شیر کشویی

شیر کشویی

 • شیر کشویی یا ( gate valve) گیت ولو یکی از ساده ترین و قدیمی ترین مکانیزم های قطع و وصل جریان سیال است
 • از زمان های قدیم برای کنترل جریان آب در جوی و آبراه، از یک دریچه ذوزنقه ای یا مستطیل شکل استفاده میشد که از دو طرف در یک قاب شیار دار جایگرفته بود استفاده میکردند

متریال های شیر کشویی

 • Brass Gate Valves
 • Bronze Gate Valves
 • Cast Iron Gate Valves
 • Carbon Steel
 • Ductile Iron
 • Resilient Wedge Iron Gate Valves
 • Stainless Stee

شیر کشوییشیر کشویی

شیر کشویی

 

انواع شیر کشویی

دو نوع گیت ولو در مهندسی نفت و گاز موجود است:

 • نوع اول گیت ولو موازی ( Parallel) که از یک دیسک تخت دروازه ایی در بین نشیمنگاه موازی قرار داده می شود.
 • این ولو دارای یک لبه بسیار تیزی در قسمت پایین خود می باشد که این لبه تیز جهت برش و از بین بردن ذرات جامد ورودی در ولو است.
 • نوع دوم شیر کشویی دارای دروازه های گوِوه ای شکل است
 • که به منظور بسته شدن در حالت Shut Off از دو Seat مورب و یک Gate مورب استفاده می‌ شود

هدف استفاده از شیر کشویی

 • بیشترین کاربرد گیت ولو (Gate Valve)در سرویس ها و خطوطی است که عایق میشوند
 • درسیالهایی که هدف بستن جریان است استفاده میشود

شیر کشویی چگونه کار میکند

 • شیر کشویی یا گیت ولو (Gate Valve) یکی از انواع شیرآلات صنعتی بسیار پرکاربرد در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است
 • معمولا” دارای دیسکی با حرکت خطی است که برای شروع یا قطع جریان در سیال استفاده می‌شود.
 • این ولو قابل تنظیم نبوده و قابلیت تنظیم دریچه‌ای جریان را نیز ندارد. علت نامگذاری دروازه ((Gate  از قرارگرفتن دیسک در جریان سیال مشتق گرفته شده است.
 • به Gate Valve  گاهی اوقات Slide Valve نیز گفته می‌شود. این ولوها دارای حرکت خطی می‌باشند.
 • گیت ولو، جهت رساندن افت فشار به پائین‌ترین سطح ، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده معمول از شیرهای دروازه ای

به جای تنظیم جریان برای قطع جریان مایعات استفاده می شود. هنگامی که کاملاً باز است ، دریچه دروازه معمولی هیچ مانعی در مسیر جریان ندارد ، در نتیجه مقاومت در برابر جریان بسیار کم است. [1] اندازه مسیر جریان باز به طور کلی با جابجایی دروازه به صورت غیرخطی متفاوت است. این به این معنی است که سرعت جریان با حرکت ساقه به طور مساوی تغییر نمی کند. بسته به ساخت و ساز ، یک درب نیمه باز می تواند از جریان سیال ارتعاش کند. [1]

سوپاپ های دروازه ای بیشتر با قطر لوله های بزرگتر (از 2 “تا بزرگترین خطوط لوله) استفاده می شوند ، زیرا ساخت آنها پیچیده تر از انواع دیگر شیرها در اندازه های بزرگ است.

در فشارهای بالا ، اصطکاک می تواند به یک مشکل تبدیل شود. همانطور که با فشار محیط ، دروازه به سمت ریل هدایتگر خود رانده می شود ، کار با شیر دشوارتر می شود. دریچه های بزرگ گیت گاهی اوقات با بای پس کنترل می شوند که توسط شیر کوچکتر کنترل می شود تا بتوانند فشار را قبل از کار کردن خود شیر گیت کاهش دهند.

دریچه های دروازه ای بدون یک حلقه آب بندی اضافی روی دروازه یا نشیمنگاه در مواردی که نشت جزئی شیر ، مسئله ای نیست مانند مدارهای گرمایش یا لوله های فاضلاب ، استفاده می شود.

ساخت شیر

دریچه های مشترک دروازه توسط یک ساقه رزوه ای فعال می شود که محرک (به عنوان مثال چرخ دستی یا موتور) را به دروازه متصل می کند. مشخص می شود که بسته به این که انتهای ساقه رشته ای باشد ، دارای ساقه ای در حال افزایش یا ساقه بلند نشده است. ساقه های در حال افزایش به دروازه ثابت می شوند و هنگام کارکردن شیر ، با هم بالا و پایین می شوند ، و نشان تصویری از موقعیت شیر ​​را ارائه می دهند. محرک به مهره ای متصل است که برای حرکت دادن آن در اطراف ساقه رشته ای چرخانده می شود. دریچه های ساقه غیر ریخته شده به محرک ثابت شده و با آن می چرخند و در دروازه قرار می گیرند. از آنجا که حرکت دروازه در داخل شیر پنهان است ، ممکن است آنها یک نشانگر داشته باشند که روی ساقه قرار دارد تا موقعیت شیر ​​را نشان دهد. ساقه های بدون ریزش در جایی که فضای عمودی محدود است استفاده می شود.

شیرآلات دروازه ای ممکن است مطابق با استانداردهای بعدی فلنج سازگار با خط لوله ، سوراخ های فلنج دار داشته باشند.

سوپاپ های دروازه ای معمولاً از چدن ، فولاد کربن ریخته گری ، آهن داکتیل ، فلز اسلحه ، فولاد ضد زنگ ، فولادهای آلیاژی و فولادهای جعلی ساخته می شوند.

از شیرهای دروازه ای تمام فلزی در محفظه های خلا vac بسیار بالا برای جداسازی مناطق محفظه استفاده می شود.

سرپوش

بانت ها بستگی ضد نشت را برای بدنه دریچه ایجاد می کنند. شیرآلات دروازه ای ممکن است دارای یک درپوش پیچ ، اتصال دهنده یا پیچ و مهره باشند. سرپوش پیچ گوشتی ساده ترین آن است ، که یک مهر و موم بادوام با فشار را ارائه می دهد. کلاه ایمنی مناسب برای کاربردهایی است که نیاز به بازرسی و تمیز کردن مکرر دارند. همچنین به بدن قدرت بیشتری می بخشد. از سرپوش پیچ و مهره ای برای شیرهای بزرگتر و فشارهای بالاتر استفاده می شود.

سرپوش مهر و موم فشار

نوع دیگر ساخت کلاهک در شیر گیت ، کلاهک آب بندی فشار است. این ساختار برای شیرهای فشار بالا ، معمولاً بیش از 2250 psi (15 مگاپاسکال) استفاده می شود. ویژگی منحصر به فرد درپوش مهر و موم فشار این است که سرپوش کلاه در یک فنجان رو به پایین قرار می گیرد که در داخل بدنه شیر قرار می گیرد. با افزایش فشار داخلی دریچه ، کناره های فنجان به بیرون مجبور می شوند. بهبود مهر و موم سرپوش بدن. سازه های دیگر که در آن مهر و موم توسط فشار بست بیرونی تأمین می شود ، تمایل به ایجاد نشت در مفصل بدنه و بدنه دارند.

شیر دروازه چاقو

برای مواد جامد پلاستیکی و دوغابهای با ویسکوزیته بالا مانند خمیر کاغذ ، از یک دریچه مخصوص معروف به شیر دروازه چاقو برای برش مواد جهت جلوگیری از جریان استفاده می شود. دریچه دروازه چاقو معمولاً گوه ای نیست و در سطح زیرین آن لبه ای شبیه چاقو مخروطی است.