خانه » نفت و گاز » پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ‌های پیستونی (piston pumps) از نوع پمپ‌های جابه‌جایی (displacement pumps) و رفت و برگشتی هستند. پمپ‌های پیستونی در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف ساخته شده و دارای کاربردهای فراوانی هستند. بر حسب نیاز می‌توان این پمپ‌ها را به روشی ساخت که فشار زیادی به وجود آورند و یا اینکه فقط عمل انتقال مایعات را بدون ایجاد فشار انجام دهند.

روش کار پمپ پیستونی

پمپ پیستونی تشکیل شده است از سیلندر (cylinder)، پیستون (piston)، ولو ورودی (suction valve) و ولو خروجی (discharge valve). پیستون به وسیله دسته‌ای که یک سوی آن بر روی چرخ دواری قرار گرفته است، در جهت بالا و پایین حرکت می‌نماید. هنگام حرکت پیستون به طرف بالا، دریچه خروجی در اثر مکش و نیروی ناشی از برگشت جریان از مجرای خروجی بسته شده و در اثر نیروی مکش ایجاد شده در داخل سیلندر، دریچه ورودی باز و مایع به درون محفظه پمپ مکیده می‌شود. هنگامی که پیستون به طرف پایین حرکت می‌نماید، دریچه ورودی بسته شده و دریچه خروجی باز می‌گردد و سیال محبوس در محفظه و تحت فشار پیستون به مجرای خروجی انتقال می‌یابد. تکرار این عمل سبب انتقال سیال از یک محل به محل دیگر می‌گردد. سیلندر باید به شکلی آب‌بندی شده باشد که مایع نتواند به خارج نشت نماید. هر حرکت رفت پیستون را یک کورس (stroke) و مسافتی را که پیستون طی می‌کند کورس حرکتی می‌نامند.

چون در پمپ‌های رفت و برگشتی جابه‌جا شدن مایع به طور متناوب انجام می‌گیرد، حرکت مایع در لوله خروجی به صورت ضربه‌ای (impulse) خواهد بود. چون جریان ضربه‌ای به لوله خروجی و دستگاه‌های دیگری که در سر راه هستند، ضرباتی وارد می‌نماید، باید تدبیری به کار برد که شدت ضربه ناشی از متناوب بودن جریان را کم کند. یکی از راه‌های کم کردن شدت ضربه، به کار بردن یک مخزن اکومولاتور (accumulator) در سر راه خروجی پمپ‌های رفت و برگشتی است. مساله مهم در به کار بردن مخزن هوا این است که امکان دارد هوای موجود در مخزن به مرور جذب آب شده از میزان آن کاسته شود. اگر این عمل همچنان ادامه یابد و هوای از دست رفته تأمین نشود، مخزن پر از آب شده و کار خود را انجام نخواهد داد. برای تامین هوا بهتر است که در قسمت بالای مخزن یک شیر یک طرفه (one-way valve) کار گذاشت.

یکی دیگر از راه‌های کم کردن شدت ضربه، به کار بردن پمپ‌های دو اثره (dual acting) است. پمپ‌های دو اثره را به دلیل کم کردن شدت ضربه و ظرفیت بیش‌تر و یکنواخت کردن بهتر جریان خروجی، بیش‌تر از پمپ‌های یک اثره (single acting) به کار می‌برند.

معمولا برای انتقال مایعات و مواد سیال از عمق‌های زیاد، شیر یک طرفه‌ای را در مجرای ورودی پمپ قرار می‌دهند که این ولو مایع را در مجرای ورودی محبوس نموده، و با باقی گذاشتن مقدار کمی آب در محفظه پمپ، باعث راه اندازی ساده‌تر پمپ می‌شود.

پمپ سیمپلکس

پمپ پیستونی سیمپلکس (simplex pump) یا پمپ پیستونی تک سیلندر دو اثره (single-cylinder double acting) یک پمپ رفت و برگشتی است که دارای یک سیلندر مایع است که در هر دو کورس رفت و برگشت (در اینجا بالا و پایین) سیال را از خروجی بالایی به بیرون می‌فرستد. پمپ دو اثره در تغذیه کوره، آتش‌نشانی، کف‌کشی (bilge) و سرویس سوخت رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پمپ دوبلکس

پمپ دوبلکس (duplex pump) نیز شبیه سیمپلکس است با این تفاوت که در آن از دو پیستون استفاده شده است.

پمپ دوبلکس نشان داده شده در شکل زیر دارای دو سیلندر بخار (و یا هوای فشرده) و آب است که فقط یکی از آنها نشان داده شده و دیگری در پشت سر این دو واقع شده است. پمپ‌های دوبلکس هیچ نقطه مرده‌ای (dead spot) ندارند زیرا همواره یکی از پیستون‌ها زیر نیروی بخار (و یا هوای فشرده) هستند. هر کدام از پیستون‌ها نسبت به دیگری در حدود 1/4 سیکل اختلاف فاز دارند.

بخار از محفظه بالایی در سمت چپ، که در آن ولو بخار بر روی لوله‌های مکش و تخلیه به عقب و جلو می‌رود، وارد سیستم می‌شود. سوراخ سیاه زیر ولو بخار، ونت خروجی برای بخار مصرف شده می‌باشد.

در سمت آب پمپ (در اینجا راست) دو ولو پایینی ولوهای ورودی و بالایی‌ها خروجی هستند. معمولا یک اکومولاتور هیدرولیکی (hydraulic accumulator) درست در بالای پمپ قرار می‌دهند تا جریان را نرم کند و از ضربه قوچ جلوگیری کند.

منبع: وبسایت مکانیزم

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ برش خورده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.