خانه » صنعت » بلبرینگ صنعتی

بلبرینگ صنعتی

بلبرینگ و رولبرینگ صنعتی

بلبرینگ صنعتی

بلبرینگ صنعتی اسفریکال

 • بلبرینگ ها به شیوه های متفاوت دسته بندی می شوند.
 • یکی از انواع دسته بندی های بلبرینگ ها با توجه به نوع مصرف آنها است، که به بلبرینگ های صنعتی، ماشینی، نساجی، کشاورزی تقسیم بندی می شوند.
 • بر این اساس بلبرینگ هایی برای مثال در صنایع نساجی یا کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرند با توجه به نیاز های مختلف این صنایع طراحی شده اند و کمتر اتفاق می افتد که بلبرینگ ماشینی در صنایع نساجی مورد استفاده قرار بگیرد یا بر عکس
 • بلبرینگ های صنعتی بیشتر به بلبرینگ هایی اطلاق می شود که در صنایع سنگین و در ماشین آلات صنعتی کاربرد دارند. بلبرینگ صنعتی معمولا ابعاد بزرگی دارند و توانایی کار کرد در شرایط سخت کاری را دارا می باشند و معمولا بار و نیروی زیادی را متحمل می شوند.
 • بیشتر بلبرینگ و رولبرینگ های صنعتی که نیاز به تحمل بار و فشار بیشتری دارند از نوع ساچمه استوانه ایی هستند که با نام رولبرینگ شناخته می شوند (تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ) و همینطور بلبرینگ های صنعتی گاهی برای روانکاری در پشت بلبرینگ و رولبرینگ شیاری تعبیه شده است که این شیار با حرف W33 شناخته می شود.
 • برخی از بلبرینگ های صنعتی نیاز به کار کردن در سرعت دورانی (rpm) بالاتری را دارند که این نوع از بلبرینگ های صنعتی در انتهای کد فنی آنها حرف C3 را نیز یدک میکشند.
 • با توجه به گستردگی صنعت و نیازهای مختلف صنایع بلبرینگ های صنعتی نیز در انواع مختلفی چه از نظر جنس و آلیاژ و چه از نظر طراحی و ساخت تولید میشوند که همه این موارد با شماره فنی های آنها مشخص می شود.
 • بلبرینگ های صنعتی معمولا به همراه یاتاقان صنعتی و دیگر متعلقات بلبرینگ ها به کار گرفته می شوند. که این یاتاقان ها و تجهیزات دقیقا طبق استانداردهایی طراحی شده اند و هر بلبرینگ و رولبرینگ صنعتی باید به همراه یاتاقان صنعتی مورد نظری که با مشخصات آن بلبرینگ مطابقت دارد استفاده شود.
 • برخی از بلبرینگ های صنعتی با توجه به محل استفاده و نیاز طوری طراحی میشوند که قطر داخلی آنها از هر دو طرف یکسان نیست و مقدار جزئی تفاوت دارد این نوع از بلبرینگ های صنعتی باید به همراه بوش چاکنت که با حروف H معمولا مشخص میشوند استفاده شوند که یکی از متعلقات بلبرینگ صنعتی به حساب می آید.
 • بلبرینگ و رولبرینگ های صنعتی در صنایع مختلفی همچون معادن و نیروگاه ها و کارخانجات بزرگ صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • برند های مختلف تولید بلبرینگ اقدام به تولید و ساخت بلبرینگ صنعتی نموده اند که همگی این بلبرینگ ها از نظر ابعاد و مشخصات فنی با یکدیگر یکسان هستند و تنها تفاوت آنها در کیفیت ساخت و نوع آلیاژ استفاده شده برای تولید می باشد.
 • شرکت های بلبرینگ SKF و FAG که دو شرکت برتر در ساخت بلبرینگ هستند بهترین کیفیت بلبرینگ های صنعتی را تولید می کنند و همچنین شرکتهای مختلف ژاپنی نیز قدام به تولید بلبرینگ صنعتی نموده اند که از نظر قیمت و کیفیت بعد از دو شرکت اروپایی ذکر شده قرار می گیرند و همینطور شرکت های چینی نیز بلبرینگ صنعتی تولید میکنند گه بلبرینگ های ارزان قیمت به حساب می آیند.

 • بلبرینگ به عنوان یکی از اصلی ترین قطعات در صنعت شناخته می شود، از آنجایی که امروزه دستگاه های تولیدی و صنعتی مختلفی در کارخانجات تولیدی و صنعتی گوناگون مشغول به فعالیت می باشند به همین منظور لزوم وجود یک فروشگاه اینترنتی بلبرینگ که توانایی عرضه اینترنتی انواع بلبرینگ صنعتی با مشخصات گوناگون را داشته باشد بیش از پیش احساس می شد از این رو فروشگاه بلبرینگ انصاری تاسیس شد تا بلبرینگ هایی با بالاترین کیفیت را در اختیار افرادی که قصد خرید بلبرینگ را از فروشگاه بلبرینگ انصاری را دارند قرار دهد به همین منظور در صورتی که به دنبال خرید اینترنتی بلبرینگ می باشید می توانید به بخش محصولات موجود بر روی سایت مراجعه نموده و بلبرینگ صنعتی مورد نظر خود را جست و جو نمایید.در فروشگاه اینترنتی بلبرینگ انصاری شما این امکان را خواهید داشت تا بلبرینگ مورد نیاز خود را به صورت آنلاین سفارش دهید همچنین این فرصت را خواهید داشت محصولات را با یکدیگر مقایسه نموده و سپس نسبت به خرید اقدام نمایید. همچنین شماره های موجود بر روی سایت نیز برای شما در نظر گرفته شده اند تا بتوانید با آنها تماس گرفته و قبل از آنکه بلبرینگ مورد نظر خود را خریداری نمایید از بخش فروش فروشگاه بلبرینگ انصاری مشاوره های لازم را دریافت نمایید.دسته های اصلی بلبرینگ صنعتی
  هر چند دسته های بسیار متنوعی از بلبرینگ صنعتی وجود دارند و این دسته بندی ها بر حسب فاکتورهای مختلفی چون متریال، نوع بار، تولید کننده ها، صنایع مصرف کننده و نوع ساچمه صورت می پذیرد اما از نظر مهندسی مکانیک دسته بندی اصلی بلبرینگ های صنعتی بر حسب نوع باری که تعلیق می کنند صورت می پذیرد. بطور کلی بارهای تعلیقی شده توسط بلبرینگ های صنعتی بر سه نوع بارهای محوری، بارهای شعاعی و بارهای ترکیبی تقسیم می شوند. در بین انواع مختلف بلبرینگ های صنعتی تنها بلبرینگ های کف گرد هستند که به تعلیق بار های محوری می پردازند و البته رولبرینگ کف گرد. بلبرینگ های مخروطی و رولبرینگ های مخروطی نیز به تعلیق بارهای ترکیبی یعنی تلفیقی بار محوری و شعاعی می پردازند. در دسته ای مجزا می توان بلبرینگ یاتاقان ها را نیز به لیست فوق اضافه نمود.

بلبرینگ صنعتی SKF

ترکیبات شیمیایی بلبرینگ صنعتی فولادی و استیل

 • بلبرینگ ها و رولبرینگ ها طبق استاندارد های مختلفی که برخی بین المللی بوده و برخی دیگر طبق استاندارد صنایع کشورهای پیشرفته صنعتی تبیین شده اند تولید میشوند. استاندارد تولید بلبرینگ و رولبرینگ و حتی ساچمه ها بیانگر مشخصات مکانیکی مانند مشخصات ابعادی و متریال بکار رفته در تولید این قطعات صنعتی که خود معرف مقاومت فشاری و مقاومت محیطی در برابر عوامل خورنده و اکسید کننده است می باشد. استاندارد ISO 683/17 که یک استاندارد در سیستم بین المللی است تبیین کننده مشخصات شیمیایی و ترکیبات بکار رفته شامل فاکتورهایی چون عملیات حرارتی، آلیاژ فولاد و در بند 17 این دستور العمل به تبیین درجه سیقل و سختی سطحی ساچمه ها می پردازد. در حال حاضر تولید کنندگان برتر بلبرینگ و رولبرینگ در دنیا از استاندارد های جهانی نیز پیشی گرفته و خود با بکار گیری ترکیباتی دقیقتر از ترکیبات تبیین شده در استاندارد ها به تولید بلبرینگ و رولبرینگ می پردازند.
 • 5 عنصر اصلی در تولید بلبرینگ های فولادی یا آلیاژ فولادی در ترکیب با عنصر آهن با عدد اتمی 53 با درصد های مختلف بکار میروند که هر یک سبب افزایش و بهبود خواص مکانیکی ترکیبات بلبرینگ و رولبرینگ میشوند. این عناصر عبارتند از
 • کربن (عامل اصلی افزایش تنسایل مقاومتی و حرکت از آهن به سمت فولاد) که با درصد های مختلفی و حداکثر تا 1.1% بکار گرفته میشود.
 • سیلیسیم که با درصد بین 0.15 الی 0.8% مورد استفاده قرار می گیرد
 • منیزیوم که معمولا با درصدی کمتر از 0.45 مورد استفاده قرار میگیرد (در تولید برخی از انواع ساچمه تا 1.7% نیز افزایش می یابد)
 • کروم که با درصد 0.9 الی 1.5% در بلبرینگ ها و رولبرینگ های فولادی و آلیاژی و در بلبرینگ های استنلس استیل تا 18% نیز افزایش پیدا می کند.
 • مولیبدنیوم که با درصدی بسیار کم و حداکثر تا 0.3% در ترکیبات استفاده میشود.(استفاده از مولیبدنیوم خواص ضد زنگ بالاخص در برابر کلرید ها نیز به بلبرینگ می دهد)
 • شایان ذکر است در ترکیبات بلبرینگ استیل از عنصر نیکل نیز تا 8% در کنار کروم برای افزایش مقاومت محیطی استفاده میشود.

بلبرینگ صنعتی نمایشگاه

فاکتورهای موثر بر قیمت بلبرینگ صنعتی

 • بلبرینگ ها با توجه به کاربری بسیار گسترده و صنایع بسیار متنوعی که مصرف کننده این قطعه صنعتی هستند در سایز های متنوع با شکل های مختلف و با برند های مختلفی تولید میشوند. اهمیت کیفیت بالای بلبرینگ به اندازه ای است که در میان اجزای اصلی قرار گرفته و در انتخاب بلبرینگ و خرید تمام تلاش برای خرید بهترین و با کیفیت ترین بلبرینگ صنعتی می باشد چرا که هر گونه شکست و یا اختلال در کار بلبرینگ صنعتی می تواند موجبات شکست قطعاتی بسیار گران بها را به همراه داشته باشد. اما قیمت بلبرینگ صنعتی تابع فاکتور های متعددی می باشد.

مهمترین فاکتور های موثر بر قیمت بلبرینگ های صنعتی عبارتند از:

 • سایز بلبرینگ صنعتی: متریال بکار رفته در تولید بلبرینگ از جنس فولاد سخت با درجه تنسایل بالایی می باشد از این رو با بالا رفتن سایز بلبرینگ میزان متریال بکار رفته نیز بالا رفته و قیمت بلبرینگ افزایش می یابد. لازم به ذکر است که بلبرینگ های مینیاتوری در سایز های بسیار ریز نیز با توجه به دقت بالایی که در تولید آنها بکار گرفته شده است قیمت نسبتا بالایی دارند
 • برند تولید کننده: دومین فاکتور موثر بر قیمت بلبرینگ صنعتی برند تولید کننده آن است. امروزه برند های مختلفی در دنیا به تولید بلبرینگ مشغول هستند که در میان آنها می توان به SKF, FAG, INA, TIMKEN, KOYO, NTN, NSK, NACHI اشاره نمود. برند های مختلف تولید کننده بلبرینگ از تکنولوژی های خاص خود برای تولید استفاده کرده و محصول نهایی دارای مقاومت فشاری مختلف، ساچمه هایی با درجه سختی و صیقل مختلف، انتقال حرارت و میزان اصطکاک مختلفی هستند و در کل برند تولید کننده یکی از مهم ترین فاکتورها در کیفیت بلبرینگ صنعتی می باشد

بلبرینگ صنعتی و اسمبل قطعات آن

بلبرینگ حرارت بالا

سازندگان مطرح بلبرینگ

SKF

شرکت SKF که یکی از سازندگان مطرح بلبرینگ می باشد. در سال 1907 در شهر گوتنبرگ سوئد، تاسیس شده و به سرعت تبدیل به یک شرکت مطرح در زمینه ساخت بلبرینگ در دنیا گردید.

FAG

برند آلمانی FAG در سال 1883 کار خود را با یک ایده خلاقانه آغاز نمود. فردریک فیشر آلمانی برای اولین بار یک ماشین سنگ زنی را طراحی کرد که تولید ساچمه های کروی استیل را امکان پذیر کرد.

UBC

برند UBC بعوان یک تولید کننده قطعات بیرینگ ها گرید بالا شناخته شده است. این شرکت چینی با استفاده از نوآوری هایی در زمینه پروسه تولید عنوان یک شرکت فعال بلبرینگ شناخته شده است.

NSK

شرکت NSK نیز یکی از سازندگان مطرح بلبرینگ می باشد.در سال 1916 تاسیس گردید و اولین بیرینگ ساخت ژاپن را تولید نمود و اکنون تمامی رنج بلبرینگ را تولید و در دنیا به فروش می­رساند.

تاثیرات NSK در ژاپن: NSK نقش زیادی در پیشرفت اکثر صنایع و تکنولوژی مکانیکی در ژاپن را داشته است. امروزه NSK دارای بزرگترین سیستم توزیع بلبرینگ در ژاپن و یکی از تامین کنندگان بزگ در سطح دنیا می­باشد.

INA

INA در سال 1946 توسط دکتر جورج اسکافلر در کشور آلمان تاسیس شد. در همه دنیا گروه اسکافلر به عنوان تولید کننده رولربیرنیگ ، یاتاقان های لغزشی و راهنماهای خطی شناخته می­شود. INA ارتباط نزدیکی به عنوان مشاور مهندسی با مشتریان خود دارد. این شرکت حدود 1000 محصول تولید می­کند و هر ساله سرمایه گذاری سنگینی برای تحقیق و توسعه مصرف می­نماید.

NTN

شرکت NTN یکی از بزرگترین تولید کنندگان بیرینگ با تعداد کارخانجات زیادی در دنیا می­ باشد. NTN یکی از برجسته ترین تامین کنندگان بیرینگ هم در بازار صنعت و هم اتومبیل است.

 • تاریخچه

این شرکت در سال 1918 تاسیس شد و برای مدت طولانی به دلیل داشتن بیشترین کیفیت دقت استاندارد در صنعت معروف شد و یکی از شناخته شده ترین برندها در صنعت و خودروسازی به شمار می­رود.  مقر اصلی این شرکت در شهر اوساکای ژاپن واقع شده و این با استخدام بیش از 18 هزار نفر نیروی کار در 27 کشور دنیا یکی از مطرح ترین برندهای تولید کننده بیرینگ دنیا بشمار میرود.

KOYO

این شرکت ژاپنی در سال 1921 تاسیس شده و هم اکنون دارای 8 کارخانه و6 شرکت فروش  داخلی می­ باشد. همچنین دارای 24 شعبه فروش و 26 کارخانه در سایر کشورهای دنیا است. توانایی شرکت KOYO در ساخت بیرنگ های بسیار بزرگ با دهانه خارجی 7 متر تا بیرینگ های مینیاتوری با دهانه داخلی در حد چند میلیمتر می باشد.

TIMKEN

کمپانی Timken در سال 1899 تاسیس گردید. این شرکت در طی یک قرن با تمرکز بر روی مباحث انتقال قدرت و مدیریت اصطکاک، نیاز رنج وسیعی از کاربرها ازرا برآورده کرده است. از جمله صنایع هوایی، اتوموبیل، لوازم حفاری و تجهیزات پزشکی را برآورده کرده است. حل کردن مشکلات کاربران همچنان دغدغه اصلی TIMKEN می باشد. همانطور که هنری تیمکن با ثبت اختراع رولربیرینگ مخروطی، زندگی را برای اوپراتورهای واگن های باربری و حیوانات باربر آسان نمود.

NACHI

این شرکت به عنوان سازنده ابزارآلات در شهر تویاما ژاپن در سال 1928 تاسیس گردید. شعار اصلی و اولیه سازندگان NACHI این جمله بوده است :

“توانایی تولید خانگی ابزارآلات، پایه و اساس پیشرفت صنعت ماشین سازی ژاپن است.”

 • فروش بلبرینگ FAG SKF فروش بلبرینگ صنعتی رولبرینگ نمایندگی فروش بلبرینگ قیمت بلبرینگ
  فروش بلبرینگ و رولبرینگ اصلی با برند های معتبر از کشور های اروپایی و آسیایی _ فروش یاتاقان صنعتی _ فروش متعلقات بلبرینگ و یاتاقان _ فروش تسمه و زنجیر و چرخ دنده
 • فروش بلبرینگ اصلی:
 • با توجه به واردات بلبرینگ از نمایندگی های رسمی بلبرینگ SKF و FAG در خارج از ایران با اطمینان خاطر از کیفیت و اصالت بلبرینگ از ما خرید کنید.
  بلبرینگ SKF و بلبرینگ FAG با توجه به کیفیت بسیار بالایی که دارند و همینطور با توجه به پوشش دهی تنوع بسیار زیاد انواع بلبرینگ و رولبرینگ ها در بین تمام متقاضیان و صنعت گران که نیاز به بلبرینگ صنعتی با کیفیت دارند محبوب هستند اما با توجه به زیاد شدن بلبرینگ تقلبی از نوع بلبرینگ SKF و بلبرینگ FAG و همینطور با توجه به دشوار بودن تشخیص بلبرینگ اصلی از بلبرینگ تقلبی بسیاری از مشتریان برای خرید بلبرینگ رولبرینگ با مشکل مواجه هستند و دیده شده گاهی خریداران بلبرینگ به علت کمتر بودن قیمت و تنها با معیار قرار دادن قیمت بلبرینگ به اشتباه بلبرینگ تقلبی خریداری کرده اند و این موضوع باعث بوجود آمدن مشکلات بعدی و بروز ضرر و خسارت به خود آنها شده است.
  از این رو توصیه می شود برای خرید بلبرینگ از فروشگاه و شرکت هایی خرید کنید که در امر فروش بلبرینگ معتبر و خوشنام باشند و همینطور هنگام فروش بلبرینگ اصالت بلبرینگ و رولبرینگ را تائید و گارانتی نمایند.قیمت بلبرینگ:
  به تمام مصرف کنندگان گرامی توصیه می شود که در هنگام خرید بلبرینگ و رولبرینگ علاوه بر قیمت بلبرینگ به معیار اصلی بودن بلبرینگ نیز توجه فرمایند چرا که قیمت بلبرینگ اصلی قطعا از بلبرینگ تقلبی بیشتر خواهد بود. زیرا هرگز جنس با کیفیت و اصلی به قیمت پایین به فروش نمی رسد و به قول معروف هیچ ارزانی بی علت و هیچ گرانی بی حکمت نیست.فروش بلبرینگ ژاپنی:
  بلبرینگ ژاپنی از جمله بلبرینگ هایی هستن که از نظر قیمت نسبت به بلبرینگ SKF و بلبرینگ FAG ارزانتر هستند اما از نظر کیفیت خیلی ضعیف تر نیستند و برای آن دسته از مشتریانی که نیاز به کیفیت مناسب دارند و قیمت بلبرینگ و یاتاقان هم اهمیت دارد میتوانند از بلبرینگ های ژاپنی استفاده کنند.
  کشور ژاپن با توجه به در اختیار داشتن تکنولوژی و علم روز و همینطورصنایع پیشرفته توانسته اند در امر تولید بلبرینگ ژاپنی و همینطور یاتاقان ژاپنی در بین صنایع تولید بلبرینگ و یاتاقان به عنوان برند های با کیفیت مطرح شوند.
 • برخی از برند های مطرح و معتبر بلبرینگ ژاپنی و یاتاقان ژاپنی عبارتند از: NACHI, KOYO, NSK, NTN, ASAHI, FYH
  اکثر یاتاقان های تولیدی کشور ژاپن از دو برند FYH و ASAHI می باشند که از کیفیت مطلوبی برخوردارند.
 • واردات و فروش بلبرینگ های ژاپنی با برند های مطرح از جمله NACHI , KOYO, NTN
  جهت اطلاع از موجودی انبار و همینطور قیمت بلبرینگ های ژاپنی کلیک کنید. بلبرینگ ژاپنی

فروش بلبرینگ چینی:

 • بلبرینگ چینی به علت قیمت پایین مورد توجه خیلی از مشتریان در ایران قرار گرفته اند. امروزه بسیاری از شرکت های تولید کننده بلبرینگ چینی با توجه به مصرف بسیار بلبرینگ های تولیدی کشور چین به سمت بالا بردن کیفیت بلبرینگ های خود قدم برداشته اند و توانسته اند در بین مشتریان جایی پیدا کنند.
 • شرکت های سازنده بلبرینگ چینی امروزه توانسته اند با بهبود بخشیدن به آلیاژ تولیدات خود بلبرینگ و رولبرینگ هایی را تولید کنند که توجیه اقتصادی نیز برای آن دسته از مشتریان خود که نیاز به کیفیت نسبی و قیمت پایین تر دارند برقرار کنند.
 • به جهت پاسخ گویی به تنوع نیاز مشتریان بلبرینگ و رولبرینگ که نیاز به بلبرینگ ارزان قیمت دارند اقدام به واردات و فروش بلبرینگ های چینی نمودیم تا طیف گسترده تری از مشتریان بلبرینگ و رولبرینگ های ارزان قیمت را نیز پوشش دهیم.
 • برخی از برند های مطرح و معتبر بلبرینگ چینی و یاتاقان چینی عبارتند از: KG, DUF, ZWZ, BW, KYK, PFIبرای اطلاع از موجودی بلبرینگ های چینی کلیک کنید قیمت بلبرینگ چینی

  فروش اینترنتی بلبرینگ

 • جهت رفاه حال مشتریان و خریدارن بلبرینگ امکان خرید غیرحضوری و تلفنی نیز فراهم میباشد و مشتریان محترم میتوانند استعلام قیمت بلبرینگ های درخواستی خود را به آدرس ایمیل و یا از طریق واتس آپ و تلگرام ارسال نمایند تا در اسرع وقت قیمت بلبرینگ های درخواستی اعلام شود و یا در صورت نیاز پیش فاکتور بلبرینگ جهت فروش بلبرینگ ارسال گردد
 • ما به مشتریان خود این اطمینان را می دهیم بلبرینگ های خریداری شده در کوتاه ترین زمان و با رعایت موارد حمل دقیق به سرتاسر کشور ارسال خواهد شد
 • بلبرینگ نوعی بلبرینگ عنصر نورد است که از آن برای حفظ جدایی بین مسابقات بلبرینگ ، از توپ استفاده می کند.
 • هدف از یاتاقان توپ ، کاهش اصطکاک چرخشی و پشتیبانی از بارهای شعاعی و محوری است. این امر با استفاده از حداقل دو مسابقه برای مهار توپ ها و انتقال بارها از طریق توپ به این هدف می رسد. در اکثر برنامه های کاربردی ، یک نژاد ثابت است و دیگری به مونتاژ چرخان وصل می شود (به عنوان مثال یک توپی یا شافت). با چرخش یکی از نژادهای بلبرینگ ، باعث چرخش توپ ها نیز می شود. از آنجا که توپ در حال چرخش است ، آنها از ضریب اصطکاک بسیار پایین تری نسبت به دو کشیدن سطح صاف در برابر یکدیگر برخوردار هستند.
 • بلبرینگ های توپ به دلیل کوچکتر بودن سطح تماس بین توپ ها و نژادها ، از نظر اندازه خود از ظرفیت بار کمتری نسبت به سایر انواع یاتاقان های چرخشی برخوردار هستند. با این حال ، آنها می توانند برخی از سوء تفاهم نژادهای درونی و بیرونی را تحمل کنند.
 • تاریخ
  مقاله اصلی: تاریخچه یاتاقان ها
 • اگرچه یاتاقان ها از زمان های بسیار قدیم توسعه یافته بودند ، اولین اختراع ثبت شده مدرن روی یاتاقان های توپ به فیلیپ واوگان ، مخترع و آهنگر ولزی اهدا شد که اولین طراحی را برای یک یاطاقان توپ در کارماتن در سال 1794 ایجاد کرد. او اولین باربری مدرن توپ بود. طراحی ، با حرکت توپ در امتداد شیار در مونتاژ محور. [1]
 • ژول سوریرای ، مکانیک دوچرخه پاریسی ، اولین بار یاطاقان توپ به سبک شعاعی را در سال 1869 طراحی کرد ، [2] که در آن دوچرخه برنده سوار شده توسط جیمز مور در اولین مسابقه جاده دوچرخه سواری جهان ، پاریس-روون ، در نوامبر 1869 نصب شد. 3]
  طرح های معمول
  چندین طرح متداول از یاطاقان توپ ، وجود دارد که هر یک از آنها عملکردهای متفاوتی را ارائه می دهند. آنها را می توان از بسیاری از مواد مختلف ، از جمله: فولاد ضدزنگ ، فولاد کروم و سرامیک (نیترید سیلیکون (Si3N4)) تهیه کرد. بلبرینگ هیبریدی یک بلبرینگ با توپهای سرامیکی و نژادهای فلزی است.
 • تماس زاویه ای
 • یاطاقان توپ تماس زاویه ای از نژادهای نامتقارن محوری استفاده می کند. یک بار محوری در یک خط مستقیم از طریق بلبرینگ عبور می کند ، در حالی که یک بار شعاعی مسیری مورب را طی می کند که برای جدا کردن نژادها به صورت محوری عمل می کند. بنابراین زاویه تماس در نژاد درونی همان است که در نژاد بیرونی است. یاطاقانهای تماس زاویه ای از بارهای ترکیبی بهتری برخوردار هستند (بارگیری در هر دو جهت شعاعی و محوری) و زاویه تماس بلبرینگ باید با نسبت های هر یک مطابقت داشته باشد. زاویه تماس هر چه بزرگتر باشد (به طور معمول در دامنه 10 تا 45 درجه) ، بار محوری بالاتر می رود ، اما بار شعاعی پایین تر است. در کاربردهای پر سرعت مانند توربین ها ، موتورهای جت و تجهیزات دندانپزشکی ، نیروهای گریز از مرکز تولید شده توسط توپ ها زاویه تماس را در مسابقه داخلی و خارجی تغییر می دهند. سرامیک هایی مانند نیترید سیلیکون به دلیل تراکم کم (40٪ از فولاد) اکنون به طور مرتب در چنین کاربردهایی مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد به طور قابل توجهی نیروی گریز از مرکز را کاهش می دهند و در محیط هایی با دمای بالا عملکرد خوبی دارند. آنها همچنین تمایل دارند به جای ترک خوردن یا خرد کردن مانند شیشه یا پرسلن ، به روشی مشابه پوشیدن فولاد بپوشند.
 • بیشتر دوچرخه ها از بلبرینگ های زاویه دار در هدست استفاده می کنند زیرا نیروهای موجود در این بلبرینگ ها در جهت شعاعی و محوری قرار دارند.
  محوری
  یک یاطاقان توپ محوری یا محوری از نژادهای کنار هم استفاده می کند. یک بار محوری مستقیماً از طریق بلبرینگ منتقل می شود ، در حالی که یک بار شعاعی ضعیف پشتیبانی می شود و تمایل به جدا کردن نژادها دارد ، به طوری که احتمال دارد یک شعاع بزرگتر به خرس آسیب برساند.