پرکلرین

پرکلرین نوعی از کلر است که بسیار در ایران پرمصرف است. در شهر ها بدلیل غیر مجاز بودن گاز کلر، پرکلرین هر روز مصرف کننده هایی جدید می یابد. همچنین برای استخر های شنا بسیار پر مصرف است.

اسامی دیگر پرکلرین

  • پرکلرین
  • کلرجامد
  • هیپوکلریت کلسیم
  • Ca(OCl)2

پرکلرین یا کلر جامد چیست؟

ماده ایست سفید رنگ با خاصیت گندزدایی که جهت ضدعفونی آب ـ سبزی ـ میوه ـ ظروف ـ حمام ـ توالت و محلهای آلوده بکار می رود.
این ماده معمولا در بازار با درجه خلوص ۶۰ – ۷۰ درصد عرضه می شود.
پیشگیری از بیماری به مراتب ساده تر و ارزان تر از درمان است
عامل بسیاری از بیماریهای واگیر رودهای (وبا و…)موجوداتد بسیار ریزی هستند که با چشم دیده نمی شوند.این موجودات با خوردن آب ـ سبزی ـ و میوه آلوده ویا از طریق انتقال آنها توسط دست یا حشرات به مواد غذایی و ظروف وارد بدن انسان شده و ایجاد بیماری مینماید.
یکی از راههای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای واگیر روده ای ضد عفونی کردن آب های آشامیدنی و مصرفی و میوه و سبزیجات با محلول پرکلرین می باشد.

طریقه ضد عفونی آب مصرفی خانگی:

  • اگر آب آشامیدنی شما از آب لوله کشی شهر تامین نمی شود بهتر است آب آشامیدنی خود را جهت اطمینان کامل به طریق زیر ضد عفونی نمایید
  • توجه کنید:هر آبی ـ بدون توجه به منبع ، زلالی ویا رنگ و بو و مزه آن ـ غیر بهداشتی محسوب میشود مگر اینکه با کلر ضد عفونی شود
  • سه قاشق مربا خوری(۱۵ گرم) گرد پر کلرین را در یک بطری(رنگ بطری تیره باشد) یک لیتری آب اضافه نموده(به این محلول محلول مادر میگویند) و بهم بزنید. و سپس هفت قطره از این محلول(محلول مادر) را به یک لیتر آب اضافه نموده و بهم بزنید. پس از نیم ساعت با اطمینان خاطر مصرف نمایید

چند نکته مهم:

پودر کلر را می توانید از مراکز بهداشتی که در تمام کشور فعال هستند واحد بهداشت محیط بصورت رایگان تهیه کنید.
–  
اگر پودر کلر مدتی بماند( بیش از یک تا دو هفته )هنگام استفاده آب را تلخ می کند پس برای هر برنامه باید کلر تازه تهیه کنید .
–  
در هر برنامه همان ۱۵ گرم که صرف تهیه محلول مادر می شود برای شما کافیست.
–  
پودر کلر را در ظرفهای کوچک شیشه ای یا پلاستیکی جای دارو دور از نور در جایی خشک و تاریک نگهداری کنید وگرنه تبخیر می شود.
–  
پودر کلر را در کنار مواد غذایی یا در ظرفهای سر باز نگهداری نکنید و گرنه بوی آن در تمام محوطه پخش می شود ( مثل بویی که در استخرها می آید ).
–  
محلول مادر را که درست کردید ( ۱۵ گرم در یک لیتر آب)مقداری از آن را در یک ظرف کوچک دارای سر قطره چکان ( این ظرف ها را میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید)بریزید. ظرفتان را در یک فویل آلمینیومی بپیچید و آن را در چند لایه پلاستیک بگذارد.هفت قطره از این محلول برای یک لیتر آب کافیست( تقریبا ۱۱ قطره برای یک بطری ۵/۱ لیتری آب ) .
–  
توجه کنید محلول شما مثل وایتکس دارای خاصیت رنگبری است پس دقت کنید در هنگام حمل و نقل ویا زمان استفاده روی لباسها یا وسایلتان نریزد.
–  
پس از اظافه کردن کلر به آب حتما نیم ساعت صبر کنید بعد از آب استفاده کنید
–  
کلر رنگ بو یا مزه آب را چندان عوض نمی کند.
–  
از پودر کلر می توانید برای ضد عفونی کردن سبزیجات میوه ها و اماکن و ظروف هم استفاده کنید که نحوه آنرا می توانید از کارشناسان بهداشت محیط جویا شوید.
–  
اگر آب تصفیه شده در اختیار ندارید برای حفظ سلامت خود آبهای چاه ، چشمه و بخصوص آبهای جاری را حتما با کلر ضد عفونی کنید .
– 
در برنامه های چند روزه حتما به این نکته توجه دو چندان کنید.
–  
ضمنا در برنامه های کوهنوردی از قرص های کلر هم می توان استفاده کرد ولی متاسفانه در بازار ایران کمتر یافت می شود ولی در کشورهای نپال و پاکستان که احتمال آلودگی آب نیز بیشتر است از طریق داروخانه ها قابل خریداری می باشد.

هیپوکلریت کلسیم،

ماده ای شیمیایی با فرمول Ca(ClO)2می باشد که در صنعت به آن پرکلرین نیز گفته می شود . هیپوکلریت کلسیم اکسنده ای قوی است و هنگام کار کردن با آن باید نکات ایمنی مورد توجه قرار گیرد . در جای خشک و خنک و دور از تابش مستقیم خورشید، شعله، جرقه، منابع حرارتی، مواد آتش زا، مواد خورنده و اکسید کننده و احیا کننده، موادآلی و سوختهای فسیلی نگهداری شود. پرکلرین در دو نوع پودری و گرانول به بازار عرضه می شود که دارای مشخصات زیر می باشند:

  • گرد سفید کلر که کلر قابل استفاده آن 39ـ5/33% است.
  • گرانول هیپوکلریت کلسیم که دارای 70-65 درصد وزنی کلر قابل استفاده است.

پرکلرین بهترین و در دسترس ترین و ارزانترین گندزدای آب بخصوص برای شرایط اضطراری و کنترل اپیدمیهای قابل انتقال از طریق آب بوده و مصرف زیاد آن توسط آب نشان دهنده آلودگی شدید آب می باشد.

طریقه ضد عفونی آب مصرفی خانگی

اگر آب آشامیدنی شما از آب لوله کشی شهر تامین نمی شود بهتر است آب آشامیدنی خود را جهت اطمینان کامل بطریق زیر ضد عفونی نمایید.

توجه کنید هر آبی بدون توجه به منبع، زلالی ویا رنگ و بو و مزه آن غیر بهداشتی محسوب میشود مگر اینکه با کلر ضد عفونی شود.

سه قاشق مربا خوری( 15 گرم) گرد پرکلرین را در یک بطری (رنگ بطری تیره باشد) یک لیتری آب اضافه نموده (به این محلول محلول مادر میگویند) و بهم بزنید. و سپس هفت قطره از این محلول(محلول مادر) را به یک لیتر آب اضافه نموده و بهم بزنید. پس از نیم ساعت با اطمینان خاطر مصرف نمایید.

کاربرد : ضد باکتری (ضد بو) ، تصفیه آبهای آشامیدنی ، گند زدایی و ضد عفونی کننده آب استخرها ، ضد قارچ ، سفید کننده (کاغذ ، منسوجات و…)

روش تهیه : به وسیله واکنش کلر با شیر آهک در مجاورت سدیم هیدروکسید در طی یک فرایند چند مرحله ای ، دوغاب پرکلرین تهیه می شود که متعاقبا با فیلتراسیون وخشک نمودن ، گرانول های پرکلرین بدست می آید.


پرکلرین

پرکلرین

پرکلرین