دیزل پمپ آتشنشانی

پمپ آتش نشانی

دیزل پمپ آتشنشانی یک پمپ گریز از مرکز است که برای پمپاژ آب آتش نشانی استفاده می شود. پمپ های آتش نشانی را می توان برای استفاده قابل حمل (به عنوان مثال در وسایل نقلیه آتش نشانی یا به عنوان پمپ های آتش نشانی قابل حمل) یا برای استفاده ثابت (مانند هیدرانت، سیستم های آبپاش) طراحی کرد.

دیزل پمپ آتشنشانی قابل حمل

پمپ های آتش نشانی قابل حمل، پمپ های گریز از مرکز تک مرحله ای یا چند مرحله ای هستند. دیزل پمپ آتشنشانی قابل حمل، خود پره‌شونده هستند (به پمپ خود پراینگ مراجعه کنید ) این پمپ‌ها دارای طراحی فشرده و سبک هستند. به شکل 1 پمپ آتش نشانی مراجعه کنید

شکل 1 پمپ آتش نشانی: پمپ آتش نشانی متحرک (پمپ آتش نشانی قابل حمل با پمپ حلقه آب برای هواگیری)
شکل 1 پمپ آتش نشانی: پمپ آتش نشانی متحرک (پمپ آتش نشانی قابل حمل با پمپ حلقه آب برای هواگیری)

اندازه و داده های عملکرد پمپ های آتش نشانی با استانداردهای EN 1147، EN 14466 و EN 1028-1 استاندارد شده است. شیلنگ های مکش و تخلیه مربوطه با استاندارد DIN 14810 و کوپلینگ ها به DIN 14811 استاندارد شده اند. در تلفات فشار شیلنگ ها تقریباً با تلفات اصطکاک لوله پلاستیکی در لوله های مطابقت دارد .
درایو معمولاً یک موتور احتراقی است که به سادگی از طریق منبع سوخت کنترل می شود. در عمل، نرخ جریان و هدها می توانند به طور گسترده ای متفاوت باشند (به پرتاب مراجعه کنید ).

پمپ های آتش نشانی قابل حمل یا به صورت پمپ های یکپارچه یا جلو نصب شده بر روی خودروهای آتش نشانی نصب می شوند و یا به عنوان دیزل پمپ آتشنشانی قابل حمل استفاده می شوند. پمپ های آتش نشانی قابل حمل از انتهای پمپ تشکیل شده اند که به یک موتور فلنج متصل شده است.

این مجموعه بر روی یک قاب محافظ نصب شده است. برخی از پمپ های آتش نشانی قابل حمل مدرن (که از نظر اندازه فراتر از استانداردها هستند) توسط یک توربین گاز هدایت می شوند که نه تنها امکان انتخاب سوخت جهانی را فراهم می کند بلکه باعث افزایش خروجی و کاهش وزن نیز می شود. به دلایل وزنی، قاب محافظ اغلب از دو قسمت مجزا تشکیل شده است که باعث می شود انتهای پمپ به سرعت و به راحتی از انتهای درایو جدا شود. پمپ هایی که بر روی خودروهای آتش نشانی نصب می شوند توسط موتور خودرو از طریق یک میل جک به حرکت در می آیند.

سیستم های زیر برای هواگیری استفاده می شود (به دیزل پمپ آتشنشانی خود پرایمینگ مراجعه کنید ):

  • پمپ حلقه آب ، به طور مداوم بر روی یک شفت مشترک با پمپ آتش نشانی کار می کند
  • پمپ حلقه روغنی نصب شده در کنار پمپ آتش نشانی، که توسط شفت پمپ آتش نشانی از طریق چرخ اصطکاک در طول فرآیند تهویه هدایت می شود.
  • ادوکتور (به پمپ جت Eductor مراجعه کنید) با استفاده از بخشی از گاز خروجی موتور احتراق یا هوای فشرده مرحله تراکم توربین گاز
  • پمپ باد دستی

پمپ‌های آتش نشانی معمولاً پمپ‌های محفظه پیچشی دو تک مرحله‌ای، پمپ‌های جریان شعاعی مکش (به پمپ دو مکش مراجعه کنید )، پمپ‌های حلقه‌ای ، پمپ‌های گمانه شناور و پمپ‌های توربین چاه عمیق هستند . آنها آب آتش نشانی را از مخازن، حوضچه های آب آتش نشانی، رودخانه ها یا دریاچه ها استخراج می کنند.

پمپ های آتش نشانی معمولاً در حالت بیکار هستند. آنها فقط برای آزمایش سیستم های آب / مه آب (به PREN 14972) یا سیستم های فوم (به EN 13565) و در صورت آتش سوزی کار می کنند. به همین دلیل است که راه اندازی قابل اعتماد و افزایش سریع به توان خروجی کامل پمپ (همچنین پس از توقف طولانی مدت) از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مقررات قابل اجرا توسط شرکت ها و انجمن های بیمه آتش سوزی مانند VdS Schadensverhütung، Factory Mutual، National Fire Protection Association، APSAD/CNPP و LPCB صادر می شود.

دیزل پمپ آتشنشانی ثابت

مهم ترین و رایج ترین سیستم های اطفاء حریق، سیستم های اسپرینکلر هستند. سیستم های اسپرینکلر از چندین سر آبپاش تشکیل شده است که از طریق یک سیستم لوله کشی به هم متصل می شوند. گرمای زیاد به طور خودکار سرهای آبپاش را در فواصل زمانی معینی فعال می کند تا از اتاق هایی که در آنها نصب شده اند محافظت کند. سیستم های اسپرینکلر سیستم های آتش نشانی خودکار هستند.

شیرهای آتش نشانی نوع دیگری از سیستم های اطفای حریق هستند. هیدرانت ها به صورت دستی فعال می شوند. بسته به نوع آنها یا برای استفاده عمومی یا فقط برای فعال سازی توسط آتش نشان ها طراحی شده اند.

سیستم های آبپاش لوله مرطوب رایج ترین نوع سیستم آبپاش هستند. در این سیستم خطوط لوله به طور دائم تحت فشار و پر از آب هستند. به محض فعال شدن یک یا چند اسپرینکلر، آب آتش نشانی بلافاصله تخلیه می شود.
در سیستم‌های آبپاش لوله خشک، خطوط لوله در مناطقی که احتمالاً تحت تأثیر یخبندان/یخ زدگی قرار می‌گیرند، با هوا پر می‌شوند.

بسته به کلاس خطر، سیستم های آبپاش ممکن است نیاز به تامین آب از دو منبع مستقل با استفاده از یک یا دو دیزل پمپ آتشنشانی داشته باشند. در صورت استفاده از دو پمپ، بسته به مقررات قابل اجرا، ممکن است دو منبع انرژی مستقل تهیه شود.

دیزل پمپ آتشنشانی را می توان با موتور الکتریکی یا موتور احتراقی به حرکت درآورد. به شکل 2 دیزل پمپ آتشنشانی مراجعه کنید

شکل 2 پمپ آتش نشانی: واحد ثابت با موتور احتراقی
شکل 2 پمپ آتش نشانی: واحد ثابت با موتور احتراقی

برای اطمینان از راه اندازی قابل اطمینان دیزل پمپ آتشنشانی ثابت برای آزمایش سیستم آتش نشانی یا در صورت آتش سوزی، پمپ های آتش نشانی ثابت مطابق با مقررات مربوطه مانند VDS CEA 4100 طراحی شده و تحت آزمایش نوع قرار می گیرند. یک گواهی کننده مستقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *