خانه » روش ساخت محلول ضدعفونی دست و سطوح در خانه برای مقابله با کرونا

روش ساخت محلول ضدعفونی دست و سطوح در خانه برای مقابله با کرونا

میکروسکوپ JPK

باید توجه داشته باشیم رعایت بهداشت در مکان‌های عمومی با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: اولین نکته دستور العمل جهانی برای مقابله با کرونا شستشوی دست در مدت ۲۰ ثانیه و استفاده از مواد ضدعفونی کننده در مکان‌هایی که به تجهیزات شستشوی دست دسترسی نداریم.

حتما در هنگام سرفه و عطسه جلوی بینی گرفته شود البته بعد از این اقدام سپس دستمال را در فضای عمومی رها نکنیم و از تماس نزدیک به افرادی که علائم تب و سرفه دارند اجتناب کنیم و اگر علائم تب سرفه و علائم تنفسی داریم به پزشک مراجعه کنیم. از مصرف محصولات خام حیوانی پرهیز شود و موادی که خوب پخته نشده اند را مصرف نکنیم اگر این موارد را رعایت کنیم عمده مواردی که باعث ابتلا به کرونا می‌شود را رعایت کرده ایم.
شستشوی دست با آب و صابون مهمترین راه پیشگیری از بیماری کرونا ویروس و بسیاری از بیماری‌های عفونی دیگر است.

شستشوی دست کلیدی‌ترین و موثر‌ترین روش پیشگیری از کرونا

شستشوی دست کلیدی‌ترین و موثر‌ترین روش پیشگیری از این بیماری است و برای شستشوی دست باید از محلول‌های بر پایه الکل استفاده شود، ولی با توجه به اینکه این روز‌ها دسترسی به این مواد مشکل است بهتر است از روش جایگزین ضدعفونی دست استفاده کنیم.

روش خانگی ضدعفونی و گندزدایی سطوح

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه درباره روش جایگزین گندزدایی سطوح برای پیشگری از ابتلا به کرونا گفت: همه ما در زندگی روزمره از محلول‌های ضد عفونی کننده که به نام وایکتس شناخته می‌شود استفاده می‌کنیم. این محلول از نظر علمی محلول هیپوکلرید سدیم است. وایکتس غلظت ۵ درصد دارد و اگر بخواهیم از وایکتس برای شستشوی سطوح و ضدعفونی کردن آن‌ها استفاده کنیم یک پیمانه از آن را با ۹ پیمانه آب شیر سرد مخلوط می‌کنیم. این محلول برای ضد عفونی سطوح بسیار کاربردی و موثر و مورد توصیه سازمان جهانی بهداشت است.

وی همچنین اظهار داشت: یک دستمال نخی را در آ ن خیس می‌کنیم البته با دستکش و آن دستمال را روی سطوح مد نظر می‌کشیم و این محلول وقتی که یک دقیقه روی سطح باقی بماند تمام میکروب‌ها از جمله ویروس کرونا را از بین می‌برد. بعد از یک دقیقه می‌توان با دستمال تمیز سطوح را خشک کرد. از این محلول می‌توان در سطوح خانه و محل و کار که با آن در تماس هستیم استفاده کرد.

این محلول را به اندازه مصرف روزانه تهیه کنید

ندافی در ادامه گفت: این محلول را به اندازه مصرف روزانه تهیه کرده و استفاده کنید و به اندازه زیاد و برای چند روز آماده نکنید. خانواده‌ها مطمئن باشند که این محلول گندزدایی کامل را انجام می‌دهد.
منبع:میزان