انواع قوام دهنده (تیکنر) در فرآوری مواد معدنی

ضخیم کننده (تیکنر) معدنی  تجهیزات رایج برای فرآیند آبگیری در کارخانه های فرآوری مواد معدنی هستند. از آنها برای تغلیظ خمیر نازک تر به خمیر غلیظ تر و جداسازی مایعات حاوی مواد جامد کم یا بدون مواد استفاده می شود.

4 نوع ضخیم کننده در کارخانه های فرآوری مواد معدنی وجود دارد  : ضخیم کننده (تیکنر) چنگکی، ضخیم کننده کارآمد، ضخیم کننده صفحه کج و قوام دهنده مخروطی عمیق.

ضخیم کننده شن کش

ضخیم‌کننده Rake عمدتاً از مخزن ضخیم‌کننده، قاب چنگک، مکانیسم انتقال، دستگاه تغذیه و دستگاه تخلیه تشکیل شده است، عمدتاً برای جدا کردن ذرات جامد معلق از مایع به رسوب گرانشی متکی است. ضخیم کننده های چنگکی  اغلب برای آبگیری مواد ریزدانه با حداکثر قطر 150-183 متر استفاده می شود. ضخیم کننده Rake را می توان به دو نوع تقسیم کرد: ضخیم کننده انتقال مرکزی و ضخیم کننده انتقال محیطی.

طبقه بندی ضخیم کننده های شن کش

ضخیم کننده (تیکنر) کارآمد

ساختار بدنه مخزن، چنگک و بخش انتقال ضخیم کننده کارآمد تقریباً مشابه ضخیم کننده (تیکنر) معمولی است. دلیل اصلی  راندمان غلظت بالای آن  در بشکه مخصوص تغذیه نهفته است. خمیر به سیستم اگزوز وارد می شود و هوای وارد شده تخلیه می شود و سپس از طریق لوله تغذیه سنگ معدن وارد محفظه اختلاط می شود که کاملاً با فلوکولانت مخلوط می شود و سپس مستقیماً به قسمت میانی و بالایی رسوب می دهد. لایه ای از طریق توزیع شعاعی لوله تغذیه سنگ معدن در قسمت پایین محفظه اختلاط. مایع از طریق لایه بالایی ماسه ته نشین شده فیلتر می شود و سپس بالا می رود تا سرریز شود، در حالی که لخته در ماسه ته نشین می ماند و وارد جریان پایین می شود.

تحت شرایط ظرفیت پردازش یکسان، قطر ضخیم کننده (تیکنر) کارآمد تنها 2/3 تا 1/2 قطر ضخیم کننده معمولی است و مساحتی در حدود 1/9 تا 1/4 از قطر معمولی را پوشش می دهد. ضخیم کننده، در حالی که ظرفیت پردازش در واحد سطح را می توان چندین بار تا ده ها بار افزایش داد.

پل لجن روب دوار و تیکنر

ضخیم کننده (تیکنر) صفحه کج

ضخیم کننده (تیکنر) صفحه کج شده  نوعی تجهیزات آبگیری با راندمان بالا برای مواد ریزدانه است. دارای بدنه مخزن کوچک، مساحت اشغال کوچک و سرمایه گذاری کمتر است، اما به طور کلی نیاز به افزودن لخته به دوغاب دارد. هنگام کار، دوغاب به طور یکنواخت به صفحه ضخیم کننده (تیکنر) و صفحه پایدار توسط لوله تغذیه توسط پورت تغذیه وارد می شود. سرریز از سرریز سرریز به منیفولد تخلیه می شود. ماسه ته نشین شده از صفحه تغلیظ رسوب می کند و به پایین می لغزد و توسط صفحه تثبیت کننده در جعبه مخروطی مربعی رسوب می کند و از لوله تخلیه تخلیه می شود. از آنجایی که صفحات ضخیم کننده زیادی با فاصله حدود 150 میلی متر از یکدیگر در جعبه ضخیم کننده (تیکنر) صفحه کج وجود دارد، زمان و فاصله ته نشینی لجن به طور موثر کوتاه می شود و سطح غلظت موثر بسیار افزایش می یابد.

برخی از کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی از ضخیم‌کننده‌های صفحه کج‌شده برای آب‌گیری محصولات جداسازی گرانشی ریزدانه استفاده می‌کنند. با این حال، اثر آبگیری ضعیفی روی محصولات فلوتاسیون دارد و شکاف های صفحات شیبدار به راحتی مسدود می شوند، که اغلب فقط به عنوان یک لوله عمل می کند.

تیکنر و پل لجن روب دوار

ضخیم کننده (تیکنر) مخروط عمیق

بدنه سیلندر ضخیم کننده (تیکنر) مخروطی عمیق مخروطی است و قسمت پایین مخروط دارای شیر تخلیه شن و ماسه برای تخلیه شن و زهکشی در صورت بروز حادثه یا تعمیر است. زاویه مخروط معمولاً 55 درجه یا 60 درجه است و معمولاً زمانی که دوغاب حاوی گل است از 55 درجه استفاده می شود. هنگامی که زاویه مخروط کمتر از 55 درجه باشد، ارتفاع بدنه با همان سطح نشست افزایش می یابد.

سه عملکرد اصلی قوام دهنده مخروطی عمیق وجود دارد:  (1)  تغلیظ و آبگیری خمیر خام قبل از آسیاب کردن. (2)  تغلیظ و جداسازی سرریز جعبه طبقه بندی خمیر قبل از عملیات شیکر. جداسازی گرانشی، شناورسازی، محصولات جداسازی مغناطیسی یا آبگیری لجن. (3)  تغلیظ و آبگیری قبل از تغذیه سنگ معدن در سانتریفیوژ، ناودان تسمه و سایر عملیات جداسازی.

تیکنر سیمانی

ضخیم کننده (تیکنر) مخروطی عمیق ساختاری ساده و بدون مصرف انرژی دارد که می تواند تا حدودی نقش ذخیره سازی، تغلیظ و رسوب زدایی سنگ معدن را ایفا کند. با این حال، منطقه بارش کوچک است، راندمان حذف لایه پایین است، و از دست دادن اختلاف ارتفاع پیکربندی بزرگ است. به طور کلی، فقط برای آبگیری اولیه محصولات فرآوری مواد معدنی مناسب است و گاهی اوقات زمانی که سرریز به عملیات بعدی ارسال می شود، نیاز به آبگیری مجدد دارد.

تیکنر

ضخیم کننده برای جمع کردن

موارد فوق چهار  نوع ضخیم کننده (تیکنر) رایج  در کارخانه های فرآوری مواد معدنی هستند. ضخیم کننده (تیکنر) معدنی مختلف برای محیط های مختلف مناسب هستند و مزایای اقتصادی تولید شده نیز متفاوت است. توصیه می شود قبل از انتخاب ضخیم کننده (تیکنر) معدنی، آزمایش فرآوری مواد معدنی انجام شود و با توجه به نتایج آزمایش، نوع و مشخصات مناسب قوام دهنده معدنی تعیین شود.

پل لجن روب دوار و تیکنر و نقشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *