خانه » نفت و گاز » فیلتر جداکننده

فیلتر جداکننده

یکی از تجهیزاتی که در صنعت برای تصفیه گاز مورد استفاده قرار می گیرد سپراتور است. این تجهیز به غیر از خاصیت گریز از مرکز، از سه مکانیزم دیگر جدا سازی یعنی وزنی، مومنتومی و فیلتر استفاده می کنند و پر بازده ترین تجهیز مورد استفاده در خطوط انتقال گاز بوده که جهت جلوگیری از ورود آب، هیدروکربن های مایع، شن، پلیسه یا پوسته های کنده شده از دیواره ها به سیستم و تجهیزات گازی و بخصوص جهت جلوگیری از سایش و فرسایش محفظه احتراق و اجزای توربین طراحی شده است.

فیلتر سپراتورها تجهیزاتی هستند که برای جداسازی ذرات مایع تا 5 میکرون و ذرات جامد تا سه میکرون در ایستگاه های تقلیل فشار گاز استفاده می شوند. این تجهیز معمولاً به صورت افقی همراه با یک مخزن ته نشینی طراحی و ساخته می شود. نوع عمودی آن در مواقعی که مکان ما از لحاظ وسعت و جا محدودیت دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

قسمت های مختلف فیلتر سپراتور و نحوه عملکرد آن:
مطابق با شکل زیر به محض ورود جریان گاز به داخل محفظه اولیه فیلتر سپراتور، به لوله های نصب شده در انتهای هر المنت برخورد می کند، استفاده از این لوله ها علاوه بر محافظت المنت ها از برخورد مستقیم جریان گاز، باعث توزیع یکنواخت جریان گاز می گردد. جریان گردابی در caseسپراتور با عبور از این المنت ها ذرات جامد و مقداری آب جدا می گردد. ولی رطوبت کاملاً توسط المنت ها جمع نمی گردد و پس از گذر جریان گاز از لوله ها و با توجه به اینکه قطر لوله کمتر بوده، باعث چرخش گاز و طبق قانون سایکلون مایعات به قطرات بزرگتری تبدیل و وارد مخزن ته نشینی می گردد و گاز عبوری به بخش رطوبت گیر و محفظه دوم فیلتر)Vane separation Unit( وارد می شود.محفظه دوم دارای صفحات فلزی موازی و غیر هم راستا است. که این امر موجب می شود عمده قطرات ریز مایع از گاز عبوری جدا شود.

با توجه به اینکه مقدار مایع در داخل گاز طبیعی نباید بیشتر از 13.336 متر مکعب در هر یک میلیون متر مکعب استاندارد گاز تجاوز نماید. گرفتن قطرات مایع از جریان گاز در بخش رطوبت گیر صورت می گیرد. این مهم می تواند توسط شبکه ای از الیاف فولادی و یا صفحات موج دار صورت گیرد. در شکل زیر نحوه عملکرد رطوبت گیر را مشاهده می نمایید. جریان گاز حاوی قطرات مایع با ورود به قسمت رطوبت گیر از نوع صفحه های فلز، در میان صفحات موج دار حرکت می کند. در این قسمت صفحات به گونه ای طراحی شده اند که جهت جریان را به طور ناگهانی تغییر می دهند اما همان طور که گفته شد قطرات مایع موجود در جریان به علت دارا بودن مومنتوم بیشتر نمی توانند به سرعت جریان گاز مسیر خود را تغییر دهند و با برخورد به شیارهای رطوبت گیری در این قسمت جمع شده و به پایین سقوط می کنند. در زیر رطوبت گیر و در بین هر دو صفحه موج دار سوراخ هایی تعبیه می شود تا مایعات جمع آوری شده را به مخزن ته نشینی هدایت نماید. بدین ترتیب جریان گاز تصفیه می شود و مایعات تا حد زیادی از آن جدا می گردد.

آلودگی ها و ذرات پالایش شده پس از انباشته شدن در مخزن تخلیه از طریق شیر مربوطه (که برای هر دو محفظه فیلتر به طور جداگانه تعبیه گردیده است)، به بیرون هدایت خواهند شد.

بهترین معیار برای تشخیص زمان تعویض و یا بازرسی کارتریج ها، بررسی افت فشار ایجاد شده میان جریان گاز ورودی و خروجی محفظه المنت فیلتر است. هنگام عبور گاز از المنت ها ناخالصی های جمع شده روی المنتها باعث ایجاد اختلاف فشار می شوند و هر موقع که این اختلاف فشار از حد مجاز بیشتر شود باید المنت ها تعویض گردد.

المنت فیلتر:
متداول ترین المنت ها موجود از استوانه ای از الیاف شیشه یا فایبرگلاس (پلی پروپلین، پولی استر) ساخته می شوند. این الیاف باید به گونه ای باشند که توانایی جذب قطرات میکرونی مایع را داشته باشند. جریان از خارج به سمت داخل المنت وارد می شود. این المنت ها قابل تعویض بوده و در قسمت اولیه سپراتور و بر روی یک تکه گاه به اصطلاح ساپورت نصب می گردند. طول آنها مهمترین عامل در راندمان کلی فیلتر می باشد.

فیلتر سپریتورها قابل تعویض و مجهز به درب سریع باز شونده هستند. این درب جهت سرکشی به داخل مخزن و خارج کردن المنتها مورد استفاده قرار می گیرد.

این فیلترها معمولا در ایستگاه های تقلیل فشار گاز، ایستگاه های واسطه در مسیر انتقال و یا واحد های فرایندی که سیال آنها گاز طبیعی می باشد استفاده می شود.

▪ فیلتر سپراتور گاز
▪ فیلتر سپراتور سرچاهی
▪ اسکرابر سیلیکونی گاز