شعله گیر (Flame Arrestor)

اصطلاحات مربوط به شعله گیر

المنت شعله گیر (Arrester Element)

بخشی از شعله گیر متشکل از صفحات موازی با فاصله معین است که مانع مکانیکی و سد راه شعله را فراهم می سازد و در داخل محفظه شعله گیر قرار میگیرد.

محفظه شعله گیر (Arrester Housing)

در واقع همان بدنه شعله گیر است که المنت شعله گیر در داخل آن قرار میگیرد. و همچنین اتصال فلنجی و یا رزوه ای شعله گیر بروی آن قرار دارد.

مایع قابل اشتعال (Flammable Liquid)

مایعی که دارای فلش پوینت پایین تر از 100°F باشد.

مایع قابل احتراق (Combustible Liquid)

مایعی که دارای فلش پوینت بالا تر یا برابر با 100°F باشد.

Confined Deflagration

یک Deflagration منتشر شونده در محیطی که محصولات انبساطی احتراق حبس می شوند. شعله ای که در یک لوله در حال حرکت است را میتوان یک Confined Deflagration پنداشت.

Deflagration

جبهه شعله ای پیش رونده در گاز یا بخار قابل اشتعال که با سرعتی کمتر از سرعت صوت در همان محیط گاز یا بخار است.

Detonation

جبهه شعله ای پیش رونده در گاز یا بخار قابل اشتعال که با سرعتی برابر با سرعت صوت در همان محیط گاز یا بخار است.

شعله گیر Detonation Arrester

شعله گیری که برای جلوگیری از انتشار deflagration های مبحوس و غیر مبحوس و detonations ها طراحی می شود.

شعله گیر End of Line flame Arrestor

شعله گیری است که در انتهای خط لوله نصب می شود ( با اتصال رزوه یا فلنجی) که مستقیما به خلا تهویه میشود. این شعله گیر برای متوقف کردن deflagration های غیر مبحوس طراحی میشود.

رنج انفجاری (Explosive Range)

محدوده بین حد پایینی (LEL) و حد بالایی انفجار (UEL) برای هر مخلوطی از هوا/بخار

فلش پوینت (Flashpoint)

حداقل دمایی که در آن یک مایع غلظت کافی بخار از خود متصاعد میکند تا با هوا یک مخلوط قابل اشتعال در مجاورت سطح مایع ایجاد کند.

حد پایینی انفجاری (Lower Explosive Limit)

کمترین غلظت حجمی (به صورت درصد) یک بخار قابل اشتعال در هوا که توانایی حفظ و انتقال یک شعله در مخلوط بخار در فشار و دمای معین را دارد. مخلوط های پایین تر از LEL برای سوختن خیلی ضعیف عمل میکنند.

شعله گیر VentLine/ InLine Flame Arrester

VentLine/ InLine Flame Arrester شعله گیری است که در بالادست شیر تنفسی یا در فاصله زیادی از تخلیه خط لوله به اتمسفر قرار میگیرد. این نوع شعله گیرها برای مواردی که نیاز به جلوگیری از deflagration مبحوسی در حال انتشار نیاز است مورد استفاده قرار میگیرد.

مقدمه ای بر شعله گیرها

مهار کننده شعله نیز وسیله ای است که به گاز اجازه عبور از آن را می دهد اما شعله را متوقف می کند تا از آتش سوزی یا انفجار بزرگتر جلوگیری کند. موقعیت های بسیار متنوعی وجود دارد که در آن شعله گیرها استفاده می شوند. هر کسی که در انتخاب شعله گیرها دخیل است باید نحوه عملکرد این محصولات و محدودیت های عملکرد آنها را بداند. برای این منظور، این مقاله مقدمه ای بر فناوری و اصطلاحات شعله گیرها و انواع محصولات موجود ارائه می دهد.

تاریخچه شعله گیرها

اصل عملکرد شعله گیرها در سال 1815 توسط سر همفری دیوی، شیمیدان معروف و استاد موسسه سلطنتی انگلستان کشف شد. یک کمیته ایمنی از صنعت معدن زغال سنگ انگلیسی برای کمک فنی به دیوی مراجعه کرده بود. آنها به راهی برای جلوگیری از انفجار لامپ های نفت معدنچیان در هنگام نفوذ گاز قابل اشتعال به نام firedamp به داخل چاه معدن نیاز داشتند. سر همفری گازی را که بیشتر از متان تشکیل شده بود مورد مطالعه قرار داد. این تحقیقات بر چگونگی سوختن متان در شرایط مختلف و با نسبت های مختلف هوا متمرکز بود. راه حل دیوی این بود که شعله لامپ را با یک استوانه بلند از صفحه سیم ریز بافته شده به نام گاز فلزی محصور کند. دو تا از قدیمی‌ترین لامپ‌های ایمنی دیوی در سمت راست نشان داده شده‌اند.
نور لامپ به اندازه کافی از صفحه نمایش عبور می کند تا مفید باشد. هوای شعله روغن در اطراف فتیله لامپ از قسمت پایین صفحه وارد می شود. گاز داغ اگزوز از قسمت بالایی خارج می شود. هنگامی که مخلوط قابل احتراق متان با هوا جریان می یابد، شعله متان در داخل صفحه می سوزد. با این حال، نه شعله متان و نه شعله لامپ از دهانه های باریک صفحه عبور نمی کند. سیم فلزی گرما را از شعله جذب می کند و سپس آن را در دمای بسیار پایین تری از خود دور می کند.

دو تا از اولین لامپ های سر همفری دیوی

 

شعله گیرهای مدرن

از زمان سر هامفری، شعله گیرهای انواع مختلف در بسیاری از صنایع استفاده شده است. همه آنها بر اساس یک اصل عمل می کنند.. حرارت را از شعله که تلاش می کند از گذرگاه های باریک با دیواره های فلزی یا سایر مواد رسانای گرما عبور کند، خارج می کند. به عنوان مثال، شعله گیرهای ساخته شده توسط اکثر سازندگان از لایه هایی از روبان های فلزی با موج های چین دار استفاده می کنند.

شعله گیر در بسیاری از صنایع از جمله پالایش، دارویی، شیمیایی، پتروشیمی، خمیر و کاغذ، اکتشاف و تولید نفت، تصفیه فاضلاب، دفن زباله، معدن، تولید برق و حمل و نقل مایعات فله استفاده می شود. در برخی موارد، شعله های آتش شامل واکنش های گرمازا (تولید گرما) غیر از اکسیداسیون می شود. فرآیندهایی که گازهای قابل احتراق یا واکنشی را تولید می کنند عبارتند از اختلاط، واکنش، جداسازی، اختلاط، حفاری و هضم. این فرآیندها شامل پیکربندی تجهیزات و مخلوط گازهای متعددی است.

نحوه عملکرد شعله گیرهای مدرن

شعله گیرها وسایل غیرفعال و بدون قطعات متحرک هستند. آنها از انتشار شعله از سمت در معرض دستگاه به سمت محافظت شده با استفاده از عنصر سلول شعله نوع نوار فلزی زخمی شده جلوگیری می کنند.
این ساختار ماتریسی از دهانه های یکنواخت را ایجاد می کند که با دقت ساخته شده اند تا با جذب گرمای شعله شعله را خاموش کنند. این یک مانع خاموش کننده برای مخلوط بخار مشتعل شده ایجاد می کند.

 

کانال سلول شعله با روبان های فلزی با موج های چین دار
کانال سلول شعله

تحت شرایط عملیاتی عادی، شعله گیر جریان نسبتاً آزاد گاز یا بخار را از طریق سیستم لوله‌کشی اجازه می‌دهد. اگر مخلوط مشتعل شود و شعله شروع به حرکت به عقب از طریق لوله‌کشی کند، برقگیر از بازگشت شعله به منبع گاز جلوگیری می‌کند.

شعله گیر درون خطی کاهش یا انفجار

دسته اصلی دیگر شامل شعله گیرهای خطی هستند که به عنوان شعله گیرهای آتش زدایی و انفجار نیز شناخته می شوند. (از نظر غیر فنی، deflagration به معنای سوختن سریع و انفجار به معنای انفجار است.) این واحدها برای جلوگیری از عبور شعله در لوله ها نصب می شوند.

بیشتر کاربردهای شعله گیر خطی در سیستم هایی هستند که گازهای ساطع شده از مایعات و جامدات را جمع آوری می کنند. این سیستم ها که معمولا در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند، ممکن است سیستم های کنترل بخار نامیده شوند. گازهایی که به اتمسفر تخلیه می شوند یا از طریق سیستم های کنترل بخار کنترل می شوند، معمولاً قابل اشتعال هستند. اگر شرایط به گونه ای باشد که احتراق رخ دهد، ممکن است شعله ای در داخل یا خارج از سیستم ایجاد شود که بالقوه آسیب های فاجعه بار را به همراه دارد.

 

شعله گیر در خط

 1. سمت آشکار
 2. سمت محافظت شده
 3. شعله روی عنصر برقگیر تثبیت شد
 4. عنصر شعله گیر جلوی شعله را جذب و خاموش می کند
 5. لوله کشی

یکی از انواع سیستم های کنترل بخار، سیستم های تخریب بخار نامیده می شود. شامل سیستم‌های فلر بالا، سیستم‌های مشعل محصور، سیستم‌های سوزاندن مشعل و کاتالیزوری، و دیگ‌های گاز زباله می‌شود.

نوع دیگری از سیستم کنترل بخار با استفاده از شعله گیرهای درون خطی، سیستم های بازیابی بخار است. در اینجا سیستم های متعادل کننده بخار، تبرید، جذب، جذب و فشرده سازی گنجانده شده است.

با این حال، شعله گیرهای درون خطی گاهی در کاربردهای پایانی استفاده می شوند. به عنوان مثال، یک واحد درون خطی ممکن است در زیر شیر دریچه خروجی مخزن روی مخزن ذخیره مایع نصب شود. سوپاپ آلایندگی و تلفات محصول را کاهش می دهد، در حالی که شعله گیر مخزن را از شعله های آتش در جو در هنگام تخلیه گازهای قابل اشتعال محافظت می کند.

انتخاب شعله گیرهای خطی

حالت‌های دینامیکی مختلفی که قبلاً برای شعله‌های محدود توضیح داده شد، به دلیل انرژی‌های فوق‌العاده مرتبط با فشار انفجار و سرعت شعله، می‌توانند برای یک سیستم فرآیند بسیار خطرناک باشند. همه چیز سریع اتفاق می افتد و می تواند فاجعه بار شود. این حالت‌های دینامیکی چندگانه چالش ارائه یک محصول یا محصولات شعله‌گیر را افزایش می‌دهد که شعله را متوقف کرده و فشارهای عظیم ناشی از انفجار در لوله‌های محدود را تحمل می‌کند.

طیف وسیعی از رفتار ممکن برای یک شعله محصور دو مشکل خاص را برای محصولات شعله گیر ایجاد می کند. اولاً، حالت های فشار بالا و حالت های انفجار پایدار دارای سینتیک سوختن بسیار پایدار هستند و شعله بسیار سریع حرکت می کند. بنابراین برقگیر باید بتواند گرمای شعله را خیلی سریعتر از آنچه در شرایط استاندارد کاهش فشار کم تا متوسط ​​لازم است جذب کند. دوم، فشارهای ضربه ای آنی ناشی از امواج ضربه ای ناشی از انفجار بیش از حد، برقگیر را در معرض نیروهایی تا 20995 کیلو پاسکال (گرم) (3000 psig) قرار می دهد. بنابراین برقگیر باید از نظر ساختاری نسبت به برقگیرهای فشار پایین استاندارد برتری داشته باشد.

شعله گیر انتهای خط یا دریچه به اتمسفر

شعله گیرهای انتهای خط یا تهویه به اتمسفر امکان تهویه آزاد را در ترکیب با محافظت در برابر شعله برای کاربردهای دریچه عمودی فراهم می کنند. آنها با جذب و دفع گرما با استفاده از سلول های شعله فولادی ضد زنگ روبان چین دار مارپیچی از انتشار شعله جلوگیری می کنند.
شعله گیرهای انتهای خط در کاربردهایی مانند دریچه های مخزن ذخیره نفت استفاده می شوند.

کاربرد کلاسیک در جلوگیری از ورود آتش در جو به یک محوطه است. به عنوان مثال، در حدود سال 1920، شعله گیرها بر روی دریچه های مخازن ذخیره سازی میدان نفتی نصب شدند. آنها از منفجر شدن مخازن در هنگام برخورد گازی که از دریچه ها جریان می یابد با صاعقه جلوگیری می کنند.

برعکس، برخی از شعله گیرهای پایانی از آتش سوزی در یک محفظه از مشتعل شدن جو انفجاری مانند پالایشگاه جلوگیری می کنند. به عنوان مثال، شعله گیرها ممکن است در ورودی های هوای کوره و پشته های اگزوز نصب شوند.

شعله گیر انتهای خط
تصویر از اناردو

انتخاب شعله گیرهای انتهای خط

شعله گیرهای پایان خط برای انتشار شعله بدون محدودیت طراحی شده اند که به آن انفجار اتمسفر یا شعله زدایی نامحدود نیز گفته می شود. آنها به سادگی روی فرآیند یا اتصال مخزن پیچ یا پیچ می شوند. این طرح ها از فناوری جاافتاده اما ساده استفاده می کنند. اکثراً از یک عنصر منفرد از نوار فلزی پیچ خورده استفاده می کنند که انتقال حرارت لازم برای خاموش کردن شعله را قبل از عبور از عنصر برقگیر فراهم می کند.

نکات اصلی مورد توجه هنگام انتخاب برقگیر برای کاربردهای پایانی به شرح زیر است.

 • تعیین گروه خطرناک یا مقدار MESG گاز
 • ویژگی های عملکرد تثبیت شعله برقگیر در مقایسه با پتانسیل سیستم برای تثبیت شعله برای دوره های زمانی پایدار
 • دمای گاز فرآیند
 • افت فشار در سراسر برقگیر در شرایط جریان هواگیری، نسبت به حداکثر فشار و خلاء مجاز سیستم
 • مصالح ساختمانی که شرایط محیطی و فرآیندی را برآورده می کنند – به عنوان مثال، آب و هوای بسیار سرد، اسپری نمک، گاز تهاجمی شیمیایی و غیره.
 • نوع و اندازه اتصال
 • الزامات ابزار دقیق

گزینه های طراحی API 2000 4.5.2 برای جلوگیری از انفجار می گوید:

شعله گیر که استفاده از آن در یک خط دریچه باز یا در ورودی شیر فشار/خلاء روشی موثر برای کاهش خطر انتقال شعله است. به کاربر هشدار داده می شود که اگر برقگیر به درستی نگهداری نشود، خطر آسیب مخزن در اثر فشار بیش از حد یا خلاء ناشی از برق گرفتگی را ایجاد می کند. اطلاعات بیشتر در مورد شعله گیرها را می توان در ISO 16852، NFPA 69، TRbF 20، EN 12874، FM 6061، و USCG 33 CFR 154 یافت. استفاده از شعله گیر افت فشار سیستم تهویه را افزایش می دهد. برای ارزیابی میزان این اثرات باید با سازنده(های) مشورت شود.

برای انتخاب مناسب شعله گیر، پیکربندی لوله کشی، فشار و دمای کارکرد، غلظت اکسیژن، سازگاری مواد شعله گیر و گروه گازهای انفجاری باید در نظر گرفته شود. برای انتخاب شعله گیر مناسب باید با سازنده مشورت کرد.

مرجع(های) (تا حدی) برای این صفحه.. www.pressuresystems.com.au و www.enardo.com

شعله گیر چیست؟

طبق تعریف، شعله گیر وسیله ای غیرفعال است که به گاز اجازه عبور از آن را می دهد اما انتشار شعله را متوقف می کند.

اما قبل از اینکه شروع به توصیف شعله گیرها و نحوه عملکرد آنها کنیم، بهتر است با کمی اطلاعات اولیه شروع کنیم. پس بیایید به نحوه پیدایش آنها برگردیم.

شعله گیر. از 1815 تا امروز.

اولین شعله گیر توسط سر همفری دیوی در سال 1815 برای محافظت از معدنچیان در برابر انفجارهای ناشی از استفاده از شعله های غیر مسلح در معادن اختراع شد. لامپ دیوی یک شمع را در یک صفحه توری گازی ظریف قرار داده بود که اجازه می داد نور از آن عبور کند و در عین حال از خروج شعله های آتش از جیب های متان مشتعل از لامپ جلوگیری می کرد. مش به عنوان یک هیت سینک عمل می کرد. خنک کردن شعله و جلوگیری از احتراق گاز در قسمت بیرونی لامپ.

البته از آن زمان همه چیز ادامه پیدا کرده است. امروزه Elmac یکی از شرکت های پیشرو در انگلستان در ارائه نصب، بازرسی و نگهداری ایمن شعله گیرها باشد. و ما خوشحال می شویم که چگونه به شما نشان دهیم.

احتراق چگونه رخ می دهد

اکنون ما از تاریخچه آن اطلاع داریم، خوب است بدانیم احتراق چگونه رخ می دهد و در مورد خطرات انفجار. صرف نظر از صنعت شما، این می تواند اطلاعات حیاتی باشد. بنابراین در اینجا یک طرح کلی وجود دارد:

احتراق واکنش شیمیایی گرمازا یک سوخت در حضور اکسیژن است که منجر به آزاد شدن انرژی به صورت گرما و نور می شود. منطقه واکنش بین محصولات سوخته و نسوخته به عنوان شعله شناخته می شود.

برای اینکه احتراق رخ دهد و شعله وجود داشته باشد، واکنش به سه عنصر نیاز دارد: اکسیژن، احتراق و سوخت. هنگامی که یک مخلوط قابل اشتعال مشتعل می شود، شعله از منبع احتراق در حجم مخلوط سوخت و هوا قابل احتراق منتشر می شود. در سیستم های خط لوله، این انتشار معمولاً در بالادست (معروف به فلاش بک) در برابر جریان گاز است.

سیستم اتلاف انرژی بالا

خطرات انفجار

وقتی نوبت به بررسی عوامل خطر انفجار می رسد، Elmac باید اولین افرادی باشد که به آنها مراجعه می کنید. ما در کمک به شرکت‌ها در بررسی عوامل خطر دخیل، متخصص هستیم: احتمال وقوع یک جو انفجاری و احتمال اشتعال.

انواع سوالاتی که برای ارزیابی ریسک استفاده می کنیم عبارتند از:

 • آیا گازها/بخارهای قابل اشتعال وجود دارد؟
 • آیا پراکندگی سوخت در هوا می تواند یک جو انفجاری ایجاد کند؟
 • این جوهای انفجاری کجا می توانند رخ دهند؟
 • آیا از پتانسیل ایجاد یک جو انفجاری به طور قابل اعتمادی جلوگیری می شود؟
 • آیا مناطقی که این جوهای انفجاری در آنها وجود دارد کنترل می شوند؟
 • آیا احتراق بالقوه کنترل می شود؟

در بسیاری از موارد، اجتناب از پتانسیل انفجار گاز/بخار ممکن نیست، بنابراین باید کاهش آن در نظر گرفته شود. و پاسخ همیشه این است: شعله گیر.

انواع مختلف شعله گیرها چیست؟

بیشتر شعله گیرها به دو دسته عمده تقسیم می شوند:

 1. برقگیرهای انتهای خط، هواگیر به جو – برای جلوگیری از ورود آتش یا انفجار جوی به داخل محوطه.
 2. In-Line – برای جلوگیری از انتشار یک انفجار در یک خط لوله.

از این رو عمده ترین انواع شعله گیر الماک برای انواع مشاغل صنعتی در سراسر جهان عبارتند از: شعله زدایی انتهای خط ، خطی و انفجار درون خطی .

و برای آرام کردن ذهن شما، تمام شعله گیرهای ما مطابق با قوانین و استانداردهای فعلی ATEX و ISO هستند.

شعله گیر: طراحی المان

برای پرداختن به جزئیات بیشتر، عنصر شعله گیر از ماتریسی از کانال ها ساخته شده است که دیواره های آن شعله را هنگام عبور با حذف انرژی گرمایی از واکنش خاموش می کند. (مکانیسم خاموش کردن MESG اصلی است که عناصر شعله گیر بر روی آن طراحی می شوند.)

اصولاً عناصر شعله گیر از ماتریسی از کانال ها ساخته می شوند. ارتفاع و طول این کانال ها به گونه ای تنظیم شده است که کمترین مقاومت را در برابر جریان گاز ارائه می دهد و در عین حال شعله را خاموش می کند.

امروزه انواع طرح های المان در بازار موجود است که رایج ترین آنها نوار چین است. نکته اصلی که باید به خاطر بسپارید این است که فاصله خاموش کردن یک عنصر با MESG گروه انفجاری که برای آن تأیید شده است متفاوت است.

اگر مایلید هر یک از این موارد را بیشتر توضیح دهیم، لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. یا اگر می‌خواهید به مطالعه ادامه دهید، لطفاً راهنمای ما در مورد شعله‌گیرهای آتش‌زدایی و انفجار را ببینید.

شعله گیر

شعله گیر در حین آزمایش

شعله گیر ساخته شده برای لوله 91 سانتی متر (36 اینچ) به وزن 10 تن

شعله گیر (همچنین املای برقگیر ، برق گیر، یا تله شعله وسیله ای است که سوخت احتراق با خاموش کردن شعله

استفاده و کاربردها

موارد استفاده از شعله گیر عبارتند از:

 • جلوگیری از گسترش آتش باز
 • محدود کردن گسترش انفجاری که قبلاً رخ داده است
 • جلوگیری از اشتعال مخلوط های بالقوه انفجاری
 • مهار آتش در یک مکان کنترل شده
 • توقف انتشار شعله ای که با سرعت های زیر صوت حرکت می کند

برخی از اشیاء متداول که دارای شعله گیر هستند عبارتند از:

 • سوخت مخزن ذخیره دریچه های
 • گاز سوخت خطوط لوله
 • کابینت های ذخیره سازی ایمنی برای رنگ، قوطی های آئروسل و سایر مخلوط های قابل اشتعال
 • سیستم اگزوز داخلی موتورهای احتراق
 • ورودی هوای موتورهای داخلی دریایی
 • لامپ های دیوی در معدن زغال سنگ
 • رم قابل اشتعال مشروبات
 • پلاستیکی قابل حمل بنزین

اصول

یک شعله گیر با جذب گرمای جلوی شعله که با سرعت های مادون صوت حرکت می کند، عمل می کند، بنابراین مخلوط گاز/هوا در حال سوختن را به زیر دمای خود اشتعال می رساند. در نتیجه، شعله نمی تواند زنده بماند. گرما از طریق کانال ها (معابر) طراحی شده در یک عنصر جذب می شود. این کانال ها به عنوان MESG ( حداکثر شکاف ایمن تجربی ) گاز برای یک تاسیسات خاص انتخاب و اندازه گیری می شوند. این معابر می توانند منظم باشند، مانند نوار فلزی چین دار یا توری یا یک صفحه فلزی با سوراخ های سوراخ شده، یا نامنظم، مانند مواردی که در بسته بندی تصادفی هستند. [1]

اندازه مورد نیاز کانال های مورد نیاز برای متوقف کردن جلوی شعله بسته به اشتعال پذیری مخلوط سوخت می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. منافذ بزرگ روی حصار زنجیره ای می توانند سرعت گسترش آتش سوزی کوچک و آهسته علف ، اما آتش چمن های سریع سوز به حصار نفوذ می کنند مگر اینکه سوراخ ها بسیار کوچک باشند. [6] در یک معدن زغال سنگ بسیار انفجاری غبار زغال سنگ یا متان ، شبکه سیمی یک لامپ دیوی باید بسیار محکم باشد.

برای شعله گیرها که به عنوان وسیله ایمنی استفاده می شود، مش باید از آسیب ناشی از افتادن یا برخورد با جسم دیگری محافظت شود و مش باید بتواند به طور صلب شکل خود را در طول انتشار جلوی شعله حفظ کند. هر گونه جابه‌جایی سیم‌هایی که مش را تشکیل می‌دهند، می‌تواند دهانه‌ای به اندازه کافی بزرگ ایجاد کند که به شعله اجازه نفوذ و پخش شدن به آن سوی مانع را بدهد.

در دریچه ذخیره‌سازی سوخت، شعله‌گیرها همچنین یک هدف ثانویه را ایفا می‌کنند که اجازه می‌دهند فشار هوا در داخل مخزن هنگام اضافه یا خارج کردن سوخت یکسان شود، در حالی که حشرات به داخل لوله‌های دریچه و رسوب سوخت در مخازن و لوله‌ها .

ایمنی

شعله گیرها باید فقط در گروه گاز و شرایطی که برای آن طراحی و آزمایش شده اند استفاده شوند. از آنجایی که عمق برقگیر برای شرایط خاصی مشخص می شود، تغییرات دما، فشار یا ترکیب گازهای ورودی به برقگیر می تواند باعث افزایش سرعت فضایی شعله شود و طراحی برقگیر برای متوقف کردن جلوی شعله ناکافی باشد. انتشار”). شعله زدایی ممکن است در پایین دست برقگیر ادامه یابد. [1]

شعله گیرها باید به طور دوره ای بازرسی شوند تا از عاری بودن از آلودگی ، حشرات استفاده شده از آن به عنوان لانه یا خوردگی . هیئت بررسی خطرات و ایمنی شیمیایی ایالات متحده به این نتیجه رسید که یک شعله گیر بازرسی نشده و به شدت خورده شده نتوانست از انفجار سال 2006 در یک کارخانه تصفیه فاضلاب در دیتونا بیچ، فلوریدا کند.

تست و نحوه عملکرد شعله گیرها

اصل کار شعله گیر

تصویر

همه شعله گیرها اصول کار یکسانی دارند: حذف گرما از شعله در حالی که تلاش می کند از گذرگاه های باریک با دیواره های فلزی یا سایر مواد رسانای گرما عبور کند. به عنوان مثال، شعله گیرهای ساخته شده توسط اکثر سازندگان از لایه هایی از روبان های فلزی با موج های چین دار استفاده می کنند. شعله گیرها وسایل غیرفعال و بدون قطعات متحرک هستند. آنها از انتشار شعله از سمت در معرض دستگاه به سمت محافظت شده با استفاده از عنصر سلول شعله نوع نوار فلزی زخمی شده جلوگیری می کنند.

این ساختار ماتریسی از دهانه های یکنواخت را ایجاد می کند که با دقت ساخته شده اند تا با جذب گرمای شعله شعله را خاموش کنند.

این یک مانع خاموش کننده برای مخلوط بخار مشتعل شده و نحوه عملکرد شعله گیر برای جلوگیری از وقوع فجایع ناشی از احتراق مخلوط بخار هوا/گاز ایجاد می کند.

در شرایط عملیاتی عادی، یک شعله گیر با اجازه دادن جریان نسبتاً آزاد گاز یا بخار در سیستم لوله کشی کار می کند. اگر مخلوط مشتعل شود و شعله شروع به حرکت به عقب از طریق لوله‌کشی کند، برقگیر از بازگشت شعله به منبع گاز جلوگیری می‌کند.

بیشتر کاربردهای شعله گیر انفجاری در سیستم هایی هستند که گازهای ساطع شده از مایعات و جامدات را جمع آوری می کنند. این سیستم ها که معمولا در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند، ممکن است سیستم های کنترل بخار نامیده شوند. گازهایی که به اتمسفر تخلیه می شوند یا از طریق سیستم های کنترل بخار کنترل می شوند، معمولاً قابل اشتعال هستند. اگر شرایط به گونه‌ای باشد که احتراق رخ دهد، شعله‌ای در داخل یا خارج از سیستم می‌تواند ایجاد شود که احتمال آسیب فاجعه‌بار را دارد.

ضد شعله PROTEGO®

 

اصل کار شعله گیرها

شعله گیرها (یا “شعله گیر “) برای اجازه دادن به جریان گازها، مایعات و غیره و جلوگیری از انتقال شعله .
شعله‌گیرهای PROTEGO از FLAMEFILTER® (دیسک‌های شعله‌گیر)، فاصله‌گیرها و یک محفظه تشکیل شده‌اند. FLAMEFILTER® از نوارهای فلزی موجدار و زخمی ساخته شده است. اصل خاموش کردن شعله در شکاف های کوچک در شعله گیرهای انتهای خط PROTEGO® و شعله گیرهای خطی PROTEGO® اعمال می شود.
هنگامی که یک مخلوط در شکاف بین دو دیوار مشتعل می شود، شعله به سمت مخلوط غیر قابل احتراق پخش می شود. انبساط حجم مخلوط احتراق شده، مخلوط نسوخته را از قبل فشرده می کند و شعله را تسریع می کند. با اتلاف حرارت در لایه مرزی “s”، انتقال آن به سطح بزرگ طول شکاف نسبت به عرض شکاف “D” و با سرد کردن محصول زیر دمای اشتعال آن، شعله خاموش می شود.
عرض شکاف و طول شکاف دیسک شعله گیر توانایی اطفاء آن را تعیین می کند. هرچه این شکاف باریکتر و طولانی تر باشد، اثربخشی اطفاء بیشتر است. هرچه شکاف بزرگتر و کوتاهتر باشد، افت فشار کمتر است. آزمایش ها می توانند راه حل بهینه را بین دو شرایط تعیین کنند.

ضد شعله PROTEGO® با طراحی بسیار سازگار با تعمیر و نگهداری

این طراحی از آسیب دیدن یا عدم تراز دیسک های FLAMEFILTER® در هنگام مونتاژ یا نگهداری جلوگیری می کند.
این شعله گیرهای PROTEGO® به ویژه برای برنامه هایی مناسب هستند که در آن تعمیر و نگهداری مکرر FLAMEFILTER® مورد نیاز است (مثلاً جایی که پلیمریزاسیون یا کریستالیزاسیون منجر به آلودگی شدید می شود) یا برای کاربردهای IIC.
پس از نصب، واحدهای PROTEGO® را می توان در هر زمان به روز کرد.

 

مهره

مهره

شعله گیر پایان خط PROTEGO® BE/AD محافظت در برابر شعله های اتمسفر را فراهم می کند. …

BR/TS-80-IIB-P1.6

BR/TS-80-IIB-P1.6

شعله گیر PROTEGO® BR/TS-80-IIB-P1.6 برای محافظت از کشتی های تانک ساخته شده است اما می تواند برای…

BE/HR-E-IIB

BE/HR-E-IIB

PROTEGO® BE/HR-E-IIB از یک محفظه (1)، یک هود آب و هوا (2) و واحد شعله گیر PROTEGO® (3) تشکیل شده است. در حین…

LH/AD

شعله گیر پایان خط PROTEGO® LH/AD محافظت در برابر انتقال شعله از طریق…

BR/TS-80-IIB3

BR/TS-80-IIB3

شعله گیر انفجار PROTEGO® BR/TS-80-IIB3 برای محافظت از کشتی های تانک ساخته شده است اما می تواند برای…

LH/AD-T

شعله گیر پایان خط PROTEGO® LH/AD-T در برابر انتقال شعله از طریق…

EB-Z

EB-Z

شعله گیر انتهای خط PROTEGO® EB-Z با موفقیت برای محافظت از کشتی های کوچک و…

EH/0

EH/0

درپوش هواکش PROTEGO® E/H0 به کشتی هایی که تحت فشار نیستند اجازه می دهد که هواگیری کنند. این دستگاه از بارش باران و کثیفی جلوگیری می کند…

DA-UB

DA-UB

شعله گیرهای درون خطی PROTEGO® DA-UB جدیدترین نسل از شعله گیرها هستند. بر اساس مایع…

EB

شعله گیر پایان خط PROTEGO® EB محافظت در برابر آتش زدایی جوی و…

LDA-W

شعله گیر انفجار مایع PROTEGO® LDA-W برای خطوط پر کردن ظروف ذخیره سازی ساخته شده است که …

FA-E-IIA1

FA-E-IIA1

سری PROTEGO® FA-E-IIA1 شعله گیرهای خاموش کننده خطی با محفظه ای غیرعادی طراحی شده اند تا…

DA-G

DA-G

سری PROTEGO® DA-G یک شعله گیر فشرده در خط برای نصب در لوله هایی با قطر تا …

EH/0S

EH/0S

درپوش هواکش PROTEGO® EH/0S به کشتی هایی که تحت فشار نیستند اجازه می دهد هواگیری کنند. این دستگاه از بارش باران و کثیفی جلوگیری می کند…

LDA-WF (W)

سری PROTEGO® LDA-WF(W) از شعله گیرهای انفجار مایع برای خطوط پر کردن ظروف ذخیره سازی ساخته شده است.

FA-E

FA-E

سری PROTEGO® FA-E شعله گیرهای خاموش کننده خطی با محفظه ای غیرعادی طراحی شده اند تا به طور خودکار…

DR / SV

DR / SV

سری شعله گیر PROTEGO® DR/SV به طور ایده آل عملکرد یک انفجار گیر را با مزایای…

DA-CG

DA-CG

سری‌های انفجاری PROTEGO® DA-CG عمدتاً برای بازار آمریکای شمالی توسعه یافته و برای…

بله همینطور است

سری PROTEGO® DA-E از انفجار گیرها با شکل بدنه غیرعادی آن متمایز می شوند. وقتی میعان…

E/KS

E/KS

درپوش هواکش E/KS به کشتی هایی که تحت فشار نیستند اجازه می دهد که هواگیری کنند. درپوش هواکش از پلاستیک ساخته شده و بهترین…

FA-CN-IIA1

FA-CN-IIA1

شعله گیر درون خطی PROTEGO® FA-CN-IIA1 مقاوم در برابر آتش سوزی و استقامت، به طور ویژه برای…

LDA

سری PROTEGO® LDA از انفجارهای مایع برای خطوط پر کردن مخزن ذخیره سازی ساخته شده است که …

DR/US

DR/US

سری PROTEGO® DR/EU شعله گیرهای انفجاری خطی نشان دهنده توسعه بیشتر شعله PROTEGO® است…

BE/HK

BE/HK

سال هاست که شعله گیر پایان خط PROTEGO® BE/HK با موفقیت برای محافظت از شناورها استفاده می شود.

FA-CN-IIA، IIB3

FA-CN-IIA، IIB3

شعله گیر درون خطی PROTEGO® FA-CN یک طراحی جمع و جور است که از پوششی برای دسترسی آسان استفاده می کند.

BE/HK-E

BE/HK-E

شعله گیر پایان خط PROTEGO® BE/HK-E به طور خاص برای کشتی هایی ساخته شده است که …

DA-SB

DA-SB

شعله گیرهای انفجاری خطی نوع PROTEGO® DA-SB جدیدترین نسل از شعله گیرها هستند. بر اساس جریان…

LDA-F

LDA-F

سری PROTEGO® LDA-F از انفجارهای مایع برای خطوط پر کردن و تخلیه مخازن ذخیره سازی ساخته شده است که…

DA-SB-PTFE

شعله گیرهای انفجاری خطی PROTEGO® DA-SB-PTFE جدیدترین نسل از شعله گیرها هستند و…

EF/V-IIB3

EF/V-IIB3

شیر پایی ضد انفجار PROTEGO® EF/V-IIB3 از خط مکش در مخزن ذخیره محافظت می کند. به صورت مجازی…

FA-CN-IIC

FA-CN-IIC

شعله گیر درون خطی PROTEGO® FA-CN یک طراحی جمع و جور است که از پوششی برای دسترسی آسان استفاده می کند.

BE/HK-E-IIB3

BE/HK-E-IIB3

شعله گیر پایان خط PROTEGO BE-HK-E-IIB3 به طور خاص برای کشتی هایی ساخته شده است که …

TS/P، TS/E، TS/W

TS/P، TS/E، TS/W

سری PROTEGO® نوع TS/… از شعله‌گیرهای هیدرولیک عمدتاً برای محافظت از کارخانه‌های فرآیندی طراحی شده‌اند که…

FA-G

FA-G

طراحی جمع و جور شعله گیر شعله گیر خطی PROTEGO® FA-G آن را به فناوری پیشرفته ای برای…

DR/ES، DN 10 - 20

DR/ES، DN 10 – 20

شعله گیر انفجاری خطی سری PROTEGO® DR/ES با اندازه اتصال تا ¾” برای نصب در…

BE/HR

BE/HR

سال هاست که شعله گیر پایان خط PROTEGO® BE/HR با موفقیت برای محافظت از شناورها استفاده شده است.

BE/HR-E

BE/HR-E

شعله گیر پایان خط PROTEGO® BE/HR-E به طور خاص برای کشتی هایی ساخته شده است که …

DR/ES

DR/ES

شعله گیر درون خطی PROTEGO® DR/ES برای دهه ها در ساخت و ساز کارخانه های صنعتی استفاده شده است زیرا…

FA-G-IIA1-P2.2

FA-G-IIA1-P2.2

شعله گیر درون خطی PROTEGO® FA-G-IIA1-P2.2 به طور ویژه برای زیستی، فاضلاب و…

FA-I

FA-I

در توسعه شعله گیر درون خطی PROTEGO® FA-I، تلاش ویژه ای برای بهینه سازی…

DR/ES (سری 2)

DR/ES (سری 2)

شعله گیر درون خطی PROTEGO® DR/ES برای دهه ها در ساخت و ساز کارخانه های صنعتی استفاده شده است زیرا…

BE/HR-E-IIB3

BE/HR-E-IIB3

شعله گیر پایان خط PROTEGO BE/HR-E-IIB3 به طور خاص برای کشتی هایی ساخته شده است که …

BE/HR-400

BE/HR-400

شعله گیر پایان خط PROTEGO BE/HR-400 برای محافظت از کشتی های بزرگ طراحی شده است و …

DR/ES-V

DR/ES-V

سری PROTEGO® DR/ES-V عملکرد یک شعله گیر انفجاری درون خطی را با عملکرد یک…

FA-I-PTFE

FA-I-PTFE

شعله گیرهای درون خطی نوع PROTEGO® FA-I-PTFE جدیدترین نسل از شعله گیرها هستند و…

LH/EB

شعله گیر انتهای خط PROTEGO® LH/EB برای محافظت از دستگاه های مهندسی فرآیند و کشتی ها استفاده می شود.

DR/ES-PTFE

DR/ES-PTFE

شعله گیر در خط انفجار سری PROTEGO® DR/ES-PTFE با مقاومت منحصر به فرد خود در برابر چسب متمایز می شود.

FA-IV، FA-IP

FA-IV، FA-IP

شعله گیرهای PROTEGO® FA-IV و FA-IP به طور خاص برای پمپ های خلاء، دمنده ها و کمپرسورها طراحی شده اند. …

EV/VS، EV/VD

EV/VS، EV/VD

واحدهای شعله گیر EV/VS و EV/VD به تولیدکنندگان پمپ های خلاء، دمنده ها و کمپرسورها یک…

DR/SBW

DR/SBW

در توسعه شعله گیر درون خطی PROTEGO® DR/SBW، تلاش ویژه ای برای سهولت در آینده انجام شد…

FA-I-FC

واحدهای شعله گیر PROTEGO® FA-I-FC اجزایی هستند که روی یا درون تجهیزات (به عنوان مثال دمنده ها) نصب می شوند و باید…

مخلوط های انفجاری می توانند به روش های مختلفی بسوزند . از جمله موارد زیر می تواند بر فرآیند احتراق تأثیر بگذارد: ترکیب شیمیایی مخلوط، امواج فشار احتمالی، پیش فشرده سازی، شکل هندسی محفظه احتراق و سرعت انتشار شعله.

راه حل های شعله گیر ویژه

اپلیکیشن های DMT

سوپاپ های فوق گرم و شعله گیر

کاربردهای استیلن

ضد شعله انفجار PROTEGO® DA-SB-AC

کاربردهای اتیلن اکسید

PROTEGO® DA-SB-EO – ضد شعله انفجار

آیا به یک راه حل ویژه علاقه مند هستید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *