پرکلرین

هیپوکلریت کلسیم چیست؟

هیپوکلریت کلسیم (پرکلرین) ماده ای سفید رنگ با خاصیت ضدعفونی است که برای ضدعفونی کردن آب، سبزیجات، میوه ها، ظروف، حمام، توالت ها و مکان های آلوده استفاده می شود. درصد خلوص یا درجه خلوص پودر کلر 60-70 درصد است.

پرکلرین یک ترکیب شیمیایی حاوی یون پرکلرات -ClO است. نام آیوپک هیپوکلریت کلسیم است. این ماده به صورت پودر در بسته بندی های گالن 45 کیلوگرمی به فروش می رسد. پودر سفید کلر دارای 33.5% تا 39% کلر و گرانول هیپوکلریت کلسیم یا کلر پودری دارای 65 تا 70% کلر وزنی است.

هیپوکلریت کلسیم (پرکلرین) یک جامد سفید رنگ است که حاوی 65 درصد کلر موجود است و به راحتی در آب حل می شود. پرکلرین بسیار پایدار است و می تواند برای مدت زمان طولانی ذخیره شود. هیپوکلریت کلسیم یک ماده خورنده با بوی قوی است. واکنش بین هیپوکلریت کلسیم و مواد آلی می تواند گرمای کافی برای ایجاد آتش سوزی یا انفجار ایجاد کند. باید دور از مواد آلی مانند چوب، پارچه و فرآورده های نفتی نگهداری شود . هیپوکلریت کلسیم به راحتی رطوبت را جذب می کند و گاز کلر را تشکیل می دهد.

هیپوکلریت کلسیم را می توان در مخزن اختلاط/نگهداری حل کرد و به روش هیپوکلریت سدیم تزریق کرد . از طرف دیگر، در جایی که فشار را می توان به اتمسفر کاهش داد، مانند یک مخزن ذخیره، قرص های هیپوکلریت کلسیم را می توان مستقیماً در آب جریان آزاد حل کرد.

پرکلرین

هیپوکلریت

هیپوکلریت کلسیم (پرکلرین) یک ترکیب معدنی با فرمول Ca(OCl)2 است. این ماده ماده اصلی فعال محصولات تجاری به نام پودر سفید کننده ، پودر کلر یا کلر آهک است که برای تصفیه آب و به عنوان ماده سفید کننده استفاده می شود. این ترکیب نسبتاً پایدار است و نسبت به هیپوکلریت سدیم (سفید کننده مایع) کلر قابل دسترس بیشتری دارد. ظاهر آن جامد سفید است. به دلیل تجزیه آهسته در هوای مرطوب بوی کلر به شدت می دهد.

در شیمی هیپوکلریت آنیونی با فرمول شیمیایی ClO2 است. با چندین کاتیون ترکیب می شود و هیپوکلریت هایی را تشکیل می دهد که ممکن است نمک های هیپوکلرو اسید نیز در نظر گرفته شوند. نمونه های رایج عبارتند از هیپوکلریت سدیم (مایع ظرفشویی یا سفید کننده خانگی) و هیپوکلریت کلسیم .

پرکلرین نوعی از کلر است که بسیار در ایران پرمصرف است. در شهر ها بدلیل غیر مجاز بودن گاز کلر، پرکلرین هر روز مصرف کننده هایی جدید می یابد. همچنین برای استخر های شنا بسیار پر مصرف است.

انواع پرکلرین

همچنین پرکلرین در دو نوع پودری و گرانول به بازار عرضه می شود که دارای مشخصات زیر می باشند:

  • گرد سفید کلر که کلر قابل استفاده آن 39ـ5/33% است.
  • گرانول هیپوکلریت کلسیم که دارای 70-65 درصد وزنی کلر قابل استفاده است.

آماده سازی و تزریق هیپوکلریت کلسیم ، پرکلرین بهترین و در دسترس ترین و ارزانترین گندزدای آب بخصوص برای شرایط اضطراری و کنترل اپیدمیهای قابل انتقال از طریق آب بوده و مصرف زیاد آن توسط آب نشان دهنده آلودگی شدید آب می باشد.

کاتالوگ پرکلرین

دریافت کاتالوگ پرکلرین

دریافت کاتالوگ پرکلرین

فروش هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم (پرکلرین) ، بیشتر پرکلرات ها نمک های تجاری هستند. پرکلرات ها جامدات بی رنگی هستند که در آب محلول هستند. آنیون پرکلرات حاصل تفکیک اسید پرکلریک و نمک های آن هنگام حل شدن در آب است. بسیاری از نمک های پرکلرات در ترکیبات غیر آبی محلول هستند. یون پرکلرات کمترین واکنش را در بین کلرات های تعمیم یافته دارد. پرکلرات حاوی کلر در بالاترین عدد اکسایش است. جدول پتانسیل کاهش چهار کلرات نشان می دهد که بر خلاف انتظار، پرکلرات ضعیف ترین اکسید کننده در بین این چهار کلرات است.

پکیج تزریق هیپوکلریت کلسیم، پرکلرات و کلرات در شرایط اسیدی نسبت به شرایط بازی اکسید کننده قوی تری هستند. بیشتر ترکیبات پرکلرات، به ویژه نمک های فلزات الکترومثبت مانند پرکلرات سدیم یا پرکلرات پتاسیم، اکسید نمی شوند مگر اینکه حرارت داده شوند.

پرکلرین یا کلر جامد چیست؟

در واقع پرکلرین ماده ای به رنگ سفید می باشد که دارای خاصیت گندزدایی برای ضدعفونی آب ـ سبزی ـ میوه ـ ظروف ـ حمام ـ توالت و محلول های آلوده بکار می باشد.
این ماده معمولا در بازار با درجه خلوص ۶۰ – ۷۰ درصد عرضه می شود.
عامل بسیاری از بیماریهای واگیر رودهای (وبا و…) موجوداتد بسیار ریزی هستند که با چشم دیده نمی شوند.
این موجودات با استفاده از خوردن آب ـ سبزی ـ و میوه آلوده و یا از طریق انتقال آنها توسط دست یا حشرات به مواد غذایی و ظروف دیگر، انسان ها آن را به عنوان تغذیه مصرف کرده و از آن طریق وارد بدن انسان شده و آن ها را بیمار می کنند.
یکی از رایج و اصولی ترین شیوه ها برای پیشگیری از مبتلا شدن انسان ها به بیماری های واگیر دار روده ای ضد عفونی کردن آب های آشامیدنی و استفاده از میوه و سبزیجات با محلول پرکلرین می باشد.

تولید هیپوکلریت کلسیم

پرکلرین نمک های پرکلرات به صورت صنعتی از اکسیداسیون محلول های آبی کلرات سدیم توسط الکترولیز تولید می شوند. از این روش برای تهیه پرکلرات سدیم استفاده می شود. کلر با شیر آهک در حضور هیدروکسید سدیم واکنش می دهد. در این فرآیند دوغاب پرکلرین در چند مرحله تهیه می شود. سپس با فیلتراسیون و خشک کردن گرانول های پرکلرین بدست می آید.

کاربرد اصلی آن برای سوخت موشک است. از واکنش اسید پرکلریک با بازهایی مانند هیدروکسید آمونیوم، نمک تولید می شود.
پرکلرات آمونیوم با ارزش بالا را می توان به صورت الکتروشیمیایی تولید کرد. پرکلرات را می توان با تخلیه فلاش در حضور کلرید تولید کرد.

در واقع پرکلرین ماده ای شیمیایی با فرمول Ca(ClO)2 می باشد که در صنعت بسیار می باشد.از انجایی که   هیپوکلریت کلسیم اکسنده ای قوی محسوب می شود، هنگام کار کردن با آن باید نکات ایمنی مورد توجه قرار گیرد . در جای خشک و خنک و دور از تابش مستقیم خورشید، شعله، جرقه، منابع حرارتی، مواد آتش زا، مواد خورنده و اکسید کننده و احیا کننده، مواد آلی و سوخت های فسیلی نگهداری شود.

پکیج کلرزنی دوزینگ پمپ گاما ایکس مخزن

کاربرد پرکلرین

هیپوکلریت کلسیم (پرکلرین) به عنوان یک عامل ضد قارچ، ضد باکتری و ضد بو در سیستم های تصفیه آب آشامیدنی استفاده می شود.
به عنوان ماده سفید کننده در صنعت کاغذسازی و همچنین برای تولید منسوجات استفاده می شود.
Rectorate عمدتا به عنوان یک اکسید کننده در دستگاه های تولید مواد شیمیایی و کنترل الکتریسیته ساکن در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.
به عنوان اکسید کننده در پیشرانه های موشک، آتش بازی و در صنایع تولید مواد شیمیایی و مقداری مهمات و برای ساخت کبریت استفاده می شود.
هیپوکلریت کلسیم معمولاً برای تمیز کردن استخرهای عمومی و ضد عفونی کردن آب آشامیدنی استفاده می شود.
به طور کلی، مواد تجاری با خلوص 65 تا 73 درصد با سایر مواد شیمیایی موجود، مانند کلرید کلسیم و کربنات کلسیم، در نتیجه فرآیند تولید می شود.
در محلول، هیپوکلریت کلسیم را می توان به عنوان یک ضدعفونی کننده عمومی استفاده کرد، اما هیپوکلریت سدیم (سفید کننده) معمولاً به دلیل کلسیم باقی مانده ترجیح می شود.

تفاوت کلرات و پرکلرات چیست؟

تفاوت اصلی بین کلرات و هیپوکلریت کلسیم (پرکلرین) در این است که کلرات آنیونی است که از تجزیه اسید هیدروکلریک به دست می آید در حالی که پرکلرات آنیونی است که از تجزیه اسید پرکلریک به دست می آید. کلرات و پرکلرات کاتیونهای حاوی اتمهای کلر و اکسیژن هستند.

شرایط ایمنی و نگهداری پرکلرین

پکیج تزریق پرکلرین، بشکه های پرکلر به دلیل حساسیت به گرما و رطوبت باید در جای خشک و خنک نگهداری شوند. همچنین نگهداری آنها در آفتاب یا محیط گرم خطر سوختگی را به همراه دارد. بشکه های پرکلر را نباید در مجاورت مواد معطر و قابل اشتعال مانند بنزین، روغن، گازوئیل و یا سموم کشاورزی به ویژه سم فسفر و مواد ضدعفونی کننده مانند کرئولین قرار داد و از این کار خود داری شود.

قیمت هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم (پرکلرین) دارای فرمول مولکولی Ca(ClO) 2 و وزن مولکولی 142.974  گرم بر مول است. شماره CAS آن 7778-54-3 است. وزن مخصوص آن  1.21 گرم بر سانتی متر مکعب است . هنگامی که در آب حل می شود، می تواند کلر و اکسیژن را برای استریل کردن آب استخر یا فاضلاب صنعتی فراهم کند. 
این ترکیب در گروه فضای متعامد Ccca ( Ccce ) با Z  = 4 متبلور می شود.

می توانید با کلیک کردن بر روی پمپ گرندفوس مشخصات و قیمت این محصول را مشاهده نمایید.

ساختار بر اساس لایه های جداگانه موازی باصفحه ac ، متشکل از کاتیون های کلسیم که توسط آنیون های کلریت هماهنگ می شوند. اتم های O پاد منشورهای مربعی تقریبا ایده آل را تشکیل می دهند. در داخل لایه ها، هر آنیون چهار کاتیون فلزی را پل می کند . اتم‌های کلسیم در موقعیت‌های خاصی با تقارن ۲۲۲ قرار دارند، اتم‌های کلر روی محورهای دوگانه و اتم‌های O در موقعیت‌های عمومی قرار دارند. این ترکیب با کلریت استرانسیم ، Sr(ClO 2 ) 2 و کلریت سرب، Pb(ClO 2 ) 2 همساختار است .

پکیج تزریق هیپوکلریت کلسیم

 

نام دیگر هیپوکلریت کلسیم چیست؟

مترادف هیپوکلریت کلسیم شامل لوسانتین، اسید هیپوکلرو، نمک کلسیم، پودر BK، های کلر، آهک کلر، کلرید آهک، کلرید آهک، اکسی کلرید کلسیم، HTH، پاک کننده کپک X-14، پرکلرون و پیچلر است.

هیپوکلریت کلسیم چیست؟

هیپوکلریت کلسیم یک جامد سفید رنگ است که حاوی 65 درصد کلر موجود است و به راحتی در آب حل می شود. این هیپوکلریت کلسیم بسیار پایدار است و می تواند برای مدت زمان طولانی ذخیره شود. هیپوکلریت کلسیم یک ماده خورنده با بوی قوی است.

هدف از هیپوکلریت کلسیم چیست؟

هیپوکلریت کلسیم یک ترکیب معدنی است که به شکل دانه‌ای یا قرصی به آب اضافه می‌شود تا میکروب‌هایی را که می‌توانند افراد را بیمار کنند، از بین ببرد. هنگامی که این ترکیب به درستی استفاده شود، میکروب هایی را که می توانند مشکلات سلامتی متعددی ایجاد کنند، از بین می برد.