سنسور سختی آب

درجه سختی آب

 • درجه سختی آب از روی مقدار کلسیم و منیزیم موجود در آن تعیین می‌شود.
 • درجه‌بندی شدت میزان سختی آب، استاندارد مشخص ندارد و در نقاط مختلف دنیا متفاوت است.
 • در آلمان اگر آبی ده میلی گرم CaO در یک لیتر داشته باشد می‌گویند درجه سختی آب یک است.
 • در فرانسه اگر آبی در یک لیتر ده میلی گرم کربنات کلسیم یا همسنگ آن کربنات منیزیم داشته باشد
 • می‌گویند که یک درجه سختی دارد.
 • در انگلستان اگر آبی ده میلی گرم کربنات کلسیم و یا همسنگ آن کربنات منیزیم در ۰٫۷ لیتر داشته باشد یک درجه سختی دارد.
 • برای تعیین سریع سختی آب در آلمان، از قرصهای آماده شده برای این کار استفاده می‌شود.
 • در یک لوله آزمایش مخصوص و مدرج آب مورد آزمایش را تا خط نشان لوله پر می‌نمایند
 • و به‌وسیله معرفی که همراه بسته قرصهاست رنگ این آب را قرمز می‌کنند
 • و آگاه آنقدر از این قرصها در آن می‌اندازند تا رنگ آب سبز گردد.
 • شماره قرصهای ریخته شده در لوله آزمایش برابر درجه سختی آب می‌باشد.
 • دقت این روش تا نیم درجه‌است. پس سختی آب یه منظور اضافه شدن قابل توجهی از مقادیر mg.fe.ca است.

اندازه‌گیری

 • سختی آب با اندازه‌گیری‌های صنعتی و آزمایشگاهی تعیین می‌شود.
 • سختی آب، که هر دو یون‌های Ca+2 و Mg+2 را شامل می‌شود،
 • بر حسب میلی‌گرم بر لیتر mg/L یا در یک میلیون ppm بیان می‌شود.

 

 

 

 

 

 

EC TDS متر هانا آمریکا مدل HANNA HI99300 – تست مایعات

  • را سنجش میکند ، قیمت دستگاه
   دمای داخلی، اتصال DIN و 1 متر (3.3 “) کابل (شامل شده) شرایط محیطی : 0 تا 50 ° C (32 تا 122 ° F)؛ RH حداکثر 100٪ ابعاد : 152 x 58 x 30 mm (6.0 x 2.3 x 1.2”) وزن : 205 g (7.2 oz.) طرز کار دستگاه ec متر هانا بعد از خرید محصول ، با توجه به خدمات ، فیلم آموزشی در اختیار کاربر قرار میگیرد.
   ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ترین محصولات از برترین برند های معتبر جهانی . جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره محصولات با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمائید ،
   ویا با آدرس ایمیل ما در ارتباط باشید . کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به شما همیهنان گرامی می باشند . ec متر چیست : همان دستگاه کنداکتیوی متر یا هدایت سنج محلول های شیمیایی میباشد که میزان خلوص آب سختی سنج آب
   ، قیمت TDS متر پرتابل در سایت فروشگاهی سیان شاپ قابل مشاهده میباشد. حد مجاز
   • آشامیدنی 1 PPM میباشد اما مجوز تا 5 PPM هم پشتیبانی میشود.
   HANNA HI99300 محصول کشور آمریکا میباشد با بهترین قیمت این دستگاه
   را عرضه میکند. قیمت HANNA HI99300 نیز بصورت آنلاین در فروشگاه سیان شاپ به آدرس پیوست شده مراجعه کرده
   و خرید EC TDS متر دیجیتالی هانا مدل HI99300 را بصورت آنلاین و مطمئن انجام دهید. فروش EC TDS متر محدوده پایین مدل HI99300 جزو بهترین EC TDS متر پرتابل میباشند.
   دستگاه HI99300 یک نوع متر پرتابل برای اندازه گیری واحد های TDS / EC / TEMP میباشد. دستگاهی با قابلیت پرتابل و مقاوم در شرایط سخت کاری. اندازه گیری دما در این دستگاه برای شرایط IP67 نیز ارزیابی شده است. برای سفارش تستر EC هانا مدل HI99300 با ما تماس بگیرید. دستگاه شامل یک پراب دو حلقه ( اصطلاح برای اندازه گیری واحدها بکار میرود) هادی میباشد که اجازه اندازه گیری واحد های EC و TDS در بازه های به ترتیب 0 تا 3999 μS/cm / و 0 تا 2000 ppm را به کاربر میدهد. تمام مقادیر اعمال شده در دستگاه به صورت معادل میباشد که از سیستم ATC پیروی میکند. که در این صورت دستگاه هم به صورت خودکار تنظیم دما را انجام میدهد و هم کاربر میتواند تنظیم ضریب تصحیح دما و عامل TDS را برای اندازه گیری
   دقیق جبران نماید برند : HANNA / USA مشخصات فنی دستگاه : محدوده EC: 0-to 3999 μS/cm وضوح :EC 1μS/cm دقت EC: FS 2%± محدوده TDS: 0 to 2000 ppm mg/L)) وضوح TDS: ( 1 ppm mg/L) دقت TDS: ±2% F.S. محدوده دمایی: 0.0 تا 60.0°C – 32.0 تا 140.0°F وضوح دما: 0.1°C – 0.1°F دقت دمایی: ±0.5°C – ±1°F کالیبراسیون EC متر هانا : به صورت خودکار ، یک نقطه در 1413 μS/cm ، و 1382 ppm (CONV 0.5) ، و یا در 1500 ppm (CONV 0.7) سیستم تنظیم دما TDS / EC خودکار، 0 تا 60 ° C (32 تا 140 ° F) با β قابل تنظیم از / ° C 0.0-2.4٪ با 0.1٪ درجه فاکتور EC/TDS قابل تنظیم 0.45-1.00 با 0.01 درجه (به طور پیش فرض 0.50) مدل پراب / الکترود HI 76306 پراب EC / TDS با سنسور

 

ماژول تشخیص سنگینی و سختی اب SEN0244

ماژول تشخیص سنگینی و سختی اب SEN0244 برای اندازه گیری کیفیت , سنگینی و سختی آب استفاده می شود.در واقع SEN0244 نشان دهنده تعداد مواد جامد محلول در یک لیتر آب است. بنابراین هر چه مقدار خروجی سنسور بالاتر باشد ، تمییزی اب کمتر است.این ماژول همراه با دو پراب TDS ضد آب برای اندازه گیری کیفیت اب ارایه می شود که می تواند برای مدت طولانی در اب غوطه ور بماند.

 

مشخصات فنی
مدل SEN0244
ولتاژ ورودی ۳٫۳V~5.5V
محدوده اندازه گیری TDS

۰ ~ ۱۰۰۰ppm

دقت اندازه گیری TDS

 ± ۱۰% F.S. (25 ℃)

جریان  مصرفی

۳~۶ mA

 ابعاد

 ۴۲ * ۳۲mm

کاربردها : برای تشخیص سنگینی و سختی اب ،در مخازن ،استخر ها ،مراکز پرورش ماهی

 

 

 

به زودی نمونه پروژه ای از این محصول در سایت قرار می گیرد.

 

SEN0244 XKC

This DFRobot Gravity Compatible Solid State TDS (Total Dissolved Solids) module is used to measure the quality of water. It indicates the number of soluble solids present in one liter of water. The higher the output value of the sensor, the less clean the water. The board comes with a two-pin TDS water-resistant measuring probe that can be immersed for a long time. This kit can be used with a simple program or with an Arduino compatible library available in the data sheet .

DelfinSync : ماژول تشخیص سنگینی و سختی آبTDS METER SEN0244

Specification

Signal Transmitter Board
Input Voltage: 3.3 ~ 5.5V
Output Voltage: 0 ~ 2.3V
Working Current: 3 ~ 6mA
TDS Measurement Range: 0 ~ 1000ppm
(℃TDS Measurement Accuracy: ± 10% F.S. (25
Module Size: 42 * 32mm
Module Interface: PH2.0-3P
Electrode Interface: XH2.54-2P

آب سخت

آب سخت ، آبی که حاوی املاح کلسیم و منیزیم عمدتاً به صورت بی کربنات، کلرید و سولفات است. آهنی آهن نیز ممکن است وجود داشته باشد. به شکل آهن اکسید شده و به صورت لکه قهوه ای مایل به قرمز روی پارچه های شسته شده و سطوح لعابی ظاهر می شود. سختی آب که توسط بی کربنات کلسیم ایجاد می شود به عنوان موقت شناخته می شود، زیرا جوشاندن بی کربنات را به کربنات نامحلول تبدیل می کند. سختی حاصل از نمک های دیگر دائمی نامیده می شود. یون‌های کلسیم و منیزیم در آب سخت با اسیدهای چرب بالاتر صابون واکنش داده و یک کشک ژلاتینی نامحلول تشکیل می‌دهند و در نتیجه باعث هدر رفتن صابون می‌شوند. این واکنش اعتراض آمیز با شوینده های مدرن صورت نمی گیرد.

در دیگ‌ها ، کلسیم و منیزیم موجود در آب‌های سخت، یک رسوب سخت و چسبنده روی صفحات تشکیل می‌دهند.

در نتیجه هدایت حرارتی ضعیف ترازو، مصرف افزایش می‌یابد و دیگ بخار به‌سرعت از طریق گرمای بیش از حد خارجی صفحات خراب می‌شود. کربنات سدیم، در صورت وجود، هیدرولیز می شود و قلیایی آزاد تولید می کند که باعث شکنندگی سوزاننده و شکست صفحات دیگ می شود. آب در مقیاس کوچک با افزودن آمونیاک ، بوراکس یا تری سدیم فسفات، همراه با سدیم (جوش‌شویی) نرم می‌شود. دومی کلسیم را به صورت کربنات و منیزیم را به صورت هیدروکسید رسوب می دهد. آب در مقیاس بزرگ با افزودن آهک کافی برای رسوب کلسیم به عنوان کربنات و منیزیم به عنوان هیدروکسید نرم می شود و سپس کربنات سدیم برای حذف نمک های کلسیم باقی مانده اضافه می شود. در مناطقی که آب سخت است، از نرم کننده های خانگی استفاده می شود که از خواص مواد معدنی زئولیت طبیعی یا مصنوعی استفاده می شود. را نیز ببینید آب نرم . نرم کننده آب .

TDS probe

Number of Needle: 2
Total Length: 83cm
Connection Interface: XH2.54-2P
Colour: Black
Other: Waterproof Probe
سختی آب

آیا می توانید سختی آب را از روی رسانایی یا اندازه گیری کل خاک های محلول تعیین کنید؟

سختی عمومی آب به مواد معدنی محلول در آب مربوط می شود. سختی عمومی یک اصطلاح گمراه کننده است که اغلب با سختی کربناته یا سختی موقت اشتباه گرفته می شود، که در واقع به قلیایی بودن مربوط می شود و به “ظرفیت بافر” آب (توانایی آن در مقاومت در برابر تغییرات pH) مربوط می شود. این به این معنی است که اگر سختی کربنات بالا باشد، pH بسیار پایدار خواهد بود و یا اگر سختی کربنات پایین باشد، pH آب به راحتی می تواند نوسان کند. اصطلاح سختی عمومی را باید با یک عبارت ساده تر جایگزین کرد: سختی.

سختی آب اندازه گیری مقدار یون هایی است که دو الکترون (کاتیون دو ظرفیتی) حل شده در آب مورد آزمایش را از دست داده اند و بنابراین به کل جامدات محلول مربوط می شود. هر چه کاتیون های دو ظرفیتی بیشتر در آب حل شوند، آب “سخت تر” می شود. به طور کلی، رایج ترین کاتیون های دو ظرفیتی کلسیم و منیزیم هستند، اما سایر کاتیون های دو ظرفیتی ممکن است شامل آهن، استرانسیوم، آلومینیوم و منگنز باشند. معمولاً کاتیون‌های دو ظرفیتی دیگر کمک چندانی به اندازه‌گیری سختی آب ندارند. سختی یک نهر یا رودخانه منعکس کننده زمین شناسی حوضه آبریز است و گاهی اوقات معیاری از تأثیر فعالیت های انسانی در یک حوزه آبخیز را ارائه می دهد. به عنوان مثال، سایت هایی که در نزدیکی معادن فعال یا متروکه هستند، اغلب دارای غلظت بالاتری از یون آهن در آب هستند که در نتیجه درجه سختی بسیار بالایی دارند.

سختی آب را می توان در واحدهای مختلفی از جمله درجه فرانسوی، درجه آلمانی، درجه کلارک، دانه در هر گالن، میلی گرم در لیتر CaCO3 (کربنات کلسیم) و ppm (قسمت در میلیون) بیان کرد. تبدیل های کلی به شرح زیر است:

1ppm = 1mg/L CaCO3
1 ppm = 0.058 دانه / گالن ایالات متحده
1 ppm = 0.07 درجه کلارک
1 ppm = 0.10 درجه فرانسوی
1 ppm = 0.056 درجه آلمان
1 درجه فرانسوی = 1 درجه هیدرومتریک
1 درجه کلارک = 1 دانه / گالن امپراتوری به عنوان کربنات کلسیم
1 درجه فرانسوی = 1 قسمت / 100000 کربنات کلسیم
1 درجه آلمانی = 1 قسمت / 100000 اکسید کلسیم
1 دانه / گالن ایالات متحده = 17.1 ppm
1 دانه/گالن آمریکا = 1.20 درجه کلارک
1 دانه/گالن آمریکا = 1.71 درجه فرانسوی
1 دانه/گالن آمریکا = 0.958 درجه آلمان

کل جامدات محلول (TDS)

به معیاری از تمام جامدات معدنی محلول در آب اشاره دارد. این بدان معنی است که یون هایی را که در سختی آب نقش دارند، مانند کلسیم، و همچنین یون هایی که مانند سدیم نقشی ندارند، اندازه گیری می کند. اندازه گیری TDS به جای اندازه گیری سختی آب، بازتاب بهتری از محتوای کل مواد معدنی آب است. با این حال، برای اهداف برآورد، سختی آب را می توان تقریباً با تقسیم ppm (قسمت در میلیون) اندازه گیری TDS بر 10 محاسبه کرد که مقدار سختی با خطای تنها 2-3 درجه فرانسوی را نشان می دهد. اندازه گیری TDS را می توان از اندازه گیری رسانایی نسبی نیز بدست آورد.

رسانایی مشابه اندازه گیری های TDS است.

رسانایی معیاری برای سنجش توانایی یک ماده برای هدایت جریان الکتریکی است. اندازه گیری رسانایی یک راه سریع و غیر مخرب برای اندازه گیری محتوای یون در نمونه ارائه می دهد. اندازه گیری رسانایی با سنسور یا متر الکترونیکی بر حسب میکرو/میلی زیمنس بر سانتی متر یا ppm انجام می شود. رسانایی با افزایش محتوای یون افزایش می‌یابد، به این معنی که در بیشتر موارد با استفاده از ضریب تبدیل ppm 1 = 2 uss/cm تقریب خوبی از اندازه‌گیری TDS به دست می‌دهد. رسانایی به دما حساس است و معمولاً تا 25 درجه سانتیگراد استاندارد شده است. در حالی که رسانایی یک راه مناسب برای بدست آوردن تقریبی سختی آب است، اما این اشکال را دارد که تمام یون‌ها را در اندازه‌گیری ترکیب می‌کند، از جمله آن‌هایی که به سختی آب کمک نمی‌کنند. این تقریب سختی خطای مشابه اندازه گیری TDS 2-3 درجه سختی فرانسوی می دهد.

آیا می توانید سختی آب را با سنسور رسانایی یا سنسور TDS اندازه گیری کنید؟ بله، با این حال، بستگی به دقتی دارد که می خواهید در اندازه گیری خود داشته باشید. به طور کلی، جدول زیر سختی آب را با اندازه گیری TDS، رسانایی یا سختی توصیف می کند.

TDS (ppm) رسانایی درجه f سختی
0-70 0-140 0-7 خیلی نرم
70-150 140-300 7-15 نرم
150-250 300-500 15-25 کمی سخت
250-320 500-640 25-32 نسبتا سخت
320-420 640-840 32-42 سخت
بالای 420 بالای 840 بالای 42 خیلی سخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *