خانه » آب و فاضلاب » فیلتر کربنی (کربن فعال)

فیلتر کربنی (کربن فعال)

فیلتر کربنی (کربن فعال)

کربن فعال از چه موادی ساخته میشود

  • از چوب، ذغال سنگ و پوست نارگیل استفاده میشود
  • روش های تولید: فعالسازی حرارتی، فعالسازی شیمیایی
  • کربن تولید شده توسط پوست نارگیل بیشترین جذب را دارد
  • در اغلب از این نوع کربن برای سیستم های تصفیه آب با فیلترهای کربنی استفاده میشود
  • البته لازم به ذکر است که کربن های فعال شده از پوست نارگیل نسبت به سایر فیلترها گران تر می باشند

معرفی فیلتر کربنی

  • نام دیگر آن کربن اکتیو است
  • به انگلیسی Activated Carbon Pressure Filter
  • یکی از راه های متداول در مجموعه تصفیه آب و فاضلاب است
  • کربن فعال، مواد آلی را جذب میکند
  • هدف اصلی استفاده از فیلتر کربنی، در کنار حذف کدورت آب، حذف بو است

فیلتر کربنی (کربن فعال)

فیلتر کربنی (کربن فعال)

قدرت جذب بالا مواد آلی و حذف رنگ کدر و بو و طعم نامطبوع آب با کمک فیلترهای کربنی باعث شده است تا کاربرد آن بسیار گسترده باشد. از جمله موارد کاربرد فیلتر کربن اکتیو می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

فیلتر کربنی در تصفیه آب آشامیدنی

رنگ کدر آب نشان دهنده وجود مواد آلی مضر در آن می باشد که محیط رشد میکروب و میکروارگانیسم ها را فراهم می کند و به شدت در بروز بیماری های دستگاه گوارش موثر می باشند. استفاده از دستگاه های تصفیه آب با روش فیلتر کربنی باعث میشود تا رنگ کدر آب به طور کامل برطرف شده و عبور آب از روی فیلتر ذغالی بو و طعم آن را نیز حذف خواهد کرد. استفاده از این فیلترها در تصفیه آب آشامیدنی باعث میشود تا نیازی به استفاده از مواد گند زدا نباشد و علاوه براین، کلر موجود در آب نیز حذف می گردد.

پیش تصفیه اسمز معکوس

به منظور افزایش راندمان و بهبود کارایی سیستم های تصفیه آب از قبیل اسمز معکوس، یک مرحله پیش تصفیه در نظر گرفته میشود. نصب فیلترهای کربنی در مرحله پیش تصفیه RO گام بزرگی برای حذف مواد آلی و کلر موجود در آن می باشد که باعث میشود طول عمر فیلترهای اسمز معکوس افزایش پیدا کند.

تصفیه آب استخر

استفاده متوالی از آب استخر به مرور منجر به تغییر رنگ و رشد میکروب و میکروارگانیسم ها می گردد. استفاده از دستگاه تصفیه آب با روش فیلتر شنی و کربنی یکی از بهترین راهکارها برای تمیز کردن آب استخر می باشد که هزینه کمتری را نسبت به سایر روش ها به همراه خواهد داشت. با توجه به اینکه فیلترهای کربنی قدرت جذب بالایی دارند در نتیجه نیاز به استفاده زیاد از مواد شیمیایی و گند زدا برای تمیز کردن آب استخر نیست. با این انتخاب نه تنها هزینه ها کاهش پیدا می کند، بلکه مواد شیمیایی مضر و کلر کمتری در آن وجود خواهد داشت و سلامتی پوست و بدن را تامین میشود.

تصفیه فاضلاب صنعتی

رنگ کدر موجود در فاضلاب صنعتی نشان دهنده مواد آلی در آن می باشد که اصطلاحا باعث بوجود آمدن آب خاکستری می شود. از آنجا که فیلترهای کربن اکتیو در حذف رنگ کدر آب بسیار موثر عمل می کنند، لذا می توانند گزینه مناسبی برای تصفیه فاضلاب صنعتی و به چرخه درآمدن مجدد آب به منظور صرفه جویی در مصرف آن باشد.

فیلتر کربنی (کربن فعال)

فیلتر تحت فشار کربن فعال