ایر سپراتور

ایر سپراتور چیست ؟

ایر سپراتور ، هوای خروجی را به طور موثر و سریع از سیستم لوله کشی در برنامه های گرمایش و سرمایش حلقه بسته حذف می کنند. جداکننده‌ های هوا دستگاه‌ های چند گذری هستند و به مرور زمان هوا را پاک می‌کنند و محتوای هوای محلول را به کمتر از 0.5 درصد حجم سیستم کاهش می‌دهند. حذف هوا باعث کاهش خوردگی می شود که باعث از بین رفتن قطعات متحرک مانند بسته بندی سوپاپ ها و آب بندی پمپ ها می شود. حذف هوا از سیستم همچنین باعث کاهش نویز و بهبود انتقال حرارت می شود. استفاده از ایر سپراتور به حفظ عملکرد بهینه سیستم کمک می کند.

اکسیژن داخل آب که با افزایش دما تحت فشار آزاد می شود. در آب حباب های هوا ایجاد می کند.
حباب های هوا باعث خوردگی در سیستم های گرمایشی می شود و تمام لوله های لوله کشی منجر به کاویتاسیون در پمپ ها و نصب می شود. حباب های چسبیده به سطوح انتقال حرارت، نفوذپذیری گرما را کاهش می دهند و باعث کاهش کارایی می شوند. باعث خرابی پمپ ها و سایر آرمیچرها می شود. باعث ایجاد صدا در لوله های تاسیسات و مخصوصا در رادیاتورها می شود.

ایر سپراتور حباب های هوا را در سطح مواد فیلتر فلزی که مخصوص طراحی شده است را جمع آوری و خارج می کند. به این ترتیب از مشکلات نصب و تجهیزات انتقال حرارت جلوگیری و سیستم به صورت سالم اجرا می شود.

ایر سپراتور

 

 

ایر سپراتور یا جداکننده هوا در کجا باید قرار گیرد؟

ایر سپراتور در یک سیستم هیدرونیک باید در جایی قرار گیرند که دمای آب بالا و فشار کم باشد. حلالیت گازهای محلول در آب در این شرایط کمترین میزان است. مکان ایده آل در سیستم گرمایش و شیرآلات برای جداکننده هوا در خروجی منبع گرما است. برای سیستم های آب سرد، جداکننده را در برگشت به چیلر قرار دهید. در تاسیسات دیگ دیواری، جداکننده هوا را در لوله تامین آب گرم عمودی نصب کنید.

ایر سپراتور

انواع ایر سپراتور

جداکننده هوای مماسی/گریز از مرکز

در ایر سپراتور مماسی یا گریز از مرکز، گردابی با سرعت کم در مرکز مخزن ایجاد می کنند که در آن هوای حباب شده می تواند از محلول خارج شود و به بالای مخزن شناور شود، جایی که می تواند به راحتی از طریق دریچه هوا یا اتصال به مخزن انبساط خارج شود. .

جداکننده های هوا در خط

این ایر سپراتور درون خطی دارای طراحی بافل داخلی هستند و در سیستم های جریان ثابت و متغیر به خوبی کار می کنند. با ورود سیال به جداکننده هوا، سرعت کاهش می یابد و یک ناحیه کم فشار ایجاد می شود. در نتیجه، حباب های ریز از سیال آزاد می شوند و سپس در محیط ادغام کننده جمع می شوند. هنگامی که حباب‌ها به هم می‌پیوندند، به بالای جداکننده هوا می‌رسند و از طریق دریچه هوا به اتمسفر رها می‌شوند.

دستگاه تصفیه هوا / اسکوپ

دستگاه های تصفیه هوا (یا اسکوپ) سرعت آب را کاهش می دهند تا هوا را از محلول با یک بافل داخلی جدا کنند. با ورود هوا و آب به داخل محفظه هوا، سرعت آنها کاهش می‌یابد و به حباب‌های هوا اجازه می‌دهد تا توسط بافل جمع شوند و به بالای محفظه هدایت شوند. هوایی که به بالای محفظه هوا می رسد یا بلافاصله از طریق یک دریچه تخلیه می شود یا به یک مخزن انبساط فولادی معمولی منتقل می شود.

جداکننده هوا توسط سازنده بل و گوست

خط جداکننده های هوای Bell & Gossett به گونه ای طراحی شده است که سیستم شما را از نظر انرژی کارآمدتر، بدون مشکل و بادوام تر کند.

ایر سپراتور

جداکننده هوا ROLAIRTROL

Rolairtrol یک ایر سپراتور به سبک گریز از مرکز برای استفاده در هر سیستم HVAC است. نسبت قطر بدنه به قطر نازل 3 به 1 آن، سرعت سیال را کاهش می دهد تا هوای حباب از محلول خارج شود. نازل های مماس ورودی و خروجی آن جریان سیال گریز از مرکز را القا می کند و یک گرداب کم فشار ایجاد می کند و هوا را از طریق دریچه هوا یا مخزن انبساط خارج می کند. جداکننده های هوا Rolairtrol در اندازه های مختلف از 2 اینچ تا 36 اینچ موجود است.

جداکننده هوای داخلی (IAS)

ایر سپراتور درون خطی برای جداسازی مؤثر هوا از آب در گردش در سیستم‌های گرمایش و سرمایش هیدرونیک و تضمین عملکرد بی‌صدا طراحی شده‌اند. موجود در سایزهای 1-3 اینچی.

جداکننده هوای پیشرفته (EAS)

در جداکننده‌های هوای پیشرفته، هنگامی که سیال سیستم از طریق ورودی (اعم از مستقیم یا زاویه‌ای) وارد می‌شود، دیفیوزر جریان را به طور یکنواخت در سطح فولاد ضد زنگ و محیط برس سیمی توزیع می‌کند. حباب های هوا، حتی حباب های میکرو هوا، به رشته های برس می چسبند. هوای محبوس از طریق یک بافل از بالای دیفیوزر بالا می رود که سپس هوا از طریق یک سوراخ در بالا آزاد می شود. سپس آب تصفیه به سیستم باز می گردد.

جداکننده‌های هوای وب استون

ایر سپراتور Webstone دارای یک محیط ادغام‌کننده فولاد ضد زنگ منحصربه‌فرد هستند که میکروحباب‌ها و هوای راکد را از سیستم هیدرونیک حذف می‌کند و در نتیجه لوله‌های پر سر و صدایی را که برای ساکنان ساختمان آزاردهنده هستند حذف می‌کند. همچنین کارایی سیستم را بهبود می بخشد، از کنترل ضعیف دمای اتاق جلوگیری می کند و سایش بیش از حد اجزای سیستم را از بین می برد.

ایر سپراتور

کاربرد ایر سپراتور

اصل کار ایر سپراتور بر اساس ترکیبی از چندین اصل فیزیک است. قسمت فعال شامل صفحه فولاد ضد زنگ منبسط است. این صفحات به صورت شعاعی در بدنه قرار می گیرند و با قطع جریان آب بدون هیچ مشکلی در گردش، تلاطم قوی ایجاد می کنند. ایجاد تغییرات آشفتگی در سرعت و فشار حرکت. این باعث آزاد شدن حباب های ریز می شود.

به دلیل تأثیر نیروی گرانشی مولکولی، این میکروحباب‌ها تمایل دارند روی سطوح فلزی منبسط تجمع کنند. حباب‌های میکرو در محفظه هوا در بخش بالایی جمع می‌شوند، جایی که نیروی رانش هیدرواستاتیکی روی سطوح فلزی از استحکام پیوند با ساختار فلزی فراتر می‌رود. حجم هوای تنظیم توسط فلوتاسیون، دریچه خروج هوا را فعال می کند و در نتیجه هوای غیر ضروری را تخلیه می کند.

بهترین مکان برای قرار دادن ایر سپراتور

بهترین مکان برای قرار دادن جداکننده هوا در سیستم هیدرونیک جایی است که دمای آب بالا و فشار پایین باشد. حلالیت گازهای محلول در آب در این شرایط کمترین میزان است. برای یک سیستم گرمایش، مکان ایده آل در خروجی منبع گرما است. برای سیستم های آب سرد، جداکننده را در برگشت به چیلر قرار دهید. در تاسیسات دیگ دیواری، نصب جداکننده هوا در لوله تامین آب گرم عمودی، همانطور که در شکل زیر نشان است، راحت است.

البته، همه ترتیبات لوله کشی محل کار اجازه نصب ایده آل جداکننده هوا را نمی دهد. به یاد داشته باشید که جداکننده هوا یک دستگاه چند گذری است و به مرور زمان هوا را پاک می کند و می تواند محتوای هوای محلول را به کمتر از 0.5 درصد حجم سیستم برساند. در آن شرایط، آب انتقال حرارت عالی را فراهم می کند (هوا یک عایق است، نه رسانای خوبی)، و عملاً سر و صدا را حذف می کند (هوا در یک سیستم هیدرونیک صدا ایجاد می کند). همچنین، و شاید مهمتر از همه، حذف هوا خوردگی را کاهش می دهد. خوردگی قطعات متحرک مانند سوپاپ‌ها و آب‌بندی‌های پمپ jesco را از بین می‌برد و مبدل‌های حرارتی را آلوده می‌کند، این خبر بد است.

سوالات متداول

مخزن جداکننده هوا چیست؟

جداکننده‌های هوای مماسی Amtrol ASME برای ایجاد یک گرداب با سرعت کم طراحی که هوای حباب‌شده را از سیالات در حال گردش در سیستم‌های بسته، گرمایش و آب سرد جدا کرده و حذف می‌کند. در اندازه های 1 تا 24 اینچی با صافی اختیاری فولاد ضد زنگ برای جمع آوری زباله های ناخواسته سیستم موجود است.

چرا به جداکننده هوا نیاز داریم؟

بدون جداکننده هوا، مخلوط ثابت هوا و آب پمپ شده به طور چشمگیری قابلیت انتقال حرارت را کاهش می دهد زیرا هوا به عنوان یک عایق عمل می کند. علاوه بر این، اکسیژن باعث آلودگی می شود. هوا در یک سیستم هیدرونیک حاوی اکسیژن است که باعث خوردگی و آلودگی سیستم می شود

دو نوع جداکننده هوا کدامند؟

پیدا کردن بهترین جداکننده هوا برای سیستم HVAC شما …
جداکننده های هوای مماسی. جداکننده های هوای درون خطی

چرا باید یک جداکننده هوا نصب کنید؟

نصب جداکننده هوا و کثیفی به منظور جلوگیری از مشکلات معمولی مانند خوردگی در سیستم های لوله کشی گرمایش، خرابی پمپ ها در اثر کاویتاسیون، صداهای موجود در سیستم ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *