آنتی اسکالانت antiscalant

آنتی اسکالانت چیست؟

آنتی اسکالانت antiscalant یک پیش تصفیه است که به آب تغذیه ای که از طریق غشای RO جریان می یابد تزریق می شود و از پوسته پوسته شدن غشا جلوگیری می کند. پوسته پوسته شدن غشاء RO زمانی اتفاق می افتد که ذرات روی یک غشا جمع می شوند و باعث مسدود شدن منافذ غشا می شوند.
برخی از رسوبات و اسکالن های رایج غشایی عبارتند از کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم، سولفات استرانسیوم، فلوراید کلسیم، آهن، مواد کلوئیدی، سیلیس و سایر آلاینده های آلی.
SUEZ پیشنهاد می کند که یک آنتی اسکالانت antiscalant غشایی RO را به برنامه پیش تصفیه خود اضافه کنید تا کارایی مجدد در طیف وسیعی از مواد شیمیایی تشکیل دهنده رسوب را بهبود بخشد و مواد رسوب کننده را در حالت تعلیق نگه دارید.

آنتی اسکالانت antiscalant

رسوبات و آنتی اسکالانت

 • آبی که وارد دستگاه آنتی اسکالانت antiscalant می شود دارای انواع نمک ها و منیزیم و خیلی املاح دیگر است.
 • هنگام عبور آب از غشا دستگاه اسمز معکوس املاح روی غشا رسوب میکند
 • این نیز موجب پایین آمدن عملکرد سیستم اسمز معکوس در حذف مواد جامد آب می گردد.
 • برای جلوگیری از رسوب کردن این مواد در فاضلاب از ضد رسوب استفاده می کنند.

 املاحی که روی غشا رسوب می کنند

 • کربنات کلسیم
 • سولفات کلسیم
 • سولفات سترونیم

روش های برای کنترل رسوب ها

 • اضافه کردن آنتی اسکالانت antiscalant
 • سختی گیری از طریق یونی
 • استفاده از اسید

کاتالوگ آنتی اسکالانت antiscalant :

دریافت کاتالوگ آنتی اسکالانت antiscalant

دوز آنتی اسکالانت معمولی

محدوده دوز آنتی اسکالانت antiscalant معمولی بین 0.5 تا 4 میلی گرم در لیتر است. برای تعیین میزان دوز مناسب برای سیستم خود، توصیه می شود از نرم افزار شبیه سازی Argo Analyzer* SUEZ استفاده کنید.
آنالایزر Argo برای ارائه راهنمایی در مورد بهترین انتخاب مواد شیمیایی ضد رسوب برای کارخانه RO شما طراحی شده است و دوز کاربرد مناسب را بر اساس شیمی آب خاص و طراحی سیستم شما ارائه می دهد.

مزایای آنتی اسکالانت ها/ضد رسوبات Hypersperse

 • کنترل موثر فلس ها از جمله سیلیس، کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم و سولفات استرانسیم
 • سازگار با غشاهای اسمز معکوس (RO) و نانو فیلتراسیون (NF)
 • سطوح غشایی را با پراکندگی ذرات رسوب تمیزتر حفظ کنید
 • سیستم‌های RO را می‌توان با نرخ‌های بازیابی بالاتر اجرا کرد که به معنای هزینه‌های عملیاتی کمتر است
 • محصولات موجود با چندین تاییدیه نظارتی جهانی
 • محصولات غیر فسفر موجود است
 • در محدوده وسیع pH موثر است

 آنتی اسکالانت RO و پراکنده کننده ها

تعداد زیادی از مواد شیمیایی وجود دارد که می توانند به عنوان ضد رسوب و پخش کننده برای بهبود عملکرد سیستم های RO و نانوفیلتراسیون (NF) استفاده شوند. آنتی اسکالانت antiscalant ها خانواده ای از مواد شیمیایی هستند که برای جلوگیری از تشکیل و رسوب نمک های معدنی متبلور که رسوب تشکیل می دهند، طراحی شده اند. اکثر آنتی اسکالانت ها پلیمرهای آلی ساخته شده توسط انسان هستند (به عنوان مثال، اسیدهای پلی اسیدهای کربوکسیلیک مالئیک، ارگانوفسفات ها، پلی فسفات ها، فسفونات ها، پلیمرهای آنیونی و غیره). وزن مولکولی این پلیمرها می تواند از 2000 تا 10000 متغیر باشد.
فن آوری آنتی اسکالانت antiscalant برای سیستم های RO در ابتدا از شیمی های مورد استفاده در آب خنک کننده و کاربردهای آب دیگ مشتق شد. لازم به ذکر است که تعداد زیادی از شیمی های مختلف ضد اسکالانت که تکامل یافته اند، بسته به کاربرد و پلیمر آلی مورد استفاده، نتایج و کارایی گسترده ای را ایجاد کرده اند. با این حال، آنها باید با احتیاط استفاده شوند.

 قیمت آنتی اسکالانت

قیمت آنتی اسکالانت antiscalant با توجه به درجه خلوص آن و همچنین برند سازنده و کیفیت آنها تعیین می شود. با توجه به نوسانات بازار و قیمت مواد شیمیایی پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت آنتی اسکالانت با کارشناسان مجرب مهار فن ابزار تماس حاصل نمایید.

 • آنتی اسکالانت antiscalant ساخته شده از اسید پلی اکریلیک. آنها مستعد تشکیل یک رسوب هستند که در صورت وجود سطوح بالای آهن روی سطح غشا می نشیند. این رسوب فشار خوراک را افزایش می‌دهد، اما معمولاً می‌توان آن را با تمیز کردن با pH پایین تمیز کرد.
 • آنتی اسکالانت ها ماهیتی آنیونی دارند (مثلاً اسیدهای پلی اکریلیک). هنگامی که یک منعقد کننده بر پایه کاتیونی یا کمک فیلتر در پیش تصفیه استفاده می شود، می توان یک رسوب چسبناک بسیار چسبناک تولید کرد که نیاز به فشار خوراک را افزایش می دهد و تمیز کردن آن می تواند بسیار دشوار باشد.

یک آنتی اسکالانت antiscalant که در روزهای اولیه RO رایج بود، سدیم هگزامتافسفات (SHMP) بود، اما با ظهور آنتی اسکالانت های اختصاصی به دلیل تعدادی محدودیت، استفاده از آن تا حد زیادی کاهش یافت.

آنتی اسکالانت antiscalant

درمان آستانه آنتی اسکالانت

بازدارنده‌های رسوب یا آنتی‌اسکالانت‌ها (A/S) عموماً ترکیبات آلی حاوی سولفونات ، فسفونات یا کربوکسیلیک اسید و عوامل کیل‌کننده مانند کربن، آلوم و زئولیت‌ها هستند که یون خاصی را که ممکن است تشکیل شود، جدا و خنثی می‌کنند. اکثر بازدارنده های مقیاس را می توان به عنوان بازدارنده های آستانه طبقه بندی کرد. علاوه بر این، عوامل کیلیت مانند EDTA (نمک تترا سدیم اتیلن دی آمین تترا استیک اسید) برای کنترل سختی (در pH> 6.0) و رسوبات یون فلزی استفاده می شود.

آنتی اسکالانت antiscalant ها با جذب شدن روی فلس از جرم گیری مواد معدنی جلوگیری می کنند و کریستال های نمک را تشکیل می دهند و در نتیجه از جذب نمک فوق اشباع به سطوح کریستال جلوگیری می کنند. از آنجایی که A/S رشد کریستال را مهار می کند، به اندازه یا غلظت آنقدر بزرگ نمی شود که از سوسپانسیون رسوب کند. بسیاری از بازدارنده های رسوب حاوی مواد پخش کننده هستند که رسوبات را در محلول معلق نگه می دارند.

فروش آنتی اسکالانت

فروش آنتی اسکالانت antiscalant با توجه به درجه خلوص آن و همچنین برند سازنده و کیفیت آنها تعیین می شود. با توجه به نوسانات بازار و قیمت مواد شیمیایی پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت آنتی اسکالانت با کارشناسان مجرب مهار فن ابزار تماس حاصل نمایید.

آنتی اسکالانت antiscalant ها به نرم کننده IX ترجیح داده می آب تغذیه کمتر از 100 پی پی ام است، به دلیل هزینه و سهولت کار، اگرچه آنتی اسکالانت ها در جلوگیری از پوسته پوسته شدن کربنات و سولفات غشاها بسیار موثر هستند، اما از ایجاد پوسته پوسته شدن جلوگیری نمی کنند. بلکه تشکیل بلورهای بزرگی را که فلس ها را تشکیل می دهند، به تاخیر می اندازند. اثربخشی مهار مقیاس تقریباً 30 دقیقه است. یک سیستم RO/NF که از A/S استفاده می‌کند باید با چرخه شستشوی خودکار پس از خاموش شدن طراحی شود تا از پوسته‌گیری نمک‌های غلیظ در کانال دفع خوراک بالای سطح غشاء کند.

آنتی اسکالانت antiscalant ها را می توان به تنهایی استفاده کرد، اما معمولاً با خوراک اسید استفاده می شود. هنگامی که اسید با A/S استفاده می شود، LSI (جریان رد) 1.0 قابل قبول است ( جدول 2.6 ) اگرچه برخی از سازندگان A/S ادعا می کنند که LSI 2.7 در هنگام استفاده از محصول توصیه شده آنها قابل قبول است. 34 A/S بین 2 تا 10 ppm بازیافت آب و توصیه های سازنده مزیت اصلی یک مقدار LSI بالاتر این است که سیستم RO/NF را می توان با بازیابی بالاتر و در نتیجه هزینه های عملیاتی کمتری کار کرد.

هگزامتافسفات سدیم (SHMP)

یک عامل آستانه ای است که از کم آبی اسید ارتوفسفریک یا نمک سدیم آن به دست می آید. برای جلوگیری از تشکیل کربنات کلسیم و رسوبات سولفات فلزی استفاده می شود. بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا مهار خوبی را با هزینه کم ارائه می دهد. بسته به غلظت کلسیم و سولفات، و بسته به CF ( معادله (23) )، دوز در محدوده 2-5 ppm است. SHMP می تواند از سولفات کلسیم رسوب تا 150 درصد از حد اشباع جلوگیری کند. ارگانوفسفونات‌ها نسبت به SHMP بهبود یافته‌اند، زیرا در برابر هیدرولیز مقاوم‌تر هستند، حتی اگر گران‌تر باشند. آنها توانایی بازداری مقیاس و پراکندگی مشابه SHMP را ارائه می دهند.

 خرید انتی اسکالانت

خرید و قیمت آنتی اسکالانت antiscalant با توجه به سایز و ابعاد دستگاه و مخزن، جنس بدنه، یراق آلات و تجهیزات موجود در آن تعیین می شود. در نتیجه تفاوت قیمت در این محصولات بسیار زیاد است و برای استعلام قیمت این محصول می توانید با کارشناسان فروش مهار فن ابزار تماس حاصل نمایید.

با این حال، درمان آنتی اسکالانت antiscalant می‌تواند عمدتاً به دلیل دوز کم یا بیش از حد به ایجاد رسوب کمک کند. اولی می تواند منجر به پوسته پوسته شدن شود در حالی که دومی می تواند منجر به رسوب شود. 33 مصرف بیش از حد همچنین می تواند منجر به رسوب زیستی شود و می تواند منجر به تشکیل کمپلکس هایی با یون های سختی شود زیرا کربن آلی منبع غذایی برای میکروارگانیسم است. 33

میانبرمونومرعامل اتصال متقابل
RPAK-1اسید اکریلیکN ، N’- متیلن بیساکریل آمید
RPAK-2اسید متاکریلیکN ، N’- متیلن بیساکریل آمید
RPAK-3اسید متاکریلیکپنتا اریتریتولالیل اتر
RPAK-4اسید متاکریلیکساکارز آلیل اتر
مورداسید اکریلیکساکارز آلیل اتر
بازدارندهدوز (mg l -1 )اثربخشی کلسیم (%)
امینات-ک332 ±2
امینات-ک550 ±3
امینات-ک1056 ±3
HEDP345 ±3
HEDP562 ±4
HEDP1064 ±4
NTP346 ±3
NTP562 ±3
NTP1049 ±3
FPA2.532 ±2
FPA551 ±4
مورد556 ±3
ساختن362 ±3
ساختن575 ±3
ساختن1069 ±3
RPAK-1547 ±3
RPAK-2546 ±3
RPAK-3540 ±3
RPAK-44.3557 ±4
RPAK-5547 ±2
RPAK-6539 ±2

اثرات نمک زدایی آب دریا بر محیط های ساحلی

آب دریا با اسمز معکوس نمک زدایی پساب آب نمک را با پیامدهای بالقوه برای یکپارچگی محیط های ساحلی دریایی تخلیه می کند. پساب نمک زدایی معمولی شامل آب دریای فوق شور به همراه مواد ضد رسوب و منعقد است که اغلب با آب خنک کننده نیروگاه های مجاور مخلوط می شوند. توزیع فضایی ستون آب نمک، یعنی محیط، جهت جریان، و شناوری، با توجه به حجم و سرعت تخلیه و همچنین فناوری پراکندگی متفاوت است.
در این فصل، ما یک نمای کلی جامع ارائه خواهیم کرد که اثرات زیست محیطی پساب آب نمک را بر روی گونه های مختلف ساحلی، از جمله باکتری ها، زئوپلانکتون ها، علف های دریایی، لارو ماهی ها و مرجان ها برجسته می کند. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که پساب نمک‌زدایی ممکن است فعالیت و تنوع باکتری‌ها و ریزجلبک‌ها را تغییر دهد، فراوانی میوفون‌ها را کاهش دهد و همچنین بر فیزیولوژی علف‌زارهای علف‌دریایی اطراف محل خروجی .
پس از این، ما در مورد ابزارها و اقدامات ممکن برای نظارت و به حداقل رساندن سطح مشترک پساب آب نمک با زیست‌های ساحلی دریایی بحث خواهیم کرد.

آنتی اسکالانت در تصفیه آب

شبیه‌سازی چنین تخلیه‌هایی با بررسی اثرات افزودنی‌های هیدروکسید آهن و پلی‌فسفونات بر جمعیت‌های میکروبی ساحلی EMS در شرایط شوری محیط و بالا انجام شد.

بلافاصله پس از افزودن، ماده منعقد (هیدروکسید آهن) ترکیب جوامع باکتریایی را تغییر داد، بهره وری هتروتروف را افزایش داد (150٪)، و بهره وری اولیه را کاهش داد (40٪) ( جدول 12.2 ). در همان مقیاس زمانی، افزودن تنها آنتی اسکالانت antiscalant استرس فسفر جامعه را کاهش داد، در حالی که ترکیب منعقد کننده با ضد اسکالانت و افزایش شوری (15٪ بالاتر از محیط) منجر به اثرات هم افزایی می شود که با افزایش بهره وری تولیدکنندگان اولیه و باکتریایی منعکس می شود. به ترتیب 100٪ و 50٪) [24] . این اثرات ممکن است در محل در طول تلاطم بالا و زمان اقامت کوتاه جوامع میکروبی در مناطق تحت تأثیر تخلیه یافت شود.

اثر طولانی‌مدت (10 روز) تغییر ترکیبی قابل‌توجهی را تنها در تیمارهایی که در آنها منعقدکننده‌ها، آنتی‌اسکالانت‌ها و شوری بالا ترکیب شده بودند، نشان داد. این تیمار هم عملکرد (نرخ فتوسنتزی) و هم زیست توده تولیدکنندگان اولیه را تا 50 درصد کاهش داد، در حالی که باکتریایی و جوامع جدول 12.3 ) [24] . این اثرات ممکن است در محل در طول تلاطم کم و زمان اقامت طولانی جوامع میکروبی در مناطق تحت تأثیر تخلیه یافت شود.

آنتی اسکالانت antiscalant

کاربردهای مفید و ارزش گذاری آب نمک های اسمز معکوس

دومینگو زارزو ، که در کتابچه فن آوری های نوظهور برای نمک زدایی پایدار ، 2018

11.4.2.3 کارخانه های نمک زدایی برای تولید ترکیبی آب و نمک

اگرچه تولید ترکیبی آب و نمک از آب نمک های نزدیک به نمک زدایی آب دریا می تواند بسیار مشهود و یک امکان منطقی به نظر برسد، واقعیت این است که به دلایلی این امر چندان رایج نیست. نزدیکی کارخانه نمک‌زدایی به یک بهره‌برداری نمک، در دسترس بودن زمین برای فرآیند، غلظت مورد نیاز و کافی آب نمک و به عنوان یک عامل بازدارنده، وجود مواد شیمیایی در آب نمک (مانند آنتی‌اسکالانت‌ها).

به هر حال مواردی مانند کارخانه آب شیرین کن در اسرائیل (10000)  متر 3 در روز)، که در آن آب نمک به منظور تولید نمک خوراکی به حوضچه های تبخیر فرستاده می شود [23] و سایر مطالعات امکان سنجی این کاربرد در کشورهایی مانند اسپانیا و یونان [24] انجام شده است، اگرچه امکان سنجی به دلیل ویژگی های آب نمک، غلظت و حضور مواد شیمیایی حاصل از فرآیند نمک زدایی محدود شده است. در مورد اسپانیا، در طول مرحله برنامه ریزی برنامه بزرگ نمک زدایی در سواحل مدیترانه، این امکان برای گیاهان نزدیک به بهره برداری از نمک مانند مورد SWRO Torrevieja، جایی که دور انداخته شد، و در سانتا پولا ( شکل 2) مورد مطالعه قرار گرفت. 11.10 )، صاحبان کارخانه های نمکی یک کارخانه نمک زدایی مرتبط را برنامه ریزی کردند که در نهایت ساخته نشد.

برای دانلود تصویر در اندازه واقعی وارد شوید

شکل 11.10 . کارخانه نمک در سانتا پولا (اسپانیا).

آنتی اسکالانت از خانواده مواد شیمیایی است

 • برای جلوگیری از تشکیل کریستال نمک معدنی طراحی میشود.
 • اکثر آنتی اسکالانتها از پلیمرهای ارگانیک ساخت انسان میباشند.
 • (پلی اکریلیک اسید، کربکسیلیک اسید، پلی ماکیک اسید، پلی فسفات، پلیمر آنیونی و غیره…) وزن مولکولی این پلیمرها ما بین  …/2 نت …/15 دالتون میباشد.
 • تکنولوژی آنتی اسکالانت برای سیستم RO ، از مواد شیمیایی مورد استفاده در خنک کنندهها و یا بویلر آب نشئت گرفته است.
 • تعداد تنوع زیاد آنتی اسکالانت ها باعث تنوع در نتایج و کارآیی آن ها شده است.
 • موارد ایمنی زیادی در موقع استفاده از آنتی اسکالانتها به خصوص پلی آکرلیک اسید باید لحاظ گردد.
 • آن ها در حضور مقدار زیاد آهن بسیار مستعد برای تشکیل رسوب و گرفتگی در ممبرانها میباشند.
 • این رسوب ها نیاز به فشار ورودی مورد نیاز را افزیش میدهند اما به راحتی توسط شویندههای PH پایین پاک میشوند.
 • آنتی اسکالانت سدیم هگزا متافسفات (SHMP ) در ابتدا بسیار مورد استفاده قرار میگرفت ولی با گذشت زمان و تولید آنتی اسکالانتهای گوناگون از محبوبیت آنها کاسته شد. SHMP محدودیتهای بسیار زیادی دارد.
 • SHMP حفاظت کمی در مواقع تشکیل کلسیم کربنات دارد.
 • آنتی اسکالانتها، رشد ساختار کریستال نمک در سیستم RO را به تأخیر میاندازد.
 • فاکتورهای متفاوتی در سرعت رشد و تشکیل رسوبها وجود دارد. دمای پایین، میزان تشکیل مواد رسوبی را کاهش میدهد. میزان تشکیل این مواردهای نمکی رسوبی با افزایش میزان TDS افزایش مییابند.

سیستم های مقیاس ضد

 • برای بهبود کارایی سیستم های گرمایشی و محافظت م fromثر از رسوبات آهکی ،
 • کارآیی فیلترهای ضد جرم گیری ما را امتحان کنید: راه حل ایده آل برای محافظت از لوله ها ،
 • کویل ها و سیستم ها از رسوبات و رسوبات آهکی.
 • در مدل ها ، مواد و قالب های مختلف ، مخصوص هر نیاز موجود است.

مواد اسکالانت های مرسوم

 • کلسیم کربنات (CaCO3 )
 • کلسیم سولفات (CaSO4 )
 • استرانتیوم سولفات (SrSO4)
 • باریوم سولفات (BaSO4)

مواد اسکالانت غیر مرسوم:

 • کلسیوم فسفات (CaPO4)
 • کلسیوم فلوراید (CaF2 )

میزان تزریق مواد آنتی اسکالانت بسیار مهم میباشد. تزریق کم این مواد موجب گرفتگی و فولینگ میشود و تزریق بیش از حد آن، موجب عدم کارآیی در ممبرانها در مقابل تشکیل فولینگ میشود.
بسیار مهم است که آنتی اسکالانتها در هنگام خاموش بودن سیستم فلاش شوند زیرا آنها میتوانند در ممبرانها ته نشین شوند و خود موجب فولینگ شوند. زمانی که آب تغذیه سیستم RO منبع آب فلاشینگ است، تزریق مواد آنتی اسکالانت در فشارهای پایین باید متوقف شود.

طراحی سیستم تزریق آنتی اسکالانت در ورودی RO قبل از تزریق به سیستم RO نیاز به میکسینگ و مخلوط شدن دارد. استفاده از میکسرهای ثابت یکی از راههای موثر میباشد. اکثر سیستمهای RO قبل از ورودی کارتریج فیلتر RO نقطهی تزریق دارند که وابسته به زمان عمر کارتریج فیلتر و میزان تلاطم پمپ آب ورودی میباشد که این پارامترها بر روی سیستم میکسرها تاثیر میگذارند.
بسیار توصیه میشود که اگر برای کاهش PH در سیستم اسید تزریق میشود، این اسیدها در بالادست و قبل از نقطهی تزریق آنتی اسکالانتها، تزریق گردند، حضور این اسیدها میتواند بر روی کارآمدی آنتی اسکالانتها تاثیر منفی بگذارد. پمپ تزریق آنتی اسکالانت باید طوری تنظیم گردد

آنتی اسکالانت اسیدی

کمترین فرکانس پیشنهادی هر پنج ثانیه یکبار میباشد. میزان نرمال تزریق آنتی اسکالانت بین 2 تا 5 ppm میباشد.
برای بدست آوردن فرکانس منطقی پمپ تزریق، رقیق سازی آنتی اسکالانت توصیه میگردد.
آنتی اسکالانتها به دو صورت پودر و مایع وجود دارند. آب مورد استفاده برای رقیق سازی باید از هرگونه سختی عاری باشد و ترجیحاً در حد کیفیت آب خروجی از RO باشد. آنتی اسکالانت رقیق شده خود میتواند با توجه به میزان غلظت و دمای اتاق دچار فولینگ گردد. معمولاً محلول رقیق نشده آنتی اسکالانت دچار فولینگ بیولوژیکی نمیشود.

معیار مهم دیگر در انتخاب آنتی اسکالانت، میزان سازگاری این مواد با ممبرانهای به کار رفته در سیستم RO میباشد. استفاده مواد شیمیایی ناسازگار موجب آسیب به ممبران و همچنین تشکیل فولینگ میشود.

 • آنتی اسکالانت antiscalant در دستگاه تصفیه آب صنعتی به منزل خون در رگ های یک موجود زنده می باشد .به دلیل اینکه مهم ترین هدف در بهره برداری صحیح از دستگاه تصفیه آب بالا نگه داشتن عمر مفید ممبران می باشد و تنها عامل بازدارنده از ایجاد رسوب روی سطح ممبران استفاده از آنتی اسکالانت مرغوب می باشد لذا انتخاب یک آنتی اسکالانت با کیفیت بالا خیلی می تواند در نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی به ما کمک نماید.

آنتی اسکالانت antiscalant

اهمیت انتی اسکالانت در کارکرد RO

 • برای رفع گرفتگی فیلتر ممبران نیاز به شستشوی ممبران است.
 • شستشوی بیش از حد ممبران باعث خرابی و غیر قابل استفاده شدن آن میگردد.
 • با گرفتگی ممبران فشار روی پمپ ها افزایش می یابد و باعث کوتاه شدن عمر پمپ Fedco میشود
 • استفاده از آنتی اسکالانت antiscalant باعث کاهش این آسیب ها میگردد

در عملیات نمک زدایی

غشاء با نسبت بازیابی بالا ، محدودیت حلالیت گچ و کلسیت از سطح اشباع فراتر رفته و منجر به تبلور در سطوح غشا می شود. انسداد سطحی مقیاس منجر به کاهش شار نفوذ ، کاهش کارایی فرایند و افزایش هزینه های عملیات می شود.
اثرات مقیاس بر میزان نفوذ سیستم های RO در شکل زیر نشان داده شده است. پس از یک دوره القایی ، جریان گیاه به سرعت کاهش می یابد. طول این دوره با نوع مقیاس و میزان اشباع فوق العاده نمک کم محلول متفاوت است.

مقیاس بندی در مقابل عملکرد گیاهان برای سیستم های RO

همانطور که از نمودار مشخص است ، دوره القاء کربنات کلسیم بسیار کوتاهتر از دوره های سولفات مانند سولفات کلسیم است. از نظر اقتصادی جلوگیری از تشکیل پوسته پوسته شدن ترجیح داده می شود ، حتی اگر پاک کننده های موثری برای مقیاس وجود داشته باشد. مقیاس اغلب گذرگاه های تغذیه عنصر RO را وصل می کند و تمیز کردن را دشوار و بسیار وقت گیر می کند. همچنین این خطر وجود دارد که پوسته پوسته شدن به سطح غشا آسیب برساند.

سه روش کنترل مقیاس به طور معمول استفاده می شود:

 • اسیدی شدن
 • نرم شدن تبادل یونی
 • اعتیاد ضد اسکالانت

اسیدی شدن

 • اعتیاد به اسید یون های کربنات را از بین می برد و یکی از واکنش دهنده های لازم برای رسوب کربنات کلسیم را از بین می برد.
 • این در جلوگیری از رسوب کربنات کلسیم بسیار مثر است ، اما در جلوگیری از انواع دیگر مقیاس مeثر نیست.
 • معایب اضافی شامل خوردگی اسید ، هزینه مخازن و تجهیزات نظارت و این واقعیت است که اسید pH نفوذپذیری RO را کاهش می دهد.

نرم کننده تبادل یونی

در این روش از سدیم استفاده می شود که با یونهای منیزیم و کلسیم که در آب خوراک RO متمرکز هستند

مطابق معادلات شیمیایی مبادله می شود:

Ca2 + + 2NaZ => 2Na + + CaZ2
Mg2 + + 2NaZ => 2Na + + MgZ2

هنگامی که تمام یون های سدیم با کلسیم و منیزیم جایگزین شده اند ، رزین باید با محلول نمک تولید شود.

نرم شدن تبادل یونی نیاز به تغذیه مداوم اسید یا آنتی اسکالانت antiscalant را از بین می برد.

آنتی اسکالنت ها: آنها مواد فعال سطحی هستند که به سه روش اصلی با واکنشهای بارشی تداخل دارند:

 • مهار آستانه:

این توانایی یک گیاه ضد گیاه است که محلولهای فوق اشباع نمکهای محلول در بهار را نگه دارد.

 • اصلاح کریستال:

این خاصیت ضد اسکالانت است که اشکال کریستال را مخدوش می کند.
و در نتیجه مقیاس نرم و چسبنده ای ایجاد می کند.
با شروع شکل گیری کریستال در سطح زیر میکروسکوپی ، گروههای منفی واقع در مولکول ضد اسکالانت.
به بارهای مثبت در هسته های مقیاس حمله می کنند و تعادل الکترونیکی لازم برای انتشار رشد کریستال را قطع می کنند.
هنگامی که با اصلاح کننده های کریستال درمان می شود ، کریستال های مقیاس مخدوش به نظر می رسند ، عموماً بیضی شکل تر و فشرده تر هستند.

 • پراکندگی:

پراکندگی توانایی برخی از ضد اسکالانت ها برای جذب بر روی کریستال یا ذرات کلوئیدی و ایجاد بار آنیونی بالا است.
که تمایل دارد کریستال ها را از هم جدا نگه دارد.
بار آنیونی بالا همچنین ذرات را از بارهای آنیونی ثابت موجود در سطح غشا جدا می کند.

ایراد و مشکلات رسوبات موجود بر روی ممبران

مشکلاتی که می تواند این رسوبات موجود بر روی ممبران به وجود آورد عبارت است از:

 • برخورد کریستال های رسوب به ممبران که باعث بازشدن منفذ های ریز ممبران می شود.
 • کاهش فشار آب و افزایش هدر رفت انرژی و هزینه های نگهداری سیستم.
 • پایین بودن راندمان سیستم.
 • افت محسوس آب تولید ممبران.

وجود نمک های حل شده در آب

ورودی به دستگاه تصفیه آب به سبک اسمز معکوس و آب شیرین کن که باعث به وجود آوردن گرفتگی و رسوب در روزنه های میکرونی پلی آمید ممبرین های اسمز معکوس , اصطلاحاً پدیده scalingایجاد می شود.

 • از آن دست موادی که بر پوسته پلی آمید ( ممبرین) رسوب ایجاد می کند، باید به کربنات کلسیم (CaCO₃)، سولفات کلسیم (CaSO₄)، سولفات باریم (BaSO₄)، و سولفات استرونیوم (SrSO₄) توجه نمود. رسوبات سیلیکا (SiO₂) و فلوراید کلسیم (CaF) کمتر رایج هستند اما دردسر سازند.
 • برای ممانعت این نمک های حل شده بر روی ممبرین به آب وارده به سیستم RO آنتی اسکالانت antiscalant اضافه می شود
 • عیوب به کارگیری از آنتی اسکالانت antiscalant بی کیفیت باعث کم شدن گنجایش تولید ،زیاد شدن مقدار نمک های حل شده در آب تولید TDS خروجی تولید، بالا رفتن فشار بر پمپ های طبقاتی و کم شدن طول عمر پمپ و افزایش برق مصرف شده به دلیل افزایش مقدار آمپر ، کثرت در شستن ممیران نشات گرفته از مسدود شدن و در اخر کم شدن طول عمر در ممبران ها و عوض شدن زود هنگام آن می شود
 • آنتی اسکالانت antiscalant ارائه شده توسط تلاش در اقسام گوناگون برای هدایت در دستگاه های اسمز معکوس با آب ورودی لب شور و دستگاه اسمز معوس با آب ورودی دریایی و اقسام آنالیزهای ورودی آب رسیدگی و به مشتریان گرامی عرضه می شود
 • مقدار استفاده ، کارکرد و کارایی آنتی اسکالانت با اهمیت به نرم‌افزار های شرکت عامل و همچنین کیفیت آب ورودی (لب شور – دریایی ) به دستگاه های اسمز معکوس اندازه گیری می شود.

آنتی اسکالانت antiscalant

عامل ضد پوسته پوسته شدن

تشکیل مقیاس در دیگ بخار و به ویژه لوله های گرمایش ، کارایی دیگهای بخار را کاهش می دهد و خطری جدی برای امنیت محسوب می شود.
حتی لایه های نازک کربنات کلسیم انتقال حرارت لوله های گرمایش را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
در نتیجه ، مصرف انرژی برای تولید بخار به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
یا میزان بخار تولید شده دیگر برای عملکرد سیستم های پایین دستی کافی نیست.