پکیج تزریق متانول Methanol Injection Package

پکیج API 675 تزریق مواد شیمیایی

 

پکیج تزریق متانول
پکیج تزریق متانول

تفاوت پکیج تزریق مواد شیمیایی و پکیج تزریق متانول

هرچند پکیج تزریق متانول نوعی CIP محسوب میشود اما تفاوت هایی با عموم پکیج ها ی تزریق مواد شیمیایی دارد، از جمله:

 • نحوه نگهداری متانول در مخزن تحت فشار
 • تزریق متانول با دبی بیشتر از ظرفیت معمول
 • سنجش دبی با استفاده از فلومتر بجای استفاده از سیلندر کالیبراسیون

آشنایی با متانول

 • متانول، متیل الکل، الکل متیلیک، کاربینول یا الکل چوب که ساده‌ترین نوع الکلهاست با فرمول شیمیایی CH۳OH شناخته می‌شود. متانول از فعالیت بی‌هوازی گونه‌های زیادی از باکتریها تولید می‌شود و در نتیجه مقدار اندکی از بخار متانول وارد جو می‌شود و پس از چندین روز به‌وسیله اکسیژن و با کمک نور خورشید اکسید شده به آب و دی‌اکسید کربن تبدیل می‌گردد. البته در فرایند سوختن متانول هم از نظر مواد بدست آمده چنین اتفاقی رخ می‌دهد ولی بسیار سریعتر. در ضمن شعله سوختن متانول بی‌رنگ است و باید مراقب باشیم تا با شعله آن دچار سوختگی نشویم.
 • ۲CH۳OH + 3 O۲ → ۲ CO۲ + ۴ H۲O
 • در سال ۱۹۲۳ شیمیدان آلمانی، «ماتیاس پیِر»، متانول را از گاز سنتز (مخلوطی از CO و H۲ که از کُک به دست می‌آید) تولید کرد. در این فرایند، از کروماتِ روی به عنوان کاتالیزور استفاده می‌شد و واکنش در شرایط سختی مانند فشار ۱۰۰۰–۳۰۰ اتمسفر و دمای حدود ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد انجام می‌گرفت. در شیوهٔ مدرنِ تولید متانول، از کاتالیزورهایی استفاده می‌شود که در فشارهای پایین عمل می‌کنند و کارایی مؤثرتری دارند.
 • امروزه گاز سنتز مورد نظر برای تولید متانول مانند گذشته از زغال به دست نمی‌آید، بلکه از واکنش متان موجود در گازهای طبیعی تحت فشار ملایم ۱۰–۲۰ اتمسفر و دمای ۸۵۰ درجه سانتی‌گراد با بخار آب و در مجاورت کاتالیزور نیکل تولید می‌شود. CO و H۲ تولید شده، تحت تأثیر کاتالیزوری که مخلوطی از مس و اکسید روی و آلومینیوم است، واکنش داده، متانول ایجاد می‌کنند. این کاتالیزور نخستین بار در سال ۱۹۶۶ توسط ICI استفاده شد. این واکنش در فشار ۵۰–۱۰۰ اتمسفر و دمای ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد.
 • روش دیگر تولید متانول، واکنش دی‌اکسیدکربن با هیدروژن اضافی است که تولید متانول و آب می‌کند.

وظیفه پکیج تزریق متانول

 • برای تزریق متانول به خطوط گاز استفاده میشود
 • تزریق متانول به لوله ها از تولید هیدرات جلوگیری میکند
 • خطوط گاز معمولا فشار بسیار بالایی دارند
 • در جاهایی از خطوط که افت فشار وجود دارد، برودت شدید رخ میدهد
 • این برودت موجب یخ زدگی رطوبت و انسداد لوله میشود

 

پکیج تزریق مواد شیمیایی API 675
پکیج تزریق مواد شیمیایی API 675

 

زمینه تزریق متانول

 • متانول یک محصول فرایندهای پالایش است.

خواص متانول

 • متانول بسیار قابل اشتعال است و با شعله روشن می سوزد. در نور روز به سختی قابل مشاهده است ، و آن را بسیار خطرناک می کند. مخلوط های گاز / هوا قابل اشتعال می توانند تشکیل شوند و احتراق الکترواستاتیک ممکن است (حتی در غلظت های کم 25٪) محصولات تجزیه آن دی اکسید کربن ، مونوکسید کربن و فرمالدئید است.
 • متانول به خودی خود سمی نیست ، اما آنزیم هایی که آن را در بدن انسان می گیرند ، فرمالدئید و اسید فرمیک تشکیل می دهند. این محصولات بسیار واکنش پذیر (فرمالدئید) یا بسیار اسیدی (اسید فرمیک) هستند. زمان واکنش آن در بدن 15 ساعت یا بیشتر است ، بنابراین اغلب علت اصلی مسمومیت دیگر نمی تواند مشخص شود. بنابراین ، متانول باید با احتیاط فراوان اداره شود و تا حد امکان از نشت محکم و بدون نشت پردازش شود.

استفاده از LDHI

 • در موارد نادر از یک جایگزین متانول استفاده می شود ، به اصطلاح LDHI ها (مهارکننده های هیدرات با دوز پایین). این مورد در شرایطی است که فرآیند پالایش بعدی متانول را تحمل نمی کند ، زیرا آخرین مرحله تهیه آب از نظر بیولوژیکی انجام می شود. میکروب هایی که برای از بین بردن نهایی باقیمانده های نفتی استفاده می شوند توسط متانول کشته می شوند. از آنجا که LDHI ها گران تر از متانول هستند ، از آنها فقط در صورت مشخص استفاده می شود.
 • در حین استفاده باید در نظر گرفت که مقادیر تزریق LDHI به طور قابل توجهی پایین است ، به طور معمول فقط 1/10 یا 1/20 مقدار متانول است. علاوه بر این ، در فشارهای بالا (> 350 بار) می توانند تبلور یافته و بسیار ساینده شوند و به عنوان مثال به استفاده از شیرهای کاربید تنگستن احتیاج دارند.

 

Methanol injection packages

This package is used as one of the specialized devices in oil, gas, petrochemical and oil derivatives pipelines. Pressure tanks, the ability to inject large volumes of methanol at high pressures are the characteristics of the production packages in Delta Green Delta Company.

_
Further Details

These packages are used to inject methanol or MEG to prevent the production of hydrates along the lines. The general design philosophy of these packages is similar to chemical injection packages, considering the control equipment and special factors, the design of such packages due to methanol process conditions and high injection amounts compared to chemical injection packages.

Methanol injection packages and their applications

Chemical injection packages are used in various thesis industries, including oil, gas and petrochemical industries, in order to prevent corrosion and sediment formation, to prevent freezing and formation of gas hydrates, lubrication, etc.

 Methanol injection packages are also among these chemical injection packages that

are generally used to prevent freezing and formation of gas hydrates in lines containing gas with high pressure and low temperature to prevent clogging of the path.