هماتیت
خانه » هماتیت

هماتیت

هماتیت

هماتیت با فرمول شیمیایی Fe2O3 یکی از کانی های آهن هست و در لغت معنی خون قرمز را می دهد و از واژه ی یونانی hima می آید هنگامی که خالص باشد در ترکیباتش 69.94 درصد عنصر آهن و 30.06 درصد اکسیژن دارد در رنگ های خاکستری مایل به قرمز تیره یا روشن با وزن 5.26 گرم بر سانتی متر مکعب هست . اشکال ظاهری Fe2O3کلوخه ای و خاکی یا کریستالی موجود می باشد Fe2O3خالص که گل اخرا نامیده می شود رنگ های قرمز وکاملا خاکستری دارد و در جزیره هرمز کشور ایران نیز پیدا می شود . تجزیه هماتیت به مگنتیت و آهن در شرایط در دمای 1457 و فشار اکسیژن یک اتمسفر اتفاق میافتد . Fe2O3های ناپایدار هم هنگامی که در شبکه مگنتیت همه یون های دو ظرفیتی آهن به سه ظرفیتی ها مبدل شوند ، تولید می شود . سنگ هماتیت یا سنگ حدید یک سنگ بسیار قیمتی می باشد که هماتیت شکلی از اکسید های آهن هستش و بسیار زیاد متراکم و دارای خاصیت بسیار بالای شکست نور نیز هست .

چگونه هماتیت شناسایی می شود ؟

Fe2O3در نوع خود یک سنگ ارزشمند با ویژگی های یکتا و منحصر به فرد است . Fe2O3هنگامی که تراشیده می شود به رنگ فلزی و براق تبدیل میشود اما در حالت معمولی رنگ خودش را دارد . Fe2O3مثل سنگ های قیمتی یاقوت کبود و لعل دارای ساختار مثلثی بلورین است . هماتیتی که در طبیعت هست مغناطیسی نیست اما می توان روی آن فرآیندی انجام داد و آن را مغناطیسی نیز کرد .

هماتیت

نوع برش و شکل و ظاهر هماتیت چگونه است ؟

Fe2O3به دلیل قیمتی بودنش کوژتراشی خواهند شد و می توانند روی آن طراحی و حتی قلم زنی نیز کنند که جلوه زیبایی به آن می بخشد . که از Fe2O3در صنعت جواهر سازی نیز استفاده می شود و عموما در اشکال دایره ، بیضی ، قلب و … از Fe2O3استفاده می کنند . معمولا سنگ های Fe2O3بسیار بزرگ هستند .

آیا هماتیت خواص درمانی متافیزیکی نیز دارد ؟

اولین بار انسان ها حدود164000 سال پیش از Fe2O3در حکاکی و نوشتن روی سنگ ها استفاده می کردند و در لهستان Fe2O3حدود 5000سال پیش برای بار اول استخراج شد . هماتیت ها خواص درمانی بسیار زیادی نیز دارند . از Fe2O3برای کاهش مشکلات خون بسیار محبوب هست برخی بر این باور هستند که سنگ هماتیت جذب آهن و جریان اکسیژن خون را افزایش می دهد . Fe2O3در کاهش گرفتگی عضله ها نقش دارد باعث افزایش آرامش کاهش درد ، بالا بردن تمرکز را دارد در علوم فنگ شویی چینی از سنگ ارزشمند Fe2O3بخاطر آرامش و انرژی بخشیدن ، بسیار استفاده می شود . به صورت کلی گفته شده سنگ هماتیت آرامش بخش ، افزایش  دهنده انرژی و از بین برنده افکار آزار دهنده مزاحم هست . ” البته توجه شود برای درمان مشکلات یاد شده حتما باید تحت نظر پزشک مربوطه مورد مداوا قرار گرفت و این مطالب صرفا باورهایی از جنس ستاره شناسی سنگ ها است ”

هماتیت

برچسب‌ها: