علائم، علل و تشخیص خرابی بلبرینگ چرخ هیوندای سانتافه

یاتاقان های چرخ در هیوندای سانتافه یکی از مهم ترین و پر استرس ترین قطعات هستند. باعث می شوند چرخ ها به راحتی بچرخند و در عین حال نیروهای شعاعی و محوری بالایی را جذب کنند. رانندگی با سانتافه با بلبرینگ چرخ معیوب می تواند خطرناک باشد، بنابراین باید برای ایمنی و راحتی رانندگی خود فوراً اقدام کنید.

هیوندای سانتافه
هیوندای سانتافه – (جان کلیمنت / شاتر استوک)

رایج‌ترین علائم خرابی بلبرینگ چرخ در هیوندای سانتافه عبارتند از صدای خراش یا زمزمه کردن، صدای تق تق در پیچ‌ها، تکان دادن فرمان، لرزش بدنه، سایش ناهموار یا غیرعادی لاستیک، بازی در چرخ، و کشیدن خودرو به یک طرف در هنگام پیچیدن. رانندگی در یک خط مستقیم

علائم

صدای سنگ زنی یا زمزمه کردن

صدای ساییدن یا زمزمه کردن در کابین سانتافه از جهت چرخ آسیب دیده یکی از اولین علائم خرابی بلبرینگ چرخ است. هرچه سریعتر وسیله نقلیه خود را رانندگی کنید، صدای زمزمه بلندتر می شود. آسیب به بلبرینگ چرخ در مراحل اولیه به راحتی قابل مشاهده نیست، زیرا صدا به سختی قابل توجه است. با این حال، در بسیاری از موارد، سر و صدا پس از مدت کوتاهی ایجاد می شود – اغلب پس از چند صد مایل.

لرزش فرمان

بلبرینگ چرخ بد می تواند باعث ایجاد لرزش در فرمان سانتافه شود، به خصوص اگر چرخ های جلو آسیب ببینند. اگر فقط بلبرینگ چرخ عقب معیوب باشد، لرزش بیشتر از زیر صندلی ها احساس می شود.

لرزش فرمان معمولاً توسط چرخ‌های نامتعادل ایجاد می‌شود، بنابراین در این مورد فقط باید بلبرینگ چرخ را در نظر بگیرید که لرزش با صدای زمزمه یا ساییدن همراه باشد.

صدای تق تق یا تق تق در هنگام پیچیدن

در مرحله پیشرفته خرابی داخلی، یاتاقان چرخ معیوب می‌تواند باعث ایجاد صداهای تق تق، به ویژه هنگام چرخش یا پیچیدن در هیوندای سانتافه شما شود. با این حال، این صداها ممکن است به دلیل نقص در سیستم تعلیق یا اجزای سیستم فرمان نیز رخ دهد، بنابراین اگر خودرو سیستم دیگری نیز دارد، مانند صدای زمزمه یا ساییدن و بازی در چرخ، باید بلبرینگ چرخ بد را در نظر بگیرید.

سایش ناهموار لاستیک

اگر متوجه شدید که لاستیک‌های سانتافه شما به‌طور ناهموار فرسوده می‌شوند، به‌عنوان مثال از دست دادن آج بیشتری در قسمت داخلی، می‌تواند به بلبرینگ چرخ‌ها نیز مرتبط باشد، زیرا می‌تواند تراز خودرو را مختل کند.

سانتافه به یک طرف می کشد

از آنجایی که بلبرینگ چرخ بد می تواند روی تراز خودرو تأثیر بگذارد، سانتافه شما هنگام رانندگی در یک خط مستقیم به یک سمت کشیده می شود. حتی هنگام پیچیدن، ممکن است کمی کنترل خودرو را احساس کنید.

بازی در بلبرینگ چرخ

همچنین می توانید بلبرینگ چرخ معیوب را در صورت بازی زیاد تشخیص دهید. هیوندای سانتافه خود را بلند کنید تا چرخ بتواند آزادانه حرکت کند. سپس چرخ را با دو دست در طرفین مقابل بگیرید و به طور متناوب فشار دهید و بکشید. اگر بازی به وضوح قابل توجه و قابل مشاهده باشد، به احتمال زیاد بلبرینگ چرخ معیوب است. با این حال، این تکنیک نیاز به تجربه و گرفتن تمرین دارد.

چرخاندن چرخ با بلبرینگ بد زمانی که وسیله نقلیه با جک بالا می رود به سختی با دست چرخانده می شود، هنگام چرخاندن چرخ صدای خراش شنیده می شود. همچنین ممکن است متوجه بازی در چرخ شوید که گویی چرخ به درستی نصب نشده یا شل است.

آیا فقط بلبرینگ چرخ معیوب را در سانتافه تعویض کنم؟

به طور کلی، بهتر است یاتاقان دوم را در همان محور عوض کنید، حتی اگر فقط یک بلبرینگ چرخ معیوب در هیوندای سانتافه شما وجود داشته باشد. می توان فرض کرد که هر دو یاتاقان تقریباً تحت فشار یکسانی قرار گرفته اند و خرابی یاتاقان دوم قریب الوقوع است. اگر همزمان تعویض شوند، در زمان و هزینه صرفه جویی می شود.

علت خرابی یاتاقان ها در هیوندای سانتافه چیست؟

حتی زمانی که سانتافه خود را در یک خط مستقیم می‌رانید، بلبرینگ‌ها باید نیروهای شعاعی بالایی را جذب کنند. کل وزن خودرو بر روی یاتاقان ها قرار دارد. هنگام رانندگی، سرعت نیروهای اضافی ایجاد می کند. اگر یک منحنی نیز از طریق آن عبور داده شود، نیروهای محوری رخ می دهد. ضربه های زیاد روی بلبرینگ ها در جاده های ناهموار یا هنگام رانندگی از چاله ها نیز اتفاق می افتد. انواع ضربه ها بسیار بیشتر از بارهای زیاد به یاتاقان ها آسیب می رساند. بنابراین، تمام یاتاقان های چرخ در نهایت از کار می افتند. با این حال، اینکه چقدر زود شکست می‌خورند به عادت‌های رانندگی بستگی دارد. عوامل دیگری مانند رانندگی با لاستیک‌های نامتعادل یا تراز ضعیف چرخ‌ها نیز می‌توانند باعث خرابی زودرس بلبرینگ در سانتافه شما شوند.

علائم خرابی بلبرینگ چرخ را نادیده نگیرید. در بدترین حالت، چرخ آسیب دیده می تواند در حین رانندگی قفل شود یا حتی پاره شود. اجازه ندهید تا این حد پیش برود.

خرابی زودرس بلبرینگ چرخ به دلیل آلودگی

هنگامی که بلبرینگ چرخ می چرخد، اصطکاک بالایی وجود دارد. بنابراین، اجزای داخلی باید با روان کننده هایی مانند گریس یا روغن روغن کاری شوند تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری شود. بلبرینگ چرخ ها در هیوندای سانتافه به گونه ای طراحی شده اند که کاملاً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند. این امر با پر کردن گریس حاصل می شود که روغن کاری کافی عناصر نورد را در طول کل عمر یاتاقان چرخ تضمین می کند.

مهر و موم های دقیق طراحی شده تضمین می کند که نه آب و نه خاک نمی توانند وارد بلبرینگ چرخ شوند. اما اگر درزگیرها خراب شوند، آب و کثیفی می توانند به داخل بلبرینگ چرخ وارد شده و روانکار را آلوده کنند. این آلاینده ها در سراسر گریس و بین ریس ها و یاتاقان ها به گردش در می آیند و سرعت سایش را تسریع می کنند. گرمای افزایش یافته ممکن است شکسته شود و در نهایت روان کننده را خارج کند و منجر به خرابی زودرس بلبرینگ شود.

آیا بلبرینگ چرخ خراب بر ABS تأثیر می گذارد؟

بلبرینگ های چرخ اجزای مرتبط با ایمنی هستند. آنها مسئول رفتار رانندگی پایدار هستند و بسته به نسخه، اطلاعات سرعت چرخ را برای سیستم ترمز ضد قفل ارائه می دهند. اگر بلبرینگ چرخ معیوب باشد، می توان سیستم ترمز ضد قفل را نیز غیرفعال کرد. در صورت ترمز اضطراری، این امر بر مسافت ترمز و فرمان پذیری خودرو تأثیر منفی می گذارد.

آیا رانندگی با سانتافه با بلبرینگ چرخ خراب ایمن است؟

یک یاتاقان چرخ در داخل توپی چرخ قرار دارد و وظیفه اتصال چرخ به وسیله نقلیه را بر عهده دارد. اگر ماه ها به رانندگی با سانتافه خود با بلبرینگ چرخ بد ادامه دهید، در حالت بدتر، چرخ در حین رانندگی قفل می شود یا حتی می افتد. بنابراین یک بلبرینگ چرخ خراب باید در اسرع وقت هنگامی که علائم ظاهر شد، تعویض شود.

یاتاقان چرخ در هیوندای سانتافه چقدر دوام می آورد؟

در شرایط عادی رانندگی، بلبرینگ چرخ ها معمولاً حدود 100000 مایل دوام می آورند. مسافت پیموده شده به سبک رانندگی و کیفیت بلبرینگ چرخ بستگی دارد. اگر سانتافه خود را به طور مکرر در جاده‌های بد با چاله‌های زیاد رانندگی می‌کنید، با زور از حاشیه‌ها عبور می‌کنید یا به سرعت در پیچ‌ها رانندگی می‌کنید، عمر مفید یاتاقان‌های چرخ به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

تعویض بلبرینگ چرخ چقدر طول می کشد؟

تعویض بلبرینگ تک چرخ سانتافه معمولاً برای یک مکانیک با تجربه 1 تا 2 ساعت طول می کشد. گاهی اوقات اگر توپی چرخ گیر کرده باشد، ممکن است بیشتر طول بکشد، سپس نیاز به چکش کاری زیاد یا استفاده از ابزارها و تکنیک های مختلف برای برداشتن توپی است. همچنین بسیاری از قطعات متحرک وجود دارد که باید برداشته شوند و سپس به درستی نصب شوند تا کار تکمیل شود. به دلیل پیچیدگی و کار دستی محض، آن را به عنوان یک پروژه DIY توصیه نمی شود.

نتیجه

اگر هنگام رانندگی در داخل کابین هیوندای سانتافه شما صدای خراش یا خراش محسوسی شنیده می‌شود، حتماً باید بلبرینگ‌های بد چرخ را در نظر بگیرید. با این حال، در تعویض بلبرینگ ها عجله نکنید، زیرا گاهی اوقات علائم می تواند ناشی از چیز دیگری باشد، به عنوان مثال حجامت لاستیک (نوع سایش ناهموار) نیز می تواند باعث ایجاد صدای زمزمه در داخل کابین شود.

در هر صورت مراجعه افراد غیرمجاز به کارگاه توصیه می شود. یک مکانیک حرفه ای می تواند به سرعت مشکل را برای شما تشخیص دهد.

 

هاب و بلبرینگ چرخ برای هیوندای سانتافه

یاتاقان ها و توپی چرخ ها اجزای ضروری هر خودرو از جمله هیوندای سانتافه شما هستند. آنها به چرخ های وسیله نقلیه شما اجازه می دهند بدون مالش غیر ضروری بچرخند، که می تواند باعث آسیب شود. از آنجایی که چرخ‌های هیوندای شما در زمان استفاده از خودرو در حرکت هستند، یاتاقان‌ها و توپی‌های شما گاهی نیاز به تعمیر و نگهداری یا تعویض دارند.

چه نوع توپی و یاتاقان چرخ وجود دارد؟

شما همیشه باید بلبرینگ های چرخ را انتخاب کنید که برای کار با هیوندای سانتافه طراحی شده اند. با این حال، همچنین باید بدانید که توپی چرخ‌های خاص با چرخ‌های جلو یا عقب مطابقت دارند و بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید. همچنین، برخی از هاب ها دارای ویژگی های اضافی هستند که ممکن است عملکرد سانتافه شما را افزایش دهد.

 • برخی از هاب ها دارای آرایه های سنسور سرعت هستند که می توانند سرعت چرخش را تشخیص دهند.
 • توپی چرخ های عقب اغلب از شبکه تعلیق پشتیبانی می کند.
 • در حالی که باید اطمینان حاصل کنید که مجموعه بلبرینگی که خریداری می کنید متناسب با هیوندای سانتافه شما است، بسیاری از انواع یاتاقان های چرخ در چندین مدل هیوندای کار می کنند.

علائم خرابی توپی چرخ چیست؟

از آنجایی که یاتاقان ها یا توپی ها اجزایی هستند که به صورت پشت سر هم با چرخ ها کار می کنند، به مرور زمان فرسوده می شوند و شما باید مجموعه هاب چرخ های جایگزین را برای وسیله نقلیه خود پیدا کنید. دانستن برخی از رایج‌ترین نشانه‌هایی که نشان می‌دهد توپی چرخ شما خراب شده است، ضروری است تا بدانید چه زمانی قطعات جایگزین را پیدا کنید.

 • صداهایی مانند کلیک کردن، ضربه خوردن یا ترکیدن نشانه کلاسیکی است که نشان می دهد توپی چرخ ممکن است به تعمیر و نگهداری نیاز داشته باشد. این صداها ممکن است نشان دهنده ساییدگی اتصال CV یا گیره ناکافی هیوندای باشد.
 • اگر هنگام کار با خودرو، به خصوص اگر در حال ترمزگیری هستید، صدای ساییدن شنیدید، به این معنی است که یک یا چند یاتاقان یکپارچگی خود را از دست داده اند و باید تعویض شوند.
 • در هنگام تغییر جهت در حین فرمان، ضربه زدن یا تلنگر زدن می تواند نشان دهنده بازی بیش از حد در مفاصل U یا مفاصل CV باشد.
 • در حالی که لرزش اغلب با لاستیک فرسوده همراه است، می تواند به هاب های بی اثر و سایر اجزا نیز مربوط باشد. در این موارد، به این معنی است که یاتاقان آسیب جدی دیده است یا مهره های گیره از گشتاور مناسبی برخوردار نیستند.

چه نوع مجموعه های بلبرینگ و توپی وجود دارد؟

دو نوع اصلی مونتاژ توپی چرخ وجود دارد. آنها در پیکربندی نوع توپ یا پیکربندی نوع غلتکی هستند که به یک مخروطی ختم می شود. بلبرینگ های زاویه ای بارهای رانش بیشتری را می پذیرند و بنابراین اغلب در کاربردهایی که یاتاقان های چرخ جلو سهم عمده ای از بار را دارند استفاده می شود. با این حال، یاتاقان‌های غلتکی مخروطی، مقادیر مناسبی از بارهای رانشی و شعاعی را می‌پذیرند.

مجموعه بلبرینگ توپی چرخ عقب 512326 سازگار با [فقط FWD] [Hyundai] 2007-2020 Santa FE، 2013-2018 Santa FE Sport، 2013-2019 سانتا FE XL، 2007-2019، 2007-2011-201، سانتا FE XL، 2007-2011-201

از فروشگاه QJZ دیدن کنید
4.6 از 5 ستاره 42 امتیاز
در حال حاضر در دسترس نیست.
ما نمی دانیم که این کالا چه زمانی در انبار باز می گردد یا خیر.
 • ✔️ [موقعیت اتصال] – سمت راننده عقب یا سمت سرنشین
 • ✔️ [خودرو سازگار 1 ] – 2007-2018 Hynd. Santa FE [مدل های FWD]، 2013-2018 Hynd. Santa FE Sport، 2013-2019 Hynd. Santa FE XL، 2007-2012 Hynd. وراکروز [مدل های FWD]
 • ✔️ [خودروی سازگار 2 ] – 2011-2015 K. Sorento [مدل های FWD]
 • ✔️ [مرجع متقابل] – TIMKEN/MOG 512326, SKF BR930646, 051-6225
 • ✔️ [آنچه در جعبه است] – 1 قطعه 512326 مونتاژ توپی چرخ

› جزئیات بیشتر محصول را مشاهده کنید

توضیحات بیشتر

کسب و کار کوچک

این محصول از یک برند تجاری کوچک است. حمایت کوچک. بیشتر بدانید

توجه : محصولات دارای دوشاخه برق برای استفاده در ایالات متحده طراحی شده اند. پریزها و ولتاژ در سطح بین المللی متفاوت است و این محصول ممکن است برای استفاده در مقصد شما به آداپتور یا مبدل نیاز داشته باشد. لطفاً قبل از خرید سازگاری را بررسی کنید.

توضیحات محصول

های QJZ با تمرکز زیاد بر عملکرد و کیفیت به مدت 25 سال ایجاد شدند. سالها تجربه ما در طراحی و ساخت بلبرینگ های دقیق ما را قادر می سازد تا نیازهای همه انواع کاربردهای صنعتی را برطرف کنیم. ما انواع مختلفی از یاتاقان ها را ارائه می دهیم تا راه حل بلبرینگ برای هر یک از محصولات شما باشد. چه به دنبال یک توپی چرخ یا هزاران بلبرینگ باشید، ما در تلاش هستیم تا بیشترین رضایت را برای همه مشتریان خود فراهم کنیم. رضایت شما اولویت ماست و هر کاری که بتوانیم برای رسیدن به آن انجام خواهیم داد.

شماره قطعه: 512326
سیستم ترمز ضد قفل: درپوش سنسور ABS
مقدار میخ چرخ: 5
مقدار سوراخ پیچ فلنج: 4
تعریف پیشرانه: 2WD | FWD (محرک جلو)
مرجع متقابل: TIMKEN/MOG 512326, SKF BR930646, 051-6225
تعویض OEM: 527502B100
امنیت خریدار 12 ماهه: لطفاً اگر سؤال یا مشکلی دارید به ما اطلاع دهید!