دستگاه تولید آب مقطر صنعتی

دستگاه تولید آب مقطر صنعتی چیست ؟

آیا می دانید آب تمیزی که روزانه می نوشید با کمک بسیاری از دستگاه تولید آب مقطر صنعتی می شود؟ این ماشین ها از نظر اندازه بسیار بزرگ هستند و از نقره ضد زنگ اند. دارای لوله های بزرگ و ماشین آلات مربوطه برای انجام تمام فرآیندها است که نتیجه نهایی را به ما می دهد که آب مقطر آشامیدنی تمیز است. آب مقطر عاری از هر نوع ناخالصی مضر است و می توان از آن برای مصارف صنعتی و مسکونی استفاده کرد.

دستگاه تولید آب مقطر صنعتی

نحوه عملکرد دستگاه آب مقطر

آب خوراک تا زمانی که تبخیر شود گرم می شود و آلاینده هایی (با نقطه جوش بالاتر) به عنوان باقیمانده باقی می ماند. بخار به ظرف دیگری می رود و در آنجا خنک می شود و دوباره به شکل مایع اولیه خود متراکم می شود. نتیجه آب مقطر بسیار تصفیه  است.
دستگاه تولید آب مقطر صنعتی با جوشاندن آب و سپس متراکم کردن بخار حاصل به شکل مایع کار می کند. آب معمولاً در یک محفظه بزرگ از جنس استنلس استیل می شود، که محل تراکم نیز می باشد. همانطور که آب به جوش می آید، ناخالصی ها در محفظه باقی می مانند، در حالی که بخار بالا می رود و در یک سیم پیچ خنک کننده جمع می شود.

سیم پیچ به متراکم شدن بخار به داخل آب کمک می کند و سپس در یک مخزن ذخیره می شود. ماشین آلات آب مقطر صنعتی می توانند حجم زیادی از آب مقطر را به سرعت تولید کنند که آنها را به تجهیزات ضروری برای بسیاری از مشاغل تبدیل می کند.
در حین تقطیر، آب را در یک محفظه جوش می‌جوشانند تا تبخیر شود و به بخار تبدیل شود. سپس این بخار گرفت و در یک ظرف تمیز متراکم می شود.
اکثر ترکیبات معدنی و مولکول های غیرفرار قادر به تبخیر با آب نیستند و در نهایت در محفظه جوش باقی می مانند.
واحدهای تقطیر در مقیاس کوچک کمی شبیه قهوه جوش هستند. آنها از یک محفظه جوش، محفظه متراکم (یا کویل ها) و یک ظرف ذخیره برای آب تمیز تشکیل اند.
آب در یک محفظه جوش گرم می شود. آب گرم می شود تا به جوش بیاید که باعث تبخیر و تولید بخار می شود.بخار از محفظه جوش خارج می شود. بخار آب در حال جوش از طریق یک دریچه به یک کندانسور فولادی ضد زنگ بالا می رود. هر گونه میکروارگانیسم، ناخالصی و آلاینده ای که قادر به تبدیل به ذرات گاز نباشد در محفظه جوش باقی می ماند.

قیمت دستگاه آب مقطر گیری صنعتی

هنگامی که بخار به کندانسور می رسد، توسط یک فن خنک می شود تا دوباره به قطرات آب تبدیل شود. این قطرات اکنون آماده جمع آوری در یک ظرف تمیز هستند – اما ابتدا یک مرحله نهایی فیلتراسیون وجود دارد.
آلاینده های باقی مانده حذف می شوند. هر گونه ناخالصی که با آب تبخیر و متراکم است اکنون می تواند حذف شود. معمولاً یک فیلتر کربن فعال با استفاده از فرآیند جذب این آلاینده ها را به دام می اندازد.
آب در یک ظرف نگهداری جمع می شود. پس از عبور از محیط فیلتراسیون، آب از دهانه دستگاه تولید آب مقطر صنعتی بیرون می ریزد و داخل ظرف نگهدارنده می شود.
تقطیر می تواند طیف وسیعی از آلاینده ها از جمله نیترات، آهن، سرب، سختی و برخی میکروارگانیسم ها را از آب حذف کند.
اثربخشی کلی تقطیر به آلاینده های موجود در آب بستگی دارد. به عنوان مثال، برخی از ترکیبات آلی، مانند بنزن، نقطه جوش کمتری نسبت به آب دارند.
این بدان معناست که این آلاینده‌ها پس از متراکم شدن آب به شکل مایع، دوباره آلوده می‌شوند. اکثر دستگاه‌های تقطیر از یک محیط فیلتر، معمولاً کربن فعال، برای به دام انداختن هرگونه آلاینده ماندگار قبل از خروج آب از دستگاه استفاده می‌کنند.

دستگاه تولید آب مقطر صنعتی

مزایای دستگاه تولید آب مقطر صنعتی

ماشین آلات تخصصی که برای تقطیر آب در مقیاس بزرگ استفاده می شود، دستگاه تولید آب مقطر صنعتی می شود. توانایی این نوع ماشین برای کارکرد با ظرفیت بالا که برای کاربردهای صنعتی ضروری است، مهمترین ویژگی آن است. کنترل دما و فشار فرآیند تقطیر یکی دیگر از مؤلفه‌های ضروری است که به تضمین رعایت معیارهای دقیق محصول نهایی کمک می‌کند. علاوه بر این، فیلترها و سایر ویژگی های ایمنی اغلب در تجهیزات آب مقطر صنعتی برای محافظت در برابر آلاینده ها قرار می گیرند.

علاوه بر اثربخشی بهینه، تقطیر مزایای دیگری نیز دارد:

 • قابلیت اطمینان: دمای بالای عملیاتی خطر آلودگی را کاهش می دهد و آب خالص را تضمین می کند.
 • تطبیق پذیری: می تواند هر نوع آب خوراک را تصفیه کند.
 • عملیات و نگهداری ساده: بدون موانع فیزیکی یا غشا.

اقدامات احتیاطی ایمنی که باید در حین کار با دستگاه تقطیر انجام دهید

هنگام کار با ماشین های بزرگی که از آب گرم یا ماشین آلات سنگین استفاده می کنند، ایمنی همیشه بسیار مهم است. ابتدا، همیشه مطمئن شوید که دستگاه به درستی زمین است. این به جلوگیری از تخلیه الکترواستاتیکی کمک می کند که می تواند به اجزای حساس آسیب برساند. دوم، حتما از لباس یا تجهیزات ایمنی مناسب، از جمله دستکش، عینک، و ماسک صورت استفاده کنید. این به محافظت از شما در برابر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و بخار کمک می کند. در نهایت، هنگام کار با دستگاه، مطمئن شوید که تمام دستورالعمل های ایمنی را رعایت کنید. با انجام این اقدامات احتیاطی، می توانید اطمینان حاصل کنید که تجربه شما با دستگاه تولید آب مقطر صنعتی ایمن و موفق است.

دستگاه‌های آب مقطر و پکیج تصفیه فاضلاب دستگاه‌های صنعتی هستند که با حذف ناخالصی‌ها از آن از طریق فرآیند تقطیر، آب را تصفیه می‌کنند. آب مقطر اغلب در محیط‌های پزشکی استفاده می‌شود، زیرا عاری از این آلاینده‌های بالقوه مضر است. همچنین می توان آن را از اکثر فروشگاه ها خریداری کرد یا در خانه با استفاده از دستگاه تولید آب مقطر صنعتی تهیه کرد. این ماشین‌ها باید بعد از مدتی تمیز شوند تا عملکرد نرم و تمیزی محصول داشته باشند!

دستگاه تولید آب مقطر صنعتی

دستگاه های تقطیر آب مقطر صنعتی

دستگاه تولید آب مقطر صنعتی یک تکنیک قدیمی برای از بین بردن آلاینده ها از آب است. این شامل گرم کردن آب تا نقطه جوش، تبدیل آب به بخار یا بخار است. با بالا آمدن بخار، آلاینده های آلوده کننده آب از بین می روند. سپس بخار متراکم می شود و آب خالص ایجاد می کند. آب مقطر فاقد مواد جامد، مواد معدنی، عناصر کمیاب، باکتری است و طعم و بو ندارد. می توان از آن به عنوان آب آشامیدنی، برای پخت و پز، برای اتوهای برقی، تغذیه داخل وریدی، استنشاق درمانی، نسخه ها و شیر خشک استفاده کرد.

تقطیر چیست؟

تقطیر آب فرآیندی است که در آن آب را می جوشانند تا تبخیر و متراکم شود و ناخالصی هایی با نقاط جوش متفاوت از خود به جای بگذارد.
این تقطیر آب تمیز و خالص تولید می کند. این یک روش تصفیه آب موثر برای حذف آلاینده هایی مانند باکتری ها، فلزات سنگین و مواد شیمیایی است.

تقطیر یک فرآیند سنتی تصفیه آب است که ناخالصی ها را با استفاده از حرارت حذف می کند. این روش اثبات یک روش بسیار موثر و قابل اعتماد برای تصفیه آب است که 99.9 درصد از آلاینده ها مانند باکتری ها، ویروس ها، فلزات سنگین و مواد معدنی را از بین می برد.

کاربرد دستگاه تولید آب مقطر صنعتی

تقطیر برای صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی و سایر صنایعی که به حجم زیادی از آب بسیار تصفیه نیاز دارند، ایده آل است. در صنعت داروسازی، این روش سنتی تولید آب تزریقی سازگار (WFI) برای استفاده در محصولاتی است که مستقیماً وارد جریان خون می شوند.
دستگاه تولید آب مقطر صنعتی را می توان با سایر فرآیندهای تصفیه مانند اسمز معکوس (RO)، الکترودیونیزاسیون مداوم (CEDI) یا اولترافیلتراسیون ادغام کرد تا از تصفیه کامل آب اطمینان حاصل شود.

مدت زمان تقطیر آب چقدر است؟

تقطیر آب فرآیند سریعی نیست. یک دستگاه تولید آب مقطر صنعتی متوسط ​​بین 4 تا 6 ساعت طول می کشد تا یک گالن آب تصفیه تولید کند. آب در یک زمان یک قطره تولید می شود.
این فرآیند را می توان با استفاده از دستگاه تقطیر بزرگتر تسریع کرد، که بسته به سیستم ممکن است قادر به تولید حداکثر سه گالن آب در ساعت باشد. برای هر کسی که به دنبال تولید دسته های بزرگ آب مقطر است، جایگزین بهتر استفاده از کارخانه تقطیر آب است.

کارخانه تقطیر آب چیست؟

کارخانه تقطیر آب یک محلول تقطیر در مقیاس بزرگ است که می تواند برای مقاصد تجاری یا تولیدی استفاده شود.
کارخانجات تقطیر نسبت به دستگاه های تقطیر یک بار مصرف، توانایی بسیار بیشتری دارند.  تعداد واحدهای مورد استفاده، کارخانه های تقطیر ممکن است قادر باشند تا صدها لیتر آب تصفیه در ساعت تولید کنند.
تعدادی از صنایع وجود دارند که ممکن است به تولید آب مقطر در مقیاس بزرگ نیاز داشته باشند. اینها شامل آزمایشگاه‌ها، تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی و مشاغل خودرو می‌شود. آب مقطر همچنین ممکن است در کنسرو کردن محصولات و دم کردن آبجو استفاده شود. برخی از تولیدکنندگان آب بطری آب مقطر تولید و می فروشند.
یک کارخانه تقطیر سطح بالاتری از عملکرد را ارائه می دهد، که برای صنایعی که نیاز به مقادیر زیادی آب مقطر در کار روزانه دارند، ضروری است.

دستگاه تولید آب مقطر صنعتی

انواع دستگاه تولید آب مقطر صنعتی

طیف محبوب Polaris ما از سیستم های سازگار و با ظرفیت بالا شامل انواع تقطیر کننده های زیر است:

 • اثر چندگانه (MED): آب خوراک در یک توالی از مخازن (“اثرات”) تبخیر می شود، که هر کدام در دمای پایین تری نسبت به آخرین.
 • فشرد سازی بخار (VCD): آب تغذیه با استفاده از بخار به عنوان منبع گرما تبخیر می شود.
 • مولد بخار تمیز (CSG): آب تغذیه برای استریل کردن تجهیزات و سایر کاربردها به بخار خالص تبخیر می شود.

فواید و مزایای آب مقطر

 • بدون باکتری و ویروس

تقطیر باکتری ها، ویروس ها و سایر میکروارگانیسم ها را از آب حذف می کند. این که آیا آب مقطر برای اهداف غذایی، زیبایی یا آشامیدن استفاده می شود ، عاری بودن از میکروارگانیسم های بالقوه مضر یک نقطه فروش بزرگ است.

 • خالص ترین گزینه آب

بسیاری از روش های تصفیه آب به اندازه تقطیر موثر نیستند. یک دستگاه تولید آب مقطر صنعتی می تواند آبی تولید کند که تقریباً 100٪ خالص است. از سوی دیگر،  سایر انواع تصفیه آب ممکن است فقط برای هدف قرار دادن آلایند های خاص طراحی شوند.

 • کاربردهای متعدد خانگی

آب مقطر کاربردهای متعددی در خانه دارد. برای جلوگیری از رسوب آهک می توان آن را به اتوهای بخار اضافه کرد و در آکواریوم ها و سیستم های خنک کننده خودرو استفاده کرد. از آب مقطر نیز می توان برای آبیاری گیاهان استفاده کرد.

 • ارزان تر از آب بطری

افرادی که آب مقطر خود را در خانه درست می کنند، می توانند از آب خالص و تمیز با هزینه ماهانه بسیار کمتری نسبت به زمانی که برای نوشیدن آب بطری می خریدند، لذت ببرند. با این حال، از آنجایی که دستگاه تولید آب مقطر صنعتی مواد معدنی و ویتامین های سالم را از آب حذف می کنند، بسیاری از مردم استدلال می کنند که آب معدنی بطری هنوز طعم بهتری دارد.

 • مزایای صنعتی و تجاری

آب مقطر نه تنها برای صاحب خانه مفید است. همچنین می‌توان از آن در تولید لوازم آرایشی، آزمایش‌های آزمایشگاهی، تولید محصولات کنسرو و برای اهداف خودرو استفاده کرد. همچنین ممکن است از آب مقطر برای استریل کردن تجهیزات پزشکی و سطوح استفاده شود.

در صورت نیاز به کسب اطللاعات بیشتر می توانید اینجا کلیک نمایید.

تقطیر آب چه چیزی را از آب حذف می کند؟

تقطیر طیف گسترده ای از ترکیبات معدنی را از آب حذف می کند، از جمله فلزاتی مانند سرب، آهن، مواد معدنی سختی، نیترات ها، سدیم و بسیاری از مواد محلول دیگر . فرآیند جوشاندن و تبخیر در کشتن ویروس ها، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها نیز موثر است.
در حالی که تقطیر یک شکل بسیار موثر از تصفیه آب است ، ارزش آن را دارد که بدانیم ممکن است همه آلاینده ها را از منبع آب حذف نکند.
تقطیر یک گزینه درمانی بی خطر برای حذف برخی از انواع ترکیبات آلی نیمه فرار و فرار (یا به اختصار VOCs) نیست.

برخی از ترکیبات آلی، مانند اکثر آفت کش ها، نقطه جوش بالاتری نسبت به آب دارند. این بدان معنی است که آنها را می توان در طول تقطیر حذف کرد. با این حال، برخی از ترکیبات آلی نقطه جوش کمتری نسبت به آب دارند، به این معنی که آنها نیز در طول فرآیند جوش تبخیر می شوند و با آب در ظرف متراکم می شوند.
این ترکیبات باید در حین یا قبل از فرآیند تراکم حذف شوند تا از آلودگی محصول نهایی جلوگیری شود. آزمایش یک منبع آب برای آلودگی از قبل می تواند اطمینان حاصل کند که از فرآیندهای مناسب در کنار تقطیر برای حذف این آلاینده های دشوار استفاده می شود.

سوالات متداول

آب مقطر صنعتی چیست؟

دستگاه تولید آب مقطر صنعتی، تقطیر آب یک تکنیک قدیمی برای از بین بردن آلاینده ها از آب است. این شامل گرم کردن آب تا نقطه جوش، تبدیل آب به بخار یا بخار است. با بالا آمدن بخار، آلاینده های آلود کنند آب از بین می روند.

آب مقطر صنعتی چگونه ساخته می شود؟

آب خوراک تا زمانی که تبخیر شود گرم می شود و آلاینده هایی (با نقطه جوش بالاتر) به عنوان باقیمانده باقی می ماند. بخار به ظرف دیگری می رود و در آنجا خنک می شود و دوباره به شکل مایع اولیه خود متراکم می شود. نتیجه آب مقطر بسیار تصفیه است.

کاربردهای صنعتی آب مقطر چیست؟

آب مقطر برای استریل کردن تجهیزات پزشکی، باتری‌های سرب اسید، سیستم‌های خنک‌کننده خودرو و سایر وسایلی که تجمع مواد معدنی باعث آسیب می‌شود، استفاده می‌شود. عدم وجود سایر مواد معدنی و آلاینده ها، آن را برای استفاده در محصولات پوستی، محصولات کنسروسازی و تمیز کردن تجهیزات آزمایشگاهی ایده آل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *