تاریخچه سیستم فاضلاب برایتون

ویکتوریایی ها برای اینکه به معنای واقعی کلمه زباله را از حیاط خلوت خود دور نگه دارند، یک سیستم فاضلاب با تونل هایی به طول حدود 44 مایل ساختند که در زیر شهر با چهار کانال اصلی حرکت می کرد: یکی از هاو، یکی از کمپ تاون، یکی از جاده لندن و دیگری از طریق. جاده لویس نیازی به گفتن نیست که آن مهندسان ویکتوریایی واقعاً می دانستند که چگونه سازه هایی بسازند که در آزمون زمان ماندگار شوند.

امروزه خطوط برایتون یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری در برایتون است.

مردم از سرتاسر جهان به این کوچه‌ها هجوم می‌آورند و مشتاق هستند در مسیرهای سنگفرش تاریخی قدم بزنند و در میخانه‌های عجیب و غریب با کف‌های ناهموار و سقف‌های کم‌شان بنشینند. اما خطوط همیشه این‌طور نبودند… در دهه 1700، کلبه‌های سنگفرش‌شده قدیمی در روستایی که زمانی روستایی زاغه‌مانند را تشکیل می‌داد، جالب و آرام به نظر می‌رسیدند. فاضلاب در خیابان ها می ریزد و به زهکش های طوفان می ریزد و در نهایت به دریا می ریزد. با این حال، اغلب همان فاضلاب دوباره در ساحل شسته می‌شود و در توده‌های گندیده می‌نشیند که بوی تعفن آن گردشگران و دیگر بازدیدکنندگان را می‌ترساند. حتی بدتر از آن، در مواقع بارندگی شدید (که در انگلستان غیرمعمول نیست، همانطور که همه ما می دانیم)، گچ متخلخلی که کلبه ها بر روی آن ساخته می شد، اجازه می داد این فاضلاب خام از دیوارهای زیرزمین کلبه ها نفوذ کند و به تدریج خانه های مردم را پر کند… یک چیز دوست داشتنی برای پیدا کردن خانه

تاریخچه سیستم فاضلاب برایتون تاریخچه سیستم فاضلاب برایتون تاریخچه سیستم فاضلاب برایتون

در سال 1750

، دکتر ریچارد راسل، زمانی که علناً پیشنهاد کرد که آب های برایتون می تواند انواع بیماری ها را درمان کند، آینده برایتون را برای همیشه تغییر داد و ساکنان لندن شروع به ساخت خط لوله برای ساحل کردند. این شهر به سرعت به یکی از محبوب ترین استراحتگاه های حمام دریایی در کشور تبدیل شد و سریع ترین شهر در حال رشد در کل کشور بود. با این حال، با توجه به اینکه کارهای ساختمانی سریعتر از هر تامینی برای فاضلاب یا آب اصلی انجام می شود، مسائل مربوط به فاضلاب پیامدهای بهداشتی وحشتناکی را برای ساکنان و بازدیدکنندگان برایتون ایجاد کرده است. با هجوم ناگهانی گردشگری باید کاری در مورد مسئله فاضلاب محلی انجام شود. و با این حال، در اواسط دهه 1800، بیشتر فاضلاب برایتون همچنان به حوضچه های آبریز در پشت خانه های مردم تخلیه می شد.

به منظور مقابله با این مشکل، در آوریل 1849، بازرس هیئت عمومی بهداشت، ادوارد کرسی، گزارش مفصلی در مورد وضعیت بهداشت شهر با توجه به تصویب قانون بهداشت عمومی ارائه کرد. جای تعجب نیست که او چندین هزار گودال بریده شده در گچ پیدا کرد، بسیاری از آنها در نزدیکی چاه های آب آشامیدنی و تنها 32 خیابان از 186 خیابان دارای فاضلاب بودند! با مواردی از «چاه‌های طناب دار اما بدون سطل»، چاه‌هایی که «هرگز نیاز به تخلیه ندارند» و «کود پایدار که از دیوارهای خانه مجاور تراوش می‌کند»، باعث می‌شود که خوانش بد باشد.

اگر این اشتهای شما را از بین نبرد، نمی دانم چه خواهد شد.

شیوع بزرگ وبا در محله‌های فقیر نشین برایتون و کمپین‌های «لنست» در اواسط قرن نوزدهم علیه پاسخ عقب مانده شهر به سلامت شهری، در نهایت منجر به یک برنامه بزرگ ساختمان‌سازی فاضلاب شد. وقت آن رسیده بود که آشفتگی خیابان ها و سواحل را حل کنیم. سرانجام، در سال 1860 شورای شهر تصمیم گرفت سیستمی بسازد که فاضلاب را به درستی به دریا تخلیه کند. در سال 1874، سر جان هاوکشاو یک فاضلاب بزرگ با پوشش آجری به طول هفت مایل برای انتقال فاضلاب از پورتوبلو در صخره های تلسکامب طراحی کرد. این شامل مقدمه ای برای رهگیری فاضلاب، شفت های تهویه و لوله کشی طولانی خروجی بود. تنها با تکیه بر کار دستی، یک سیستم فاضلاب ساخته شد که هنوز هم تا به امروز در خدمت برایتون است. و بله، این فاضلاب خام مستقیماً به دریا پمپاژ می شد. فاضلاب خام هنوز تا دهه 1990 از تونل های قدیمی مستقیماً به دریا سرازیر می شد.

در اواخر دهه 1990

یک زهکش غول پیکر جمع آوری آب طوفان – به اندازه کافی گسترده برای عبور یک وسیله نقلیه – در امتداد ساحل ساخته شد. برای ساخت این زهکش، کارگران از ماشین های تونل زنی مشابه آنچه برای بریدن تونل کانال استفاده می شود استفاده کردند. سپس زهکش ها از طریق چندین شفت عمیق که در فواصل زمانی در امتداد ساحل غرق شده بودند، به عمق تونل فرو رفتند، که متعاقباً درپوش و پوشیده شدند. سنگریزه‌ها در بالای شفت‌ها جایگزین شدند تا ساحل به ظاهر سابق خود بازگردد و دوباره برای استفاده عمومی در دسترس باشد. بازگرداندن حالت عادی و هوای تازه به برایتون و سواحل آن.

سیستم های فاضلاب ویکتوریایی نسلی از مهندسان عمران را آگاه کرده است. این سازه‌های غارنشین تخیل را الهام می‌بخشند و میزبان بسیاری از فیلم‌سازان و موسیقی‌دانان برای اجرا در دیواره‌های پژواک خود بوده‌اند. یک شاهکار مهندسی از 44 مایل تونل و 7 میلیون آجر، دنیای کاملا جدیدی در 40 فوت زیر خیابان های برایتون وجود دارد. واقعاً یک جواهر معماری است! حتی امروزه، فاضلاب ویکتوریایی به دفع روزانه حدود 22 میلیون گالن فاضلاب در منطقه برایتون کمک می کند. اما در هوای مرطوب و طوفانی که می تواند به 90 میلیون برسد!

یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروزه سیستم های فاضلاب برایتون با آن مواجه است

چربی، روغن و گریس است. از آشپزخانه های سراسر برایتون اند هوو وارد می شود، برای جلوگیری از انسداد و حتی سیل باید از دیوارها خراشیده شود. در ساعات اولیه صبح، تن‌ها شن و سایر مواد جامد از فاضلاب خارج می‌شوند – پمپ‌های خلاء غول‌پیکر کارهایی را انجام می‌دهند که مردان در تمام آن سال‌ها پیش با دست انجام می‌دادند.

ما قطعاً یک تور از سیستم های فاضلاب برایتون را توصیه می کنیم

که بین ماه می و سپتامبر باز هستند. این تورها از طریق تونل فاضلاب 366 متری عبور می‌کنند که از اسکله کاخ برایتون شروع می‌شود و با بیرون آمدن از یک منهول به پایان می‌رسد. فاضلاب ها که اکنون توسط شرکت ساترن واتر اداره می شود، از اوایل دهه 1960 برای بازدید عمومی باز بوده است. این تورها توسط مهندسان آب جنوب هدایت می شوند و شرکت کنندگان را از فناوری، تاریخچه و کنجکاوی های متعدد سیستم آگاه می کنند. تجربه ای است که نباید از دست داد!
فاضلاب ویکتوریا به عنوان یکی از باورنکردنی ترین شاهکارهای مهندسی در تاریخ بریتانیا، واقعاً امتحان زمان را پس داده است!