حلال صنعتی چیست؟

حلال صنعتی چیست؟

حلال صنعتی را می توان به عنوان مواد شیمیایی تعریف کرد که قادر به حل، تعلیق یا استخراج مواد دیگر هستند، معمولاً بدون ایجاد تغییر در ماهیت شیمیایی حلال یا مواد تحت درمان.
این حلال صنعتی می توانند هم آلی و هم غیر آلی باشند. هنگامی که یک حلال آلی است، حاوی کربن است.

انواع مختلفی از حلال صنعتی ها وجود دارند که دارای خواص فیزیکی و شیمیایی متضاد در یکدیگر هستند. این بدان معنی است که آنها برای مصارف مختلف قابل استفاده هستند و می توانند در محصولات مختلف از پاک کننده ها، چربی زداها، رنگ ها و چسب ها گرفته تا محصولات مراقبت شخصی مانند کرم صورت یا شامپو و داروها یافت شوند.

 

 

فروش انواع حلال صنعتی

حلال صنعتی ماده ای شیمیایی است که سایر مواد شیمیایی را حل کرده یا حذف می کند. ارتش از حلال های صنعتی برای موارد زیر استفاده می کند:

 

 • تمیز
 • چربی زدایی
 • رنگ نواری
 • رنگ نازک بر پایه روغن

وظایف نظامی معمولی نیاز به حلال صنعتی دارند، بنابراین قرار گرفتن در معرض آنها می تواند نگران کننده باشد.
محصولات رایج با حلال های صنعتی و بایوساید معمولا مایع هستند. آنها را در محصولات رایجی مانند:

 • سوخت
 • چسب و چسب
 • پاک کننده ها، مانند استون
 • رزین
 • لاک
 • سخت کننده
 • رنگ کنید
 • تینرهای رنگ
 • آغازگرها
 • لاک ناخن

حلال صنعتی های آلی در مقابل غیر آلی، حلال ها چه ارگانیک و چه غیر آلی خطرناک هستند. تفاوت اصلی حلال های آلی و معدنی این است که حلال های آلی حاوی کربن هستند.

کاتالوگ حلال صنعتی :

دریافت کاتالوگ حلال صنعتی

شما معمولاً از چهار طریق در معرض حلال ها قرار می گیرید:

 • استنشاق
 • تماس چشمی (چشمی).
 • تماس پوستی
 • گوارشی

خوردن حلال‌ها به ندرت اتفاق می‌افتد، اما برخی از حلال‌ و منعقد کننده ها می‌توانند پس از قرار گرفتن در معرض هوا یا منبع آب آلوده در غذا یا آب شما قرار بگیرند.

لازم نیست از همه حلال صنعتی ها یا محصولاتی که حاوی حلال هستند اجتناب کنید. دانستن حلال‌های خطرناک، محصولاتی که در آنها وجود دارد و نحوه خطرناک بودن آن‌ها می‌تواند به سربازان کمک کند تا از قرار گرفتن در معرض آنها اجتناب کنند.

بنزن چیست؟  این مایع بی رنگ بوی شیرینی دارد. به سرعت تبخیر می شود، در آب حل می شود و بسیار قابل اشتعال است.
منابع بنزن شایع ترین مواجهه با بنزن  از طریق فرآیندهای صنعتی است. بنزن برای ساخت مواد شیمیایی برای پلاستیک، نایلون و سایر الیاف مصنوعی استفاده می شود. بنزن به طور مستقیم برای ساختن موارد زیر استفاده می شود:

 • لاستیک ها
 • روان کننده ها
 • رنگ ها
 • آفت کش ها

هوای بیرون معمولاً حاوی سطوح پایین‌تری بنزن است، اما سربازان احتمالاً در معرض مقادیر بیشتری قرار می‌گیرند.
بنزن و سلامتی اثرات بنزن به سطح قرار گرفتن در معرض آن بستگی دارد.

 • قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می تواند باعث کم خونی شود و به سیستم ایمنی بدن شما آسیب برساند.
 • سطوح بالای قرار گرفتن در معرض حاد می تواند منجر به خواب آلودگی، سرگیجه، لرزش، افزایش ضربان قلب، گیجی، سردرد و غش شود.
 • قرار گرفتن در معرض بسیار زیاد می تواند منجر به مرگ شود.

انواع حلال ها

حلال صنعتی های آلی بر اساس ساختار شیمیایی طبقه بندی می شوند. سه نوع اصلی وجود دارد، از جمله:

حلال های هیدروکربنی

هیدروکربن های آلیفاتیک و آروماتیک.

حلال های اکسیژن دار

الکل ها، آلدئیدها، کتون ها، گلیکول اترها، استرها و استرهای گلیکول اتر.

حلال های هالوژنه

هیدروکربن های کلردار و برومه دار.

سوالات متداول

3 نوع حلال کدامند؟

نمونه های رایج حلال ها عبارتند از آب، اتانول، متانول و استون.

کدام یک به عنوان حلال صنعتی رایج استفاده می شود؟

استفاده از حلال های معمولی صنعتی خطرناک و گران است …
متیل اتیل کتون (MEK) که با نام بوتانون نیز شناخته می شود معمولاً به عنوان حلال صنعتی استفاده می شود.

آیا آب یک حلال صنعتی است؟

یکی از کاربردهای جالب آب در صنایع بزرگ، مزایای آب به عنوان حلال است. می توان به بسیاری از صنایع اشاره کرد که از آب به عنوان حلال برای تولید محصولاتی مانند غذا، دارو، کود، رنگ، آفت کش ها، کاغذ و چسب استفاده می کنند.

حلال های صنعتی در چه مواردی کاربرد دارند؟

حلال‌های صنعتی، معمولاً مواد مایع، برای تمیز کردن، چربی‌زدایی، رنگ‌زدایی و نازک‌کردن رنگ‌های مبتنی بر روغن استفاده می‌شوند. آنها در سوخت‌ها، چسب‌ها، چسب‌ها، مایعات پاک‌کننده، رزین‌های اپوکسی، لاک‌ها، سخت‌کننده‌ها، رنگ‌ها، رقیق‌کننده‌های رنگ، پرایمرها و لاک ناخن یافت می‌شوند.

طبقه بندی حلال ها چیست؟

حلال ها را می توان به طور کلی به دو دسته تقسیم کرد: قطبی و غیرقطبی. یک مورد خاص جیوه است که محلول های آن به عنوان آمالگام شناخته می شود. همچنین محلول های فلزی دیگری نیز وجود دارند که در دمای اتاق مایع هستند. به طور کلی، ثابت دی الکتریک حلال معیار تقریبی از قطبیت حلال را ارائه می دهد.

کاربرد حلال صنعتی

حلال ها در اطراف ما یافت می شوند و در کاربردهای بسیار متنوعی استفاده می شوند. هزاران تولیدکننده و تأسیسات تولید و میلیون‌ها کارگر برای ارائه راه‌حل‌هایی برای نیازهای تولیدی خود به حلال‌ها متکی هستند که امکان افزایش توان عملیاتی یا در بسیاری موارد فقط برای عملکرد ایمن فرآیندها را فراهم می‌کند.
بسیاری از محصولاتی که ما هر روز از آنها استفاده می کنیم و به آنها تکیه می کنیم، از مواد دارویی گرفته تا پوشش های صنعتی، بدون تأثیر حلال ها، عملکرد خوبی ندارند یا حتی در دسترس نیستند. با تعهد مستمر صنعت به بهبود ویژگی‌های عملکردی و محیطی حلال‌ها، کاربردهای بیشتری همیشه در خط لوله قرار دارند.

حلال صنعتی ها همه جا هستند. بین محصولات پاک کننده خانگی و تولید صنعتی، حلال ها یک ضرورت چند منظوره هستند. حلال‌ها می‌توانند از عملکرد ایمن فرآیندها اطمینان حاصل کنند و ابزاری پرمحتوا برای عملیات‌های مختلف در صنایع مختلف در نظر گرفته می‌شوند .
بین مواد دارویی تا پوشش‌های جداگانه، حلال‌ها به این صنایع اجازه رشد می‌دهند، زیرا می‌توانند زباله‌ها را تمیز، حذف و جدا کنند.
طیف گسترده ای از حلال ها وجود دارد که خواص شیمیایی و فیزیکی متفاوتی دارند. هنگامی که شما اشکال مشابهی از مواد دارید، آنها می توانند یکدیگر را حل کنند. استفاده از ترکیبی از حلال ها اغلب برای به دست آوردن تعادل مناسب در یک برنامه کاربردی استفاده می شود.

کاربردهای حلال معمولی عبارتند از:

 • داروسازی
 • لوازم آرایشی
 • مواد شیمیایی کشاورزی
 • رنگ و پوشش
 • پاک کننده ها و چربی گیرها
 • جوهرها
 • خودرو

داروسازی

چه از پنی سیلین گرفته تا ویاگرا، تولید کنندگان مقادیر زیادی از محصولات دارویی روزمره بدون گنجاندن حلال صنعتی ها در عملیات تولید آنها غیرممکن خواهد بود. با توجه به اینکه آنها مواد فعال را در داخل عملیات حل می کنند، و همچنین ناخالصی های تشکیل شده در واکنش ها را حذف می کنند، هنگام کمک به تولید داروها، حلال ها اهداف زیادی دارند. از طریق حذف آنها، این تنها شکل خالص محصولاتی را که ما برای درمان استفاده می کنیم باقی می ماند.

لوازم آرایشی

همانطور که قبلا ذکر شد، بسیاری از محصولاتی که ما می بینیم و در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم، در نتیجه حلال صنعتی ها تولید می شوند. این شامل مواد آرایشی مانند روغن بچه و کرم های صورت، لاک ناخن، لوسیون پوست و انواع دیگر مرطوب کننده ها می شود.

مواد شیمیایی کشاورزی

برای کشاورزی مدرن، حفاظت از محصول بخش جدایی ناپذیری است که باید بر آن تاکید کرد، زیرا برای کمک به تغذیه جمعیتی که به رشد خود ادامه می‌دهند، نیاز به تولید مقدار زیادی مواد غذایی مورد نیاز است. حلال ها برای تولید و کاربرد هم برای کودها و هم برای فرمول های حفاظت از محصول بسیار مفید هستند.

رنگ و پوشش

هنگامی که به رنگ ها یا پوشش ها نگاه می کنیم، حلال صنعتی ها تمایل دارند اجزای مختلف فرمولاسیون آن مانند رنگدانه و رزین را حل کرده یا پراکنده کنند و به محصول نهایی اجازه می دهند قوام مورد نیاز را داشته باشد. پس از استفاده از رنگ، حلال‌ها تبخیر می‌شوند و به رزین‌ها و رنگدانه اجازه می‌دهند تا یک پوشش یا فیلم محافظ تشکیل دهند و در نهایت خشک شوند.

چاپ و جوهر

هنگامی که به جوهرهای چاپی مورد استفاده در روزنامه ها و مجلات روزانه نگاه می کنیم، حتی برچسب ها و بسته بندی های مورد استفاده برای کالاهای سفارش داده شده از آمازون و به طور کلی غذاها، برای اینکه متون و طرح ها به درستی اعمال شوند و به درستی اعمال شوند، بسیار به حلال صنعتی ها بستگی دارد. در جای خود بماند

از طریق کنترل ویسکوزیته در فرمولاسیون جوهر، حلال صنعتی ها می توانند جوهر به اندازه کافی جریان یابد تا چاپ روی مجلات/برچسب ها/روزنامه ها به میزان مناسب قابل مشاهده باشد تا موثر باشد. در مورد فرمول‌های رنگ، حلال‌ها کارآمدترین زمان‌های خشک شدن را فراهم می‌کنند، که امکان استفاده از آنها را بدون عملکرد ماشین‌های چاپ پرسرعت امروزی فراهم می‌کند.

خودرو

حلال صنعتی ها با کمک آنها در مورد وسایل نقلیه موتوری به روش های بیشتری که معمولاً انتظار دارید بسیار مفید هستند. حلال‌ها معمولاً بخش‌هایی از فرمولاسیون‌ها را تشکیل می‌دهند که در خنک‌سازی موتورها و حفظ شکستگی‌ها وجود دارند، همچنین نقش مهمی در اطمینان از قابل مشاهده بودن آنها برای دیدن مسیرشان بازی می‌کنند. این حلال‌ها حتی توانایی مفید بودن در میان فصول مختلف را نشان داده‌اند، با توجه به اینکه در طول ماه‌های زمستان که دما شروع به کاهش می‌کند، معمولاً فرمولاسیون فقط بر اساس آب و یک سورفکتانت آزاد می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *