آنتی اسکالانت antiscalant

 املاحی که روی غشا رسوب می کنند

 • کربنات کلسیم
 • سولفات کلسیم
 • سولفات سترونیم

رسوبات و آنتی اسکالانت

 • آبی که وارد دستگاه اسمز معکوس می شود دارای انواع نمک ها و منیزیم و خیلی املاح دیگر است.
 • هنگام عبور آب از غشا دستگاه اسمز معکوس املاح روی غشا رسوب میکند
 • این نیز موجب پایین آمدن عملکرد سیستم اسمز معکوس در حذف مواد جامد آب می گردد.
 • برای جلوگیری از رسوب کردن این مواد از ضد رسوب استفاده می کنند.

روش های برای کنترل رسوب ها

 • اضافه کردن آنتی اسکالانت
 • سختی گیری از طریق یونی
 • استفاده از اسید

برند های    :

 • flocon  (انگلیس)
 • vitec/avista  (انگلیس)
 • NLR
 • DOW (امریکا) Dupont
 • Qubel(آنگلس)
 • genesis

اهمیت انتی اسکالانت در کارکرد RO

 • برای رفع گرفتگی فیلتر ممبران نیاز به شستشوی ممبران است.
 • شستشوی بیش از حد ممبران باعث خرابی و غیر قابل استفاده شدن آن میگردد.
 • با گرفتگی ممبران فشار روی پمپ ها افزایش می یابد و باعث کوتاه شدن عمر پمپ Fedco میشود
 • استفاده از انتی اسکالانت باعث کاهش این آسیب ها میگردد

دوز آنتی اسکالانت معمولی

محدوده دوز آنتی اسکالانت معمولی بین 0.5 تا 4 میلی گرم در لیتر است. برای تعیین میزان دوز مناسب برای سیستم خود، توصیه می شود از نرم افزار شبیه سازی Argo Analyzer* SUEZ استفاده کنید.

آنالایزر Argo برای ارائه راهنمایی در مورد بهترین انتخاب مواد شیمیایی ضد رسوب برای کارخانه RO شما طراحی شده است و دوز کاربرد مناسب را بر اساس شیمی آب خاص و طراحی سیستم شما ارائه می دهد.

آنتی اسکالانت چیست؟

آنتی اسکالانت یک پیش تصفیه است که به آب تغذیه ای که از طریق غشای RO جریان می یابد تزریق می شود و از پوسته پوسته شدن غشا جلوگیری می کند. پوسته پوسته شدن غشاء RO زمانی اتفاق می افتد که ذرات روی یک غشا جمع می شوند و باعث مسدود شدن منافذ غشا می شوند.

برخی از رسوبات و اسکالن های رایج غشایی عبارتند از کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم، سولفات استرانسیوم، فلوراید کلسیم، آهن، مواد کلوئیدی، سیلیس و سایر آلاینده های آلی.

SUEZ پیشنهاد می کند که یک آنتی اسکالانت غشایی RO را به برنامه پیش تصفیه خود اضافه کنید تا کارایی مجدد در طیف وسیعی از مواد تشکیل دهنده رسوب را بهبود بخشد و مواد رسوب کننده را در حالت تعلیق نگه دارید.

Hypersperse* Antiscalants/Antifoulants

برنامه پیش تصفیه Hypersperse برای کاهش قابل توجه تشکیل رسوب و رسوب در سیستم های غشایی طراحی شده است. آنتی اسکالانت ها مناسب هستند و به طور موثر در طیف وسیعی از منابع آب تغذیه، از جمله شور، زباله و آب دریا استفاده می شوند.

استفاده از ترکیبات شیمیایی SUEZ کارایی را در برابر طیف وسیعی از مواد تشکیل دهنده رسوب بهبود می بخشد و مواد رسوب کننده را در حالت تعلیق نگه می دارد. رسوبات و اسکالانت های رایج عبارتند از کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم، سولفات استرانسیم، فلوراید کلسیم، آهن، مواد کلوئیدی، سیلیس و سایر آلاینده های آلی.

آنتی اسکالانت ها/ضد رسوبات Hypersperse ویژگی ها و مزایا

 • کنترل موثر فلس ها از جمله سیلیس، کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم و سولفات استرانسیم
 • سازگار با غشاهای اسمز معکوس (RO) و نانو فیلتراسیون (NF)
 • سطوح غشایی را با پراکندگی ذرات رسوب تمیزتر حفظ کنید
 • سیستم‌های RO را می‌توان با نرخ‌های بازیابی بالاتر اجرا کرد که به معنای هزینه‌های عملیاتی کمتر است
 • محصولات موجود با چندین تاییدیه نظارتی جهانی
 • محصولات غیر فسفر موجود است
 • در محدوده وسیع pH موثر است

Suez Antiscalant FSmcHypersperse_EN

رسوب غشایی RO

احمد فوزی اسماعیل ،… تاکشی ماتسورا ، که در اسمز معکوس ، 2019

8.2.2.4 آنتی اسکالانت ها و پراکنده کننده ها

تعداد زیادی از مواد شیمیایی وجود دارد که می توانند به عنوان ضد رسوب و پخش کننده برای بهبود عملکرد سیستم های RO و نانوفیلتراسیون (NF) استفاده شوند. آنتی اسکالانت ها خانواده ای از مواد شیمیایی هستند که برای جلوگیری از تشکیل و رسوب نمک های معدنی متبلور که رسوب تشکیل می دهند، طراحی شده اند. اکثر آنتی اسکالانت ها پلیمرهای آلی ساخته شده توسط انسان هستند (به عنوان مثال، اسیدهای پلی اسیدهای کربوکسیلیک مالئیک، ارگانوفسفات ها، پلی فسفات ها، فسفونات ها، پلیمرهای آنیونی و غیره). وزن مولکولی این پلیمرها می تواند از 2000 تا 10000 متغیر باشد  و.

فن آوری آنتی اسکالانت برای سیستم های RO در ابتدا از شیمی های مورد استفاده در آب خنک کننده و کاربردهای آب دیگ مشتق شد. لازم به ذکر است که تعداد زیادی از شیمی های مختلف ضد اسکالانت که تکامل یافته اند، بسته به کاربرد و پلیمر آلی مورد استفاده، نتایج و کارایی گسترده ای را ایجاد کرده اند. با این حال، آنها باید با احتیاط استفاده شوند.

(من)

آنتی اسکالانت ساخته شده از اسید پلی اکریلیک. آنها مستعد تشکیل یک رسوب هستند که در صورت وجود سطوح بالای آهن روی سطح غشا می نشیند. این رسوب فشار خوراک را افزایش می‌دهد، اما معمولاً می‌توان آن را با تمیز کردن با pH پایین تمیز کرد.

(II)

آنتی اسکالانت ها ماهیتی آنیونی دارند (مثلاً اسیدهای پلی اکریلیک). هنگامی که یک منعقد کننده بر پایه کاتیونی یا کمک فیلتر در پیش تصفیه استفاده می شود، می توان یک رسوب چسبناک بسیار چسبناک تولید کرد که نیاز به فشار خوراک را افزایش می دهد و تمیز کردن آن می تواند بسیار دشوار باشد.

یک آنتی اسکالانت که در روزهای اولیه RO رایج بود، سدیم هگزامتافسفات (SHMP) بود، اما با ظهور آنتی اسکالانت های اختصاصی به دلیل تعدادی محدودیت، استفاده از آن تا حد زیادی کاهش یافت.

آنتی اسکالانت antiscalant

رایج ترین مواد معدنی نگران کننده عبارتند از:

(من)

کربنات کلسیم (CaCO 3 )

(II)

سولفات کلسیم (CaSO 4 )

(iii)

(SrSO4 استرانسیم )

(IV)

سولفات باریم (BaSO 4 )

اسکالانت های معدنی کمتر رایج عبارتند از:

(من)

کلسیم فسفات [Ca 3 (PO 4 ) 2 ]

(II)

فلوراید کلسیم (CaF 2 )

پراکنده کننده ها خانواده ای از پلیمرهای آلی ساخته دست بشر هستند که برای جلوگیری از تجمع و رسوب رسوب ها بر روی سطح غشاء طراحی شده اند. گاهی اوقات از مواد پراکنده به عنوان ضد رسوب یاد می شود. رسوب‌ها معمولاً رسوبی نرم‌تر و غیر کریستالی هستند. مواد شیمیایی پراکنده اغلب دارای خواص ضد اسکالانت هستند. اثربخشی مواد پراکنده متفاوت برای رسوب‌کننده‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین فرد باید بداند که آنها با چه رسوبی درمان می‌کنند.

رسوبات تحت درمان توسط پراکنده کننده ها به شرح زیر است:

(من)

مقیاس های معدنی

(II)

اکسیدهای فلزی

(iii)

هیدروکسیدها (آهن، منگنز و آلومینیوم)، سیلیس پلیمریزه شده، مواد کلوئیدی (تعریف شده به عنوان ذرات بسیار کوچکی که در یک سوسپانسیون بی نهایت می مانند و می توانند از خاک رس، آهن، آلومینیوم، سیلیس، گوگرد و/یا OM تشکیل شده باشند)

(IV)

ماده بیولوژیکی

حفظ سطوح دوز مناسب یک آنتی اسکالانت/پراکنده کننده مهم است. مصرف کم می تواند باعث پوسته پوسته شدن یا رسوب شود. مصرف بیش از حد می تواند باعث رسوب آنتی اسکالانت/پراکنده کننده بر روی غشا شود و مشکل رسوب ایجاد کند.

تصفیه آب و غشا

راجیندار سینگ ، که در سیستم های غشایی هیبریدی برای تصفیه آب ، 2005

درمان آستانه آنتی اسکالانت

بازدارنده‌های رسوب یا آنتی‌اسکالانت‌ها (A/S) عموماً ترکیبات آلی حاوی سولفونات ، فسفونات یا کربوکسیلیک اسید و عوامل کیل‌کننده مانند کربن، آلوم و زئولیت‌ها هستند که یون خاصی را که ممکن است تشکیل شود، جدا و خنثی می‌کنند. اکثر بازدارنده های مقیاس را می توان به عنوان بازدارنده های آستانه طبقه بندی کرد. علاوه بر این، عوامل کیلیت مانند EDTA (نمک تترا سدیم اتیلن دی آمین تترا استیک اسید) برای کنترل سختی (در pH> 6.0) و رسوبات یون فلزی استفاده می شود.

آنتی اسکالانت ها با جذب شدن روی فلس از جرم گیری مواد معدنی جلوگیری می کنند و کریستال های نمک را تشکیل می دهند و در نتیجه از جذب نمک فوق اشباع به سطوح کریستال جلوگیری می کنند. از آنجایی که A/S رشد کریستال را مهار می کند، به اندازه یا غلظت آنقدر بزرگ نمی شود که از سوسپانسیون رسوب کند. بسیاری از بازدارنده های رسوب حاوی مواد پخش کننده هستند که رسوبات را در محلول معلق نگه می دارند. 14 ، 33

آنتی اسکالانت ها به نرم کننده IX ترجیح داده می آب تغذیه کمتر از 100 پی پی ام است، به دلیل هزینه و سهولت کار، اگرچه آنتی اسکالانت ها در جلوگیری از پوسته پوسته شدن کربنات و سولفات غشاها بسیار موثر هستند، اما از ایجاد پوسته پوسته شدن جلوگیری نمی کنند. بلکه تشکیل بلورهای بزرگی را که فلس ها را تشکیل می دهند، به تاخیر می اندازند. اثربخشی مهار مقیاس تقریباً 30 دقیقه است. یک سیستم RO/NF که از A/S استفاده می‌کند باید با چرخه شستشوی خودکار پس از خاموش شدن طراحی شود تا از پوسته‌گیری نمک‌های غلیظ در کانال دفع خوراک بالای سطح غشاء کند.

آنتی اسکالانت ها را می توان به تنهایی استفاده کرد، اما معمولاً با خوراک اسید استفاده می شود. هنگامی که اسید با A/S استفاده می شود، LSI (جریان رد) 1.0 قابل قبول است ( جدول 2.6 ) اگرچه برخی از سازندگان A/S ادعا می کنند که LSI 2.7 در هنگام استفاده از محصول توصیه شده آنها قابل قبول است. 34 A/S بین 2 تا 10 ppm بازیافت آب و توصیه های سازنده مزیت اصلی یک مقدار LSI بالاتر این است که سیستم RO/NF را می توان با بازیابی بالاتر و در نتیجه هزینه های عملیاتی کمتری کار کرد.

از نقطه نظر فرآیند، بازیابی بیشتر منجر به غلظت نمک بالاتر در کانال دفع خوراک می شود که به نوبه خود منجر به نمک های کم محلول از حد حلالیت آنها می شود. از این رو، بازیابی بالا تنها در هنگام کار با واحد RO گذر دوم یا زمانی که آب تغذیه خالص است یک گزینه است.

هگزامتافسفات سدیم (SHMP)

یک عامل آستانه ای است که از کم آبی اسید ارتوفسفریک یا نمک سدیم آن به دست می آید. برای جلوگیری از تشکیل کربنات کلسیم و رسوبات سولفات فلزی استفاده می شود. بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا مهار خوبی را با هزینه کم ارائه می دهد. بسته به غلظت کلسیم و سولفات، و بسته به CF ( معادله (23) )، دوز در محدوده 2-5 ppm است. SHMP می تواند از سولفات کلسیم رسوب تا 150 درصد از حد اشباع جلوگیری کند. ارگانوفسفونات‌ها نسبت به SHMP بهبود یافته‌اند، زیرا در برابر هیدرولیز مقاوم‌تر هستند، حتی اگر گران‌تر باشند. آنها توانایی بازداری مقیاس و پراکندگی مشابه SHMP را ارائه می دهند. 14 ، 34

اسیدهای پلی اکریلیک (PAA) هم در مهار مقیاس و هم در پراکندگی خوب هستند و از SHMP مؤثرتر هستند. PAA با توزیع وزن مولکولی بهترین توانایی پراکندگی را به قیمت توانایی بازدارندگی مقیاس نشان می دهد. با این حال، بارش ممکن است با پلی الکترولیت های کاتیونی یا کاتیون های چند ظرفیتی مانند آلومینیوم یا آهن رخ دهد که منجر به رسوب غشاها می شود. مهارکننده های ترکیبی ترکیبی از وزن مولکولی کم (2000-5000 دا) و وزن مولکولی بالا (6000-25000 Da) PAA یا ترکیبی از با وزن مولکولی کم و ارگانوفسفونات ها هستند که عملکرد پراکندگی و بازدارندگی عالی را ارائه می دهند.

با این حال، درمان آنتی اسکالانت می‌تواند عمدتاً به دلیل دوز کم یا بیش از حد به ایجاد رسوب کمک کند. اولی می تواند منجر به پوسته پوسته شدن شود در حالی که دومی می تواند منجر به رسوب شود. 33 مصرف بیش از حد همچنین می تواند منجر به رسوب زیستی شود و می تواند منجر به تشکیل کمپلکس هایی با یون های سختی شود زیرا کربن آلی منبع غذایی برای میکروارگانیسم است. 33

مهارکننده های مقیاس

یوهانس فینک ، که در راهنمای مهندس نفت برای مواد شیمیایی و سیالات میدان نفت (نسخه سوم) ، 2021

مهارکننده های مقیاس سبز

اثربخشی تعدادی از نمونه‌های آزمایشی آنتی‌اسکالانت‌های ، یعنی پلیمرهای اسیدهای اکریلیک و متاکریلیک و عوامل اتصال عرضی بر پایه آلیل اترها و سایر ترکیبات و کوپلیمر مالئیک انیدرید و متاکریلیک اسید (MAAK) به صورت تجربی مقایسه شده است. با بازدارنده های مقیاس استفاده شده سنتی مبتنی بر هیدروکسی اتیلیدین دی فسفونیک اسید، اسید نیتریلوتری فسفونیک و بازدارنده تجاری Aminat-K [ 66 ]. Aminat-K مخلوطی از نمک های سدیم متیل مینودیمیل فسفونیک اسید و اسید نیتریلوتری متیل فسفونیک است ( شکل 7.10 ).

برای دانلود تصویر در اندازه واقعی وارد شوید

شکل 7.10 . اجزای موجود در Aminat-K.

اجزای برخی از پلیمرهای شبکه ای در جدول 7.8 فهرست است.

جدول 7.8 . مونومرها برای پلیمرهای متقابل [ 66 ]

میانبر مونومر عامل اتصال متقابل
RPAK-1 اسید اکریلیک N ، N’- متیلن بیساکریل آمید
RPAK-2 اسید متاکریلیک N ، N’- متیلن بیساکریل آمید
RPAK-3 اسید متاکریلیک پنتا اریتریتولالیل اتر
RPAK-4 اسید متاکریلیک ساکارز آلیل اتر
مورد اسید اکریلیک ساکارز آلیل اتر

نتایج مطالعه تجربی سینتیک تشکیل و تجمع رسوب کریستالی کربنات کلسیم در حضور و عدم وجود بازدارنده‌های رسوب بسته به ترکیب آب تغذیه و بازده یک فیلتر گزارش شده است. آزمایش ها با استفاده از آب تغذیه از خط تامین آب مسکو انجام شده است [ 66 ].

اثربخشی مهارکننده ها در زمان انباشته شدن رسوب 1.22 مورد آزمایش قرار گرفت  ساعت و حداکثر ضریب غلظت 5.3. نتایج حاصل از تعیین اثربخشی مهارکننده ها در اسمز معکوس در جدول 7.9 است.

جدول 7.9 . اثربخشی مهارکننده ها [ 66 ]

بازدارنده دوز (mg l -1 ) اثربخشی کلسیم (%)
امینات-ک 3 32 ± 2
امینات-ک 5 50 ± 3
امینات-ک 10 56 ± 3
HEDP 3 45 ± 3
HEDP 5 62 ± 4
HEDP 10 64 ± 4
NTP 3 46 ± 3
NTP 5 62 ± 3
NTP 10 49 ± 3
FPA 2.5 32 ± 2
FPA 5 51 ± 4
مورد 5 56 ± 3
ساختن 3 62 ± 3
ساختن 5 75 ± 3
ساختن 10 69 ± 3
RPAK-1 5 47 ± 3
RPAK-2 5 46 ± 3
RPAK-3 5 40 ± 3
RPAK-4 4.35 57 ± 4
RPAK-5 5 47 ± 2
RPAK-6 5 39 ± 2

HEDP ، هیدروکسی اتیلیدین دی فسفونیک اسید

MAAK ، کوپلیمر متاکریلیک اسید انیدرید مالئیک. NTP ، اسید نیتریلوتری متیل فسفونیک؛ RPAK-X ، جدول 7.8 .

معادلاتی برای تعیین نرخ تشکیل رسوبات کربنات کلسیم در دستگاه های غشایی در حضور یک بازدارنده بسته به ترکیب شیمیایی آب تغذیه و بازده فیلتر استخراج شده است. برنامه های طراحی فرآیند را می توان برای سیستم ها به منظور بهینه سازی بازده یک فیلتر و مصرف معرف های سرویس تهیه کرد. این باعث می شود که یک زمان چرخه کاری قبل از عملیات تمیز کردن شیمیایی توصیه شود [ 66 ].

اثرات نمک زدایی آب دریا بر محیط های ساحلی

کارن ال. پترسن ،… یا بار-زیف ، که در راهنمای نمک زدایی پایدار ، 2018

خلاصه

آب دریا با اسمز معکوس نمک زدایی پساب آب نمک را با پیامدهای بالقوه برای یکپارچگی محیط های ساحلی دریایی تخلیه می کند. پساب نمک زدایی معمولی شامل آب دریای فوق شور به همراه مواد ضد رسوب و منعقد است که اغلب با آب خنک کننده نیروگاه های مجاور مخلوط می شوند. توزیع فضایی ستون آب نمک، یعنی محیط، جهت جریان، و شناوری، با توجه به حجم و سرعت تخلیه و همچنین فناوری پراکندگی متفاوت است. در این فصل، ما یک نمای کلی جامع ارائه خواهیم کرد که اثرات زیست محیطی پساب آب نمک را بر روی گونه های مختلف ساحلی، از جمله باکتری ها، زئوپلانکتون ها، علف های دریایی، لارو ماهی ها و مرجان ها برجسته می کند. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که پساب نمک‌زدایی ممکن است فعالیت و تنوع باکتری‌ها و ریزجلبک‌ها را تغییر دهد، فراوانی میوفون‌ها را کاهش دهد و همچنین بر فیزیولوژی علف‌زارهای علف‌دریایی اطراف محل خروجی . پس از این، ما در مورد ابزارها و اقدامات ممکن برای نظارت و به حداقل رساندن سطح مشترک پساب آب نمک با زیست‌های ساحلی دریایی بحث خواهیم کرد.

جوامع میکروبی در فرآیند و پساب کارخانه های نمک زدایی آب دریا

ناتالیا بلکین ،… روش برمن-فرانک ، که در راهنمای نمک زدایی پایدار ، 2018

12.2.2.2 ترشحات شیمیایی همراه با اثرات شوری: مطالعه Mesocosm

جوامع میکروبی نیز ممکن است تحت تأثیر مواد شیمیایی تخلیه شده با آب نمک قرار گیرند. این مواد شیمیایی می توانند اثرات منفی (سمی یا بازدارنده) و مثبت (افزایش فراهمی زیستی) بر روی جمعیت میکروبی داشته باشند. منعقد کننده و آنتی اسکالانت ها معمولاً در طول نمک زدایی شوند تا به رسوب ذرات بزرگ کمک کنند تا حذف آنها با پیش فیلتراسیون (منعقد کننده ها) تسهیل شود و از انسداد غشاء توسط جرم گیری غیر آلی (ضد اسکالانت) جلوگیری شود. هیدروکسیدهای آهن به عنوان منعقد در حالی که آنتی اسکالانت ها به طور مشخص از ترکیبات مختلف از جمله فسفونات تشکیل شده اند. مانند سایر موضوعات تحت پوشش در این بررسی، تنها داده‌های منتشر شده محدودی وجود دارد که اثرات افزودنی‌های شیمیایی به ترشحات نمک‌زدایی را بر روی جمعیت‌های میکروبی بررسی می‌کند. شبیه‌سازی چنین تخلیه‌هایی با بررسی اثرات افزودنی‌های هیدروکسید آهن و پلی‌فسفونات بر جمعیت‌های میکروبی ساحلی EMS در شرایط شوری محیط و بالا انجام شد.

بلافاصله پس از افزودن، ماده منعقد (هیدروکسید آهن) ترکیب جوامع باکتریایی را تغییر داد، بهره وری هتروتروف را افزایش داد (150٪)، و بهره وری اولیه را کاهش داد (40٪) ( جدول 12.2 ). در همان مقیاس زمانی، افزودن تنها آنتی اسکالانت استرس فسفر جامعه را کاهش داد، در حالی که ترکیب منعقد کننده با ضد اسکالانت و افزایش شوری (15٪ بالاتر از محیط) منجر به اثرات هم افزایی می شود که با افزایش بهره وری تولیدکنندگان اولیه و باکتریایی منعکس می شود. به ترتیب 100٪ و 50٪) [24] . این اثرات ممکن است در محل در طول تلاطم بالا و زمان اقامت کوتاه جوامع میکروبی در مناطق تحت تأثیر تخلیه یافت شود.

اثر طولانی‌مدت (10 روز) تغییر ترکیبی قابل‌توجهی را تنها در تیمارهایی که در آنها منعقدکننده‌ها، آنتی‌اسکالانت‌ها و شوری بالا ترکیب شده بودند، نشان داد. این تیمار هم عملکرد (نرخ فتوسنتزی) و هم زیست توده تولیدکنندگان اولیه را تا 50 درصد کاهش داد، در حالی که باکتریایی و جوامع جدول 12.3 ) [24] . این اثرات ممکن است در محل در طول تلاطم کم و زمان اقامت طولانی جوامع میکروبی در مناطق تحت تأثیر تخلیه یافت شود.

تعاریف اصطلاحات و انواع پلیمرهای زیستی

مایکل نیاوناکیس ، که در پلیمرهای زیستی: کاربردها و روندها ، 2015

1.8.3.2 پلی (آسپارتیک اسید)

پلی (α-اسپارتیک اسید) (همچنین پلی آسپارتات نامیده می شود) یک پلی آمید از l- اسپارتیک، یک اسید آمینه طبیعی سنتز شده است (به طرح 1.37 ). پلی (α-اسپارتیک اسید) خواصی مشابه پلی آکریلات دارد، بنابراین به عنوان یک عامل ضد رسوب یا سوپرجاذب استفاده می شود.

برای دانلود تصویر در اندازه واقعی وارد شوید

طرح 1.37 . پلی (α،β- d ، l- آسپارتات).

US5315010 A (1994، DONLAR CORP.) روشی را برای تولید پلی (α-اسپارتیک اسید) که با هیدرولیز پلی سوکسینیمید (آنهیدروپلی اسپارتیک اسید) تولید شده است، افشا می کند. پلی سوکسینیمید از تراکم حرارتی پلیمریزاسیون l- اسپارتیک تولید می شود که شامل مراحل (1) گرم کردن پودر L- اسپارتیک اسید تا حداقل 188 است.  درجه سانتی گراد (370  درجه فارنهایت) برای شروع واکنش تراکم و تولید یک مخلوط واکنش، سپس (2) دمای مخلوط واکنش را به حداقل 227  درجه سانتی گراد (440  درجه فارنهایت)، و (3) حفظ حداقل 227  درجه سانتی گراد (440  درجه فارنهایت) درجه حرارت مخلوط واکنش تا زمانی که حداقل 80 درصد تبدیل رخ دهد.

NanoChem که دارایی های Donlar را خریداری کرد، پلی آسپارتات ها را برای کاربردهای صنعتی و مصرفی تولید می کند. پلی آسپارتات های NanoChem دارای طیف وسیعی از وزن های مولکولی هستند:

پلی آسپارتات با وزن مولکولی پایین A-2C، A-3C و A-5D به عنوان ضد رسوب‌کننده‌های عمومی در محیط‌های آب سخت، بازدارنده‌های خوردگی معدنی و کنترل دوغاب‌های رسوب مجدد خاک در لباس‌ها و پاک‌کننده‌های سطوح سخت کاربرد دارند.
با وزن مولکولی بالا C-5D و C-10D به عنوان پراکنده کننده های عمومی، حذف خاک رس، حذف رسوب معدنی، ضد رسوب در محیط های با آب سخت، پخش کننده دوغاب معدنی و ضد رسوب خاک در لباسشویی، و کاربردهای پاک کننده سطوح سخت کاربرد دارند.
پلی آسپارتات کم رنگ C-LC، C-LC/SD و C-LC/GC پلی آسپارتات های کم رنگ هستند که به عنوان آنتی اسکلت های عمومی در محیط های با آب سخت کاربرد دارند، به عنوان پخش کننده برای دوغاب های معدنی و کنترل رسوب مجدد خاک در لباسشویی عمل می کنند. و پاک کننده های سطوح سخت. به دلیل رنگ کم آنها، این پلیمرها به طور خاص برای کاربردهایی طراحی شده اند که رنگ بر استفاده نهایی تأثیر می گذارد.

بیست و هفتمین سمپوزیوم اروپایی مهندسی فرآیند به کمک کامپیوتر

صالح السادایی ، اقبال م. مجتبی ، که در مهندسی شیمی به کمک کامپیوتر ، 2017

1 مقدمه

فرآیند فلاش چند مرحله‌ای یکباره (MSF-OT) نسخه قبلی فرآیند نمک‌زدایی که به دلیل سادگی و سرمایه‌گذاری کم در مقایسه با MSF-BR معمولی (نمک‌زدایی فلاش چند مرحله‌ای با آب نمک بازیافتی) شناخته شده است. از آنجایی که آب دریا مورد استفاده در MSF-OT نسبت به MSF-BR شور کمتری دارد، انرژی حرارتی کمتری مصرف می‌کند زیرا ارتفاع نقطه جوش پایین‌تر (BPE) است ( Baig et al., 2011 ). با این حال، به دلیل فقدان جریان آب نمک بازیافت، MSF-OT مقدار زیادی از آب دریافتی دریا را مصرف می کند که باید با آنتی اسکالانت تصفیه شود تا بر تمایل مقیاس تشکیل غلبه کند که در نتیجه مقدار زیادی از مواد افزودنی شیمیایی مصرف می شود که باعث افزایش هزینه های عملیاتی. در نتیجه، اکثر کارخانه های نمک زدایی با MSF-BR جایگزین شدند. با این حال، وضعیت در سال های اخیر تغییر کرده و منجر به تولید آنتی اسکالانت ارزان و بسیار موثر شده است، از این رو، هیچ توجیهی برای حمایت از فرآیند MSF-BR با توجه به هزینه های شیمیایی وجود ندارد. حسین و همکاران، 2004 ). علاوه بر این، درک پدیده رسوب می تواند مقدار زیادی از آنتی اسکالانت مورد استفاده را کاهش دهد.

رسوب گیری تجمع مواد جامد نامطلوب در سطح انتقال حرارت است. ایجاد مداوم لایه رسوب منجر به افزایش مقاومت حرارتی و بدتر شدن عملکرد کارخانه می شود. در فرآیند نمک زدایی حرارتی مانند MSF، پدیده رسوب عمدتاً به دلیل تبلور مواد قلیایی مانند کربنات کلسیم (CaCO 3 ) و در دمای بالاتر، هیدروکسید منیزیم Mg(OH) 2 ایجاد می شود. اگرچه تعداد زیادی از مطالعات بر روی مطالعه تجربی رسوب‌گذاری انجام شد، تنها تعداد انگشت شماری از این مطالعات بر روی مدل‌سازی (یا تلاش برای مدل‌سازی) رسوب‌زدایی در فرآیند MSF متمرکز بودند ( مبارک، 1998، الآنزی و هلال، 2007، حواییدی). و مجتبی، 1389 ). اکثر این مدل‌ها به جز ( حویدی و مجتبی، 2010، الرواجفه و همکاران، 2014 ) به تنهایی توسعه و مطالعه شده‌اند، اما بخشی از مدل‌های فرآیند MSF نبوده‌اند. الرواجفه (2008) رسوب کربنات کلسیم را در محفظه های فلاش در MSF-OT و MSF-BR با همبستگی رسوب کربنات کلسیم با نرخ آزاد شده دی اکسید کربن در یک مدل حالت پایدار بر اساس جفت شدن انتقال جرم با مواد شیمیایی مورد مطالعه قرار داد. واکنش. الرواجفه و همکاران.

(2014) کار AL-Rawajfeh (2008) داد تا شامل رسوب سولفات کلسیم با کربنات کلسیم در داخل لوله ها و محفظه های فلاش در MSF-OT و MSF-BR شود. هوایدی و مجتبی (2010) یک مدل دینامیکی خطی برای رسوب گیری بخاری آب نمک برای مطالعه تأثیر رسوب با تغییرات فصلی دمای آب دریا با استفاده از فرآیند MSF-BR ایجاد کردند. با این حال، تمام مطالعات فوق تنها اثر یک پارامتر (دما) را در نظر گرفتند. اثر تغییر سرعت ناشی از کاهش سطح مقطع لوله ها و همچنین اثر شوری نادیده گرفته شد. علاوه بر این، توجه داشته باشید که در طول تجمع رسوب، فرآیند MSF یک تغییر مداوم در دمای سطح لوله ها را تجربه می کند.

بنابراین، در این کار، یک مدل رسوب‌گیری دینامیکی با در نظر گرفتن تبلور کربنات کلسیم و هیدروکسید منیزیم برای بررسی رفتار رسوب‌گیری در MSF-OT با تغییر مداوم در سرعت‌ها، دما و شوری خوراک ایجاد می‌شود.

کاربردهای مفید و ارزش گذاری آب نمک های اسمز معکوس

دومینگو زارزو ، که در کتابچه فن آوری های نوظهور برای نمک زدایی پایدار ، 2018

11.4.2.3 کارخانه های نمک زدایی برای تولید ترکیبی آب و نمک

اگرچه تولید ترکیبی آب و نمک از آب نمک های نزدیک به نمک زدایی آب دریا می تواند بسیار مشهود و یک امکان منطقی به نظر برسد، واقعیت این است که به دلایلی این امر چندان رایج نیست. نزدیکی کارخانه نمک‌زدایی به یک بهره‌برداری نمک، در دسترس بودن زمین برای فرآیند، غلظت مورد نیاز و کافی آب نمک و به عنوان یک عامل بازدارنده، وجود مواد شیمیایی در آب نمک (مانند آنتی‌اسکالانت‌ها).

به هر حال مواردی مانند کارخانه آب شیرین کن در اسرائیل (10000)  متر 3 در روز)، که در آن آب نمک به منظور تولید نمک خوراکی به حوضچه های تبخیر فرستاده می شود [23] و سایر مطالعات امکان سنجی این کاربرد در کشورهایی مانند اسپانیا و یونان [24] انجام شده است، اگرچه امکان سنجی به دلیل ویژگی های آب نمک، غلظت و حضور مواد شیمیایی حاصل از فرآیند نمک زدایی محدود شده است. در مورد اسپانیا، در طول مرحله برنامه ریزی برنامه بزرگ نمک زدایی در سواحل مدیترانه، این امکان برای گیاهان نزدیک به بهره برداری از نمک مانند مورد SWRO Torrevieja، جایی که دور انداخته شد، و در سانتا پولا ( شکل 2) مورد مطالعه قرار گرفت. 11.10 )، صاحبان کارخانه های نمکی یک کارخانه نمک زدایی مرتبط را برنامه ریزی کردند که در نهایت ساخته نشد.

برای دانلود تصویر در اندازه واقعی وارد شوید

شکل 11.10 . کارخانه نمک در سانتا پولا (اسپانیا).

مقدمه: نمک زدایی غشایی امروز، گذشته و آینده

یون سی. وو ،… لئونارد دی. تیجینگ ، که در روندهای فعلی و تحولات آینده در غشاء (زیستی) ، 2019

3.2 فرآیندهای آب شیرین کن حرارتی ترکیبی

MSF و MED به دلیل محدودیت‌های فرآیندی مانند مقیاس‌پذیری و مصرف انرژی بالا، تولید آب کم را نشان می‌دهند. یک MSF یکپارچه با فرآیند MED برای غلبه بر محدودیت‌های یک فرآیند واحد طراحی شده است [30] . فرآیند هیبریدی MSF-MED دارای چندین مزیت مانند کاهش قیمت واحد آب خاص (32% کمتر از MSF و 20% کمتر از MED)، کاهش سطح انتقال حرارت، افزایش تولید آب و 57% کمتر SEC نسبت به MSF است [30] . علاوه بر این، با دوز آنتی‌اسکالانت‌ها در پیش تصفیه ، هر دو فرآیند می‌توانند دما را تا 130 درجه سانتی‌گراد افزایش دهند که منجر به بهبود بیشتر بهره‌وری آب و کاهش SEC می‌شود [13] .

جذب سطحی نمک‌زدایی (AD) یکی از فرآیندهای ممکن برای عملکرد زیر شرایط محیطی برای فرآیند MED است. AD متکی به استفاده از مواد جاذب مانند سیلیکا ایروژل است [31] . این تبخیر توسط کلکتورهای خورشیدی با دمای پایین و بخار متراکم شدن در ارتفاع بالا برای تولید آب خالص را تقلید می کند. یک MED یکپارچه با AD برای بهبود عملکرد نیروگاه های آب شیرین کن حرارتی از نظر میزان تولید آب [32] . فرآیند یکپارچه همچنین حدود 40٪ نسبت خروجی افزایش (GOR) بهبود یافته و حدود 61٪ کاهش SEC را در مقایسه با یک فرآیند MED معمولی نشان داد. همچنین، فرآیند هیبریدی MED-AD رسوب و پوسته پوسته شدن را به دلیل عملکرد AD در دمای پایین کاهش می دهد [32] .

نمک‌زدایی جذب – اصول، طراحی فرآیند و ترکیب‌های آن برای نمک‌زدایی پایدار در آینده

محمد دبلیو. شهزاد ،… کیم سی. از ، که در کتابچه فن آوری های نوظهور برای نمک زدایی پایدار ، 2018

1.8 نقشه راه آینده

فرآیندهای حرارتی MSF/MED به دلیل محدودیت‌های فرآیندی، عملکرد پایین‌تری دارند. در MED ، دمای آب نمک بالا (TBT) در 70 درجه سانتیگراد محدود می شود به دلیل اجزای پوسته پوسته شدن نرم مانند یون های منیزیم (Mg 2+ )، کلسیم ( Ca2+ ) و سولفات (SO 4 2- ) در خوراکی که در تخریب سیستم در دمای TBT بالا معمولاً بیش از 70 درجه سانتیگراد نقش دارد. به عنوان یک راه حل، محققان دریافته اند که این عوامل پوسته پوسته شدن را می توان با پیش تصفیه خوراک از طریق نانوفیلتراسیون (NF) یا ضد اسکالانت و TBT را می توان تا 130 درجه سانتی گراد افزایش داد. محدودیت‌های دمای عملیاتی آخرین مرحله، 40 درجه سانتی‌گراد، می‌تواند با هیبریداسیون چرخه جذب که می‌تواند زیر شرایط محیطی معمولاً تا 10 درجه سانتی‌گراد کار کند، برطرف می‌شود. سه هیبریدی نمک زدایی ، NF  +  با  +  میلاد ، می‌تواند از دمای منبع حرارت 130 درجه سانتی‌گراد تا دمای آخرین مرحله 10 درجه سانتی‌گراد با بیش از 20 تعداد اثر و بنابراین UPR کار کند.  =  250، بیش از 20 درصد TL.

سایر ترکیبات هیبریدی مانند NF  +  RO  +  MSF ، NF  +  MSF  +  MED همچنین برای عملکرد بالاتر و حداکثر هم افزایی ترمودینامیکی پیشنهاد شد. از نظر استحکام و تجاری‌سازی ، تمام فناوری‌های فردی (NF، MED، MSF، و AD) به خوبی ثابت شده‌اند و به راحتی در بازار در دسترس هستند. امروزه، فن‌آوری‌های حرارتی در قفسه برای دستیابی به هدف COP21 برای تامین آب پایدار در دسترس هستند [3] .

آنتی اسکالانت از خانواده مواد شیمیایی است

 • برای جلوگیری از تشکیل کریستال نمک معدنی طراحی میشود.
 • اکثر آنتی اسکالانتها از پلیمرهای ارگانیک ساخت انسان میباشند.
 • (پلی اکریلیک اسید، کربکسیلیک اسید، پلی ماکیک اسید، پلی فسفات، پلیمر آنیونی و غیره…) وزن مولکولی این پلیمرها ما بین  …/2 نت …/15 دالتون میباشد.
 • تکنولوژی آنتی اسکالانت برای سیستم RO ، از مواد شیمیایی مورد استفاده در خنک کنندهها و یا بویلر آب نشئت گرفته است.
 • تعداد تنوع زیاد آنتی اسکالانت ها باعث تنوع در نتایج و کارآیی آن ها شده است.
 • موارد ایمنی زیادی در موقع استفاده از آنتی اسکالانتها به خصوص پلی آکرلیک اسید باید لحاظ گردد.
 • آن ها در حضور مقدار زیاد آهن بسیار مستعد برای تشکیل رسوب و گرفتگی در ممبرانها میباشند.
 • این رسوب ها نیاز به فشار ورودی مورد نیاز را افزیش میدهند اما به راحتی توسط شویندههای PH پایین پاک میشوند.
 • آنتی اسکالانت سدیم هگزا متافسفات (SHMP ) در ابتدا بسیار مورد استفاده قرار میگرفت ولی با گذشت زمان و تولید آنتی اسکالانتهای گوناگون از محبوبیت آنها کاسته شد. SHMP محدودیتهای بسیار زیادی دارد.
 • SHMP حفاظت کمی در مواقع تشکیل کلسیم کربنات دارد.
 • آنتی اسکالانتها، رشد ساختار کریستال نمک در سیستم RO را به تأخیر میاندازد.
 • فاکتورهای متفاوتی در سرعت رشد و تشکیل رسوبها وجود دارد. دمای پایین، میزان تشکیل مواد رسوبی را کاهش میدهد. میزان تشکیل این مواردهای نمکی رسوبی با افزایش میزان TDS افزایش مییابند.

سیستم های مقیاس ضد

 • برای بهبود کارایی سیستم های گرمایشی و محافظت م fromثر از رسوبات آهکی ،
 • کارآیی فیلترهای ضد جرم گیری ما را امتحان کنید: راه حل ایده آل برای محافظت از لوله ها ،
 • کویل ها و سیستم ها از رسوبات و رسوبات آهکی.
 • در مدل ها ، مواد و قالب های مختلف ، مخصوص هر نیاز موجود است.

مواد اسکالانتهای مرسوم

 • کلسیم کربنات (CaCO3 )
 • کلسیم سولفات (CaSO4 )
 • استرانتیوم سولفات (SrSO4)
 • باریوم سولفات (BaSO4)

مواد اسکالانت غیر مرسوم:

 • کلسیوم فسفات (CaPO4)
 • کلسیوم فلوراید (CaF2 )

میزان تزریق مواد آنتی اسکالانت بسیار مهم میباشد. تزریق کم این مواد موجب گرفتگی و فولینگ میشود و تزریق بیش از حد آن، موجب عدم کارآیی در ممبرانها در مقابل تشکیل فولینگ میشود.

بسیار مهم است که آنتی اسکالانتها در هنگام خاموش بودن سیستم فلاش شوند زیرا آنها میتوانند در ممبرانها ته نشین شوند و خود موجب فولینگ شوند.

زمانی که آب تغذیه سیستم RO منبع آب فلاشینگ است، تزریق مواد آنتی اسکالانت در فشارهای پایین باید متوقف شود.

  طراحی سیستم تزریق آنتی اسکالانت در ورودی RO قبل از تزریق به سیستم RO نیاز به میکسینگ و مخلوط شدن دارد. استفاده از میکسرهای ثابت یکی از راههای موثر میباشد.

اکثر سیستمهای RO قبل از ورودی کارتریج فیلتر RO نقطهی تزریق دارند که وابسته به زمان عمر کارتریج فیلتر و میزان تلاطم پمپ آب ورودی میباشد که این پارامترها بر روی سیستم میکسرها تاثیر میگذارند.

بسیار توصیه میشود که اگر برای کاهش PH در سیستم اسید تزریق میشود،

این اسیدها در بالادست و قبل از نقطهی تزریق آنتی اسکالانتها، تزریق گردند،

حضور این اسیدها میتواند بر روی کارآمدی آنتی اسکالانتها تاثیر منفی بگذارد. پمپ تزریق آنتی اسکالانت باید طوری تنظیم گردد

که فرکانس تزریق را ماکسیمم کند.

کمترین فرکانس پیشنهادی هر پنج ثانیه یکبار میباشد. میزان نرمال تزریق آنتی اسکالانت بین 2 تا 5 ppm میباشد.

برای بدست آوردن فرکانس منطقی پمپ تزریق، رقیق سازی آنتی اسکالانت توصیه میگردد.

آنتی اسکالانتها به دو صورت پودر و مایع وجود دارند. آب مورد استفاده برای رقیق سازی باید از هرگونه سختی عاری باشد

و ترجیحاً در حد کیفیت آب خروجی از RO باشد. آنتی اسکالانت رقیق شده خود میتواند با توجه به میزان غلظت و دمای اتاق دچار فولینگ گردد.

زمان ماند توصیه شده برای محلول رقیق شده 7 الی 10 روز میباشد.

معمولاً محلول رقیق نشده آنتی اسکالانت دچار فولینگ بیولوژیکی نمیشود.

معیار مهم دیگر در انتخاب آنتی اسکالانت، میزان سازگاری این مواد با ممبرانهای به کار رفته در سیستم RO میباشد. استفاده مواد شیمیایی ناسازگار موجب آسیب به ممبران و همچنین تشکیل فولینگ میشود.

 • آنتی اسکالانت در دستگاه تصفیه آب صنعتی به منزل خون در رگ های یک موجود زنده می باشد .به دلیل اینکه مهم ترین هدف در بهره برداری صحیح از دستگاه تصفیه آب بالا نگه داشتن عمر مفید ممبران می باشد و تنها عامل بازدارنده از ایجاد رسوب روی سطح ممبران استفاده از آنتی اسکالانت مرغوب می باشد لذا انتخاب یک آنتی اسکالانت با کیفیت بالا خیلی می تواند در نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی به ما کمک نماید

پوسته پوسته شدن و آنتی اسکالانت

مقیاس بندی به معنای رسوب ذرات بر روی غشایی است که باعث بسته شدن آن می شود. بدون هیچ گونه وسیله ای برای مهار مقیاس ، غشاهای اسمز معکوس (RO) و مجاری جریان در عناصر غشایی به دلیل رسوب گازهای کمی محلول مانند کربنات کلسیم ، سولفات کلسیم ، سولفات باریم و سولفات استرانسیوم مقیاس می یابد. اکثر آبهای طبیعی حاوی غلظت نسبتاً بالایی از یون های کلسیم ، سولفات و بی کربنات هستند.

در عملیات نمک زدایی

غشاء با نسبت بازیابی بالا ، محدودیت حلالیت گچ و کلسیت از سطح اشباع فراتر رفته و منجر به تبلور در سطوح غشا می شود. انسداد سطحی مقیاس منجر به کاهش شار نفوذ ، کاهش کارایی فرایند و افزایش هزینه های عملیات می شود.
اثرات مقیاس بر میزان نفوذ سیستم های RO در شکل زیر نشان داده شده است. پس از یک دوره القایی ، جریان گیاه به سرعت کاهش می یابد. طول این دوره با نوع مقیاس و میزان اشباع فوق العاده نمک کم محلول متفاوت است.

مقیاس بندی در مقابل عملکرد گیاهان برای سیستم های RO

همانطور که از نمودار مشخص است ، دوره القاء کربنات کلسیم بسیار کوتاهتر از دوره های سولفات مانند سولفات کلسیم است. از نظر اقتصادی جلوگیری از تشکیل پوسته پوسته شدن ترجیح داده می شود ، حتی اگر پاک کننده های موثری برای مقیاس وجود داشته باشد. مقیاس اغلب گذرگاه های تغذیه عنصر RO را وصل می کند و تمیز کردن را دشوار و بسیار وقت گیر می کند. همچنین این خطر وجود دارد که پوسته پوسته شدن به سطح غشا آسیب برساند.

سه روش کنترل مقیاس به طور معمول استفاده می شود:

اسیدی شدن
نرم شدن تبادل یونی
اعتیاد ضد اسکالانت

اسیدی شدن:

 • اعتیاد به اسید یون های کربنات را از بین می برد و یکی از واکنش دهنده های لازم برای رسوب کربنات کلسیم را از بین می برد.
 • این در جلوگیری از رسوب کربنات کلسیم بسیار مثر است ، اما در جلوگیری از انواع دیگر مقیاس مeثر نیست.
 • معایب اضافی شامل خوردگی اسید ، هزینه مخازن و تجهیزات نظارت و این واقعیت است که اسید pH نفوذپذیری RO را کاهش می دهد.

نرم کننده تبادل یونی:

در این روش از سدیم استفاده می شود که با یونهای منیزیم و کلسیم که در آب خوراک RO متمرکز هستند

مطابق معادلات شیمیایی مبادله می شود:

Ca2 + + 2NaZ => 2Na + + CaZ2
Mg2 + + 2NaZ => 2Na + + MgZ2

(NaZ نشان دهنده رزین تبادل سدیم است).

هنگامی که تمام یون های سدیم با کلسیم و منیزیم جایگزین شده اند ، رزین باید با محلول نمک تولید شود.

نرم شدن تبادل یونی نیاز به تغذیه مداوم اسید یا آنتی اسکالانت را از بین می برد.

آنتی اسکالنت ها: آنها مواد فعال سطحی هستند که به سه روش اصلی با واکنشهای بارشی تداخل دارند:

مهار آستانه:

این توانایی یک گیاه ضد گیاه است که محلولهای فوق اشباع نمکهای محلول در بهار را نگه دارد.

اصلاح کریستال:

 • این خاصیت ضد اسکالانت است که اشکال کریستال را مخدوش می کند
 • و در نتیجه مقیاس نرم و چسبنده ای ایجاد می کند.
 • با شروع شکل گیری کریستال در سطح زیر میکروسکوپی ، گروههای منفی واقع در مولکول ضد اسکالانت
 • به بارهای مثبت در هسته های مقیاس حمله می کنند و تعادل الکترونیکی لازم برای انتشار رشد کریستال را قطع می کنند.
 • هنگامی که با اصلاح کننده های کریستال درمان می شود ، کریستال های مقیاس مخدوش به نظر می رسند ،
 • عموماً بیضی شکل تر و فشرده تر هستند.

پراکندگی:

 • پراکندگی توانایی برخی از ضد اسکالانت ها برای جذب بر روی کریستال یا ذرات کلوئیدی و ایجاد بار آنیونی بالا است
 • که تمایل دارد کریستال ها را از هم جدا نگه دارد.
 • بار آنیونی بالا همچنین ذرات را از بارهای آنیونی ثابت موجود در سطح غشا جدا می کند.

بیشتر بخوانید: https://www.lenntech.com/antiscalants.htm#ixzz753iYgqCf

مشکلاتی که می تواند این رسوبات موجود بر روی ممبران به وجود آورد عبارت است از:

 • 1.برخورد کریستال های رسوب به ممبران که باعث بازشدن منفذ های ریز ممبران می شود
 • 2.کاهش فشار آب و افزایش هدر رفت انرژی و هزینه های نگهداری سیستم
 • 3.پایین بودن راندمان سیستم
 • 4.افت محسوس آب تولید ممبران

بخاطر وجود نمک های حل شده در آب

ورودی به دستگاه تصفیه آب به سبک اسمز معکوس و آب شیرین کن که باعث به وجود آوردن گرفتگی و رسوب در روزنه های میکرونی پلی آمید ممبرین های اسمز معکوس , اصطلاحاً پدیده scalingایجاد می شود.

 • از آن دست موادی که بر پوسته پلی آمید ( ممبرین) رسوب ایجاد می کند، باید به کربنات کلسیم (CaCO₃)، سولفات کلسیم (CaSO₄)، سولفات باریم (BaSO₄)، و سولفات استرونیوم (SrSO₄) توجه نمود. رسوبات سیلیکا (SiO₂) و فلوراید کلسیم (CaF) کمتر رایج هستند اما دردسر سازند.
 • برای ممانعت این نمک های حل شده بر روی ممبرین به آب وارده به سیستم RO آنتی اسکالانت Antiscalant اضافه می شود
 • عیوب به کارگیری از آنتی اسکالانت بی کیفیت باعث کم شدن گنجایش تولید ،زیاد شدن مقدار نمک های حل شده در آب تولید TDS خروجی تولید، بالا رفتن فشار بر پمپ های طبقاتی و کم شدن طول عمر پمپ و افزایش برق مصرف شده به دلیل افزایش مقدار آمپر ، کثرت در شستن ممیران نشات گرفته از مسدود شدن و در اخر کم شدن طول عمر در ممبران ها و عوض شدن زود هنگام آن می شود
 • آنتی اسکالانت ارائه شده توسط تلاش در اقسام گوناگون برای هدایت در دستگاه های اسمز معکوس با آب ورودی لب شور و دستگاه اسمز معوس با آب ورودی دریایی و اقسام آنالیزهای ورودی آب رسیدگی و به مشتریان گرامی عرضه می شود
 • مقدار استفاده ، کارکرد و کارایی آنتی اسکالانت با اهمیت به نرم‌افزار های شرکت عامل و همچنین کیفیت آب ورودی (لب شور – دریایی ) به دستگاه های اسمز معکوس اندازه گیری می شود

عامل ضد پوسته پوسته شدن

تشکیل مقیاس در دیگ بخار و به ویژه لوله های گرمایش ، کارایی دیگهای بخار را کاهش می دهد و خطری جدی برای امنیت محسوب می شود.

حتی لایه های نازک کربنات کلسیم انتقال حرارت لوله های گرمایش را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

در نتیجه ، مصرف انرژی برای تولید بخار به میزان قابل توجهی افزایش می یابد

یا میزان بخار تولید شده دیگر برای عملکرد سیستم های پایین دستی کافی نیست.

لایه های ضخیم کربنات کلسیم

می تواند باعث گرم شدن بیش از حد لوله های گرمایش و تغییر شکل یا ترکیدگی آنها شود – این وضعیت خطرناکی برای کارکنان است.

TENSID-CHEMIE

از یک عامل ضد جرم گیری بر اساس فسفات و پلیمرها استفاده می کند.

مواد مشکل زا در آب بسته می شوند و پخش می شوند و سپس از دیگ بخار خارج می شوند.

در نتیجه می توان از رسوب مقیاس در دیگ بخار و لوله های گرمایش دیگ جلوگیری کرد.