین گزینه برای فشرده سازی خاک های چسبی و نیمه چسبنده می باشند. آنها برای فشرده سازی خاک های دانه ای مانند ماسه توصیه نمی شوند.

آنها به ویژه در فشرده سازی ترانشه ها و کار در مناطق محدود مؤثر هستند.

چگونه کار می کند

چکش فشاری اساساً از چهار جزء ساخته شده است: یک ماشین تولید گشتاور، یک چرخ دنده، یک فنر محصور شده در سیلندر و یک پایه صفحه یا کفش.

موتور یا موتور الکتریکی یک گشتاور تولید می کند که سپس به عنوان یک حرکت رفت و برگشتی به چرخ دنده میل لنگ منتقل می شود. چرخ دنده میل لنگ در نهایت این حرکت را از طریق فنری که درون یک سیلندر قرار دارد به کفش یا پا منتقل می کند. در نتیجه، حرکت ارتعاشی در پای چکش کوبنده ایجاد می شود.

سوخت مورد استفاده موتور یا موتور می تواند بنزین، گازوئیل یا هوای فشرده باشد.

چکش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در یک زاویه خاص به جلو متمایل شوند تا امکان حرکت پرش به جلو در حین عملیات فراهم شود.

بررسی های تعمیر و نگهداری قبل از کار با رامر

قبل از راه‌اندازی موتور، بررسی‌های تعمیر و نگهداری قبل از عملیات زیر را اعمال کنید:

 1. همیشه شیشه دید سیلندر فنری که درست بالای کفش قرار دارد را بررسی کنید. روغن داخل سیلندر روغن کاری را برای اجزای حیاتی فراهم می کند. اگر سطح روغن پایین است، برای پر کردن مجدد روغن باید به دفترچه راهنمای عملیات مراجعه کنید.
 2. دم‌ها را برای سوراخ شدن یا نشتی روغن بررسی کنید. گرد و غبار گیر افتاده بین چین ها را بردارید. اگر نشتی و آسیب کشف شد، چکش را بازرسی کنید.
 3. محل اسلامپ و پر کردن روغن موتور را پیدا کنید. چوب آن را بردارید و سطح فرورفتگی روغن را بررسی کنید. اگر روغن مورد نیاز است، همانطور که در دفترچه راهنمای عملیات رامر آمده است، به روغن اضافه کنید. هنگام بررسی یا پر کردن مجدد روغن، اطمینان حاصل کنید که رامر روی زمین صاف است، در حالی که روغن موتور را قرائت می‌کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ کثیفی وارد جعبه لنگ نمی‌شود.
 4. برای دسترسی به مجموعه 4 مرحله ای فیلتر هوا، پوشش محافظ موتور را بردارید. برای دسترسی به مجموعه به یک پیچ گوشتی نیاز دارید. عناصر فوم قرار داده شده در زیر پوشش را بردارید و هرگونه آلودگی و گرد و غبار را بررسی کنید. در صورت نیاز، آن را طبق دفترچه راهنما تمیز یا تعویض کنید.
 5. در زیر فوم، یک مهره بال پیدا خواهید کرد. برای دسترسی به فیلتر هوا (یک عنصر کاغذی) آن را بردارید و آن را برای هر گونه آلودگی بررسی کنید. در صورت لزوم آن را تعویض کنید.
 6. درپوش سوخت را روی مخزن سوخت قرار دهید. آن را بردارید و سطح سوخت را بررسی کنید. در صورت نیاز به سوخت، اطمینان حاصل کنید که سوخت از مخزن سوخت تمیز و عاری از هر گونه محفظه تهیه شده است.

راه اندازی یک چکش کوبنده

مراحل زیر برای عملکرد موفقیت آمیز یک چکش کوبنده لازم است:

 1. اهرم چوک را پیدا کرده و در حالت بسته قرار دهید.
 2. سطح دریچه گاز را در موقعیت شروع قرار دهید. این جریان سوخت را به سمت موتور آغاز می کند.
 3. دسته دستگیره عقب را بگیرید و آن را بکشید تا موتور روشن شود.
 4. پس از شروع، چوک را در موقعیت باز قرار دهید.
 5. دریچه گاز را روی حداکثر دور در دقیقه قرار دهید.
 6. اجازه دهید رامر تقریباً کار کند. به مدت 1 دقیقه قبل از عمل
 7. RPM را بر اساس نیاز خود تنظیم کنید.
 8. اکنون رامر آماده بهره برداری است. از دسته راهنما برای کنترل جهت رامر استفاده کنید.
 9. برگرداندن اهرم به حالت توقف، دستگاه را خاموش می کند و همچنین جریان سوخت از باک را متوقف می کند.
 10. در نهایت، همیشه چکش ها را در وضعیت عمودی حمل کنید.

تعویض پای شکسته (کفش)

یک ضربه گیر شکسته می تواند باعث تأخیر در پروژه شود، که برای شما هزینه زمانی خواهد داشت. بنابراین، دانستن راه‌حل‌های اساسی برای برخی از رایج‌ترین مشکلات در رامرها مهم است.

پای رامر ممکن است به دلیل شل بودن سخت افزار یا عملکرد نامناسب آسیب ببیند. همچنین گاهی اوقات می تواند منجر به برخورد کفش چکشی به سیلندر فنر شود. لبه های پا نیز می توانند در طول زمان فرسوده شوند.

بنابراین لازم است پا را تعمیر یا تعویض کنید تا از آسیب های بعدی جلوگیری شود

جایگزینی

برای تعویض پای رامر، آن را روی زمین محکم بایستید و مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. پا را تمیز کنید تا هر گونه گرد و غبار یا زباله پاک شود.
 2. پیچ های قرار گرفته در بالای پای رامر را بردارید.
 3. حالا رامر را بالا بیاورید تا از پایه صفحه جدا شود.
 4. پایه جدید را نصب کنید و پیچ ها را محکم کنید.
 5. پیچ ها را محکم بچرخانید.
 6. علاوه بر این، چهار مهره قفلی و واشر قفلی دیگر را که در صفحه زیرین قرار دارند بردارید.
 7. صفحه زیرین را جدا کرده و مهره های قفلی و پیچ های گاوآهن باقی مانده را در صفحه پایینی جدا کنید.
 8. صفحه زیرین را با چرخاندن پیچ های گاوآهن در پای رامر نصب کنید. پیچ و مهره های گاوآهن را باید بچرخانید تا زمانی که کاملاً در شکاف های صفحه زیرین قرار گیرند.
 9. پیچ‌های گاوآهن را بچرخانید تا محکم شوند و مهره‌ها را قفل کنید.

هم ترازی

هنگامی که پایه جدید نصب شد، مطمئن شوید که پای چکش نیز به درستی با بقیه بدنه چکش کوبنده در یک راستا قرار دارد. برای بررسی تراز صحیح، دستگاه را دراز بکشید و رو به جلوی جک جامپینگ قرار بگیرید.

 1. لبه جلوی پا را با جلوی دسته قفس رامر هماهنگ کنید.
 2. اکنون، چکش را در سمت جلوی آن قرار دهید در حالی که لبه پا را با کفی هموار نگه دارید.
 3. مطمئن شوید که دسته قفس رامر با کف همسطح باشد.
 4. حالا گیره های اطراف زیر را محکم کنید.
 5. در آخر، چکش را مستقیماً بلند کنید و آن را به صورت بصری برای هرگونه ناهماهنگی بررسی کنید.

نتیجه

به طور خلاصه، چکش کوبنده یک ماشین کار با یک دست است که برای فشرده سازی خاک های چسبنده استفاده می شود. فقط با دنبال کردن چند مرحله ساده همانطور که در بالا ذکر شد می توان آن را به راحتی اداره کرد.

دارای فرآیند نگهداری و تعمیر معمولی ساده است که می تواند حتی توسط افراد کم مهارت انجام شود.

 

چکش/شکن در محل کار

درست مانند ابزارهای برقی که در خانه دارید، هرچه یک قطعه تجهیزات صنعتی همه کاره تر باشد بهتر است. بوم های ثابت، بکهوها، فرمان های لغزنده و حتی لیفتراک ها برای کاربردهای مختلف در کنار هدف اصلی خود طراحی شده اند. همه چیز به نحوه تجهیز دستگاه بستگی دارد.

بیل مکانیکی یکی از تجهیزات سازگارتر در این زمینه است. علاوه بر سطل های مورد استفاده برای خراش دادن یا حفاری در زمین، میله ها، متراکم کننده ها، چنگک ها، چاک دهنده ها و چنگک ها را می توان برای کارهای خاص وصل کرد. مانند یک چاقوی ارتش سوئیس، اگر کاری وجود دارد که باید انجام شود، بیل مکانیکی احتمالاً یک ضمیمه برای آن دارد.

چکش/شکن هیدرولیک

مواقعی وجود دارد که یک مانع مانع از حفاری عادی می شود. چکش/شکن که در معادن، معادن، حفاری و تخریب استفاده می‌شود، برای بریدگی سنگ‌های بزرگ یا سازه‌های بتنی موجود وارد می‌شود. مواقعی وجود دارد که از انفجار برای از بین بردن موانع یا عبور از لایه های ضخیم سنگ استفاده می شود، اما چکش فرآیند کنترل شده تری را ارائه می دهد.

بریکرها توسط یک پیستون هیدرولیک به حرکت در می آیند که بر سر اتصال فشار وارد می کند تا یک رانش قوی و ثابت به انسداد ایجاد کند. به زبان ساده، این فقط یک چکش واقعاً بزرگ است. برای فضاهای تنگ و تولید مداوم عالی است، بریکرها نیز بسیار کم صدا هستند و لرزش کمتری نسبت به انفجار ایجاد می کنند.

تمام اقدامات احتیاطی را دنبال کنید

با این حال، این ابزار قدرتمند هنوز باید با مراقبت و ایمنی هر ماشین صنعتی کار شود. یک اپراتور باتجربه و نقطه‌بین که به صورت پشت سر هم کار می‌کنند، صدمات یا شقاق‌های ناخواسته را در حین کار کاهش می‌دهند. درک نحوه کار دستگاه همچنین باعث افزایش طول عمر شکن/چکش می شود.

شلیک بلانک زمانی است که هیچ جسم یا ماده ای برای پذیرش نیروی شکن وجود نداشته باشد. بنابراین پیستون به سمت ساقه ابزار شلیک می کند، اما این انرژی نمی تواند توسط هوای مرده جذب شود. شوک به بالای ابزار فرستاده می شود و با شوک های دیگری که به ابزار فرستاده می شوند برخورد می کند.

این برخورد نیروی زیادی در وسط است که باعث استرس و سایش بیش از حد خود ابزار می شود. اینجاست که تجربه وارد عمل می شود. با پیش بینی “شکستن” مانع، اپراتور می تواند درست قبل از اینکه قطعه مورد نظر از بین برود، شکن را متوقف کند. این تعداد حریق های خالی را محدود می کند و از ابزار محافظت می کند.

مانند تمام ماشین آلات، شکن باید قبل و بعد از هر بار استفاده بازرسی شود تا از شرایط کاری خوب اطمینان حاصل شود. اجزای فرسوده غیرمعمول باید بررسی شوند و اپراتور باید مطمئن شود که از مقدار مناسب روغن یا گریس استفاده شده است. در حین کار، مطمئن شوید که فرآیندهای زیر برای ایمنی دنبال می شوند. برای این ابزار، اپراتور و سایر پرسنل در منطقه، برای عملکرد صحیح، حتماً به دفترچه راهنمای کاربران OEM مراجعه کنید.

قوانین عمومی

 • برای اطمینان از حداکثر کنترل، فقط یک شکن یا چکش را از روی صندلی اپراتور اجرا کنید
 • مراقب زباله های پرنده باشید – از عینک محافظ استفاده کنید، مطمئن شوید که پنجره یا صفحه محافظ برای اپراتور در دسترس است.
 • هنگام نصب/حذف پیوست، به نقاط گیره توجه داشته باشید
 • اطمینان حاصل کنید که برچسب ها و علائم ایمنی تمیز و خوانا هستند
 • از پیوست اندازه مناسب برای کار استفاده کنید

اقدامات احتیاطی عملیاتی

 • شکن/ چکش فقط باید عمود بر جسم استفاده شود
 • استفاده از ضمیمه هرگز نباید بیل مکانیکی را از روی زمین بلند کند
 • سر باید همیشه بتواند آزادانه حرکت کند
 • از لبه های انسداد کار کنید، نه از مرکز
 • هنگام کار در ترانشه، هرگز اجازه ندهید شکن به دیواره سنگر برخورد کند

فقط برای مصارف مورد نظر

 • هرگز به مدت 15 ثانیه متوالی به یک نقطه برخورد نکنید
 • هرگز از اتصال شکن/ چکش برای بلند کردن چیزی استفاده نکنید
 • هرگز از چکش/شکن برای حرکت دادن سنگ استفاده نکنید
 • هرگز از شکن/ چکش به عنوان میله فندق استفاده نکنید
 • هرگز شکن/چکش را در عمقی که دیگر ابزار را نمی بینید در آب فرو نکنید

چه زمانی عملیات را متوقف کنیم

 • هنگامی که شلنگ های هیدرولیک به شدت شروع به لرزیدن می کنند – محفظه انرژی نیاز به تعمیر دارد
 • وقتی نقطه، اسکنه یا بیل از حرکت باز می ایستد – ممکن است ابزار گیر کرده باشد
 • هنگامی که روغن هیدرولیک شروع به نشت می کند – واشرها یا سایر قطعات ممکن است برای کار بیش از حد فرسوده شده باشند

Triad Machinery با افتخار خط تولید کامل تجهیزات ساختمانی NPK کند. NPK دارای چکش های هیدرولیک از 150 تا 20000 فوت پوند کلاس انرژی ضربه است. NPK به ساخت یک چکش هیدرولیک بهتر با ترکیب کارایی، قابلیت اطمینان و قابلیت سرویس افتخار می کند.

از سال 1992، Triad Machinery به صنایع ساخت‌وساز، جنگل‌داری و جرثقیل در شمال غرب اقیانوس آرام کمک می‌کند تا کار خود را ادامه دهند. ما طیف گسترده ای از ماشین آلات سنگین نو و دست دوم را برای فروش یا اجاره، بخش های خدمات با تجربه و خدمات دوستانه به مشتریان ارائه می دهیم.

آیا نیاز به پاکسازی چند صد هکتار از چوب دارید یا ماشین آلات مناسب برای یک کار ساخت و ساز آینده پیدا کنید؟ با ماشین آلات تریاد تماس بگیرید . خواه شکن/چکش NPK باشد، تایگرکت یا لودر الوار LBX، یا قطعاتی برای پردازشگر Waratah شما Triad Machinery آنچه شما نیاز دارید را خواهد داشت.

اهمیت ذخیره سازی چکش هیدرولیک

 

یکی از جنبه های نگهداری صحیح چکش هیدرولیک که می توان نادیده گرفت این است که چگونه چکش در حالی که استفاده نمی شود ذخیره می شود. ذخیره سازی نادرست چکش هیدرولیک می تواند به چکش آسیب برساند و هنگامی که از انبار خارج می شود تا در محل کار بعدی استفاده شود، کارکرد آن دشوار می شود.

ذخیره سازی مناسب چکش هیدرولیک نیاز به چند مرحله پس از استفاده دارد تا ماشین آلات برای ذخیره سازی کوتاه مدت یا طولانی مدت آماده شوند. با استفاده از این نکات کلی ذخیره سازی همراه با جهت های ذخیره سازی خاص، چکش هیدرولیک در زمانی که استفاده نمی شود محافظت می شود و نگهداری آن را برای پروژه بعدی آسان تر می کند.

نکات کلی ذخیره سازی

با دفترچه راهنما مشورت کنید

همانطور که می گویند، “وقتی همه چیز شکست خورد، دفترچه راهنما را بخوانید.” اما به طور جدی، همیشه با کتابچه راهنمای خود برای مراحل مناسب نگهداری چکش بر اساس ساخت و مدل چکش هیدرولیک خاص خود مشورت کنید. این کتابچه راهنمای کاربر می تواند بینشی در مورد زمان استفاده از روش های ذخیره سازی کوتاه مدت در مقابل روش های ذخیره سازی بلند مدت ارائه دهد. استفاده از دفترچه راهنما به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که چکش به درستی ذخیره شده است و به راحتی می توانید آن را قبل از کار بعدی از انبار خارج کنید.

چکش را در حالت عمودی نگهداری کنید

بهترین راه برای نگهداری هر چکش قائم است. مهم نیست که چکش چه مدت نگهداری می شود، باید آن را در جهت مناسب خود نگه داشت، به این معنی که چکش هیدرولیک باید در یک موقعیت عمودی با پایه ای مطمئن نگهداری شود تا در تمام مدت زمان نگهداری آن را به حالت عمودی نگه دارد.

استفاده از جهت گیری نادرست، مانند قرار دادن چکش هیدرولیک به سمت آن، برخلاف حالت عمودی ، می تواند به مهر و موم ها و/یا اجزای داخلی آسیب برساند، که منجر به نشت یا عملکرد ضعیف پس از اتمام ذخیره سازی شود. با ایستادن چکش و انجام مراحل ذخیره سازی لازم، نه تنها طول عمر چکش را افزایش می دهد، بلکه آماده شدن برای پروژه بعدی را با بیرون آوردن آن از انبار آسان می کند.

از پایه یا تکیه گاه محکم استفاده کنید

بسته به اندازه و نوع چکش، می توانید آن را با بیت ابزار نصب شده یا با حذف کامل بیت ابزار ذخیره کنید. در حالت ایده‌آل، می‌خواهید چکش هیدرولیک را با پایه ، تکیه‌گاه و موقعیت مناسب در زمینی صاف و محکم ذخیره کنید. این کار آن را ایمن نگه می دارد و از تعمیر و نگهداری اضافی پرهزینه جلوگیری می کند.

مراحل ذخیره سازی لازم را دنبال کنید

سه روش برای ذخیره چکش هیدرولیک وجود دارد که هر کدام مجموعه مراحل خاص خود را دارند. برای ذخیره سازی کوتاه مدت یک مجموعه استاندارد دستورالعمل وجود دارد، برای ذخیره سازی طولانی مدت یک مجموعه استاندارد به همراه یک مجموعه جایگزین بسته به اولویت و موقعیت ذخیره سازی شما وجود دارد.

مراحل ذخیره سازی کوتاه مدت

1: چکش را به صورت افقی روی بلوک های چوبی قرار دهید تا ابزار را نگه دارید.

2: نگهدارنده(های) ابزار را بردارید و چکش را از بیل مکانیکی جدا کنید.

3: خطوط هیدرولیک را با درپوش هیدرولیک مناسب جدا کنید. ورود آب به خطوط هیدرولیک باعث آسیب گران قیمت می شود.

4: نگهدارنده(های) ابزار، بوش ها و ساقه بالای ابزار را چرب کنید.

5: ابزار را دوباره در چکش نصب کنید.

6: چکش هیدرولیک را با یک پوشش مقاوم در برابر آب و هوا مانند برزنت بپوشانید. مهم این است که آب در قسمت پایینی چکش جمع نشود.

مراحل ذخیره سازی طولانی مدت

1: ابزار را از چکش خارج کنید.

2: نگهدارنده ابزار، محفظه چاک و ساقه بالای ابزار را چرب کنید.

3: فشار شارژ نیتروژن بک هد را آزاد کنید (برای چکش های شارژ شده بک هد)

4: پیستون را تا حد امکان به سمت بالا در داخل چکش فشار دهید.

5: ابزار را دوباره نصب کنید.

6: چکش هیدرولیک را با یک برزنت یا سایر پوشش های مقاوم در برابر آب و هوا بپوشانید.

مراحل ذخیره سازی طولانی مدت جایگزین

1: چکش را به صورت عمودی در یک پایه ایمنی نگهداری کنید.

3: از وزن چکش برای فشار دادن پیستون به سمت بالا در داخل چکش استفاده کنید. در صورت لزوم، مقداری نیتروژن را از بک هد آزاد کنید تا زمانی که پیستون بتواند به طور کامل تا بالای حرکت خود رانده شود.

4: چکش هیدرولیک را با یک برزنت یا سایر پوشش های مقاوم در برابر آب و هوا بپوشانید.

نگهداری صحیح چکش هیدرولیک بین پروژه ها یا برای چند ماه، می تواند باعث ایجاد یا شکستن طول عمر چکش شود. با انجام اقدامات اضافی برای نگهداری صحیح چکش، می توانید با محافظت از گران ترین قطعات در برابر آب و هوا و خوردگی، در هزینه های خود صرفه جویی کنید. اطمینان از جمع شدن کامل پیستون به داخل چکش ها به آب بند های هیدرولیک اجازه می دهد تا در برابر خوردگی محافظت کنند که منجر به شکست زودرس و نشت آب بندی می شود.

هنگامی که زمان بازگرداندن چکش به کار می رسد، هر بار نیتروژنی که آزاد شده است باید دوباره شارژ شود. Fel-Tech می تواند این خدمات را برای شما ارائه دهد و ما دستگاه های شارژ نیتروژن را نیز ارائه می دهیم تا بتوانید خودتان این فرآیند را تکمیل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *