چک ولو پیستونی

دانلود کاتالوگ چک ولو پیستونی
piston check valve

مزایا و معایب چک ولو پیستونی چیست؟

مزایا:

افت فشار بسیار کم، بسته شدن سریع، در سیستم های کثیف “نچسب” نمی شود، کوبیدن دیسک را به حداقل می رساند .

معایب:

نمی توان در جریان با نوسان سریع استفاده کرد، سفتی صندلی ممکن است در فشار دیفرانسیل کم بدتر شود.

تمام سازندگان شیرهای چک

شیرهای بازرسی دریچه‌های ایمنی خود فعال هستند که به گازها و مایعات اجازه می‌دهند فقط در یک جهت جریان داشته باشند. هدف شیر چک جلوگیری از معکوس شدن جریان فرآیند در سیستم است که می تواند به تجهیزات آسیب برساند یا فرآیند را مختل کند. آنها به عنوان دریچه های جهت دار یک طرفه طبقه بندی می شوند. شیرهای بازرسی معمولاً برای محافظت از پمپ‌ها در کاربردهای مایع یا کمپرسورها در سیستم‌های گازی یافت می‌شوند که جریان برگشتی می‌تواند باعث خاموش شدن پمپ یا کمپرسور شود. آنها همچنین در سیستم های فرآیندی اعمال می شوند که فشارهای متفاوتی دارند، که باید جداگانه نگه داشته شوند. آنها برای کار کردن نیازی به منبع تغذیه خارجی ندارند زیرا از افت فشار ایجاد شده توسط جریان رسانه استفاده می کنند.

مزایا و معایب

از جریان برگشتی جلوگیری می کند نمی توان با سیستم های ضربان دار استفاده کرد
فشار را حفظ می کند ممکن است عنصر بسته شدن به هم برخورد کند و باعث آسیب و سایش بیش از حد شود
به عنوان سیستم پشتیبان عمل می کند

بیشتر آنها را می توان به صورت افقی و همچنین عمودی استفاده کرد

سوپاپ

برنامه های کاربردی

شیرهای چک برای جلوگیری از جریان برگشتی و حفظ فشار استفاده می شوند. آنها معمولاً به عنوان پشتیبان در مواردی که پمپ از کار می افتد، برای کمک به عملکرد کمپرسورها و پمپ های رفت و برگشتی و زمانی که فشار سیستم از توانایی های تجهیزات اولیه فراتر می رود استفاده می شود. شیرهای چک را می توان در صنایعی مانند پالایش، پتروشیمی، شیمیایی و …، تولید میدان نفتی، آب، بخار، پترو پالایش و سیالات ویسکوز مشاهده کرد. شیرهای چک معمولاً در سیستم‌های مدیریت فاضلاب و در تولید یافت می‌شوند.

انواع شیرهای چک

دریچه های بازرسی از فناوری های مختلفی برای اجازه و توقف جریان مایعات و گازها استفاده می کنند.

سوپاپ‌های برگشتی جریان کامل و بدون مانع را می‌دهند و با کاهش فشار به‌طور خودکار بسته می‌شوند. بسته شدن کامل زمانی اتفاق می افتد که جریان به صفر برسد. سوپاپ های برگشتی برای استفاده در سیستم هایی که از شیرهای دروازه ای استفاده می کنند به دلیل افت فشار کم در شیر توصیه می شود. این شیر از یک دیسک و لولا تشکیل شده است که توسط یک پین لولا از بدنه آویزان شده اند. نشیمن در این شیر یا فلز به فلز یا نشیمن فلزی به دیسک ترکیب است. یک دیسک ترکیبی برای خدماتی که ممکن است ذرات در رسانه وجود داشته باشد، جایی که نویز قابل اعتراض است یا در مواردی که خاموشی مثبت لازم است، توصیه می شود. بدنه سوپاپ چرخان در طرح Y-pattern یا بدنه مستقیم موجود است. طراحی بدنه مستقیم دارای دیسک در قسمت بالایی است تا به صندلی که با بدنه یکپارچه است ببندد. یک سوپاپ چرخشی تک دیسکی با عنصر بسته شدن متصل به بالای درپوش طراحی شده است.

مزایا :

اغتشاش و افت فشار بسیار کم است، حلقه‌های صندلی قابل تعویض، سطح نشیمنگاه زاویه‌دار اجازه باز شدن راحت‌تر در فشارهای پایین‌تر، آب‌بندی مثبت‌تر و ضربه کمتر هنگام بسته شدن در فشارهای بالاتر را می‌دهد.

معایب :

در سیستم هایی با جریان های ضربانی قابل استفاده نیست. بال زدن مداوم برای عناصر صندلی مخرب خواهد بود.

 

عملکرد سوپاپ
شیرهای چک بالابر

دارای یک دیسک هدایت شونده و آرایش نشیمنگاهی مشابه دریچه های گلوب هستند. آنها به بهترین وجه در سیستم هایی با سوپاپ های گلوب و دریچه های بازرسی پلاستیکی استفاده می شوند. سه الگوی بدنه (افقی، زاویه ای و عمودی) وجود دارد که می توان آنها را در خطوط افقی یا عمودی با جریان رو به بالا نصب کرد. برای عملکرد مناسب شیرهای چک بالابر، جریان باید به زیر صندلی وارد شود. فشار جریان رو به بالا صندلی را در داخل راهنماهای صندلی بالا می برد. هنگامی که جریان متوقف می شود یا معکوس می شود، دیسک دوباره به پایین می افتد تا لوله را ببندد. هنگامی که به صورت افقی نصب می شود، دیسک توسط سیستمی از دنده های راهنما معلق می شود.

شیرهای راهنمای سایلنت یا مرکزی شبیه به شیرهای بازرسی بالابر هستند

و یک راهنمای مرکزی از ورودی به درگاه های خروجی گسترش می یابد. درپوش سوپاپ یک فنر و بوش است که برای حفظ حرکت “بی صدا” فعال می شود. شیرهای چک بالابر از یک بدنه فلزی با صندلی‌های یکپارچه با بدنه یا در حلقه‌های صندلی تجدیدپذیر تشکیل شده‌اند. ساختار دیسک شبیه به ساخت دریچه‌های کره‌ای، با دیسک‌های فلزی یا ترکیبی است. شیرهای چک پیستونی نیز بسیار شبیه به شیرهای چک بالابر هستند. آنها بهترین سفتی مهر و موم را فراهم می کنند و برای اندازه های کوچک کاربردی ترین هستند.

از یک دریچه چک توپ توپ شناور آزاد یا فنری که در حلقه نشیمنگاه قرار دارد به عنوان عنصر بسته شدن استفاده می کند. است از نظر ساخت شبیه شیر توپی . مکانیک عملکرد شیر چک نسبتاً ساده است. اکثر شیرهای چک حاوی یک توپ هستند که آزادانه بالای نشیمنگاه قرار می گیرد که تنها یک سوراخ دارد. قطر توپ کمی بزرگتر از قطر سوراخ است. هنگامی که فشار پشت صندلی از فشار بالای توپ بیشتر شود، مایع اجازه می‌دهد از شیر عبور کند. با این حال، هنگامی که فشار بالای توپ از فشار زیر صندلی بیشتر شود، توپ به حالت استراحت در صندلی برمی‌گردد و یک مهر و موم تشکیل می‌دهد که از جریان برگشتی جلوگیری می‌کند. آنها به بهترین وجه برای خدمات با مایعات چسبناک یا زمانی که رسوب در سیستم وجود دارد استفاده می شوند زیرا توپ با عملکرد صاف تمیز باقی می ماند.

مزایا:

قابل استفاده با خطوط بخار، هوا، گاز، آب و بخار با سرعت جریان بالا، قابل نصب در خطوط با جریان عمودی، قابل نصب با حلقه های صندلی تجدید پذیر.

شیرهای چک

شیر چک دودیسکی یا ویفری

شامل دو دیسک نیم دایره است که به هم لولا شده اند. دو دیسک با جریان مثبت به هم تا می شوند و تا یک دایره کامل جمع می شوند تا در برابر جریان معکوس بسته شوند. شیرهای چک ویفری به عنوان یک گزینه کوچکتر و کم هزینه تر از شیرهای بازرسی بالابر و نوسانی طراحی شده اند. شیرهای چک ویفر به گونه ای طراحی شده اند که بین مجموعه ای از فلنج ها قرار می گیرند. دیسک در شیرهای چک دیسکی در یک صفحه در زوایای قائم به جریان سیال حرکت می کند که توسط فنری که توسط نگهدارنده در جای خود نگه داشته می شود مقاومت می کند. همانطور که فشار بالادست افزایش می یابد و بر نیروی فنر و وزن دیسک غلبه می کند، دیسک از روی صندلی خود بلند می شود و جریان را از طریق شیر می دهد. فنر اجازه می دهد تا شیر در هر جهتی نصب شود. اینها را نباید با یک شیر چک دوگانه اشتباه گرفت، که مجموعه ای است که شامل دو سوپاپ متمایز است.

شیرهای چک بیل دریچه ای

حساس به جریان، با ناحیه متغیر هستند. آنها نام خود را از شکل آنها گرفته اند که از دو بال به شکل منقار اردک تشکیل شده است. در شرایط دبی صفر، شیر بسته باقی می ماند. با افزایش جریان، فشار روی فلپ ها افزایش می یابد و دریچه باز می شود.

شیرهای چک پروانه ای

ساختار و مشخصات جریان مشابه شیر پروانه ای دارند. آنها اغلب با هم در سیستم های مدیریت جریان استفاده می شوند. شیرهای چک پروانه ای طوری طراحی شده اند که بدنه فضای کافی برای حرکت آسان دیسک پروانه ای را فراهم می کند. طراحی این امکان را برای آب بندی انعطاف پذیر در برابر سوراخ بدنه شیر در 45 درجه فراهم می کند و عمل کوبیدن را کاهش می دهد. بدنه شیر به طول لوله با اتصالات در دو انتها و با حفاری ریز ساخته شده است. طراحی ساده بدنه اجازه می دهد تا دریچه هایی با قطر بزرگ و نصب خطوط نشیمنگاه از مواد متعددی ساخته شود. هنگام نصب یک شیر چک پروانه ای، مهم است که اطمینان حاصل شود که جریان ورودی به شیر از انتهای لولای شیر می آید تا شیر را از توقف تمام جریان محافظت کند.

مزایا: عملکرد بی صدا، می تواند در همان کاربردهای شیر پروانه ای مورد استفاده قرار گیرد، می تواند به صورت افقی یا عمودی نصب شود و می تواند جریان عمودی را مدیریت کند، و طراحی باعث کاهش عملکرد کوبیدن می شود.

معایب: نمی توان با برنامه های تمیز یا استریل استفاده کرد زیرا شیر را نمی توان به راحتی تمیز کرد. کثیفی ممکن است باعث سایش بیش از حد دیسک شود.

دریچه های چک چتری ، دستگاه های الاستومری خود فعال هستند. این شیرها به سادگی به یک سوراخ فشار می آورند و می توانند برای عملکرد در محدوده فشار مشخص طراحی شوند. نام چتر از شکل کلی دستگاه گرفته شده است.

جلوگیری کننده های جریان برگشتی مجموعه ای از دو شیر چک و دو شیر قطع کننده هستند. آنها همچنین ممکن است شامل خروس های آزمایشی برای هر محفظه در داخل مجموعه باشند. برای اطلاعات بیشتر، از Engineering360’s Backflow Preventers Specification Guide دیدن کنید .

دریچه های کارتریج/منیفولد دریچه های کنترل جهتی هستند که در منیفولدها قرار می گیرند تا طراحی سیستم فشرده و مقرون به صرفه را ارائه دهند.

دریچه های پایی نوعی شیر چک با صافی داخلی هستند. آنها در نقطه مصرف مایعات برای حفظ مایع در سیستم استفاده می شوند.

دریچه های چک پاپت پورت ها را با یک دستگاه آب بندی متشکل از یک دیسک، مخروط یا کره که با استفاده از فنر بر روی سطح نشیمنگاه فشرده می شود، باز و بسته می کنند.

شیرهای چک دیسک کج از یک دیسک محوری به عنوان عنصر بسته شدن استفاده می کنند. آنها شبیه دریچه های برگشتی نوسانی هستند اما محور محوری نزدیک به مرکز جریان جریان است. دیسک در شرایط بدون جریان در برابر صندلی بسته می ماند و در اثر جریان به اجبار باز می شود. دریچه‌های چک دیسک کج‌شونده در کاربردهایی که نیاز به واکنش سریع دارند و در مواقعی که آزادی از چسبندگی ضروری است، بهترین استفاده را دارند. پاسخ سریع امکان پذیر است زیرا مرکز جرم دیسک به محور محوری نزدیک است. هنگامی که به طور کامل باز است، شیر افت فشار کم را نشان می دهد.

مزایا: افت فشار بسیار کم، بسته شدن سریع، در سیستم های کثیف “نچسب” نمی شود، کوبیدن دیسک را به حداقل می رساند.

معایب: نمی توان در جریان با نوسان سریع استفاده کرد، سفتی صندلی ممکن است در فشار دیفرانسیل کم بدتر شود.

 check valves

مشخصات فنی

مشخصات عملکرد شامل اندازه شیر، درجه فشار، دمای رسانه و ضریب جریان سوپاپ می باشد.

افت فشار – هنگام انتخاب یک شیر چک، درک افت فشاری که در سیستم مدیریت جریان رخ می دهد مهم است. تغییرات فشار در سیستم مسئول کنترل جریان و در نتیجه عملکرد شیر چک می باشد. سفتی خاموش به افت فشار معکوس بستگی دارد، جایی که فشار پایین دست از فشار بالادست بیشتر است. این بدان معنی است که هرچه افت فشار معکوس بزرگتر باشد، فشار پایین دست بیشتر به عنصر بسته فشار می آورد و باعث خاموش شدن بهتر می شود.

Engineering360 یافت اطلاعات بیشتر در مورد جریان شیر را می توان در صفحه جریان و اندازه شیر .

دریچه های

روش کنترل

جریان سیال در جهت دلخواه دریچه را باز می کند، در حالی که جریان برگشتی باعث بسته شدن شیر می شود. جریان برگشتی توسط وزن مکانیسم چک، فشار برگشتی، توسط فنر یا ترکیبی از این وسایل جلوگیری می شود. این مکانیسم معمولاً به عنوان یک دیسک شناخته می شود، اما توپ و پاپت دیگر اصطلاحات قابل تعویض مورد استفاده هستند. در حالت ایده آل، شیر چک می تواند مقاومت صفر در برابر جریان معمولی و مقاومت کامل در برابر جریان (نشتی) در جهت معکوس ایجاد کند.

سیال های مناسب

در انتخاب موادی که بدنه و دیسک سوپاپ از آن ساخته خواهد شد و همچنین نوع و سرعت محرک، رسانه نقش مهمی ایفا می کند. طیف گسترده ای از مواد که می تواند در سیستم شیر وجود دارد.

مواد

شیرهای چک از طیف گسترده ای از مواد از جمله گزینه های فلزی و غیر فلزی ساخته شده اند. هنگام انتخاب یک ماده، محیط عملیاتی (یعنی گرمای محیط)، طول عمر (یعنی تعمیر و نگهداری)، و رسانه (یعنی گاز یا مایع خورنده) باید در نظر گرفته شود.

انواع اتصال

انواع اتصالات برای شیرهای چک باید بر اساس اتصالات موجود در سیستم انتخاب شوند. برای عملکرد مناسب، بسیار مهم است که شیر بتواند یک اتصال قوی و قابل اعتماد با لوله‌کشی در سیستم ایجاد کند.

ارتباط شرح
نخ دار این شیر دارای رزوه های داخلی یا خارجی برای اتصال(های) ورودی یا خروجی است.
اتصالات فشرده سازی اتصال لوله مهر و موم شده بدون لحیم کاری یا رزوه. همانطور که مهره روی یکی از اتصالات سفت می شود، یک واشر را در اطراف لوله دوم فشرده می کند و یک بسته ضد آب تشکیل می دهد.
فلنج پیچ شیر دارای فلنج (های) پیچ برای اتصال ورودی یا خروجی است.
فلنج گیره شیر دارای فلنج(های) گیره برای اتصال ورودی یا خروجی است.
اتحاد. اتصال شیر دارای یک اتصال اتصال برای اتصال (های) ورودی یا خروجی است.
اتصالات لوله این شیر دارای یک اتصال برای اتصال مستقیم لوله در اتصالات ورودی و/یا خروجی است.
جوش لب به لب این شیر دارای یک اتصال به اندازه جوش لب به لب برای اتصال ورودی یا خروجی است.
جوش/لحیم جوراب شیر دارای یک اتصال جوش سوکت برای اتصال ورودی یا خروجی است.

 

چک ولو پیستونی چیست؟

شیرهای چک برای جلوگیری از برگشت جریان در یک سیستم لوله کشی طراحی شده اند. این دریچه ها توسط مواد جاری در خط لوله فعال می شوند.

 

فشار سیالی که از سیستم می گذرد، شیر را باز می کند، در حالی که هرگونه برگشت جریان، شیر را می بندد.

بسته شدن با وزن مکانیسم چک، با فشار معکوس، توسط فنر یا ترکیبی از این وسایل انجام می شود. انواع کلی شیرهای چک عبارتند از تاب، دیسک کج، پیستون، پروانه و استاپ.

چک ولو پیستون

چک ولو پیستونی اساساً یک شیر چک بالابر است. دارای یک داگ متشکل از یک پیستون و سیلندر است که در حین کار یک اثر بالشتکی ایجاد می کند.

به دلیل شباهت در طراحی به شیرهای بازرسی بالابر، ویژگی های جریان از طریق چک ولو پیستونی اساساً مانند شیر چک بالابر است.

 

نصب مانند چک آسانسور است که جریان باید از زیر صندلی وارد شود.

ساخت نشیمنگاه و دیسک چک ولو پیستونی مانند شیرهای چک بالابر است.

شکل: شیر چک پیستون

دریچه‌های چک پیستونی عمدتاً به همراه شیرهای گلوب و زاویه‌ای در سیستم‌های لوله‌کشی استفاده می‌شوند که تغییرات بسیار مکرری در جهت جریان را تجربه می‌کنند.

از این نوع شیرها در سیستم های آب، بخار و هوا استفاده می شود.

به دلیل طراحی بی‌نظیر خود، شیر چک TOM WHEATLEY به سبک پیستونی، سال‌ها خدمات بدون وقفه در پایین دست پمپ‌ها و کمپرسورهای رفت و برگشتی و در کاربردهای دیگر که طرح‌های شیر چک معمولی در معرض سایش بیش از حد قرار می‌گیرند، ارائه کرده است.

طراحی ورودی بالای شیر امکان دسترسی آسان و تعویض تمام قطعات داخلی سوپاپ را با کاهش زمان خرابی فراهم می کند.

ویژگی ها و انطباق

محدوده اندازه: 2 تا 12 اینچ [50 تا 300 میلی متر]
کلاس های ANSI 150 تا 1500
مونوگرام API Spec 6D و مطابقت با ASME B16.34
مصالح ساختمانی مطابق با NACE MR0175/ISO 15156 است
شماره ثبت کانادا (CRN) در صورت درخواست
دستورالعمل تجهیزات تحت فشار 2014/68/EU (PED/CE) در صورت درخواست
کاملاً باز و در بالا نصب شده است
حرکت کلاپر کنترل شده
سرویس افقی یا عمودی
باز شدن سریع پیستون
روکش های فلزی و صندلی یکپارچه یا قابل جابجایی
نرم یا فلزی نشسته
اتصالات انتهایی RF یا RTJ
در دسترس بودن تریم: WCC، LCC، CF8M، و پوشش‌های داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *