خانه » کلرزن نمکی

کلرزن نمکی

ضد عفونی استخر با دستگاه کلرزن نمکی، فرآیندی است که در آن از محلول آب و نمک (با غلظت 2500 تا 6000 ppm) برای تولید کلر استفاده می شود. دستگاه کلرزن نمکی با استفاده از روش الکترولیز، نمک طعام (NaCl) را به اسید هیپوکلریک (HClO)  و هیپوکلریت سدیم (NaClO) که دو عنصر اکسید کننده و ضد عفونی کننده قوی هستند تبدیل کرده و آن ها را وارد آب استخر می کنند. بنابراین، استخری که با دستگاه کلرزن نمکی ضدعفونی می شود، در واقع یک استخر بدون کلر نیست. بلکه بجای اضافه کردن مستقیم کلر در آن، از الکترولیز نمک، برای تولید کلر استفاده می شود.

کلری که توسط روشهای معمول کلرزنی وارد استخر می شوند، به دو صورت “کلر آزاد” و “کلر ترکیبی” در آب در می آیند. کلر آزاد، موجب ضد عفونی و از بین بردن باکتری ها و میکروارگانیسم ها می شود، اما بخشی دیگر از کلر بجای آنکه صرف ضدعفونی شود، با سایر مواد شیمیایی شروع به ترکیب شدن می کند (کلر ترکیبی). یکی از این مواد شیمیایی که کلر تمایل زیادی به ترکیب با آن دارد، “آمونیاک” است. آمونیاک موجود در آب استخر معمولاً ناشی از ترشحات عرق بدن شناگران و ادرار آنها است. ترکیب کلر با آمونیاک، تشکیل ماده ای به نام “کلرامین” می دهد.  حضور کلرامین در آب استخر، باعث ایجاد بوی زننده کلر و سوزش چشم و پوست شناگران می شود. وجود میزان قابل توجه کلرامین، به دلیل کمبود کلر آزاد است. لذا، زمانی که مقدار کلرامین زیاد شود، نشاندهنده کمبود مقدار کلر آزاد در آب استخر بوده و می بایست به استخر، “شوک کلر” وارد شود. برای این کار، می بایست میزان استفاده از کلر را بشدت افزایش داده (مثلاً بین 5 تا 10 برابر حالت عادی، به آب کلر اضافه کنیم) و پس از 24 ساعت، سیستم تصفیه استخر را روشن کنیم تا به تدریج میزان کلر کاهش یابد. یکی از مزایای استفاده از دستگاه کلرزن نمکی، این است که با توجه به تولید دائم و پیوسته کلر آزاد، میزان کلرامین تشکیل شده در استخر را کاهش می دهد.

البته حتی با استفاده از دستگاه کلرزن نمکی، تعادل شیمیایی آب استخر می بایست همواره اندازه گیری و کنترل شود. کاهش میزان کلر نسبت به اندازه مطلوب در استخری که از کلر زن نمکی در آن استفاده می شود، می تواند به دلایل مختلف از جمله کمبود نمک در آب استخر، نیاز بالای استخر به کلر، در معرض نور آفتاب بودن استخر و یا مشکلی در دستگاه کلر زن نمکی باشد. همچنین، میزان نمک در آب می تواند به واسطه مواردی مانند سرریز آب استخر، بک واش فیلتر و یا رقیق شدن آب استخر به دلیل بارش باران، کاهش پیدا کند.

نحوه کار دستگاه کلرزن نمکی

  • سل دستگاه کلرزن نمکی، از دو صفحه موازی با جنس تیتانیوم با روکش روتنیوم و یا گاهی ایریدیوم تشکیل شده است.
  • در مدلهای قدیمی تر این دستگاه ها، بجای صفحات فلزی یکپارچه، از صفحات سوراخدار استفاده می شد.
  • عملیات الکترولیز، باعث جذب یونهای کلسیم و منیزیم و سایر املاح به سطح فلز سل می شود. به همین دلیل است که با توجه به کیفیت آب استخر و مدت استفاده از دستگاه (پیشنهاد شرکت هایوارد:  هر سه ماه یا 500 ساعت استفاده)، می بایست نسبت به بازرسی و تمیز کردن رسوبات ناشی از سختی آب استخر روی سل های دستگاه کلرزن نمکی اقدام نمود.
  • برای تمیز کردن رسوبات سختی سل های دستگاه، می توانید از محلول اسید کلریدریک با نسبت 1 به 15 اسید به آب، استفاده کنید. وجود رسوب روی سل های دستگاه باعث کاهش عملکرد آن شده و در صورت عدم بازرسی و شستشوی بموقع، موجب خرابی و تعویض قطعه و یا نیاز به شستشو با اسید خیلی قوی خواهد بود.
  • رسوب سختی در صفحه “کاتود” سل نمکی اتفاق می افتد. در برخی از دستگاه های جدید تر، سل های کلرزن نمکی به نحوی طراحی شده اند که بار الکتریکی سل ها به تناوب تغییر می کند.

  • در این طراحی، رسوبات ایجاد شده روی سل در حالت کاتود، با تغییر بار سل، مجدداً تا حدی در آب حل می شود. نیاز به بازرسی و تمیز کردن این دستگاه ها با توجه به این طراحی نسبت به دستگاه های قدیمی تر، کمتر است اما به صفر نمی رسد.

ملاحظاتی برای افزایش عملکرد دستگاه کلر زن نمکی

  • برای افزایش سطح عملکرد دستگاه کلرزن نمکی، باید ملاحظات مختلفی را مد نظر قرار داد. مثلاً در صورتی که از این دستگاه در استخر روباز استفاده می شود، می توان از اسید سیانوریک برای افزایش ماندگاری کلر تولید شده و بالا بردن مقاومت آن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید استفاده کرد. مقدار مناسب اسید سیانوریک، بین 20 تا 50 ppm است. از طرف دیگر، PH آب استخر نیز می بایست در بازه 7.2 تا 7.8 نگه داشته شود. عدد PH حدود 7.2، بهترین حالت برای اثربخشی کلر در آب است. میزان تقریبی نمک در آب استخری که با کلرزن نمکی ضدعفونی می شود، بین 3000 تا 5000 ppm است. لازم به ذکر می باشد که این مقدار نمک، نسبت به نمک موجود در اقیانوس ها که حدود 35000 ppm است بسیار ناچیز است.
  • باید توجه داشت که به تدریج و با تزریق کلر توسط دستگاه، PH آب استخر افزایش پیدا می کند. بنابراین، باید ضمن اندازه گیری دقیق شرایط کیفیت آب، با افزودن مواد شیمیایی لازم، از تعادل شیمیایی آب استخر، اطمینان حاصل کنیم.

نحوه اضافه کردن نمک به آب استخر

  • با کاهش میزان نمک در استخری که از دستگاه کلرزن نمکی استفاده می کند، نیاز به اضافه کردن مجدد نمک خواهد بود. اولین نکته مهمی که در این مورد می بایست مد نظر قرار گیرد، این است که در زمان اضافه کردن نمک به استخر، حتماً دستگاه کلرزن نمکی خاموش باشد. کلرزن نمکی تا زمانی که نمک ریخته شده در استخر، کاملاً حل نشده باشد، می بایست خاموش باشد. نمک به هیچ وجه مستقیماً داخل اسکیمر ریخته نشود. بهترین محل برای ریختن نمک، بخش کم عمق استخر است. برای کمک به حل شدن نمک در استخر، پمپ تصفیه استخر را روشن کنید تا با گردش آب، نمک با سرعت بیشتری حل شود. ضمن اینکه با استفاده از برس استخر
  •  هم می توان به حل شدن سریعتر نمک کمک کرد. مدت زمان لازم برای حل شدن نمک ممکن است حتی به 24 ساعت هم برسد. بعد از حل شدن کامل نمک، دستگاه کلرزن نمکی روشن شود.

استفاده از اسید کلریدریک در کنار کلرزن نمکی

فرآیند الکترولیز در دستگاه کلرزن نمکی باعث تولید مقداری هیدروکسید سدیم (NaOH) در آب استخر شده و به تبع آن PH آب استخر نیز افزایش خواهد یافت. برای کاهش PH و ایجاد تعادل در آن، نیاز به تزریق اسید کلریدریک (HCl) می باشد. تزریق پیوسته اسید کلریدریک، علاوه بر کاهش PH و قلیائیت آب استخر، باعث تبدیل مجدد هیدروکسید سدیم به نمک طعام شده و می تواند مجدداً در دستگاه کلر زن نمکی به کلر تبدیل شود. لذا این کار عملاً میزان مصرف نمک طعام را در سیستم کاهش می دهد. واکنش شیمیایی فرآیندهای ذکر شده به شرح زیر می باشند:

مزایا و معایب استفاده از دستگاه کلرزن نمکی

با توجه به مطالب ارائه شده، می توان مزایا و محدودیت های استفاده از دستگاه کلرزن نمکی را به شرح زیر جمعبندی نمود:

مزایا:

– تولید پیوسته و آسان کلر و تزریق آن در آب استخر

– راحت شدن از سختی استفاده از پودر یا قرص کلر بصورت روزانه و یا چند روزه

– کاهش نیاز به دادن شوک کلر در استخر

– کاهش تولید کلرامین در استخر نسبت به روش سنتی کلرزنی به دلیل تولید و تزریق پیوسته کلر – همانطور که اشاره شد، کلرامین، منشأ بوی نامطبوع کلر و ایجاد سوزش در پوست و چشم شناگران است.

– کاهش احتمال کدر شدن آب و ایجاد جلبک در استخر به دلیل تولید و تزریق پیوسته کلر

– جلوگیری از افزایش سختی آب استخر به دلیل جذب یونهای کلسیم و منیزم به سل های دستگاه کلرزن نمکی

– هزینه نگهداری پاینتر به دلیل ارزان تر بودن قیمت نمک نسبت به کلر

معایب:

– هزینه اولیه بالای خرید دستگاه نسبت به روش های معمول کلرزنی

– هزینه بالای تعمیرات و جایگزین کردن قطعات کهنه با نو

– احتمال خوردگی در برخی قطعات فلزی در صورت بالا بودن غلظت نمک در استخر

نحوه عملکرد کلرزن نمکی

کلرزن نمکی یکی از تجهیزات جدید جایگزین کلرزن های معمولی است .

کلرزن نمکی عملکرد ساده ای دارد . نمک طعام معمولی یا کلرید سدیم محلول در آب استخر ( Nacl ) می تواند از طریق الکترولیز موجود در کلرزن نمکی به هیپوکلریدسدیم (  Naocl ) تبدیل گردد و این عمل توسط الکترود هایی که در محفظه محلول نمک قرار میگیرد انجام می شود . در این فرایند با عبور آب استخر از کلرزن نمکی هیپو کلرید سدیم تشکیل شده که ماده است که با اضافه کردن کلر به آب ایجاد می گردد .

عملگر داخلی دستگاه کلرزن نمکی عموما یک سلول الکترولیتی شامل یک صفحه آند و یک صفحه کاتد است .

مزایای استفاده از کلرزن نمکی

عدم نیاز به حمل و نگهداری مواد شیمیایی که موجب کاهش هزینه و خطر می شود

کاهش هزینه های استفاده از مواد شیمیایی و عدم وجود بوی کلر در فضای استخر

آب شور چشم را نمی سوزاند وپوست را خشک نمی کند ( شوری نرمال جهت کاربرد کلرزن نمکی)

میزان نمک محلول درآب ، جهت کاربرد کلرزن نمکی

برای تولید کلر مورد نیاز یک استخر تقریبا 3000ppm یا 3 گرم در لیتر نمک مورد نیاز است در نتیجه طعم آب این استخر ها شور است . در واقع شوری آب استخر هایی که از کلرزن نمکی استفاده می کنند 12/1 شوری آب دریاها یا محلول نمکی اشباع است .

نمک محلول در آب این استخر ها به لوله کشی آسیب نمیزند ، چرا که محلول نمک بالای 6000ppm سبب آسیب رساندن به لوله کشی می شود .

اجزای تشکیل دهنده کلرزن نمکی

محل نصب کلرزن نمکی

محل نصب کلر زن نمکی به مانند سایر کلرزن های دیگر در آخرین مرحله سیستم تصفیه نصب می شود .

فشار کاری و برق مصرفی کلرزن نمکی

برق مصرفی کلرزن نمکی از نوع تکفاز 240 ولت می باشد و فشار کاری کلرزن نمکی معمولا 2.5 بار می باشد .

انتخاب و محاسبه کلرزن نمکی

کلرزن نمکی دارای ظرفیت مشخص کلرزنی بر حسب گرم بر ساعت است ، که با توجه به حجم استخر و میزان کلر مورد نیاز استخر مدل و تعداد دستگاه کلرزن نمکی محاسبه می گردد .

کلرزن نمکی در استخر های عمومی ، جکوزی ، استخرهای آموزشی ، خصوصی و آبدرمانی کاربرد دارد .

سرویس و نگهداری کلرزن نمکی

کلر زن نمکی تقریبا نیاز به نگهداری خاصی ندارد چرا که اکثر کلرزن های نمکی تولیدی دارای سیستم معکوس نظافت هستند . تنها اپراتور های استخر باید میزان PH، قلیائیت ، میزان نمک محلول درآب و سختی آب را کنترل نماید .

دراستخرهایی که از کلر زن نمکی استفاده میکنند احتمال رشد جلبک کمتر می باشد .

قیمت و هزینه نصب کلرزن نمکی

دستگاه های کلرزن نمکی به دلیل تکنولوژی جدید خود قیمت بالاتر نسبت به دیگر نمونه های کلر زن دارد و در استخر های کوچک با کاربری کم توجیه اقتصادی ندارداما با گذشت زمان و پیشرفت علم قیمت این تجهیزات کاهش پیدا خواهد کرد و زمینه استفاده از آن گسترش پیدا میکند .

در مقابل هزینه خرید بالا، هزینه نصب این تجهیزات بسیار کم می باشد و نصب کلرزن نمکی بسیار ساده و آسان می باشد .

کلرزن نمکی استخر BSPOOL

کمپانی BSV در سال 1984 تاسیس شده است و بیش از 30 سال است که در حوزه محصولات الکترونیکی، گندزدایی آب استخر و روشنایی استخر فعالیت دارد.

بخش BSPOOL این کمپانی در زمینه گندزدایی آب استخر مشغول به فعالیت است. تمامی مراحل طراحی و ساخت این محصولات در بارسلونای اسپانیا و مطابق با قوانین و استانداردهای اروپایی و جهانی انجام می پذیرد.

معرفی سیستم کلرزن نمکی استخر

استفاده از سیستم های کلرزن نمکی یکی از روش های نوین ضدعفونی آب استخر می باشد. در این روش یک واکنش الکترولیزی ساده اتفاق می افتد که طی آن نمک تجزیه شده و هیپوکلریک اسید که یک میکروب کش بسیار قوی است، تشکیل می شود و تمام میکروارگانیسم ها را از بین می برد.

در این سیستم نیاز به اضافه کردن نمک نمی باشد چرا که در این چرخه مجدد نمک احیا می گردد و تنها در صورت تخلیه بخشی از آب و یا کم شدن غلظت نمک به دلیل پسشویی متعدد فیلتر، پس از چندین ماه نیاز به اضافه کردن درصدی نمک به آب می باشد.

مزایای استفاده از سیستم ضدعفونی آب استخربه روش کلرزن نمکی

کلرزن نمکی این دستگاه نیاز به حضور اپراتور را حذف کرده و اندازه گیری و کنترل میزان PH و کلر به صورت تمام اتوماتیک انجام می شود .

کلرزن نمکی حذف کلرامین موجود در آب استخر

کلرزن نمکی حذف کامل جلبک در آب استخر

کلرزن نمکی جلوگیری از سوزش چشم و خارش پوست

کلرزن نمکی مناسب برای پوست و مو : با توجه به این که میزان محتوای کلر در استخرهایی که از روش الکترولیز نمکی استفاده می کنند به نسبت سایر روشها پایین تر است، آب این استخر ها برای پوست و موی انسان ( بخصوص پوستهای حساس ) و کودکان مناسب تر می باشد.

کلرزن نمکی جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع گاز کلرامین و THMSدر محوطه ی استخر

کلرزن نمکی نگهداری آسان و کنترل اتوماتیک میزان کلر در آب : نکته بسیار مهم این است که هزینه تامین و نصب دستگاه الکترولیز نمکی به نسبت بقیه تجهیزات گندزدایی نسبتا بالا است اما پس از نصب و راه اندازی این دستگاه نیاز به افزودن هیچ ماده شیمیایی اضافه به آب نیست و همین امر موجب صرفه جویی فراوان در هزینه های ماهیانه و سالیانه خواهد شد. از طرفی اگر به مدت چند هفته هیچ استفاده ای از استخر نشود به دلیل نمک موجود در آب، هیچ خبری از جلبک در آب استخر نخواهد بود و رنگ آب به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد

کلرزن نمکی صرفه جویی در مصرف آب

کلرزن نمکی از بین بردن تمامی میکروارگانیسم ها و ویروس ها در آب استخر

کلرزن نمکی قابلیت گندزدایی آب با استفاده از نمک منیزیم دار که مزایای هیدروتراپی دارد.

کلرزن نمکی ایجاد حس آرامش بخش شنا و درمان استرس (آنتی استرس تراپی) : آب دارای نمک حسی لذت بخش ایجاد می کند: بدن، ماهیچه ها و روح را آرام و ریلکس می کند، تاندون ها و استخوان ها از فواید نمک های معدنی استفاده می برند((به عنوان یک قاعده میزان شوری آب در این استخرها به اندازه اشک چشم انسان می باشد))

کلرزن نمکی عدم استفاده از هر گونه مواد شیمیایی مضر جهت تصفیه اب

کلرزن نمکی این سیستم برای استخر های خصوصی و عمومی و پارک های ابی طراحی شده است و محدودیتی برای استفاده درظرفیت های بالا وجود ندارد