پمپ تزریق نسبی Proportional Dosing Pump

  • پمپ تزریق نسبی دوزاترون و میکسترون یا مترینگ پمپ که از نوع پمپ‌های جابجایی مثبت است، به پمپ‌هایی گفته می‌شود که حجم یا دوز مشخصی از سیال را در یک بازه زمانی مشخص و با یک دبی یا نرخ جریان دقیق جابجا یا تزریق نماید.
  • به پمپ تزریق نسبی دوزاترون و میکسترون پمپ تزریق نیز گفته می‌شود.
  • به دلیل آنکه دبی سیال به وسیله پمپ تزریق نسبی دوزاترون و میکسترون با دقت بالایی قابل اندازه‌گیری و تنظیم است، مترینگ پمپ یا پمپ اندازه‌گیری نیز به آن‌ها گفته می‌شود.
  • دوزینگ پمپ ها در دو نوع دیافراگرمی و پیستونی هستند و اگرچه می‌توانند برای پمپاژ آب مورد استفاده قرار ‌گیرند، اما بیشترین کاربرد آن‌ها برای تزریق مواد شیمیایی، محلول‌ها و دیگر سیال‌ها است.
پمپ تزریق هیدرولیکی دوساترون
پمپ تزریق هیدرولیکی دوساترون

پمپ میکسترون ایتالیا Mixtron تزریق نسبی جریانی دوزینگ

مکانیزم و عملکرد پمپ تزریق نسبی دوزاترون و میکسترون

  • نیروی محرکه اکثر پمپ‌های تزریق نسبی از یک موتور جریانی با دور ثابت تأمین می‌شود. در مواردی از موتورهای دور متغییر و همچنین موتورهای پنوماتیکی یا هیدرولیکی برای تأمین نیروی محرکه استفاده می‌شود.
  • بیش‌تر دورزینگ پمپ های مورد نیاز و استفاده در صنایع دارای دبی پایینی هستند. معمولاً این دبی بین ۱ تا ۱۰۰۰۰ لیتر در دقیقه و فشار کاری بین ۱۰ تا ۲۰۰۰ بار متغیر است که در موارد خاص و سفارشی این مشخصات قابل تغییر و سفارش است. دبی پمپ های مترینگ به صورت دستی یا اتوماتیک در محدوده مشخص شده قابل تنظیم است.
  • نکته قابل توجه در تنظیم دبی این پمپ‌ها دقت عمل مشخص شده از سوی شرکت سازنده پمپ است. بیش‌تر سازندگان پمپ محدوده 10 تا 100 درصد دبی را به عنوان محدوده عملکرد دقیق دستگاه مشخص می نمایند. اگر دقت عمل ۱٪ باشد یعنی در هر نقطه بین دبی 1 تا 100 درصد، دقت یکسان خواهد بود.
  • تغییرات فشار در پمپ های دوزینگ بر خلاف پمپ های گریز از مرکز تأثیری بر دبی جریان ندارد.
    حرکت رفت و برگشتی در مترینگ پمپ باعث تولید دبی می‌شود. این دبی را می‌توان به صورت یک موج سینوسی نشان داد.

پمپ میکسترون ایتالیا Mixtron تزریق نسبی جریانی دوزینگپمپ میکسترون ایتالیا Mixtron

پمپ تزریق هیدرولیکی دوزاترون و میکسترون
پمپ تزریق هیدرولیکی دوزاترون و میکسترون
پمپ تزریق هیدرولیکی دوزاترون و میکسترون
پمپ تزریق هیدرولیکی دوزاترون و میکسترون
دوزینگ پمپ دوزاترون فرانس
دوزینگ پمپ دوزاترون فرانس

کاربرد پمپ تزریق نسبی میکسرایت دوزاترون میکسترون

پمپ‌های مترینگ یا دوزینگ کاربرد فراوانی در صنایع مختلف مثل صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع دارویی، صنایع پتروشیمی، صنایع نساجی و صنایع الکترونیک دارند. همچنین در سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صنایع غذایی

پمپ تزریق نسبی میکسرایت دوزاترون میکسترون در تولید انواع نوشیدنی و تزریق مواد مختلف مثل اسیدها، انواع آنزیم‌ها و همچنین تزریق کنستانتره میوه‌ها و در تولید قند و شکر و صنایع نیشکر جهت تزریق اسید و کاستیک به سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صنایع شیمیایی و پتروشیمی

پمپ تزریق نسبی میکسرایت دوزاترون میکسترون در صنایع پتروشیمی برای تنظیم کیفیت و PH آب ورودی

به بویلرها و مبدل‌ها مواد مختلفی با دوز مشخص به وسیله پمپ تزریق نسبی میکسرایت دوزاترون میکسترون ها به سیستم تزریق می‌شوند.

همچنین در سیستم‌های تصفیه آب اسمز معکوس (RO) برای جلوگیری از رسوب مواد آنتی اسکالانت به وسیله این پمپ‌ها به سیستم تزریق می‌شوند.

صنایع چوب و کاغذ

پمپ تزریق نسبی میکسرایت دوزاترون میکسترون تزریق رنگ، کلر، رزین و سایر مواد شیمیایی برای تولید کاغذ

پمپ تزریق نسبی کود کلر افزودنی ویتامین دوزاترون فرانسه Dosatron دوساترون

پمپ تزریق نسبی کود کلر افزودنی ویتامین دوزاترون فرانسه Dosatron دوساترونپمپ تزریق نسبی کود کلر افزودنی ویتامین دوزاترون فرانسه Dosatron دوساترونپمپ تزریق نسبی کود کلر افزودنی ویتامین دوزاترون فرانسه Dosatron دوساترون

پمپ تزریق نسبی دوزاترون فرانسه

 

پمپ تزریق هیدرولیکی دوزاترون و میکسترون
پمپ تزریق هیدرولیکی دوزاترون و میکسترون
پمپ تزریق خودمکش و ساختار آن
پمپ تزریق خودمکش و ساختار آن