پمپ مگنتی CSE

پمپ مگنتی CSE چیست ؟

پمپ مگنتی CSE یا پمپ‌های ماگ درایو، پمپ‌های صنعتی تخصصی هستند که از کوپلینگ مغناطیسی برای انتقال گشتاور از موتور به پروانه استفاده می‌کنند و نیاز به آب‌بند مکانیکی را برطرف می‌کنند. از نیروهای جذاب و دافعه آهنرباهای دائمی استفاده می کند تا انتقال انرژی بدون تماس و بدون تماس را بین اجزای موتور و پمپ ایجاد کند.

در این مقاله، جنبه‌های متعددی از پمپ‌های محرک مغناطیسی، از جمله کاربردهای آن‌ها، مزایای ارائه‌شده توسط ساختار بدون سیل، محدودیت‌های احتمالی و مشکلاتی مانند مسائل مربوط به ارتعاش، مقایسه با موتور پمپ‌های کنسرو  و پمپ‌های سیل مکانیکی سنتی، انواع پمپ محرک مغناطیسی مانند پمپ های گریز از مرکز و جابجایی مثبت و در نهایت، بررسی بهترین شیوه های تعمیر و نگهداری مروری اجمالی خواهیم داشت.

پمپ مگنتی CSE

پمپ های محرک مغناطیسی چیست؟

پمپ های درایو مغناطیسی (Mag-drive)  راه حلی نوآورانه برای پمپاژ فرآیندهای شیمیایی با حذف نیاز به مهر و موم شفت ارائه می دهند. به طور قابل توجهی هزینه های اولیه پمپ و هزینه های عملیاتی مداوم را کاهش می دهد زیرا نیازی به آب بندی مکانیکی، گلدان مایع آب بند یا خطوط خنک کننده وجود ندارد.

درایوهای موتور و پمپ از طریق یک پیوند مغناطیسی که از طریق یک پوشش عایق کار می کند به هم متصل می شوند. اساساً، طراحی انجام  تضمین می‌کند که هیچ مسیر مستقیم یا غیرمستقیمی برای نشت مایعات یا گازها وجود ندارد، که خطرات را برای اپراتورها و محیط اطراف به حداقل می‌رساند.

پمپ های محرک مغناطیسی که از مواد مختلفی مانند چدن، چدن داکتیل، فولاد ضد زنگ 316 و هاستلوی ساخت اند. تطبیق پذیری را ارائه می دهند و از طریق کاربردهای جهانی خود به استانداردسازی فنی در مهندسی فرآیند کمک می کنند. علاوه بر این، این پمپ های ماگ درایو را می توان در دو نوع یافت: شفت چرخان و شفت ثابت.

پمپ های مگنتی CSE چگونه کار می کنند؟

یک پمپ محرک مغناطیسی با استفاده از یک میدان مغناطیسی متعادل برای ایجاد چرخش پروانه مایع کار می کند. این پمپ با یک پمپ گریز از مرکز معمولی که از یک اتصال محرکه مستقیم بین پروانه و موتور استفاده می کند و میدان مغناطیسی را در خود جای می دهد متفاوت است.

یک محفظه زنگ مغناطیسی خارجی در انتهای شفت پمپ قرار دارد. زنگ در قسمت بیرونی بدنه عقب قرار دارد. پروانه پمپ به یک مجموعه آهنربای کوچکتر متصل است که توسط یک شفت داخلی و مجموعه بوش پشتیبانی می شود. قابل ذکر است که نیازی به آب بندی مکانیکی نیست زیرا تمام اجزای انتهای مایع در سر سیال پمپ قرار دارند.

مجموعه آهنربای کوچکتر در مرکز میدان مغناطیسی ایجاد توسط محفظه زنگ خارجی قرار می گیرد. حتی اگر یک مانع سیال دو مجموعه آهنربا را از هم جدا می کند، میدان مغناطیسی آنها در یک راستا باقی می ماند. هنگامی که موتور پمپ روشن می شود. محفظه زنگ خارجی شروع به چرخش می کند و باعث می شود که چرخش میدان مغناطیسی بر آهنربای پروانه داخلی تأثیر بگذارد. همانطور که هر دو آهنربا به صورت هماهنگ می چرخند، پروانه می چرخد ​​و سیال را در سراسر سیستم به حرکت در می آورد.

کاتالوگ پمپ مگنتی CSE :

دریافت کاتالوگ پمپ مگنتی CSE

کاربرد پمپ مگنتی CSE

 • پردازش شیمیایی

پمپ‌های محرک مغناطیسی در کارخانه‌های فرآوری شیمیایی برای انتقال ایمن مواد شیمیایی خورنده، سمی و حتی با دمای بالا، به لطف طراحی ضد نشت و توانایی مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی، استفاده می‌شوند.
برخی از مواد شیمیایی که اغلب با چنین طرح‌هایی پمپ می‌شوند عبارتند از MDI (متیلن دی‌فنیل دی ایزوسیانات) و TDI (تولوئن دی ایزوسیانات) که در تولید پلی‌اورتان استفاده می‌شوند.

 • تولید دارو

در صنعت داروسازی، پمپ های محرک مغناطیسی، انتقال دقیق و بدون آلودگی سیالات را تضمین می کند، که برای حفظ خلوص محصول و رعایت استانداردهای نظارتی دقیق بسیار مهم است.

 • تصفیه آب

پمپ های محرک مغناطیسی در تاسیسات تصفیه آب برای پمپاژ مواد شیمیایی مختلف از جمله اسیدها، مواد سوزاننده و ضدعفونی کننده ها به دلیل طراحی قابل اعتماد، بدون نشتی و سازگاری شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • ساخت نیمه هادی ها

در تولید نیمه هادی، پمپ های محرک مغناطیسی برای جابجایی کارآمد و ایمن با مواد شیمیایی تهاجمی و با خلوص بالا، مانند اچانت ها و حلال ها، استفاده می شود که محیطی تمیز و بدون آلودگی را تضمین می کند.

 • پردازش مواد غذایی و آشامیدنی

پمپ های محرک مغناطیسی برای پردازش مواد غذایی و آشامیدنی برای انتقال سیالات بهداشتی، چسبناک یا حساس به برشی و در عین حال حفظ شرایط بهداشتی و یکپارچگی محصول مفید هستند.

پمپ مگنتی CSE

مزایای پمپ مگنتی CSE

در زیر پنج مزیت اصلی ارائه توسط پمپ های Mag-drive است:

 • افزایش بهره وری

تعویض مهر و موم مکانیکی در پمپ ها می تواند بر عملیات از طریق هزینه ها، نیروی کار و زمان خرابی تأثیر بگذارد و به طور بالقوه باعث تأخیر در تولید شود و بر قیمت نهایی تأثیر بگذارد. تعمیر و نگهداری اضطراری می تواند اختلالات و هزینه ها، از جمله نارضایتی مشتری و خطرات ایمنی را تشدید کند. با این حال، پمپ های محرک مغناطیسی ، دیزل ژنراتور با طراحی نوآورانه خود، نیاز به آب بندی مکانیکی را از بین می برند. و با از بین بردن اتصال مستقیم بین محور موتور و مجموعه پروانه، یک آب بندی هرمتیک ایجاد می کنند. نقاط نشتی احتمالی را حذف می کند و نیاز به جایگزینی آب بند را از بین می برد که باعث کاهش هزینه ها و نیروی کار در طول عمر پمپ می شود و در نهایت به سود نهایی می رسد.

 • بهبود ایمنی

پمپ های محرک مغناطیسی اغلب انتقال مواد شیمیایی خطرناک را در کاربردهای مختلف سیال تسهیل می کنند. نشتی در سایر پمپ های معمولی می تواند با قرار دادن کارگران در معرض این مواد خطرناک، تهدیدی جدی برای کارگران باشد. چنین قرار گرفتن در معرض می تواند به طور ناگهانی به دلیل نشت قابل توجه یا به تدریج با آزاد شدن مایع یا بخار از یک درزگیر آسیب دیده رخ دهد.

 • جلوگیری از انتشار فرار / ترکیبات آلی فرار

وجود ترکیبات آلی ناپایدار (UOCs & VOC’s)) و آلاینده های خطرناک هوای ناپایدار (UHAPs) یک نگرانی قابل توجه برای هر مؤسسه ای است که از پمپ های انتقال شیمیایی استفاده می کند. جلوگیری از نشت ناکارآمد در پمپ ها می تواند منجر به انتشار این آلاینده های مضر و اختلال در عملکرد شود. چنین گازهای گلخانه ای تهدیدی برای کارکنان و عموم مردم است و صاحبان پمپ ها را در معرض خطر عدم رعایت مقررات قرار می دهد. از سوی دیگر، پمپ های محرک مغناطیسی به کاهش این انتشارات کمک می کنند و در عین حال کسب و کارها را قادر می سازند تا استانداردهای بهداشت و ایمنی محلی، ایالتی و فدرال را رعایت کنند. در نتیجه، ایمنی کلی تسهیلات افزایش می‌یابد و احتمال مواجه شدن با جریمه یا شدن به دلیل عدم رعایت آن کاهش می‌یابد.

 • حفاظت از اجرای خشک

دلیل اصلی خرابی پمپ کارکرد بدون مایع است که اغلب ناشی از خطاهای انسانی یا اختلالات سیستم است. در چنین شرایطی، پمپ ها ممکن است بدون سیال به کار خود ادامه دهند، که در بسیاری از موارد منجر به خراب شدن یا تخریب سریع پمپ می شود. با این وجود، پیکربندی های پمپ mag-drive خاص می توانند عملکرد خشک را تحمل کنند. در محیط‌های صنعتی که پمپ‌ها نظارت مستمر دریافت نمی‌کنند، این قابلیت عملکرد بدون سیال می‌تواند احتمال خرابی پمپ و هزینه‌های مرتبط را به وضوح کاهش دهد.

فروش پمپ مگنتی CSE

 • مقاومت در برابر خوردگی

فناوری پمپ درایو مغناطیسی توانایی استثنایی در تحمل مایعات بسیار خورنده و خطرناک را نشان می دهد. استحکام این پمپ‌ها باعث می‌شود که برای رسیدگی به سناریوهای بسیار خورنده که ممکن است دیگر طرح‌های پمپ‌ها دچار لغزش شوند، مناسب باشند. با توجه به دوام قابل توجه خود، پمپ های mag-drive می توانند سیالاتی را مدیریت کنند که سیستم های پمپاژ جایگزین را تحت تأثیر قرار می دهند. در نتیجه، این پمپ ها راه حلی انعطاف پذیر برای کارهای سختی که نیاز به پاسخ های انعطاف پذیر دارند، ارائه می دهند.

 • ساده سازی انتخاب

انتخاب پمپ مناسب می تواند یک کار پیچیده باشد. عناصر متعددی باید برای تعیین پمپ مناسب برای استفاده  و ترکیب جایگزین های مختلف آب بندی (مانند طراحی آب بندی، انتخاب های الاستومر و اجزای آب بندی) فرآیند تصمیم گیری را پیچیده تر می کند. با این حال، پمپ های محرک مغناطیسی روش انتخاب پمپ را ساده می کند.

پمپ مگنتی CSE

محدودیت ها و مشکلات پمپ های مگنتی CSE

 • ارتعاش :

پمپ های محرک مغناطیسی می توانند به دلیل عدم تعادل نیروهای مغناطیسی یا ناهماهنگی اجزای داخلی، لرزش بیش از حد را تجربه کنند که منجر به سایش زودرس می شود.

 • یاتاقان Wea r:

در پمپ‌های mag-drive، یاتاقان‌ها نزدیک به آهن‌ربا عمل می‌کنند که می‌تواند باعث افزایش اصطکاک و سایش و افزایش نیاز به تعمیر و نگهداری شود.

 • تلفات جریان گردابی مغناطیسی:

پمپ های محرک مغناطیسی می توانند جریان گردابی را در مواد رسانای اطراف ایجاد کنند. باعث تلفات انرژی و کاهش راندمان می شود که به ویژه در پمپ هایی که با سرعت بالا کار می کنند قابل توجه است.

 • خطر مغناطیس زدایی:

تغییرات ناگهانی دما یا قرار گرفتن در معرض میدان های مغناطیسی خارجی می تواند باعث مغناطیس زدایی آهنرباهای پمپ شود. که منجر به کاهش انتقال گشتاور و کاهش عملکرد پمپ می شود.

 • جابجایی مواد جامد محدود:

پمپ های محرک مغناطیسی عموماً برای جابجایی سیالات با محتوای جامد بالا یا ساینده ها نامناسب هستند. دلیل آن این است که این محلول ها می توانند باعث سایش بیش از حد و آسیب به اجزای داخلی پمپ شوند.

 • سرمایه‌گذاری:

در حالی که چنین طرح‌هایی کمترین هزینه طول عمر را در کاربردها ارائه می‌کنند، زمانی که تعمیر و نگهداری و استفاده از قطعات یدکی می‌شود، قیمت خرید اولیه آنها سرمایه‌گذاری بالاتری نسبت به طرح‌های سنتی پمپ است.

درایو مغناطیسی در مقابل موتور

دو نوع اصلی پمپ های بدون سیل، موتورهای کنسرو شده و همچنین پمپ های محرک مغناطیسی، در نحوه چرخش پروانه متفاوت هستند. پمپ های محرک مغناطیسی از آهنرباهای دائمی برای ایجاد نیروهای جذاب و دافعه ای استفاده می کنند که پروانه را می چرخاند. در عین حال، موتورهای کنسرو شده از روتور و آرایش استاتور استاندارد با جریان متناوب برای تولید میدان مغناطیسی که روتور را می چرخاند، استفاده می کنند.

آنها همچنین در اندازه، نقاط عملیاتی و محتوی مایعات متفاوت هستند. موتورپمپ های کنسرو به دلیل سیم پیچی روتور یکپارچه و طراحی پروانه هستند. پمپ‌های محرک مغناطیسی می‌توانند با تنظیم مشخصات موتور، نقاط کار خود را اصلاح کنند، اما موتورپمپ‌های کنسرو برای هرگونه تغییر به پمپ جدید نیاز دارند. در حالی که موتورهای محرک مغناطیسی دارای یک منطقه محفظه واحد هستند. موتور پمپ‌های کنسرو شده دارای محفظه مضاعف با یک قوطی مهر و موم شده (بوش استاتور) محصور در یک محفظه ضد فشار موتور هستند. که حتی در صورت پاره شدن آستر استاتور، مهار سیال را تضمین می‌کند.

پمپ مگنتی CSE

درایو مغناطیسی در مقابل مهر و موم مکانیکی

پمپ های درایو مغناطیسی به دلیل عملکرد مقرون به صرفه آنها در کاربردهای آب بندی سخت و جابجایی مواد شیمیایی خطرناک، فرار و تهاجمی، به طور فزاینده ای نسبت به پمپ های گریز از مرکز دو سیل مکانیکی می شوند. در مقایسه با پمپ های مهر و موم مکانیکی، پمپ های محرک مغناطیسی بدون سیل، نشتی صفر، حداقل نیازهای نصب و نگهداری، کاهش نیازهای نظارتی و حداکثر کارایی را با صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ارائه می کنند.

علاوه بر این، بارگذاری مکانیکی کمتری روی شفت‌ها و یاتاقان‌ها، فرکانس طبیعی بالاتر به دلیل طول طراحی کوتاه‌شان و بهبود ایمنی با حذف آب‌بندی‌های دینامیکی از خود نشان می‌دهند. برعکس، پمپ‌های سیل مکانیکی نیاز به نظارت مداوم بر سطوح و فشار سیال سد دارند. برنامه‌های تعمیر و نگهداری پرهزینه را به دنبال دارند و می‌توانند در هنگام راه‌اندازی و خاموش شدن، بارهای باربری و ارتعاشات خطرناک را تجربه کنند. از این رو، پمپ های محرک مغناطیسی به عنوان گزینه ایمن تر و قوی تر برای انتقال مواد شیمیایی با کنار گذاشتن آب بندی های دینامیکی ظاهر می شوند.

سوالات متداول :

پمپ مگنتی CSE چیست؟

پمپ های مگ درایو طرحی از پمپ های فرآیند شیمیایی مغناطیسی هستند که نیاز به آب بندی شفت را از بین می برند. این امر هزینه اولیه پمپ و همچنین هزینه های عملیاتی روزانه را تا حد زیادی کاهش می دهد زیرا هیچ گونه مهر و موم مکانیکی، گلدان مایع آب بند یا خطوط خنک کننده تعبیه نشده است.

اصل کار پمپ مگنتی CSE چیست؟

یک پمپ محرک مغناطیسی از یک میدان مغناطیسی متعادل برای ایجاد چرخش پروانه سیال استفاده می کند. برخلاف پمپ‌های گریز از مرکز سنتی که دارای یک اتصال محرکه مستقیم بین پروانه و موتور هستند، یک پمپ mag-drive مکانیزم محرک مستقیم را حذف می‌کند و میدان مغناطیسی را جایگزین آن می‌کند.

پمپ گریز از مرکز مغناطیسی چیست؟

در یک پمپ گریز از مرکز درایو مغناطیسی، پروانه و سیال پمپ شده در یک محفظه مهر و موم شده قرار دارند. محور محرک موتور مجموعه ای از آهنرباها را در قسمت بیرونی محفظه می چرخاند.

انواع پمپ مگنتی چیست؟

دو نوع اصلی پمپ های محرک مغناطیسی وجود دارد: شفت چرخان و شفت ثابت. پمپ های محرک مغناطیسی شفت دوار برای کاربردهای سنگین طراحی شده اند. آنها معمولاً از فلز ساخته می شوند که بهترین درجه بندی مقاومت، دما و فشار را ارائه می دهد.

انواع پمپ مگنتی CSE

دو نوع اصلی پمپ های ماگ درایو به شرح زیر است :

گریز از مرکز

این پمپ های mag-drive سیالات را با استفاده از نیروی گریز از مرکز و اصول جفت مغناطیسی انتقال می دهند. پروانه، متصل به مجموعه مغناطیسی دوار، توسط یک موتور خارجی به حرکت در می آید. همانطور که موتور پروانه را می چرخاند، انرژی جنبشی به سیال می شود. اختلاف فشار ایجاد می شود و سیال از سمت مکش کم فشار به سمت تخلیه فشار بالا حرکت می کند.

کوپلینگ مغناطیسی که از یک آهنربای محرک بیرونی و یک آهنربای محرک داخلی تشکیل است. امکان انتقال گشتاور از موتور به پروانه را بدون نیاز به مهر و موم مکانیکی فراهم می کند. بنابراین امکان نشت مایع به خارج از سیستم وجود ندارد.

جابجایی مثبت

پمپ های محرک مغناطیسی با جابجایی مثبت از مفهوم جابجایی حجمی برای حرکت سیالات با سرعت ثابت، صرف نظر از فشار سیستم استفاده می کنند. آنها شامل یک جفت چرخ دنده یا لوب مشبک، یک جفت مغناطیسی و یک پوسته نگهدارنده هستند. در یک پیکربندی معمولی، یکی از چرخ دنده ها یا لوب ها مستقیماً به مجموعه مغناطیسی دوار که توسط یک موتور خارجی هدایت می شود، متصل می شود.

همانطور که چرخ دنده ها یا لوب ها می چرخند، حفره ها را منبسط و منقبض می کنند و از این رو حجم ثابتی از مایع را در حین انتقال آن از محل مکش به سمت تخلیه به دام می اندازند. کوپلینگ مغناطیسی، شبیه به پمپ درایو مغناطیسی گریز از مرکز، از یک آهنربای محرک بیرونی و یک آهنربای محرکه داخلی تشکیل است. که امکان انتقال گشتاور را بدون نیاز به مهر و موم مکانیکی فراهم می کند.

پمپ مگنتی CSE

بهترین روش های تعمیر و نگهداری پمپ مگنتی CSE

بهترین شیوه های عملکرد پمپ Mag-drive بر اساس مشخصات هر مدل متفاوت است. برای پمپ درایو مغناطیسی غیر خود پراینگ، هفت روش اساسی را دنبال کنید:

چرخش آزادانه فن موتور را بررسی کنید، بنابراین انجام مراحل فوق جریان و فشار مناسب را تضمین می کند و احتمال بروز مشکلات عملیاتی را کاهش می دهد. در صورت بروز هرگونه مشکل، با استفاده از نکات ارائه در زیر عیب یابی کنید:

عیب یابی پمپ mag-drive شامل رسیدگی به مسائلی مانند فشار ناکافی، تخلیه، از دست دادن پرایم، مصرف بیش از حد انرژی و لرزش یا نویز زیاد است. همچنین باید عوامل مختلفی مانند نشت هوا، پرایمینگ، سر سیستم، سرعت موتور و چرخش را بررسی کنید. علاوه بر این، تعمیر و نگهداری منظم برای عملیات بهینه حیاتی است، با تعمیر و نگهداری اولیه پس از  شش ماه یا 2000 ساعت  کارکرد و معاینات سالانه مداوم. به یاد داشته باشید که برنامه های نگهداری ممکن است سیال پمپ و کاربرد خاص متفاوت باشد.

نتیجه

پیشرفت در فناوری پمپ منجر به توسعه پمپ های محرک مغناطیسی کوچکتر، قدرتمندتر و کارآمدتر است. آنها از آهنرباهای آلیاژ خاکی کمیاب و طرح های یاتاقان بهبود یافته برای طول عمر بیشتر، کاهش تلفات برق و کاهش زمان تعمیر و نگهداری استفاده می کنند. طرح های مختلفی نیز برای کاربردهای مختلف، از جمله جابجایی مواد جامد، خود پرایمینگ، و پمپاژ بسیاری از مایعات چالش برانگیز در دسترس هستند. پمپ های Mag-drive طیف وسیعی از ویسکوزیته، دما، گیربکس Nord ظرفیت و فشار را پوشش می دهند. در عین حال از نشت صفر محیط پمپ اطمینان می دهند.

اگر در مورد پمپ های مغناطیسی درایو سؤالی دارید،  با ما صحبت کنید تا ببینید چگونه می توانیم کمک کنیم.

پمپ مگنتی CSE

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *