خانه » آنتی اسکالانت antiscalant

آنتی اسکالانت antiscalant

 • آنتی اسکالانت از خانواده مواد شیمیایی است
 • برای جلوگیری از تشکیل کریستال نمک معدنی طراحی میشود.
 • اکثر آنتی اسکالانتها از پلیمرهای ارگانیک ساخت انسان میباشند. (پلی اکریلیک اسید، کربکسیلیک اسید، پلی ماکیک اسید، پلی فسفات، پلیمر آنیونی و غیره…) وزن مولکولی این پلیمرها ما بین  …/2 نت …/15 دالتون میباشد.
 • تکنولوژی آنتی اسکالانت برای سیستم RO ، از مواد شیمیایی مورد استفاده در خنک کنندهها و یا بویلر آب نشئت گرفته است.
 • تعداد تنوع زیاد آنتی اسکالانت ها باعث تنوع در نتایج و کارآیی آن ها شده است.
 • موارد ایمنی زیادی در موقع استفاده از آنتی اسکالانتها به خصوص پلی آکرلیک اسید باید لحاظ گردد.
 • آن ها در حضور مقدار زیاد آهن بسیار مستعد برای تشکیل رسوب و گرفتگی در ممبرانها میباشند.
 • این رسوب ها نیاز به فشار ورودی مورد نیاز را افزیش میدهند اما به راحتی توسط شویندههای PH پایین پاک میشوند.
 • آنتی اسکالانت سدیم هگزا متافسفات (SHMP ) در ابتدا بسیار مورد استفاده قرار میگرفت ولی با گذشت زمان و تولید آنتی اسکالانتهای گوناگون از محبوبیت آنها کاسته شد. SHMP محدودیتهای بسیار زیادی دارد.
 • SHMP حفاظت کمی در مواقع تشکیل کلسیم کربنات دارد.
 • آنتی اسکالانتها، رشد ساختار کریستال نمک در سیستم RO را به تأخیر میاندازد.
 • فاکتورهای متفاوتی در سرعت رشد و تشکیل رسوبها وجود دارد. دمای پایین، میزان تشکیل مواد رسوبی را کاهش میدهد. میزان تشکیل این مواردهای نمکی رسوبی با افزایش میزان TDS افزایش مییابند.

مواد اسکالانتهای مرسوم

 • کلسیم کربنات (CaCO3 )
 • کلسیم سولفات (CaSO4 )
 • استرانتیوم سولفات (SrSO4)
 • باریوم سولفات (BaSO4)

مواد اسکالانت غیر مرسوم:

 • کلسیوم فسفات (CaPO4)
 • کلسیوم فلوراید (CaF2 )

میزان تزریق مواد آنتی اسکالانت بسیار مهم میباشد. تزریق کم این مواد موجب گرفتگی و فولینگ میشود و تزریق بیش از حد آن، موجب عدم کارآیی در ممبرانها در مقابل تشکیل فولینگ میشود.

بسیار مهم است که آنتی اسکالانتها در هنگام خاموش بودن سیستم فلاش شوند زیرا آنها میتوانند در ممبرانها ته نشین شوند و خود موجب فولینگ شوند.

زمانی که آب تغذیه سیستم RO منبع آب فلاشینگ است، تزریق مواد آنتی اسکالانت در فشارهای پایین باید متوقف شود.

  طراحی سیستم تزریق آنتی اسکالانت در ورودی RO قبل از تزریق به سیستم RO نیاز به میکسینگ و مخلوط شدن دارد. استفاده از میکسرهای ثابت یکی از راههای موثر میباشد.

اکثر سیستمهای RO قبل از ورودی کارتریج فیلتر RO نقطهی تزریق دارند که وابسته به زمان عمر کارتریج فیلتر و میزان تلاطم پمپ آب ورودی میباشد که این پارامترها بر روی سیستم میکسرها تاثیر میگذارند.

بسیار توصیه میشود که اگر برای کاهش PH در سیستم اسید تزریق میشود، این اسیدها در بالادست و قبل از نقطهی تزریق آنتی اسکالانتها، تزریق گردند، حضور این اسیدها میتواند بر روی کارآمدی آنتی اسکالانتها تاثیر منفی بگذارد. پمپ تزریق آنتی اسکالانت باید طوری تنظیم گردد که فرکانس تزریق را ماکسیمم کند. کمترین فرکانس پیشنهادی هر پنج ثانیه یکبار میباشد. میزان نرمال تزریق آنتی اسکالانت بین 2 تا 5 ppm میباشد.

برای بدست آوردن فرکانس منطقی پمپ تزریق، رقیق سازی آنتی اسکالانت توصیه میگردد.

آنتی اسکالانتها به دو صورت پودر و مایع وجود دارند. آب مورد استفاده برای رقیق سازی باید از هرگونه سختی عاری باشد و ترجیحاً در حد کیفیت آب خروجی از RO باشد. آنتی اسکالانت رقیق شده خود میتواند با توجه به میزان غلظت و دمای اتاق دچار فولینگ گردد. زمان ماند توصیه شده برای محلول رقیق شده 7 الی 10 روز میباشد. معمولاً محلول رقیق نشده آنتی اسکالانت دچار فولینگ بیولوژیکی نمیشود.

معیار مهم دیگر در انتخاب آنتی اسکالانت، میزان سازگاری این مواد با ممبرانهای به کار رفته در سیستم RO میباشد. استفاده مواد شیمیایی ناسازگار موجب آسیب به ممبران و همچنین تشکیل فولینگ میشود.

 • آنتی اسکالانت در دستگاه تصفیه آب صنعتی به منزل خون در رگ های یک موجود زنده می باشد .به دلیل اینکه مهم ترین هدف در بهره برداری صحیح از دستگاه تصفیه آب بالا نگه داشتن عمر مفید ممبران می باشد و تنها عامل بازدارنده از ایجاد رسوب روی سطح ممبران استفاده از آنتی اسکالانت مرغوب می باشد لذا انتخاب یک آنتی اسکالانت با کیفیت بالا خیلی می تواند در نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی به ما کمک نماید و اما مشکلاتی که می تواند این رسوبات موجود بر روی ممبران به وجود آورد عبارت است از: 1.برخورد کریستال های رسوب به ممبران که باعث بازشدن منفذ های ریز ممبران می شود 2.کاهش فشار آب و افزایش هدر رفت انرژی و هزینه های نگهداری سیستم 3.پایین بودن راندمان سیستم 4.افت محسوس آب تولید ممبران
 • بخاطر وجود نمک های حل شده در آب ورودی به دستگاه تصفیه آب به سبک اسمز معکوس و آب شیرین کن که باعث به وجود آوردن گرفتگی و رسوب در روزنه های میکرونی پلی آمید ممبرین های اسمز معکوس , اصطلاحاً پدیده scalingایجاد می شود. از آن دست موادی که بر پوسته پلی آمید ( ممبرین) رسوب ایجاد می کند، باید به کربنات کلسیم (CaCO₃)، سولفات کلسیم (CaSO₄)، سولفات باریم (BaSO₄)، و سولفات استرونیوم (SrSO₄) توجه نمود. رسوبات سیلیکا (SiO₂) و فلوراید کلسیم (CaF) کمتر رایج هستند اما دردسر سازند. برای ممانعت این نمک های حل شده بر روی ممبرین به آب وارده به سیستم RO آنتی اسکالانت Antiscalant اضافه می شود عیوب به کارگیری از آنتی اسکالانت بی کیفیت باعث کم شدن گنجایش تولید ،زیاد شدن مقدار نمک های حل شده در آب تولید TDS خروجی تولید، بالا رفتن فشار بر پمپ های طبقاتی و کم شدن طول عمر پمپ و افزایش برق مصرف شده به دلیل افزایش مقدار آمپر ، کثرت در شستن ممیران نشات گرفته از مسدود شدن و در اخر کم شدن طول عمر در ممبران ها و عوض شدن زود هنگام آن می شود آنتی اسکالانت ارائه شده توسط شرکت مهندسی آتیه انرژی تلاش در اقسام گوناگون برای هدایت در دستگاه های اسمز معکوس با آب ورودی لب شور و دستگاه اسمز معوس با آب ورودی دریایی و اقسام آنالیزهای ورودی آب رسیدگی و به مشتریان گرامی عرضه می شود
 • مقدار استفاده ، کارکرد و کارایی آنتی اسکالانت با اهمیت به نرم‌افزار های شرکت عامل و همچنین کیفیت آب ورودی (لب شور – دریایی ) به دستگاه های اسمز معکوس اندازه گیری می شود