دستگاه سختی گیر رزینی

 

انواع رزین تبادل کننده یون

 • رزین کاتیونی ضعیف
 • رزین کاتیونی قوی
 • رزین آنیونی ضعیف
 • رزین انیونی قوی

 

چرا از سختیگیر استفاده میکنیم

 • تشکیل رسوب بر روی مبدل های گرمایشی و سرمایشی
 • مات شدن رنگ درصنایع رنگرزی و نساجی
 • ایجاد رسوب برروی  دوش حمام و شیرها آب
 • ایجاد لک پس از شستشوی البسه
 • مصرف بالای انژری در سیتم گرمایشی به دلیل تشکیل رسوب
 • عامل افت فشار و گرفتگی ممبران RO

 

انواع سختی گیر

 • سختی گیر رزینی
 • فیلتر کربن
 • اسمز معکوس
 • سختی گیر مغناطیسی
 • سختی گیر الکترونیکی

 

مهمترین روش های سختی گیری از آب

 • جدا کردن املاح کلسیم و منیزیم با استفاده از مواد شیمیایی
 • تبدیل املاح کلسیم و منیزیم به املاح سدیم
 • سبک کردن آب با درهم کردن دو روش فوق ذکر
 • روش های مغناطیسی تصفیه آب

 

1. آب سخت
1.1 آب سخت چیست؟

وقتی از آب به عنوان “سخت” یاد می شود ، این بدان معناست که حاوی مواد معدنی بیشتری از آب معمولی است. این مواد به ویژه مواد معدنی کلسیم و منیزیم هستند. وقتی کلسیم و منیزیم بیشتر حل می شود ، درجه سختی آب افزایش می یابد.
منیزیم و کلسیم یون های مثبت هستند. به دلیل وجود آنها ، یونهای دارای بار مثبت دیگر به راحتی در آب سخت حل می شوند تا در آبی که حاوی کلسیم و منیزیم نیست.
این دلیل این واقعیت است که صابون در آب سخت حل نمی شود.

1.2 کدام صنایع به سختی آب اهمیت می دهند؟

در بسیاری از کاربردهای صنعتی ، مانند تهیه آب آشامیدنی ، کارخانه های آبجو سازی و نوشابه های گازدار ، بلکه همچنین برای خنک سازی و تغذیه دیگ بخار آب ، سختی آب بسیار مهم است.

 

2. نرم شدن آب
2.1 نرم شدن آب چیست؟

وقتی آب حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم و منیزیم باشد ، به آن آب سخت می گویند. معروف است که آب سخت باعث مسدود شدن لوله ها و حل شدن صابون و مواد شوینده در آب می شود.
نرم کردن آب روشی است که در از بین بردن یون هایی که باعث سخت شدن آب می شوند ، در بیشتر موارد یون های کلسیم و منیزیم عمل می کند. یونهای آهن همچنین ممکن است در هنگام نرم شدن از بین بروند.
بهترین راه برای نرم کردن آب استفاده از واحد نرم کننده آب و اتصال مستقیم آن به منبع آب است.

2.2 نرم کننده آب چیست؟

نرم کننده آب با حذف مواد معدنی که باعث سخت شدن آب می شود ، واحدی است که برای نرم کردن آب استفاده می شود.

2.3 چرا نرم شدن آب اعمال می شود؟

نرم شدن آب یک فرایند مهم است ، زیرا در طول این فرایند سختی آب در خانوارها و شرکت ها کاهش می یابد.
وقتی آب سخت است ، می تواند لوله ها را مسدود کند و صابون به راحتی در آن حل می شود. نرم شدن آب می تواند از این اثرات منفی جلوگیری کند.
آب سخت خطر بیشتری برای رسوب مقیاس آهک در سیستم های آب خانگی ایجاد می کند. به دلیل تجمع مقیاس آهک ، لوله ها مسدود شده و بازده دیگهای گرم و مخازن کاهش می یابد. این امر هزینه گرمایش آب خانگی را حدود پانزده تا بیست درصد افزایش می دهد.
اثر منفی دیگر مقیاس آهک این است که اثرات مخربی روی ماشین آلات خانگی مانند ماشین های لباسشویی دارد.
نرم شدن آب به معنای افزایش طول عمر ماشین های خانگی مانند ماشین های لباسشویی و طول عمر خطوط لوله است. این همچنین به بهبود کار و طول عمر بیشتر سیستم های گرمایش خورشیدی ، واحدهای تهویه مطبوع و بسیاری دیگر از برنامه های مبتنی بر آب کمک می کند.

2.4 نرم کننده آب چه کاری انجام می دهد؟

نرم کننده های آب مبدل های یونی خاصی هستند که برای حذف یون هایی طراحی شده اند که دارای بار مثبت هستند.
نرم کننده ها به طور عمده یون های کلسیم (Ca2 +) و منیزیم (Mg2 +) را از بین می برند. کلسیم و منیزیم اغلب به عنوان “مواد معدنی سختی” شناخته می شوند.
از مواد نرم کننده گاهی حتی برای از بین بردن آهن استفاده می شود. دستگاه های نرم کننده قادر به حذف حداکثر پنج میلی گرم در لیتر (5 میلی گرم در لیتر) آهن محلول هستند.
نرم کننده ها می توانند به صورت اتوماتیک ، نیمه اتوماتیک یا دستی کار کنند. هر نوع بر اساس میزان سختی که می تواند از بین ببرد قبل از اینکه بازسازی لازم شود ، درجه بندی می شود.

یک نرم کننده آب مواد معدنی سختی را در مخزن تهویه خود جمع می کند و هر از گاهی آنها را از بین می برد تا تخلیه شوند.
مبدل های یونی اغلب برای نرم شدن آب استفاده می شود. هنگامی که یک مبدل یونی برای نرم شدن آب استفاده می شود ، یون های دیگر کلسیم و منیزیم موجود در آب را جایگزین می کند ، به عنوان مثال سدیم یا پتاسیم. یونهای مبدل به عنوان نمک های سدیم و پتاسیم (NaCl و KCl) به مخزن مبدل یونی اضافه می شوند.

2.5 نرم کننده آب چه مدت دوام دارد؟

یک نرم کننده آب خوب سالها دوام خواهد داشت. نرم کننده هایی که در دهه 1980 عرضه می شدند ممکن است هنوز کار کنند و بسیاری از آنها علاوه بر اینکه گاهی اوقات آنها را با نمک پر می کنند ، به نگهداری کمی نیز نیاز دارند.

3. نمک های نرم کننده
3.1 کدام نوع نمک برای استفاده در نرم کننده آب فروخته می شود؟

برای نرم شدن آب ، سه نوع نمک به طور کلی فروخته می شود:
– سنگ نمک
– نمک خورشیدی
– نمک تبخیر شده

نمک سنگ به عنوان یک ماده معدنی به طور طبیعی در زمین وجود دارد. این ماده از ذخایر نمک زیرزمینی با روشهای سنتی استخراج بدست می آید. حاوی نود و هشت تا نود و نه درصد کلرید سدیم است. دارای سطح عدم حلالیت آب در حدود 5/5 – 5/1 درصد است که عمدتا سولفات کلسیم است. مهمترین جز Its آن سولفات کلسیم است.
نمک خورشیدی به عنوان یک محصول طبیعی عمدتا از طریق تبخیر آب دریا به دست می آید. حاوی 85٪ کلرید سدیم است. سطح انحلال آب آن کمتر از 03/0 درصد است. معمولاً به صورت بلور به فروش می رسد. بعضی اوقات به صورت گلوله ای نیز به فروش می رسد.
نمک تبخیر شده از طریق استخراج ذخایر نمکی زیرزمینی نمک محلول حاصل می شود. سپس رطوبت با استفاده از انرژی حاصل از گاز طبیعی یا زغال سنگ تبخیر می شود. نمک تبخیر شده بین 6/99 تا 99/99 درصد کلرید سدیم دارد.

3.2 آیا باید از نمک سنگ ، نمک تبخیر شده یا نمک خورشیدی در نرم کننده آب استفاده کنیم؟

نمک سنگ حاوی مقدار زیادی ماده است که محلول در آب نیست. در نتیجه ، هنگام استفاده از نمک سنگ ، مخازن نرم کننده باید بسیار منظم تر تمیز شوند. نمک سنگ ارزان تر از نمک تبخیر شده و نمک خورشیدی است ، اما تمیز کردن مخزن ممکن است زمان و انرژی زیادی را از شما بگیرد.

نمک خورشیدی کمی بیشتر از نمک تبخیر شده ماده محلول در آب است. هنگامی که کسی تصمیم می گیرد که کدام نمک را استفاده کند ، باید به مقدار نمک ، تعداد دفعات نیاز به نرم کننده و طراحی نرم کننده توجه شود. اگر میزان مصرف نمک کم باشد ، می توان از محصولات به طور متناوب استفاده کرد.
اگر میزان مصرف نمک زیاد باشد ، نمکهای نامحلول با استفاده از نمک خورشیدی سریعتر تجمع می یابند. علاوه بر این ، مخزن نیاز به تمیز کردن مکرر بیشتری دارد. در این صورت نمک تبخیری توصیه می شود.

3.3 آیا مخلوط کردن انواع نمک در نرم کننده آب مضر است؟

به طور کلی مخلوط نمک در نرم کننده آب ضرری ندارد ، اما انواع نرم کننده وجود دارد که برای محصولات خاص نرم کننده آب طراحی شده اند. هنگام استفاده از محصولات جایگزین ، این نرم کننده ها عملکرد خوبی نخواهند داشت.
مخلوط نمک تبخیر با سنگ نمک توصیه نمی شود ، زیرا این امر می تواند مخزن نرم کننده را مسدود کند. توصیه می شود قبل از افزودن نوع دیگر ، به واحد خود اجازه دهید از یک نوع نمک خالی شود تا از بروز مشکلی جلوگیری شود.

3.4 چند بار باید نمک به یک نرم کننده اضافه کرد؟

نمک معمولاً هنگام بازسازی نرم کننده به مخزن اضافه می شود. هرچه بیشتر نرم کننده احیا شود ، بیشتر اوقات نیاز به افزودن نمک است.
معمولاً نرم کننده های آب هر ماه یک بار بررسی می شوند. برای تضمین تولید رضایت بخش آب نرم ، سطح نمک باید همیشه نیمه پر باشد.

3.5 چگونه ممکن است وقتی نمک به آن اضافه می شود ، آب نرمتر نمی شود؟

قبل از اینکه نمک در نرم کننده آب شروع به کار کند ، به کمی محل اقامت در مخزن نیاز دارد ، زیرا نمک به آرامی حل می شود. هنگامی که فرد بلافاصله پس از افزودن نمک به مخزن شروع به احیا می کند ، ممکن است نرم کننده آب مطابق با استاندارد کار نکند.
هنگامی که نرم شدن آب انجام نشود ، این می تواند نشان دهنده سو mal عملکرد نرم کننده یا مشکلی در نمک استفاده شده باشد.

4. هزینه های نرم کنندگی
4.1 هزینه یک نرم کننده آب چقدر است؟

برخی از نرم کننده ها از دیگر کارآیی ها برخوردارند و در نتیجه ممکن است جوایز متفاوت باشد. نرم کننده های زمان دار و نرم کننده های کنترل شده با متر آب در دسترس هستند. واحدهای کنترل شده توسط متر آب نرم ترین آب را به ازای هر پوند نمک تولید می کنند.
برخی از نرم کننده ها بر روی برق کار می کنند ، اما برخی دیگر از نرم کننده های آب جدید از نیروی آب استفاده می کنند. هزینه های یک نرم کننده آب بسیار به نوع نرم کننده آب و نوع انرژی مصرفی بستگی دارد ، همچنین به سختی آبی که نیاز به نرم کنندگی و استفاده از آب دارد بستگی دارد. وقتی آب بسیار سخت شود و از آن زیاد استفاده شود ، هزینه های نرم شدن افزایش می یابد.

به طور کلی هزینه های نرم کننده آب می تواند بین 20/0 تا 40/0 یورو در روز متغیر باشد.
هزینه های نرم کننده های آب معمولاً با توجه به مزایا و صرفه جویی در هزینه های حاصل از استفاده از آب نرم شده بسیار بیشتر از این است.

4.2 هزینه یک نرم کننده آب در حین کار چقدر است؟

هزینه جاری صرفاً هزینه نمک است. این احتمال وجود دارد که در هر ماه در حدود 1،95 یورو برای هر نفر از خانوارها باشد.

دستگاه سختی گیر رزینی دستگاه سختی گیر رزینی

5. نرم کردن آب آشامیدنی
5.1 آیا شرکت های تولید کننده آب همیشه آب نرم تولید می کنند؟

اگرچه شرکت های تولید کننده آب فرصت تولید آب نرم را دارند اما همیشه این کار را نخواهند کرد. یک شرکت تولید کننده آب فقط باید یک نرم کننده آب به سیستم تصفیه آب خود اضافه کند تا آب نرم شده را ارزان تولید کند.
اما از آنجایی که مصرف کنندگان قادر به انتخاب نوشیدن آب نرم نشده نیستند.
مشکلات آب سخت به احتمال زیاد هنگام گرم شدن آب اتفاق می افتد. در نتیجه ، آب سخت مشکلات کمی را برای شرکت های آبرسانی ایجاد می کند ، به خصوص هنگامی که فقط آب سرد از لوله آنها عبور می کند.

5.2 آیا آب نرم شده قابل نوشیدن است؟

آب نرم شده هنوز حاوی تمام مواد معدنی طبیعی مورد نیاز ما است. این ماده فقط از کلسیم و منیزیم محروم می شود و در طی نرم شدن مقداری سدیم اضافه می شود. به همین دلیل است که در بیشتر موارد ، آب نرم شده برای نوشیدن کاملاً بی خطر است. توصیه می شود که آب نرم شده فقط حاوی 300 میلی گرم در لیتر سدیم باشد.
در مناطقی با سختی بسیار زیاد ، به دلیل داشتن مقدار زیاد سدیم پس از انجام فرآیند نرم شدن ، نباید از آب نرم شده برای تهیه شیر کودک استفاده کرد.

5.3 آیا نمک حاصل از تاسیسات نرم کننده می تواند وارد آب آشامیدنی شود؟

نمک از طریق تاسیسات نرم کننده امکان ورود به آب آشامیدنی را ندارد.
تنها هدف نمک در نرم کننده آب ، تولید مجدد دانه های رزینی است که سختی آب را از آن خارج می کند.

5.4 چقدر سدیم از آب نرم شده جذب می کند؟

میزان جذب سدیم از طریق آب نرم شده به سختی آب بستگی دارد. به طور متوسط ​​، کمتر از 3٪ جذب سدیم از نوشیدن آب نرم شده حاصل می شود.
برآوردها می گویند که فرد روزانه حدود دو تا سه قاشق چای خوری نمک از منابع مختلف مصرف می کند. با فرض مصرف روزانه پنج گرم سدیم از طریق غذا و مصرف سه چهارم آب ، سدیم (Na +) در آب حاصل از فرآیند نرم شدن آب خانگی ، در مقایسه با کل مصرف روزانه بسیاری از غنی از سدیم ، کم است. خوراکی ها.

5.5 آیا نرم شدن آب آشامیدنی باعث کمبود مواد معدنی ضروری می شود؟

نرم کردن باعث کم شدن مواد معدنی ضروری آب نمی شود. نرم کردن فقط نوشیدن آب را از مواد معدنی که باعث سخت شدن آب می شوند مانند کلسیم ، منیزیم و آهن محروم می کند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

6. نگهداری نرم کننده ها
6.1 رزین نرم کننده چه زمانی نیاز به تعویض دارد؟

هنگامی که آب به اندازه کافی نرم نمی شود ، ابتدا باید مشکلات نمکی که استفاده می شود و یا عملکردهای مکانیکی اجزای نرم کننده را در نظر گرفت. وقتی این عناصر دلیل نرم شدن نامناسب آب نباشند ، ممکن است زمان تعویض رزین نرم کننده یا شاید حتی کل نرم کننده فرا رسیده باشد.
از طریق تجربه می دانیم که بیشتر رزین های نرم کننده و رزین های مبدل یونی حدود بیست تا بیست و پنج سال دوام می آورند.

6.2 آیا یک مخزن نرم کننده شور به تمیزکاری نیاز دارد؟

معمولاً تمیز کردن مخزن آب نمک ضروری نیست ، مگر اینکه محصول نمکی که استفاده می شود دارای مقدار زیادی ماده محلول در آب باشد ، یا نوعی سوunction عملکرد جدی وجود داشته باشد.
در صورت تجمع مواد نامحلول در رزین ، باید مخزن تمیز شود تا از سوunction عملکرد نرم کننده جلوگیری شود.

6.3 “قارچ” چیست و چرا باید از آن اجتناب کنیم؟

هنگامی که از گلوله های نمک فشرده یا نمک به سبک مکعب در یک رزین استفاده می شود ، ممکن است کریستال های ریزی از نمک تبخیر شده ، که شبیه نمک سفره است ، ایجاد کند. این کریستال ها ممکن است به هم پیوند خورده و باعث ایجاد توده ای ضخیم در مخزن آب نمک شوند. این پدیده ، که معمولاً به عنوان “ذوب کردن” شناخته می شود ، ممکن است تولید شور را قطع کند. تولید آب نمک مهمترین عنصر برای تازه سازی دانه های رزین در یک نرم کننده آب است. بدون تولید آب نمک ، یک نرم کننده آب قادر به تولید آب نرم نیست.

7. س operationalالات عملیاتی نرم کننده
7.1 آیا آب نمک حاصل از نرم کننده ها می تواند به مخزن سپتیک آسیب برساند؟

انجمن کیفیت آب مطالعاتی در این زمینه انجام داده است. این مطالعات نشان داده است که یک مخزن سپتیک که به طور مناسب کار می کند ، نمی تواند توسط آب نمکی که از نرم کننده آب تخلیه می شود آسیب ببیند. و آب نرم گاهی حتی می تواند به کاهش میزان مواد شوینده تخلیه شده در یک مخزن سپتیک کمک کند.

7.2 آیا می توان از نرم کننده آب با لوله های سربی استفاده کرد؟

قبل از اینکه آب نرم شده در آنها جریان یابد ، باید سیستم های لوله سربی تعویض شوند. اگرچه سیستم های لوله سربی در مناطق آب سخت مشکلی ایجاد نمی کند ، اما توصیه می شود به هر حال آنها را تعویض کنید. وقتی آب نرم یا مصنوعی نرم شده در این سیستم های لوله سربی ختم می شود ، ممکن است باعث وانت سرب شود.

7.2 آیا می توان سختی آب را به صورت خطی اندازه گیری کرد؟

بله ، اگرچه سیستم اندازه گیری عمدتا در نرم کننده های آب صنعتی استفاده می شود.
دستگاه سختی آب خطی

Testomat

8. نرم شدن در خانوارها
8.1 آیا هنگام جابجایی می توان نرم کننده آب را به همراه داشت؟

 • با نرم کننده های مدرن آب ، استفاده از آنها در هنگام جابجایی بسیار امکان پذیر است.
 • تکنیک های نصب شامل اتصالات اتصالی سریع ، مشابه آنچه برای ماشین های لباسشویی استفاده می شود.
 • تنها کاری که باید انجام شود این است که
 • دریچه های ورودی و خروجی نرم کننده بسته شده
 • و دریچه بای پس را باز کرده و اجازه دهید آب سخت به مخزن ذخیره و شیرهای خانگی برود.
 • بعد از آن می توان نرم کننده را جدا کرد ، به مکان جدید خود منتقل کرد و در آنجا قرار داد.

8.2 آیا زباله های نرم کننده آب می تواند مستقیماً در باغ تخلیه شود؟

 • از آنجا که آب نمک فشار اسمزی مورد نیاز گیاهان را برای تنظیم نیازهای آب تغییر می دهد ،
 • باید از تخلیه مستقیم نمک سدیم یا کلرید پتاسیم جلوگیری شود.

8.3 آیا آب نرم شده کمکی به شرایط خشکی پوست می کند؟

 • مواردی وجود دارد که باید ذکر شود ، در افرادی که بیماری پوستی خشک دارند
 • از نرم شدن آب بهره مند می شوند ،
 • زیرا آب نرم نسبت به مو و پوست لطیف تر است.