راه اندازی موتور های سه فاز به وسیله کنتاکتور

 

 

 

سیم کشی موتور تک فاز از طریق کنتاکتور 3 فاز

برق تک فاز معمولاً برای نیازهای توان کمتر محفوظ است. با این حال، در برخی موارد، تغذیه یک موتور کوچک با توان ورودی تک فاز عملی است. استارت موتورهای تک فاز معمولاً در دسترس نیستند زیرا این یک مورد نادر است و با کمی دانش می توان استارت موتور 3 فاز را به راحتی برای برق تک فاز سیم کشی کرد. این روشی است که Springer Controls در فروشگاه پنل دارای گواهی UL508A – ما همچنین یک نمودار سیم کشی کنتاکتور موتور 3 فاز را در زیر آورده ایم.

حفاظت از اضافه بار موتور تک فاز

قبلاً در مورد چیستی استارت موتور مغناطیسی (کنتاکتور و رله اضافه بار) صحبت کردیم. رله اضافه بار طوری طراحی شده است که جریان به موتور بین فازها تقسیم شود، بنابراین اگر فقط یک فاز را سیم کشی کنید، تمام جریان موتور از یکی از کنتاکت های روی اضافه بار عبور می کند و در واقع می توانید شرایط اضافه بار ایجاد کنید. برای جلوگیری از این امر، مهم است که استارت را سیم کشی کنید تا جریان بین کنتاکت های رله اضافه بار متعادل شود.

موتور تک فاز، کنتاکتور 3 فاز: چگونه انجام می شود

استارت موتور 3 قطبیدر اینجا دوباره تصویر ما از استارت موتور 3 قطبی است. کنتاکتور در بالا قرار دارد و رله اضافه بار مستقیماً به آن در پایین متصل است. شما 4 پایانه را می بینید زیرا 3 قطب و یک کنتاکت کمکی وجود دارد. به عنوان مثال، کنتاکت کمکی را می توان برای چیزی مانند روشن کردن چراغ پیلوت روی صفحه کنترل استفاده کرد تا نشان دهد موتور در حال کار است.

ما با وارد کردن 2 سیم برق به L1 و L2 روی کنتاکتور شروع می کنیم. سپس یک سیم جامپر از L3 روی کنتاکتور به T2 روی رله اضافه بار اضافه می کنیم. لطفاً توجه داشته باشید، از آنجایی که این سیم جامپر نیروی خط را به موتور منتقل می کند، مهم است که گیج سیم بر اساس بار فعلی که از کنتاکتور عبور می کند انتخاب شود. این جریان را از L2 هدایت می کند و آن را از طریق هدایت فاز 3 روی کنتاکتور و اضافه بار (L3 و T3) سپس دو سیم موتور را به T1 و T3 وصل می کنید. با استفاده از این روش، جریان بین 3 قطب در اضافه بار متعادل می شود.

نمودار سیم کشی زیر نشان می دهد که چگونه یک استارت موتور کامل را با یک دکمه استارت/استاپ برای یک موتور تک فاز با استفاده از یک کنتاکتور 3 قطبی مونتاژ می کنیم. امیدواریم این به درک بیشتر شما از کنترل های موتور کمک کند. مثل همیشه، در صورت هرگونه سوال با ما تماس بگیرید.

نمودار سیم کشی کنتاکتور موتور 3 فازاین یادداشت ها و نمودارها برای کمک به درک کنترل موتور در نظر گرفته شده اند. از یک برقکار دارای مجوز استفاده ایمنی و رعایت قوانین و دستورالعمل های محلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *