کاستیک سودا
خانه » کاستیک سودا

کاستیک سودا

کاستیک سودا (Caustic Soda)

کاستیک سودا (Caustic Soda)  همان سدیم هیدروکسید (Sodium hydroxide) که به عنوان سود سوزآور یا سود پرک نیز شناخته می شود یک ماده جامد سفید رنگ است که در نقطه ی 1390 درجه سانتی گراد ذوب می شود و چگالیش 13/2 می باشد . فرمول شیمیایی کاستیک سودآ NaOH است .

کاستیک سودآ ی جامد و سفید رنگ ماده ای بسیار خطرناک با قدرت بازی بالا می باشد و از لحاظ صادراتی نیز بسیار با ارزش است نا گفته نماند که این ماده ی کاستیک سودا با خاصیت باز ای بالا در بسیاری از صنایع خیلی هم پر کاربرد هست در صنایعی مانند ساخت کاغذ ، شوینده ها ، صنعت آلومینیوم و … کاربردی است .

56 درصد از تولیدات کاستیک سودا در صنعت های شیمیایی 25 درصد در صنایع غذایی و 19 درصد هم در صنعت های متفرقه مورد استفاده قرار می گیرد . در پتروشیمی هم از کاستیک سودآ به جهت ماده افزودنی به گل حفاری به جهت افزایش خواص قلیایی در سیستم بنتونیت(Bentonite)، برای بالا بردن ویسکوزیته گل و به جهت خنثی کردن هر گاز اسیدی (مانند سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن) مصرف می‌شود .

کاربرد های کاستیک سوداَ (Caustic Soda)  چیست ؟

  • در صنایع غذایی برای برای شست‌وشوی میوه‌ها و سبزیجات، ساخت شکلات و کاکائو، رنگ کارامل، نوشیدنی‌ها و بستنی و… از کاستیک سودآ استفاده می شود همینطور به جهت آنتی باکتریال در کنسرو ها از کاستیک سودآ استفاده می شود همینطور در زیتون برای از بین بردن تلخی های زیتون از کاستیک سودآ استفاده می شود
  • در تولید صابون و مواد شوینده از کاستیک سودآ به وفور استفاده می شود . در صنایع با محلول کردن این کاستیک سودآ با آب به آنها حرارت می دهند و تجهیزاتشان و مخزن هایشان را با این ترکیب پاکسازی می کنند .
  • از کاستیک سودآ در تولید ماده های سفید کننده که توانایی از بین برندگی قارچ ها و کپک ها را دارند استفاده می شوند
  • کاستیک سودآ می تواند PH آب را بالا برد با افزایش PH سرب و مس و فلزات سمی در آب کم می شود و در نتیجه کاستیک سودآ منجر به تصفیه آب می شود .
  • بیشترین کاربرد کاستیک سودآ در همه ی جهان در صنعت کاغذ سازی است همینطور برای تولید کاغذ از مواد بازیافتی در سفید کردن آنها از کاستیک سودآ استفاده می شود .
  • در پارچه سازی هم در فرآیند رنگرزی الیاف مصنوعی کاستیک سودآ کاربردی است .
  • یکی از مهم ترین کاربرد های کاستیک سودآ در صنعت آلومینیوم هست

کاستیک سوداسخن آخر

کاستیک سودآ یا سود جامد پرک تولیدی داخلی بسیار از کیفیت مطلوبی برخوردار است پس سهم بسیاری از بازار کاستیک سودآ در خاورمیانه به لطف متخصصان ایرانی ، مختص تولیدات داخلی کاستیک سودآ مااست . کاستیک سودآ داخلی به کشور هایی مثل عراق، ترکیه، پاکستان، بنگلادش و کشورهای آسیای میانه و … صادر می شوند و بخش قابل توجهی از کاستیک سودآ کشور ما به هندوستان صادر می شود . شرکت های پتروشیمی بندر امام خمینی؛ شرکت پتروگوهر، شرکت کلران، شرکت نیروکلر، شرکت پتروکهکشان تجارت آسیا (سهامی خاص) با برند (Infinity Galaxy) و شرکت کلروپارس تولیدکننده و صادرکنندگان عمده کاستیک سودا مایع Lye و جامد Flakes ، هستند

 

کاستیک سودا